OSB doska, vlhkosť - hrubá stavba....

Pekný deň, mám otázku do diskusie - zrealizovali sme AL Fóliu na väzníkový krov + drevený rošt a OSB doska, všetko pekne prelepené, ešte koncom roku 2018... steny ani strop nie sú zateplené... teraz sme zakúrili (príprava drážok - voda, elektro) a na fólii sa začal tvoriť kondenz čo je normálne, no po dvoch dňoch je tam vody toľko že kvapká dole - na jednom mieste sa OSB doska "vydula" čo sa mi už nepáči... otázka je koľko asi vydrží OSB 12,5 takúto vlhkosť ? (po odchode zo stavby samozrejme nechávam vetračky aj na noc), pod OSB doskou bude ešte sadrokartónový podhľad - môže sa v budúcnosti pri dokončenej stavbe hromadiť vlhkosť medzi OSB a fóliou čím by mohla začať hniť ? alebo tam bude len minimálna vlhkosť ? (neviem koľko toho prejde cez sadrokartón)... ďakujem za konštruktívnu debatu
Odpovedať
si tu novy a preto ti skor odporucim precitat si viacero prispevkov o tom, aka je osb doska PAROBRZDA, vlhkost ti zachyti a neprepusti, takze tie osb dosky nie su stastne riesenie, skus nam este napisat aku mas skladbu stropu, resp co mas v plane...
Odpovedať
@comen na akú onú si tam pchal OSB? To si si tam dal podľa seba, či ti nejaký sfetovany projektant naprojektoval parozabranu, pod to parobrzbu a pod to sadrokartón? Aký účel tam má ťa OSB doska? Vyhodiť OSB doprdele, porobiť drazky, odpad, elektrinu, omietky potery a potom CD a UD a SDK.
Odpovedať
@comen tak OSB dosky som ja veru takto ešte nevidel dávať a mám taký jemný pocit že lepšie by ich bolo dať preč lebo zle bude ...
Odpovedať
Profilova fotka
@comen problém je len v Tom že tam nemáš ten strop zateplený, iný problém tam nebude ak nezateplis ten strop,tak pri nízkych teplotách to bude robiť stále a tu OSB dosky si zniciš....
Odpovedať
To by malo byt opacne, na vaznik dat OSB a z interieru OSB zakryt foliou...potom das uz len SDK
Odpovedať
až také zlé to samozrejme nebude :) štandardne sa dáva hrubšia OBS 18-22mm doska ako parozábrana a funguje to do dobre v drevostavbách to že tam je kondenz je normálne ako píšem, keby bolo zateplené z hora tak je rosný bod v TI a nič sa nestane... ako zhodnotil aj @bobcat250 navrhol som si to preto aby som mal jednoduchšie ťahať rozvody elektro a rekuperácie a SDK kotvy, keď vidím tie parozábrany a poprepichované od káblov elektro, rekuperácie a SDK konštrukcie nepríde mi to ako lepšie riešenie, samozrejme všetko sa dá urobiť podstivo a dobre... napadá ma teda buď nerobiť teraz v zime :), alebo zložím 3ks OSB dosky vyrežem parozábranu nech ide vlhkosť pod strechu a tam sa odvetrá... minimalizujem aspoň kondenz na parozábrane, čo vy nato ? @godfather v čom je zlá OSB doska v mojom prípade, keď zateplujem z hora ? ak by som chcel uvoľniť vlhkosti prechádzať na parozábranu tak môžem urobiť diery do dosky, no je to podľa mna zbytočne... takéto príspevky som očakával :) @megdesign @ero88888888
Odpovedať
Profilova fotka
@comen nechapem tu osb dosku, lebo vzduchotesna ani parotesna nieje kedze je to 12.5 mm, + nemas poprelepovane spoje, a tak ci tak do nej nebudes nic kotvit kedze je to stale len 12.5 mm, , budes sa musiet trafit do toho rostu, co je pod OSB,, ci nieco zle chapem?
Odpovedať
Profilova fotka
@comen "zložím 3ks OSB dosky vyrežem parozábranu nech ide vlhkosť pod strechu a tam sa odvetrá.."....a čo takto otvoriť okno...nebude to trochu jednoduchšie ? :-) " v čom je zlá OSB doska v mojom prípade"....zásada je radiť vrstvy tak aby ich difúzny odpor z vnúra smerom von klesal....teda správne poradie - parozábrana, OSB, vata....leda smerovať všetky vruty len do väzníkov...lebo v 12ke OSB aj tak vrut bohvie čo na ťah neznesie. Nie je mi jasné čomu pomôže OSB 12mm ....vruty ktoré sa budú dávať do OSB prejdú skrz a prepichnú parozábranu - budú vytláčať parozábranu smerom nahor a buď ju prerazia hneď alebo potom ako parozábranu zhora zaťaží vata. Keby si na väzníky zdola priskrutkoval OSB a na tú zdola prisponkoval parozábranu môžeš všetky vruty (ak by si chcel) podkladať butylovou páskou....okrem toho by OSB tvorila pevný podklad pre lepšiu prácu s parozábranou pri jej zliepaní a prelepovaní spojov.
Odpovedať
@comen na jednej strane tu places a nevies preco ti to tam kondenzuje a pytas sa, ci je to normalne, ci to OSB nevadi a ci to vydrzi, a na druhej strane si si to podla seba navrhol perfektne... Tak co sa tu vlastne vypytujes, ked si presvedceny, ze si si to navrhol perfektne? Preco sa teda nespytas toho isteho tiez, co to tak perfektne navrhol = seba? Ja som daval izolaciu mineralnu vlnu, parozabranu, 12 cm medzera na kable, rekuperacne rury, potom CD/UD rost a SDK a veru nemam nikde prederavenu parozabranu... To chces zavesy CD kotvit do tej 12.5 mm OSB a zavesit na to potom SDK? Vela stastia.
Odpovedať
@comen A cim budes vrch povala zateplovat.Lebo my sme to robili z interieru sme davali saadros nad sme davali parozabrannu foliu na nu sme striekali penu a na tu penu sme dali este sem tam dosky aby sme mali tam niaku volu a na to sme ukladali osb dosky ale sme ich nezacvikovali a nehavali sme aj medzere medzi osb doskami a ani sme ich az na kraj povala ties netlacili aj tam sme nehali malu medzeru.a dosky mame suche.Asi to malo byt opacne ako pise nonynko.
Odpovedať
v kratkosti, ti co nedali osb dosku sa na nic nestazuju, ti co ju dali, zapratavaju diskusne forum so zakladnou otazkou PRECO mi to robi toto alebo toto... v kazdom pripade to vyzera velmi pekne, ale nie je to funkcne...
Odpovedať
@godfather A ono je dobre ked mas osb dosku tak tam vykruzit niake otvory kazdych 20cm a viac.To je moj nazor mozno to je dobre a pomoze to pri vlhkosti.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@godfather ja som dal parozábranu, OSB 18, vatu....na nič sa nesťažujem....ak by v budúcnosti povolil nejaký spoj na parozábrane nič sa nestane lebo OSB je parobrzda....a predovšetkým nemusím mať strach že stupím pri nejakej údržbe na povale medzi väzníky a preletím si do izby lebo tá OSB ma v pohode udrží :-)
Odpovedať
@megdesign lepšie si to napísať ani nemohol. Ale šak on vie veď si to takto navrhol :-)
Odpovedať
Mam to podobne spravene akurat nemam prozabranu, mam prelepene spoje a uz ani parozabranu nebudem davat a zhora idem zateplovat fukanou celulozou..teraz mas ten problem kvoli teplote a nezatepleniu
Odpovedať
@jblaze kotviť sa bude do roštu pod OSB ktorý je každých 60cm - na pol OSB dosky, je to pekne vidieť podľa spoju OSB dosky, nič zložité, držať to určite bude - kabeláž sa bude prichytávať cez lepiace "príchytky" elektrikár povedal že je to bežné, rúrka rekuperácie je ľahká @eagleowl okná sú otvorené, ale keď je vonku -10 a vo vnútri zakúriš voda skondenzuje rýchlo a jej jej veľa, takže vetranie nepomôže @megdesign ja som sa nepýtal prečo to kondenzuje, na začiatku som písal že je to normálne @petka456 zateplenie bude klasická minerálna vlna, povalu neplánujem, je tam málo priestoru @godfather ak by som to riešil v lete nič by nekondenzovalo a mal by som o "problém" menej, takto len potrebujem vysušiť OSB dosku @ero88888888 presne takúto diskusiu som čakal :) preto som sa tu ani nikdy nechcel registrovať, bola to chyba :) pýtal som sa len "jednoduchú" otázku ak niekto vie zareaguje 1 -otázka je koľko asi vydrží OSB 12,5 takúto vlhkosť ? - neviem životnosť OSB dosky pri zvýšenej vlhkosti, preto som sa opýtal 2 - môže sa v budúcnosti pri dokončenej stavbe hromadiť vlhkosť medzi OSB a fóliou čím by mohla začať hniť ? alebo tam bude len minimálna vlhkosť ? - taktiež nemám prehľad koľko vlhkosti prejde cez sadrokartón... ale bude to málo inak by kondenz padal na sadrokartón v "každom dome" samozrejme ak niekto nevie, napíše útočnú blbosť aby sa uspokojil už viac nebudem reagovať, ak má niekto niečo k veci napíšte, ak nie Ďakujem :)
Odpovedať
Profilova fotka
@comen ak nepomáhajú okná nepomože ani vyrezaný otvor do stropu....kým nezateplíš nemôžeš kúriť.... 1.OSB vydrží veľa ...napríklad vonku keď po nej steká voda dolu aj roky....šaloval som z OSB na jeseň a teraz je vonku pohodená a vyzerá celkom v pohode....ale ak na nej stojí dlhodobo voda...stačí pár dní... a vsiakne do vnútra ....materiál nabobtná a už nikdy sa nevráti do pôvodného tvaru....tak že koľko vydrží v tvojich podmienkach ti asi nikto nepovie....a hlavne voda sa bude z OSB veľmi ťažko dostávať z priestoru medzi OSB a parozábranou 2. vlhkosť ktorá sa dostane za OSB sa môže vypariť len do interiéru....kondenzovať pri dobrom zateplení tam nemá prečo ...ale neriskoval by som to lebo nikto nevie čo presne sa tam bude diať.... zvlášť v okolí venca môže byť aj malý tepelný most, kde sa vytvoria podmienky pre kondenzáciu a je problém....špeciálne v novostavbe s porobetónu kde bude hromada vlhkosti z omietok a pod.....v priestore medzi OSB a parozábranou nebude prúdiť vzduch.... a ak problém vznikne a ukáže sa časom na SDK bude to už veľmi oneskorene.
Odpovedať
@comen kable sa polozia na rost CD/UD, aj tak sa z tej samolepiacej prichytky casom odlepia... Rury rekuperacne nie su tazke? Mam ich v dome, ohybne spiro a este aj zateplene a veru svoju vahu maju. Polozene su na roste z CD/UD. Samozrejme mozes dat aj tenke, lahke, plastove, 45-60mm priemer, kludne aj zdvojene, ale potom tu zas otvoris diskusiu "je normalne, ked rekuperacne rury vyhravaju ako fujara?" Podla mna si tam daval tu OSB zbytocne.
Odpovedať
fotoportrét verky5 Je potrebná osb doska na tom strope?? Ak by išlie iba SDK, parozabrana fólia a nato fukana izolácia? Nie pena.. Je to zlé riešenie??
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
videl som tu par takychto realizacii ja to mam takto poriesene len tiez mam dilemu ci tam dat este parozabranu ? alebo to nechat takt. Kedze je osb parobrzda tak by to bolo trochu dyfuzne otvorene zhora pojde volne fukana celuloza a nebude nicimzakrita.. Co myslite ? aj dodavatel fukanej izolacie to doporucuej takto nechat
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@matkope dobry deň, tak ako ste to poriesili? Dali ste aj parozabranu? Dakujem
Odpovedať
@peter435 ostalo to takto bez parozabrany
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Dobrý deň..pripojím sa..myslíte je dobré riešenie ako mi na rok staviteľ na stavbe?? Krov sa bude robiť zateplenie minerálnou vatou... Stavebník navrhuje pripevniť od spodu na krov OSB dosky, na ňu zo spodu parozabranu a potom SD a zvrchu zatepliť 40 cm minerálnou vatou.. Je to dobré??
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?