Rovná strecha s atikou - ako na to?

Dobrý deň, chcem sa opýtať tých z vás, čo ste robili rovnú strechu. Chcem dať hore asfaltovú krytinu. Nemáte nejaké obrázky rezov, ako ste riešili napojenie na atiku a vôbec detail atiky a oplechovania na nej? Ďalej sa chcem opýtať, ako sa riešiť "pripevnenie" tých asfaltových pásov k polystyrénu. Kedysi sa dávala škvara, na to cementový poter a na to sa naváral ten bitumen. Dnes sa na polystyrén už vraj žiaden poter nedáva a niektorí to zaťažujú kamienkami. Ale robia sa vraj stále strechy aj bez toho priťaženia štrkom. Lenže asfaltové pásy asi ťažko môžem nalepiť na polystyrén penetrákom a plameňom nie? Ešta mám jednu otázku - máte vo fasáde (na bokoch strechy pod atikou) aj nejaké odvetrania izolácie? Díky moc za vaše postrehy.
Odpovedať
1
2
@miso555 Ahoj , nemam fotografie z mojej realizacie , ale ked to pomoze , posielam detail mojho riesenia , vid obrazok dole. Ako hydroizolacia je pouzita EPDM folia z 1 kusu na celu strechu. Na nej je priamo kamen .
Odpovedať
Diky. Prekvapilo ma, ze este nad hydroizolacnu foliu si daval XPS, to sim inde nevidel. Nikto nema bitumenovu foliu bez zatazenia kamenmi?
Odpovedať
Profilova fotka
@miso555 ja mam fatrafol bez zatazenia kamenmi
Odpovedať
@miso555 nad foliou uz nesiel xps , ako som pisal v minulom prispevku , na foliu uz isiel priamo kamen.
Odpovedať
Profilova fotka
@miso555 co sa tyka plochej strechy ta sa kotvi alebo zatazuje. Bud sa EDPM folia kotvi s teleskopickymi hmozdinami urcenymi na kotvenie plochych striech alebo sa EDPM folia zatazuje kamenivom. Co sa tyka detailov vzdy musi ist folia taka aby si uzatvoril strechu ako celok, aby ti nikd3 nepresla voda a podobne... je veeelmi vela sposobou ako napojit fokiu na atiku alebo teda ako ukoncit tento detail, lacnejšie aj drahsie sposobi.
Odpovedať
@romanc možem sa spýtať kto ti robil hydroizoláciu z EPDM fólie? Riešim práve výber dodávateľa na plochú strechu, ktorá bude zaťažená extenzívnou zeleňou a podľa toho čo som čítal tak EPDM má najdlhšiu životnosť.
Odpovedať
@sannco Ahoj , poslal som ti kontakt do spravy . ja som tiez riesil EPDM kvoli najvyssej zivotnosti . Ak je este chranena voci UV , tak zivotnost je nasobne vyssia oproti ostatny rieseniam .
Odpovedať
@romanc Ahoj, mohol by som poprosiť o kontakt na firmu aj ja? Ak si teda bol s prácou spokojný :D
Odpovedať
@miso555 Ja mám tiež fatrafol bez kameňov, samozrejme plochá strecha s atikou.
Odpovedať
Profilova fotka
@miso555 asfalt za horúca na polystyrén? Ja mám fatrafol, ale je položený na OSB doskách. Detaily nájdeš v mojom fotoblogu http://www.modrastrecha.sk/blog/topvi...
Odpovedať
@richardius Ahoj , spokojny som bol , mozem vrelo odporucit. kontakt v sprave.
Odpovedať
Pri plochej streche zateplenej PIR panelmi prípadne XPS polystyrénom, sa na túto tepelnú izoláciu naliepa samolepiaci asfaltový pás a naň sa potom lepí vrchný asfaltový pás s bridličnatým posypom. Čo sa týka atiky, je najlepšie preliepať celé atikové plechy, aby sa zabránilo možným vnikom vody (napr. cez uchytenie plechu k atike) a nie je potrebné ďalšie ošetrovanie týchto plechov v budúcnosti.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@romanc poprosim aj ja kontakt. este ake firmy si pozeral?
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@11pepo11 Ako ty si nedáš povedať s tou tvojou youtube reklamou? A naďalej budeš spamovať fórum?
Odpovedať
@chrobak7 nie, neda a je tu jedna ziva tema, tam neprispeje, lebo tam sa riesi skutocny problem... to budd dknekonecna otvarat machom zarastene temy od ludi, co uz strechu ani omylom neriesia... maximalne ten mach na nej =-)
Odpovedať
Priznavam, bolo to za ucelom reklamy, avsak aj aby ludia o tom boli oboznamení, kedze skoro kazdy pozna len Fatrafol a aj projektanti vacsinou ponukaju pvc, kedze EPDM vela z nich ani nepozna. V podstate na tom nebola ziadna nepravda, ci uz o vlastnej realizacii alebo info ohladom folie. Ludia sa o tom mohli dozvediet, ale je lepsie to vymazat, v poriadku ...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@romanc Atiková plochá strecha, 90m2, 40cm polystyrén, EPDM fólia, zaťažená štrkom. Ako to zvládnuť v nadväznosti na počasie ? Vymuruje sa atika, hneď pokládka polystyrénu, vnútorné obitie atiky OSB doskami a hneď pokládka EPDM fólie ? Koľko času si nato vyhradiť ? Robí sa to etapovito, napr. po strešnú izoláciu a zakryť ochrannou fóliu proti dažďu a následnému vyplaveniu ?
Odpovedať
@purplesticks atiku sme robili semi-svojpomocne , postup u nas bol: -vymurovanie atiky -vybetonovanie venca vysky cca 10cm na sirku atiky v spade do vnutra strechy -pozametanie ZB dosky ,tym nasa praca skoncila , v tomto stadiu to stalo mozno 1 mesiac do kedy sa uvolnil termin firme Firma robila : -montaz osb dosiek do betonoveho venca na atike -oplechovanie atiky -parotesna zabrana -pokladka EPS -pokladka EPDM folie a lepenie na atikovy plech + spevnovanie rohov + lepenie a uprava odtokov -pokladka geotextilie -pokladka kameniva Material + techniku (zeriav,plosina atd) na strechu okrem samotnej atiky(tvarnice,beton) riesila firma ktora robila aj montaz.
Odpovedať
@romanc V momente kedy ste mali hotovú atiku po obvode strechy, ako ste riešili odtok vody ?
Odpovedať
@purplesticks bolo to v lete , na stastie vela neprsalo ,ZB bol suchy, cize odvod sme v tom case este nemali (foto dole), potom uz firma prevrtala atiku uz v potrebnej vyske a nasunula tam oranzove kanalizacne rury (asi 110) . strecha bola hotova za cca 2-3 dni cize ani nestihlo naprsat
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch
@romanc Keď ti ukladali strešnú izoláciu, nechávali nejakú dilatačnú medzeru medzi atikou a samotnou izoláciou ? Čítal som tu, že niekto dal izoláciu na "pevno" a v lete mu to roztlačilo atiku 🤔
Odpovedať
@purplesticks to presne neviem , ale po 3 rokoch to neroztlacilo tak to vyzera ze je to ok. Ta firma ma uz vela striech za sebou po celom Slovensku a v okolitych statoch , tak myslim,ze to dali ako to ma byt 🙂
Odpovedať
@romanc Atiku ste lepili na zakladaciu maltu alebo na lepidlo ? Pýtam sa preto, lebo uvažujem, že najprv by som celoplošne aplikoval parozábranu (asfaltový pás) a následne na ňu vymuroval atiku. Pokiaľ viem, tak zakladacia malta dobre nedrží, len vyrovnáva výškové nerovnosti 🤔
Odpovedať
@purplesticks Na tom pase Ti nebude drzat ani jedno 🙂
Odpovedať
@kejsix Máš to odskúšane ?Takže nataviť vodorovne a potom zvislo na atiku ?
Odpovedať
Druhý obrázok
Odpovedať
@purplesticks Taktiež nám idú robiť atiku teraz, v projekte máme roxor 8mm z venca do každého DT (navrtajú a natlčú). Ešte neviem,či to majú založiť do malty alebo to obšalovať doskami na vrchu a vyrovnať betonom. Pán na izolacie povedal,že si pod OSB dosku podloží kusok polystyrenu a vyspáduje si to sám. Strecha určite nie je na 100% rovná a ataktiež DT nie su na milimeter presne,tak asi bude lepšie dať ten šalung a zamerať laserom výšku,aby sedeli....?
Odpovedať
@purplesticks Ahoj , atika bola murovana priamo na betonovu platnu , az potom bola ukladana parozabrana , cize parozabrana je podla tvojho obrazku v pravo . Ked si dobre pamatam , tak atika bola murovana do malty . Ale myslim, ze atika na vysku 3 porfixov + 10cm betonovy veniec zatazi na maltu dost nato aby sa uz neodlepila od malty . 1 tvarnica ma 20kg na 1/2m , cize na 1m malty je zatazena 170kg atikou . Cela atika ma asi 6,5t , bocne zatazenie tam je minimalne , z vnutornej strany ma vysku len cca 20 - 30 cm uz po zaizolovani a polozeni EPDM + kamena , cize nieje tam vela moznosti na jej vytlacenie do vnutra/von . Rohy su previazane tvarnicami , cize ani to nepusti aby sa atika vyklopila .
Odpovedať
@romanc Máš to veľmi pekne. Už len dokončiť bleskozvod, záveternú lištu a máš to vybavené. 😎 EPDM drží na atike ? Nerobia sa pod ňou bublinky alebo náznaky odlepovania sa ? Aký máš spád na streche ? (cm/m) @budix @romanc Ja mám atiku len z dvoch radov pórobetónu priamo na ŽB strope, bez venca, bez akejkoľvek výstuže. Statik mi to tak navrhol, neostáva mi nič iné, len mu dôverovať. Ešte sa stále pohrávam s myšlienkou, ktorú tu prezentuje @jan45 ohľadom bezspádovej strechy (v jednom kuse EPDM fólia) Ale okrem neho som nenašiel nikde pochopenie pre tento detail - stále zvažujem.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?