Pochôdzna vrstva na plochej streche - stačí pod dlažbu EPS 150 S alebo XPS?

Čaute, predpokladajme, že máme plochú strechu ako je na pripojenom obrázku. Klasická skladba, kde máme pod hydroizoláciou napr. EPS 150 S a nad hydroizoláciou a geotextíliou máme riečne kamenivo. Chcel by som, aby bola časť strechy pochôdzna - z dôvodu servisných zásahov, ale aj kvôli inštalácií fotovoltaických panelov. Teda nie ako terasa, skôr občasné zaťaženie. Moja otázka znie - varianta 1 - stačí namiesto vrchnej vrstvy, riečné kamenivo, "nahádzať" vhodnú extériovú dlažbu, ktorá bude slúžiť ako roznášacia vrstva? Napríklad vymývaná betónova dlažba ako na obrázku. Bez terčov, pokládka celou plochou. Ideálne len tam, kde sa aj reálne bude chodiť, ostatok ostane prikritý s kamenivom. Alebo varianta 2 - je nutné ešte pridať napr. 5 cm XPS hore na hydroizoláciu? Presne tak, ako to je nakreslené na obrázku, čím vznikne roznášacia vrstva. A následne ešte na to celé dať spomínanú extériorovú dlažbu ako v prvej variante? V podstate 2 roznášacie vrstvy na sebe. Možno sa mýlim, ale môj laicky výpočet je taký: EPS 150S - trvalá zaťažiteľnosť je na úrovni 3000 kg/m2 (to znie ako veľa, no na cm2 to je len 0,3kg! Bodové zaťaženie pri našľapovaní bude vyššie) Extériová dlažba má 60x40 cm = 0,24 m2. Teoreticky dlažba roznesie zaťaženie rovnomerne na plochu 0,24 m2 EPS polystyrénu. 0,24 m2 x 3000 = 720 kg - maximálne zaťaženie. To by malo bohate stačiť pre jedného človeka 🙂. Ak odrátam váhu samotnej dlažby, tak to je 700kg. Ďakujem za pomoc.
Odpovedať
@vincuro var 1
Odpovedať
@vincuro staci ked tam nedas nic a budes chodit po kamenive. Alebo ak tam nasilu chces dlazbu tak ju mozes polozit na ten strk alebo kludne na terce. Mam priamo na folii terce a na tom velkoformatove dlazby 60x120cm a nic sa nedeje. Davat na foliu xps priamo by som nerobil,zlepi sa s foliou.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?