Nosnosť BSH hranola na altánok

Chcem si postavit svojpomocne altanok s BSH + KVH hranolov. Neriesim projekt, takze snazim sa drevo predimenzovat. Rozmer altanka (nohy) : 4000 x 3140. 7 noh: 140 x 140 (BSH)- Do Lka bude plna stena, kde budu samozrejme zavetrania a bude to obite tatranskym Krov: (bude bez kliestin): krokvy: 80 x 140 - KVH kazdych 70cm takze otazka: Kedze sa moc nevyznam do nosnosti dreva, aky prierez mam dat tym trom BSH (vrchny a jeden spodny - budu bez stredovych stlpov) hranolom ktore drzia tych 399 cm strechy? 140 x 240 alebo 140 x 200? Krytina bude sindel/plech. Vdaka za radu.
Odpovedať
na obrazku som vyznacil tie 2 bsh ktorych potrebujem poradit prierez... cislo 1 a 2
Odpovedať
Profilova fotka
Toto nie je rada, ale dimenzovanie, takže projekt.Niekto sa to musí naučiť aby ste Vy mali úžitok
Odpovedať
Profilova fotka
@lukas1115i Takýto altánok ti statik naprojektuje za 100 eur, to je menej ako dáš za to drevo na predimenzovanie, si si istý že je lepšie to robiť bez projektu a pýtať sa ľudí na internete aké prierezi použiť.
Odpovedať
@lukas1115i Možeš dat aj škridlu aby ti to neodfuklo.
Odpovedať
na taketo veci netreba statika, stači tesara s praxou.... lebo ked sa ti na to pozrie tesar s neakou praxou tak je jasne že to maš dost silne. na takto male altanky ked vyberaš hrubku materialu tak ju vyberaj podla toho aby sa ti pačila/hrubšie profili a prierez do štvorca je zvyčajne krajši/...nie že by som podcenoval statikov ale u takto maleho altanku to musi udržat lebo hranole sa davaju vždy hrubšie ako treba kvoli pohladu. statik by ti určite vypočital tenšie hranole-optimálne ale tie by dobre nevypadali. byvam v oblasti kde mam bežne na streche meter snehu tak vidim že to maš niekolkonasobne predimenzovane.... @lukas1115i
Odpovedať
@lukas1115i určite stači 140x200,
Odpovedať
@lukas1115i kleštiny by si mal dat, aby nehrozilo rozčapenie
Odpovedať
@jan45 @martosko ok, presvedcili ste ma, dam sa na to pozriet projektantovi, nieje problem. @martinmatko co sa tyka rozcapenia, tak v stite je hranol ktory drzi na stlpch, tak si myslim ze kliestiny su totalne nepotrebne
Odpovedať
@lukas1115i na krajoch nepotrebuješ, ale kleštiny v strede altanku by mali byt
Odpovedať
@jan45 @martosko no projektant potvrdil, ze vsetky prierezy su dostacujuce, ten najvacsi odporuca 140 x 240
Odpovedať
@lukas1115i na kieho oneho chceš na stojky BSH? A k hrúbkam asi tak, celé to predimenzujem, dám tam BSH namiesto napr. C24 a zaplatím za to všetko x krát viac ako za radu od zodpovednej osoby. Ale budeš mať dušu na mieste že tam máš dráhe a hrubé hranole. A pán projektant taktiež na takúto stavbu odporučil všade dať BSH hranol? Lebo ak áno tak, vlastne nič, platiť to budeš ty.
Odpovedať
@palo18 1. nejde mi o peniaze, ci zaplatim 1000 - 1500 za drevo, je mi to jedno. 2. Ak sa mi niekde viac paci/hodi hrubsi hranol (ale je staticky zbytocny) dam ho tam lebo sa mi paci 3. ja som projektantovi oznamil ze to bude z BSH.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@palo18 ale viem kde mieris, dal by sa ten altanok postavit za polovicnu cenu ako ho urcite postavim 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@lukas1115i A bol si za projektantom alebo za statikom, ide o to či sa na to len pozrel alebo aj niečo prerátal.
Odpovedať
@martosko ano videli to obaja, je to preratane. preco?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?