Rovna Strecha - Caka sa na vhodne pocasie

Ahojte. Prosim vas vedeli by ste mi niekto poradit? Staviame RD. Ma plochu strechu asi cca 220m2 zastavana plocha, bungalov. Strechari urobili strop a nalepili na nu parozabranu s tym ze bola vytiahnuta asi 15cm na atiku. Potom zacali klast XPS polystyren (ma tam ist 40cm celkovo) a na to Fatrafol - hydroizolacia. Lenze polozili len asi 4 rady XPS a zhorsilo sa pocasie( silny vietor), tak cakali, lenze potom prisli dazde. A na streche bol bazen. Zacala po bokoch tehal stekat voda na viacerych miestach. Navyse povynasali hore dalsie bali XPS aj folie a nechali to tam a stale na to prsi. Moje otazky: 1. Parozabrana po bokoch preteka, nemalo by to byt uplne zaizolovane ako hydroizolacia? 2. XPS ma sice nizku nasiakavost ale stale prsi a hoci som odtranoval vodu nemoze ten polystyren potom tu vlhkost pustat ked sa to uzavrie (neviem kedy) 3. Nieje to fuserina vynosit material na strechu a nechat ho tam moknut uz 2 tyzden? 4. Ake problemy to moze spôsobiť stavbe? (Dom je zatial v stadiu - hruba stavba a ma uz zalozene okna. Voda tiekla po tehle narazila na okenne folie a dostala sa uz aj dnu do miestnosti. 5. moze to poskodit okna alebo oknove otvory? Dakujem.
Odpovedať
ja mam xps dosku vonku uz 3 roky pohodenu a po dazdoch ani snehu nebola nasiaknuta ... klasicke eps, to hej ...trochu nasiakne aj sa na nom voda drzi, ale nic hrozne folii tak isto a domu to neuskodi, je to blbe ... ale sak snad vam 2 tyzdne v kuse neprsi nie ? ked prestalo, malo sa pokracovat ...
Odpovedať
@shadowmilan no prave ze 2 tyzdne bud silny vietor kedy nevedeli manypulovat s XPS, alebo dazd a zase hlasia zlu predpoved 🙁. potrebuju aspon 3 dni pekne pocko ale to je zatial v nedohladne
Odpovedať
@zoju neboj sa, bude to pohode kedze to je hruba stavba, preschne a hotovo
Odpovedať
@shadowmilan no len ak to takto bude vkuse vlhnut nemoze to poskodit okenne otvory, ked to tecie pomedzi to. Vlhne strop a zateka.
Odpovedať
@zoju preco su tie zvysky roliek hodene v blatovej vode? preco niesu na palete zakryte? kde su nove rolky? ako budu zvarat mokre spinave folie? preco je na streche bazen?
Odpovedať
@sonau to nebolo medzi otazkamy 😄 tiez som sa cudoval preco je tam bazen, a nieje tam uz spravene nejake odvodnenie ... @zoju no v kuse nie, ved vam to hadam co najskor dorobia nie ?
Odpovedať
@sonau No lebo oni si to povynasali hore a zacali robit, ale prislo zle pocasie a nechali to tam. No atika je uz zateplena ale zvody su na rinovky su az vyzsie a teda ziadny iny zvod tam nieje museli by prevrtak atiku so zateplenim. Preto tam stoji voda a steka po muroch.
Odpovedať
@shadowmilan no ak nebude vhodne pocasie tak nedorobia. Oni nebudu davat zateplenie pokial si nebudu isty ze stihnu dat aj Fatrafol lebo ak by nesrihli a zacne prsat tak pod XPS sa bude drzat voda .
Odpovedať
@zoju to bolo myslele skor tak, ze to nebude rok ... 😄
Odpovedať
@zoju ani jeden moj otaznik si nedal....
Odpovedať
@sonau No ved pisem rolky nechali tam lebo zacali robit atiku na tej uz folia je polozena a uz ich nechali tam. Nevidel som nove rolky asi boli v spoločnom bale neviem. Bazen je tam preto lebo tam niesu zvody tie budu az vo vyske zateplenia. To cierne je len parozabrana. Ja som vodu odcerpaval cerpadlom, ale stavby veduci tvrdi ze stavbe sa nic nestane, ze musime pockat na 3 dni dobreho pocka a dokoncit to. Ale teraz boli sviatky a cely dalsi tyzden ma prsat 😔
Odpovedať
@zoju nebojte sa, ono to vyzera kriticky, ale nieje to take hrozne ako keby ste to prerabali na uz obyvanom a nestihlo sa nieco dokoncit suseda u rodicov mala mesiac strechu bez krytiny, len folia a laty, nic sa nestalo, mali tam aj sneh 😄 ...skoro by sa dalo povedat, ze krytina je uz luxus 😄
Odpovedať
Článok sa načítava...
@zoju ja by som dal hore paletu,na to poukladal rolky a zakryl aby nebolo vnutro mokre a od blata.xps by som so zenou pospustal do baraku. To cierne je len parozabrana to som nepochopil.nemam stavebne vzdelanie.daj foto z projektu detail strechy. tu hrackarsku hadicu na cerpadle si zabil odmeraj ulozenie nosnych prekladov na tehle,tie najmensie
Odpovedať
@sonau Tie male preklady aj keby teraz vybral von, uz sa nestane nic. Je to stuzene stropnou doskou a ta uz vyzrela. Ze je to odfusovane, to sa bavit asi nemusime.
Odpovedať
@kejsix ked zaplatim za mercedes nebudem jazdit na 1203
Odpovedať
@kejsix Ake male preklady? Na oknach? Preco male nechapem.
Odpovedať
@sonau 10 cm z kazdej strany
Odpovedať
@sonau nj, predstava vs realita
Odpovedať
@kejsix Minimálna dĺžka uloženia prekladu na murive je 125 mm pri preklade s dĺžkou do 1 750 mm, 200 mm pri preklade s dĺžkou do 2 250 mm a 250 mm pri preklade s dĺžkou 2 500 mm ale nedavaj inzerat,ber to tak ze je to na hrane stavebny dozor mas?
Odpovedať
@kejsix zubky by strngali a buksa zostala plna
Odpovedať
@sonau Ano pre poroterm KP7 je to tak ako pises pre KP12 je tusim vsade 125mm aj pri 3m preklade. No oni maju svoj stavebny dozor 🙂 asi na to kus seru ako vidim 😔
Odpovedať
@zoju my mame zelezobeton stavbu a robili sme okolite upravy terenu, ale do strechy sme nesli, to jedine nam chyba dokoncit do hrubej stavby, stavitel jasne povedal, ze ked bude vhodne pocasie, material uz davno mesiace kupeny zaplateny, on povedal, ja davam zaruku nepotrebujem problemy s navlhnutou izolaciou ak by bola stavba navlhnuta vysusime, ale strecha potrebuje poriadne pocasie.Asi tolko.Jeden dom prvy sme stavali murovany, po usoch dostali, ked takto fusovi, dobre vam to flakaju. Velky bic a maly dvor, povedat nezaplatim kym nebude ok a nedat sa! Vase peniaze, vas dom.
Odpovedať
Keď parozábrana funguje ako poistná hydroizolácia a nikde do domu netečie okrem tej atiky, tak mohol by sa doplniť poistný prepad v najnižšom mieste (tam kde teraz stojí najviac vody) a v prípade poškodenia strechy (alebo aj teraz) by odtekala voda cez to. Stačí to len ako chrlič spraviť. A teda opraviť miesta v rohoch kde teraz preteká voda.
Odpovedať
@marsdm nie cez strechu nezateka nikde len cez atiku po bokoch. Parozabrana nebola robena ako hydroizolacia iba ako parozabrana, cize niekde po bokoch to moze presakovat. Chrlic? To ako navrtat dieru do atiky? Tam uz ale je izolacia aj fatrafol.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch
1 pokial mate parozabranu z lepenky tak by urcite nemala pretekat. Pokiaľ ju mate z fólie tak by v podstate tiez nemala ked je dobre zalepena obojstrannou paskou. Parozabrana ma byt podla spravnosti vytiahnuta aspon 15cm nad skladbou strechy ( ak je u vas výška skladby strechy 40cm tak by mala byt vytiahnuta aspon 55cm ) 2. Pokial mate na ploche xps ( co je podla mna uplne zbytocne a staci vam bohate 150eps) tak pri nom to neviem na 100%, ale eps nasiakave je v pripade ze su tabule ulozene na sebe, cize tlakom postupne nasiakne. A pokial sa voda medzi tabulami tak ci tak nevysusi, tak si ju uzavriete v streche a môže vam tam kondenzovat a robit galibu v tom ze to drahe xps vam neda taku tepelnu izolaciu ako by malo. 3.fuserina nieje to ze vynosili material, ale to ze folie su vo vode a ta tie nasiakne vodu cez vlakna ktore ma v sebe ako vystuz. A pri zvarani sa vysokou teplotou premeni na paru cize tie zvari "bublinkuju" a nebudu podla mojich skusenosti uplne ok. Ak je s foliou taky problem tak z nej treba odrezat po celej dĺžke zvaru pqr cm potiak, pokial nebude vlakno suché. 4. Problemi asi ziadne, ale nikto nechce mat takto mokre steny a vodu v dome. 5. Niesom oknar, iba izolater. Ale podla mna nie, do ramu okna by sa voda nemala dostať navyse ta okenarska paska co sa nalepuje zvonka po obvode na murivo je dost kvalitná a dobre drží.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marsdm:

Keď parozábrana funguje ako poistná hydroizolácia…
@marsdm tiez by som si dal poistny prepad na svoj dom. Najlepšie ked si ho zasekaju este par cm pod uroven parozabrany. A ak mate odtok zo strechy riešený zvonka a bude vo fasade, tak je esteticky lepšie ho urobit pod odtokom zo strechy a napojit ju do toho istého odpadu.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?