Skúsenosti/riziká: Jednopláštová plochá strecha s nosnou konštrukciou z drevených nosníkov

Ahoj. Nenašiel som veľa info o takejto streche, resp. možno som zle hľadal. Chceli by sme info o takejto streche. Nakoľko sa nemáme veľmi koho spýtať na názor a skúsenosť s takouto strechou(rovná - betón), skúsim sa spýtať tu: ŠTRKOVÝ NÁSYP - RIEČNY ŠTRK fr.16/32mm 60mm (V ROHOCH A KÚTOCH 100mm) - OCHRANNO-SEPARAČNÁ GEOTEXTÍLIA 500g/m2 - HYDROIZOLAČNÁ FÓLIA RHENOFOL CG hr.1,5mm - OCHRANNO-SEPARAČNÁ GEOTEXTÍLIA 300g/m2 - TEPELNÁ IZOLÁCIA SPÁDOVÝ POLYSTYRÉN EPS 150 S 170-100mm - DIFÚZNE OTVORENÁ KONTAKTNÁ POISTNÁ HI FÓLIA - DREVENÉ DEBNENIE (DREVENÉ DOSKY, alt.DHF EGGER hr.20) 24mm - NOSNÉ DREVENÉ NOSNÍKY KVH 120x280mm 280mm TEP. IZOLÁCIA MINERÁLNA VLNA 2x140mm - PAROZÁBRANA - NOSNÁ KONŠTRUKCIA OBKLADU 135mm - PROTIPOŽIARNA SADROKATÓNOVÁ DOSKA RF 15mm Zaujíma nás, či je tá strecha v poriadku, nejaká "životnosť" (5- 20 -50 rokov???) a riziká. Ďakujem
Odpovedať
to vam niekro navrhol alebo ako ste k tomuto prisli ? mne to pride ako zlozita skladba ... aj je beton strecha tak iba poriadna hi, eps ... neviem preco tam pchat este aj hranoly, dosky, strky, niekolko folii a pod ...
Odpovedať
@shadowmilan Teraz som mierne na pochybách. Ani jedno z toho predsa nie je betón... či? (to "rovná-betón" som myslel tak, že iba s tým majú ľudia skúsenosti). My sme sa nestretli s nikým, kto by mal takúto skladbu strechy ako je vyššie uvedené veľkými písmenami. *Staviteľ sám. Má to byť strecha na dome.
Odpovedať
@svaty ak to má byť z takýchto materiálov tak vlhkosť sa nesmie dostať do izolácie a preto treba medzi minerálnu vlnu a SDK spraviť parozábranu (napr delta reflex) a taktiež na drevený záklop dať parozábranu, sú také asfaltové samolepiace. (Napr mida self base). A treba tie parozabrany spraviť poriadne, aj ked najlepšie je urobiť tu skladbu prevetrávanú.
Odpovedať
@svaty aha, uz rozumiem len, mne to pride zbytocne zlozite, ci uz na realizaciu, alebo udrzbu potom jedine, zeby ste chceli zelenu strechu len stale je tu otazka, co vas k tomu vedie, doviedlo ked stym niesu poriadne skusenosti ? ma to svoj dovod, vela folii, vela preciznosti a moznosti na neviditelne kriricke chyby ...
Odpovedať
@svaty pytala som sa manzela...tak jeho odpoved Pozrel si skladbu strechy a nemal k nej vyhrady...to ako pisali o dalsej izolacii na dreveny zaklop... mozte ju tam dat...ale v skladbe uz nie je potrebna Nasiel jedinu vyhodu: nepotrebujete betonovat A jednu nevyhodu: su to sice kvh hranoly...ale mozu pracovat...a moze niekde prasknut SDK
Odpovedať
@shadowmilan Ďakujem za reakciu. Má to takto navrhnuté staviteľ, nevieme prečo ale predpokladáme, že cena a pracnosť tu hrajú úlohu. Nevieme či nejaká zmena pripadá do úvahy a ako som písal vyššie, nestretli sme sa s takouto skladbou strechy a preto sa pýtame. Možno sa nájde niekto, kto takú strechu má alebo takú staval. @mellie111 Ďakujem. Predpokladám, že manžel je strechár alebo podobné zameranie. Prasklinka(pri sadaní) zo strany domu, nie je asi taký veľký problém ako poškodený plášť strechy od vonku(v tomto prípade hydroizolácia), hnilé/plesnivé vlhké drevo, presakujúci strop a štrk v spálni. Tých čo sme sa na to pýtal(aj keď stavajú), povedali vraj to pôsobí labilne(sneh, tých 6-10cm štrku prípadne iné živly). Zaujíma nás životnosť, či to niečo vydrží a dá sa tomu veriť. Našli sme článok, kde riešili strechu po 8 rokoch a celú ju menili(s fotodokumentáciou). "Predpokladám", že na novostavbu je 8 rokov na životnosť strechy málo.
Odpovedať
@svaty ale stavitel ma dufam realizacny projekt statiky? Lebo vela zalezi aj od lokality vystavby... u nas na Orave by to statikom nepreslo. Ak nie... vy ako realizator...ak pojdete presne podla projektu..mali by ste byt chraneni pred pripadnymi hradeniami skody ktory by vznikli...vtedy by to mal hradit projektant/architekt, ktory sa pod to podpisal
Odpovedať
@svaty skladba strechy je v poriadku. Je dobre aj umiestnenie parozábrany, je dobré že nie je v mieste sadrokartónových dosiek. Inštalačný priestor podhľadu využite na vedenie rozvodov riadeného vetrania, elektroinštalácie a pod. bez potreby prechádzať cez parozábranu. Únosnosť stropných nosníkov je otázka návrhu statika, či na juhu, severe, východe, kdekoľvek.
Odpovedať
osobne som o tom tiez cital len ale realne nevidel ... asi to ma dovod ked ma niekto potrebu komplikovat si zivot 🙂 (skridlova strecha bez folie nam na some vydrzala 65rokov, teraz sa len vymenila skridla a dala aj folia mam pocit ze toto az take trvacne nebude ak to bude pracovat, moze sa stat, ze po case niekde nastane trhlina v izolacii a vybavene a to este nehovorim o roznych potvorkach co sa tam mozu prekusat vzhladom napr na domy co po 20-30r aj ked maju beton a izolaciu zatekanu ... cenovo neviem ci sa to oplati ale sak ked to tak chcu tak im to spravte, nejaku zaruku si ale ako realizator na toto neviem predstavit
Odpovedať
@mellie111 majú všetko navrhnuté a podložené projektom. Nie sme realizátor ale (asi) budúci majitelia. @halnas Ďakujem za reakciu/objasnenie. Je to na juhu Slovenska. @shadowmilan nie sme realizátor, chceli by sme ho kúpiť. (20-30 rokov je fajn 😄) Takže otázka znie, či dom s takouto strehou kúpiť alebo nie. A či niečo tá strecha vydrží alebo nie. Či je strecha tak navrhnutá aby celá nezhnila.
Odpovedať
Zdravim, Sice som amater avsak uz co to sa na mna nalepilo a rada by som zdielala toeto informacie: Taktiez mame rovnu strechu na nasom domceku a projektant nam vravel na zaciatku jednoznacne ak ideme do rovnej strechy tak zelezobeton. Ak chceme vaznik tak ,,A,, a skridla. Zelezobeton - Spevni to cely dom a aj klima v dome bude ina …. V lete sa to hlavne oceni. Ak vaznikovy krov tak samozrejme sikma strecha ako pozname na domoch. Kazdy ,,odbornik,, rozumej - osoba co nema skusenosti s nicom so stavanim, boli nazoru ze naco zelezobeton a predrazene a kolko zeleza a betonu tam pojde a veru to islo hore (cena). Ci tam budeme parkovat vrtulnik 😄 … Takze kazdy bol ovplyvneny cenou avsak na +- nikto nehladel. My ano! A stojime si za svojim 🙂. Samozrejme ze sme sa stretli aj s nazormi ze ako lacnejsia varianta je vaznikovy krov na rovnu strechu a firma nam dala aj tuto alternativu na rovnu strechu typu vaznikovy krov (teda strcha z dreva) a spravilo nam to 10 tis eur z ceny holodomu ak pojdeme do toho. To sme razne odmietli. To ci bude zatekat po case za to moze samozrejme PVC (izolacia) cim sa izoluje strecha (to uz pouzijete ci pri betone alebo vazniku)a zase sme tu pri tom ze existuje aj lepsi material ale zase drahsie. Pvc ma zivotnost cca 17-20 rokov nasledne zacne praskat, zatekat v spojoch (pvc pracuje - veternostne podmienky atd) a bude sa musiet prelepovat atd atd … lepsie je folia EPDM ta je na celu vasu zivotnost teda 50 rokov + a tam na to moze ist aj zelena strecha. (Teda napr kamene strk na streche na priamom slnku veru palia ale rastlinky dotvaraju prijemnu klimu) Stretli sme sa s vela nazormi, kde nam rozpravali ludia co uz maju postavene ze by si dali nabuduce uz zelezobeton. Krasny den zelam a dufam ci uz vo vasom pripade alebo v nasom 🙂 - bude to dobra investicia a nebudu ziadne problemy. Samozrejme vsetko je o peniazoch :/ Pekne byvanie Nikoleta
Odpovedať
@svaty ak by som mala byt len (asi) buduci majitel toho domu... a realne by som nemohla dohliadat na realizaciu takejto strechy...ci su tam presne tie znacky materialov a v takych hrubkach ako je to navrhnute...alebo realizator niekde nieco ubral.... Nekupila by som taky dom Aj ked je takato skladba strechy vrstvami OK... moj muz ju odmietol naprojektovat a radsej odporucil investorom dat zelezobeton a na to fatrafol...nechcel sa pod takuto strechu s drevenymi nosnikmi podpisat
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?