Presah strechy

Profilova fotka
Ahojte. Rád by som sa poradil či je na bungalove väčší presah strechy výhodou, alebo problém. Chcem dať presah 110cm. po zatepleni - 20 zostane presah 90cm+ okap rúra. Od hornej hrany okna k podbitu bude 30 cm. Zaujíma ma či to nieje veľký presah a nebude v izbach menej svetla. Presah ma pre mňa význam okolo domu menej vody, len sa obavam či to nebude mať negativny dopad na svetlo v izbách.
Odpovedať
@marco_polo presah strechy by mal byť navrhnutý v projekte domu. Toto je práca pre architekta, projektanta. Nie že túto ti niekto povie daj taký presah a hotovo. Záleží ako máš orientovaný dom. Ideálne je mať natočené okná obytných miestností na juh. Vtedy ma presah strechy opodstatnenie, aby v lete tienili okná a v zime, keď je slnko nižšie, aby púšťali slnko priamo do okien. Architekti majú na to program, kde podľa orientácie osadia konkrétny dom, nastavujú presný deň a hodinu v roku, sledujú ako dopadá tieň a podľa toho odladuju presný rozmer presahu strechy.
Odpovedať
Urcite zatieni, ja som teraz na konci jula mal uz o nejakej pol dvanastej v tieni cele okna v podkrovi a tiez mam takych 90. Ci je to dobre, ci to nie je dobre... Je to juhovychod, takze v lete je slnko tak vysoko, ze ani nulovy presah by tomu moc nedal a v zime je zas tak nizko, ze to ziadny presah nezatieni. Tak to teda neviem ci to niekto odladuje v simulacii na nejake centimetre presahu... Ale vie to aj SweetHome3D, akurat asi iba v renderi. Vedel to uz SketchUp 8 v realnom case, akurat iba v platenej verzii sa da posunut orientacia oproti osiam X/Y/Z (v aktualnych verziach asi len platenych). Vyhodou je, ze sa daju zohnat na internete aj podklady k okolitej zastavbe, nastavit si k nim nejaku rozumnu vysku a nahrat si to do projektu. Potom je vidiet aj ako zhruba tienia okolite objekty. Vselico sa da.
Odpovedať
@marco_polo Máme o 10cm kratší presah, dom orientovaný J-Z a absolútne žiadny nedostatok svetla nemáme. Sme úplne spokojní, kľudne by som druhýkrát aj nejaké cm na presahu ešte pridala. Je to presne, ako ti písali vyššie - v lete je slnko vysoko, takže presah strechy okná tieni, v zime je slnko nižšie, takže vyhreje interiér.
Odpovedať
My mame finálny 80cm presah a je to super aj vizuálne oveľa krajšie ako tie domy čo majú presahy nejakých 30-40cm to sa mi osobne vôbec nepáči ale aj po praktickej stránke, môžem chodiť okolo domu a vôbec neprší na mna a čo sa týka tienenia tak to tiež plní svoju úlohu, ja mám radšej tieň v dome preto sme nedali ani orientáciu na juh takže kľudne by som ešte pridal nejakých 10-15cm na presahu u nás ale viac asi nie
Odpovedať
Profilova fotka
Pozri moj album.... ja mam presah uz aj zo zlabom 115cm. A menej svetla mat nebudem lebo mam väznik 😉 a je to pecka.... ked prsi tak krasne sucho aj okolo aj steny. Urcite si daj vecsi presah no ber do uvahy prierez dreva typ krytiny a snehovu oblast v ktorej byvas
Odpovedať
My mame okna na juh druhe a na zapad 125cm presah. Mame rovnu strechu zatial nebyvame ale ako som to sledoval v lete a teraz ked je slnko nižšie tak krasne to vychádza.
Odpovedať
@marco_polo nie len presah strechy ale všetke rozmery okna i osadenia sú dôležité , netreba na to žiadneho architekta , stačí na to obyčajná pytagorova veta v pravouhlom trojuholníku-poznáš 2 uhly a jednu stranu druhú si vypočítaš,,jeden je 90 st. druhý podľa orientácie na svetovú stranu, tieniť má aspoň od mája do septembra najväčší uhol je 64 st ked je slnko najvyššie a jednu stranu- to je rozmer od vrchu okna po spodok strechy pre predstavu mám okná presne na juh rozmer len 150x120 cm, presah strechy len 50 cm, od vrchu okna po spodok strechy tiež 50 cm a dovnútra nesvieti od mája do septembra, zato v zime ked svieti kotol nekúri, na východ presah strechy veľký netreba do obeda je slnko slabé, v lete najviac pečie od juhozápadu- po severo západ vtedy zas nepomôže žiaden presah, musí sa tieniť von. roletou, dnes už svieti dovnútra asi 2 m od okna pre dážd presah pri búrke nepomôže, šibe podľa vetra
Odpovedať
tu je velmi dobra kakulacka, zadajte si tam vsetky potrebne udaje, zemepisnu sirku a nasimuluje vam to ako budu dopadat slnecne luce v dany mesiac .. ideal aby v lete boli okna kryte presahom a v zime, ked je slnko nizsie vyuzivat slnecne zisky ... https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-...
Odpovedať
@marco_polo Ja mam presah strechy ako si pisal ty,ze chces dat
Odpovedať
Treba mysliet i na exterierove tienenie. Zabezpeci sukromie a ked bude bazen na terase, tak odlesky od vodnej hladiny nezabrani ani 3m presah strechy :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@jurkoboss v projekte mam presah strechy navrhnuty 100 cm po zatepleni zostane 80 cm. Okna su na južnej strane. Uvažoval som presah rozsirit o 10 cm. Preto ma zaujíma či nieje 110 moc a nestačilo by i 100.
Odpovedať
@marco_polo tým že dáš zateplenie, tým sa ti nezmení poloha okien voči navrhnutej presahu strechy :-) Ja mám presah 1,8 m. A funguje mi to skvelé. V lete tieni, v zime púšťa slnko do okien Ako som písal vyššie, takéto veci máš mať odladene už v projekte, nie teraz dodatočné spekulovat
Odpovedať
Článok sa načítava...
My máme v projekte 70 cm..No Kôli max.dĺžke krytiny 800 cm - Lindab click sme sa rozhodli pre presah 25 cm. Zdá sa to niekomu extrémne málo ,ale na funkčnosti strechy neubudne a tienenie zabezpećia rolety. Nakoniec podla novovypracovaného vizuálu to vyzerá ešte lepšie...
Odpovedať
Musíš spraviť kompromis. Das malo, budeš mat sneh na parapete, dážď na oknách a vecne špinavé okna aj vchodove dvere. Das veľa bude trochu menej svetla ale určite to nebude nič strašné. Ja mam asi 70 a stačí to na že keď prší popri dome idem po suchej časti. Ale ked padá šikmo tak keďže nemám vypustený priestor nad vchodovymi dverami (nebolo to v projekte) tak sa stane ze prší aj na dvere co dobre nie je... Tejbsvetelnosti by som sa nebal
Odpovedať
Presah strechy je velmi dolezity, ja osobne som si studiu urobil sam po vytvoreni 3D modelu domu v Revite a za pomoci Enscape (real time renderingu) posudil pre mna vyhovujuci stav. Presah strechy sa odvija od: #01 prestresenie z dovodu terasy (osobne nie som vyznavatelom hlavnej terasy(juh), ktora je sucastou domu) #02 exterierove zaluzie (v pripade pouzitia nie je nutny taky velky presah strechy, ja davam ext.zaluzia) #03 vyska strechy (cim vyzsie polozena strecha voci stavebnym otvorom okien tym vacsi presah strechy moze byt, pri rovnakom tieneni slnka v lete) #04 ochrana fasady (jeden z najdolezitejsi faktorov) Ja som zvolil presah strechy 70cm(cista po zatepleni) + 17cm odkvapovy zlab => teda 87cm. Vyska ryny od okien (staveb.otvorov) je 89cm
Odpovedať
@islk máš vysoko strechu,sú vysoké miestnosti alebo priestor pod strechou? kde je juh?ak na stene kde sú malé okná v lete neprehreje a v zime nevykúri, ak je záber robený doobeda podľa tieňa
Odpovedať
@duzu zvolil som vyzsie miestnosti ako sa bezne stavaju (2,5m by som dal tak do garaze, bez urazky ... ), a tiez podkrovny priestor je velkorysy vzhladom na potencial vyuzitia. Tie "male okna" su smerovane na sever ako aj hlavny vchod do domu. Zaber je robeny pri zapadajucom slnku.
Odpovedať
@islk takže juh máš k tomu lesu svieti tam slnko v decembri?, je to dosť vysoký kopček, ale krásne prostredie, tiež bývam pod lesom len tam mám sever, výšku mám len 2,6 m pre 2 ľudí aj veľa , priestor pod strechov tiež veľký len je strecha ihlan,je to sklad zimného či letného vybavenia, ty tam môžeš mať i herňu, a v garáž som nedávno opravoval má len 2 m , dnes by som ju už nestaval, stačí prístrešok
Odpovedať
@duzu nov-dec-jan je to so slnkom slabsie (svieti ale krasie). V kadom pripade prostredie je krasne a to sukromie co ti da ten les je na nezaplatenie. Garaz planujem az po dokonceni domu. Tvoja cista vyska v dome 2,6m je v pohode, taku istu mam na byte a v dome som chcel dat este vyzsie 🙂
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
@jurkoboss Aku mas prosim vysku od hornej hrany okna po podbitie strechy pri presahu 1,8 m?
Odpovedať
@jonky6 ahoj, posielam foto. Moze to mat 35-40 cm.
Odpovedať
Pomôcka pre výpočet presahu strechy: https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-... @jurkoboss pekný domček zaujímala by ma ta skladba strechy
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Roman964 Dobrý deň, po rekonštrukcie strechy mi sused oznámil, že zasahujem strechou nad jeho pozemok. Po vytýčení hranice susediacich pozemkov geodetom vyšlo najavo, že presah je 10cm o ploche 1,8m2. Kvôli presahu nemôžem skolaudovať a oprava je náročná. Existuje vôbec nejaká povolená odchýlka pri geodetickom meraní, ktorá by zlegalizovala presah, geodet sa nevyjadril? Máte niekto skúsenosti s presahom strechy? Prenájom, vlastnenie časti susediaceho pozemku pod presahom nepripadá do úvahy a ani zmluva o rešpektovaní presahu susedom.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?