Napadnutý krov na nedokončenej novostavbe - čo robiť?

Dobrý deň, niesom odborník, avšak akurát sa snažím zorientovať v tejto téme z dôvodu, že som nedávno zistil, že mám napadnutý krov, ktorý bol robený v novembry 2018 a keďže ma dodávatel škridly naťahoval, tak bol zakrytý škridlov až cca v mareci 2019, takže na neho pršalo. Drevo bolo celkovo pri dovoze ešte mokré a aj namorené. Tento týždeň (september 2020) som išiel riešiť povalu a zistil som, že hoci bolo všetko drevo pôvodne morené na hnedo, tak pár trámov morených na zeleno malo na sebe diery, viď fotky. Po konzultácii s pánom, ktorý mi realizoval krov som zistil, že boli dodatočne namorené, pretože pri realizácii krovu videli na daných trámoch poškodenie od škodcov a tak ich ešte natreli. Avšak ja som na týchto trámoch videl aj nové diery, ktoré vznikli už po namorení a pri dnešnom fotení som objavil aj predierované trámi, ktoré pri stavbe strechy boli v poriadku , pretože tie vtedy nenatierali na zeleno ale boli iba namorené z píly alebo odkial to drevo vlastne prišlo. Z toho celého mi vyplýva, že drevokazný hmyz sa v krove rozšíril aj napriek tomu, že boli trámi namorné a niektoré 2x. Po rozhovore z viacerými dochádzam k záveru, že je nepodstatné, aby bolo drevo morené náterom, pretože ten pôsobí iba na povrchu a keď dané drevo pri sušení praskne, tak drevokazný hmyz nakladie vajíčka rovno do praskliny a teda obíde morenie. Chcel by som sa opýtať, čo by som mal teraz robiť pri tomto napadnutí môjho krovu. Z fotiek 1-6 mi príde, že sa jedná o červotoča. Z fotiek 07-14 tipujem na fúzača. Fotka číslo 15, netuším ale tie diery sa podľa mňa objavili nedávno. Ako by som mal vyriešiť ochranu môjho krovu, ako sa zbaviť tohto drevokazného hmyzu? Je to vôbec možné? Mám dať rozobrať strechu a vymeniť krov? (to by bolo veľmi nákladné, nakoľko je trámom pripevnená parozábrana, na nej rozvody elektriky a rekuperácie a následne sádrokarton. Odporúčali mi vysokotlakovú injektáž trámov, avšak je to veľmi nákladné. Je možné, že hmyz ktorý bol v trámoch už výletovými otvormi vyletel a že je už preč, alebo nakládol ďalšie vajíčka a môžu v ňom byť larvi? Krov, ako vidíte na fotkách 16-21 je takto cca od apríla 2019, teda možno môže byť presušený a že už o neho hmyz nemá záujem, avšak sme na kraji dediny v blízkosti 20-25 metrov máme veľké stromy a kovové predmety, ktoré som mal uložené na zastrešenej ale otvorenej terase mi chytila hrdza, teda tam máme veľkú vlhkosť. Mohol by som poprosiť o Váš názor a prípadné rady? Ďakujem
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@coolart dávnejšie sem niekto pridal podobný príspevok,a odporučili mu obrátiť sa na pamiatkárov. Že majú prístroje ,s ktorými vedia zničiť škodcov hlboko v dreve. Skús nájsť tú tému. Ak to máš lokálne,mohlo by to fungovať, ale ak celý krov, tak to teda neviem.
Odpovedať
Ako som pozeral fotky ....tak mne to prišlo nejako biedno morené ...to sa riadne riedilo ten prípravok ...však ak som ja natieral drevo to bolo zelené ako tráva to som už prehnal s tým tráva......ale no.... Ak máš obavy hej počkaj si na nejaké rady, názory ...ale ja by som asi dal na plecia postrekovač zarobil silnú chemikáliu takmer by som ju neriedil viac zaplatil a riadne postriekal ...všetko ...vydrží to dlho ... Ja som tak urobil lebo som kupoval stavbu nedokončenú ale podbitie podhľadou som mal tatranský profil natretý na hnedo a z druhej - vnútornej strany nič ...lebo to bolo na predaj ...tak som to riadne ja nastriekal ...nepotrebujem to zachvíľu meniť...
Odpovedať
pekný zelený 🙂 aspoň takto
Odpovedať
@leilak1 tak ono na krov tri, či štyri mesiace svetilo slnko a vyťahalo asi farbu alebo či to bolo fakt slabo namorene. Avšak aj tak vonkajšie morenie posobí iba par mm do hlbky a tie velke diery mi prídu, že idú až do stredu trámu...
Odpovedať
Profilova fotka
Dobrý deň. My sme s tým mali tiež problém. Keď som hľadala info a radu na internete, mne sa nepodarilo nájsť . Tiež sme sa informovali od rôznych ľudí, tesárov, drevárov atď. Rady boli na figu borovú, že rozobrať, vymeniť, zbaviť sa domu atď. Jasné že som si nemohla dovoliť vymeniť strechu a predať na dedine dom ,to by som na tom riadne doplatila. Tak zo zúfalstva sme ešte raz natreli a po roku sme zakrili so sádrokartónom. Už tu bývame a zatiaľ nám nespadla strecha na hlavu. Akurát máme spálňu v podkrovi. Samozrejme neberieme to na ľahkú váhu, ale jeden pán povedal, že žiadne drevo nie je bez hmyzu. Naši predkovia také problémy neriešili a aj dodnes sú strechy čo slúžia v poriadku. Podľa mňa nikto vám nevie poradiť, ako sa tých darmožráčov zbaviť. Nikdy nebudete mať istotu či ich tam ostalo alebo nie.
Odpovedať
Profilova fotka
@rika1968 triezva odpovedˇ, pre ostatných, to čo píše virnik27, maličkým písmom je napísaný účinok 5 rokov, a keď už náter tak zelenou skalicou
Odpovedať
Neekologické ale účinné riešenie bol voľakedy starý olej z auta. Neodporúčam, len spomínam čím sme morili drevenicu pred 40 rokmi.
Odpovedať
@virnik27 ale este je napadnute stale, ci mohli vyletiet a ist inde?
Odpovedať
@rika1968 aj nejak viete kontrolovat, ci sa u vas mnozia alebo ich nater zlikvidoval?
Odpovedať
Dnes som asi tri hodiny sedel na povale a počúval, že či náhodou nezačujem nejaké chrúmanie, ževraj sa tak dá identifikovať prítomnosť drevokazného zmyzu, neviem čo je na tom pravdy. Popri mojich potulkách som našiel dva zhnednuté trámi. Netuším od čoho, že by to moklo a to z toho? Teraz to je uplne suché a netuším čo to je... Nevie niekto?
Odpovedať
@coolart No nechcel by som byť v tvojej koži. Drevokazného hmyzu sa dá zbaviť jedine tým, že ho vydymíš. Nedoporučujem robiť to svojpomocne, lebo to môže dopadnúť požiarom. Robí sa to tak, že sa všetko utesní, spraví sa nejaký výduch a dymíš a dymíš... Nepoznám však žiadnu firmu, čo by som ti mohol odporučiť. Skús sa obrátiť na pamiatkárov, alebo cirkev. Najkvalitnejšie krovy sú na kostoloch, tie vydržia aj 200 rokov, ale to všetko začína pri návrhu , výbere materiálu, dodávateľov a hlavne erudovaného stavebného dozoru, kyorý má skúsenosti s krovmi. Také základné požiadavky na kvalitný krov sú - drevo musí byť vyťažené v zimných mesiacoch, nadmorská výška >800 m.n.m a keď chceš fakt kvalitu, drevo by malo byť ohobľované. Je to však cenovo dosť náročné. Len rozdiel ceny hobľovaného dreva oproti nehobľovanému je takmer dvojnásobný.
Odpovedať
@ernesttyukos Prečo neekologické? Pokiaľ sa starý olej nedostane do spodnej vody, tak v krove je úplne neškodný.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@coolart áno počuť ich , keď pracujú,hryzkajú to drevo. V starom pracovnom stole ich mám.V rodičovskom dome sme mali drevenú zárubňu , ktorá bola tiež napadnutá . Ku koncu už tak usilovne pracovali, že sa večer televízor nedal pozerať. Kovová zárubňa to istila.
Odpovedať
ja by som podložila nejaké čisté kartony alebo papiere pod tie trámy a čakala či tam bude niečo napadané. A počul si niečo pri tej pochodzke?
Odpovedať
@silvester4 Nepočul som vôbec nič. Sem tam sa mi zazdalo ale to ako keby boli dve chrupnutia... Podhľady ešte nemám zarobené, takže tam prefukuje, teda by to asi bolo zbytočné s tými kartónmi... Počet výletových dier: na 7mich trámoch od tesárika, majú cca 1 cm a je asi 50-60, potom mam polovičné diery, cca 5 mm, na cca na 6tich trámoch asi 50 dier potom mám od červotoča asi 4ry trámy som našiel, kde je veľa dier možno 200-300 dokopy Neviem kedy tie diery vznikli ale sú niektoré upchaté pilinami, niektoré nie. Každopádne som čítal, že že drevokazný hmyz vylieza apríl až máj, žije cca mesiac a ak sa spári nakladie červotoč 60-200 vajíčok, tesarík do 100 vajíčok v priebehu svojej mesačnej životnosti a pokial si dobre pamatám, tak mesiac kým je z vajíčka larva ale je dosť možné že aj neskôr. Keď si to spočítam, tak ak to takto išlo, tak by tam mali byť malilinké larvičky, ktoré asi neni ani počuť. Ale na druhej strany, larva tesaríka sa vyvíja od 2-15 rokov, takže tam musia byť aj veľké ešte donesené larvy a tie by bolo počuť ale nič som nepočul, uvidíme dnes. @zaludzpopradu Dočítal som sa, že je niekoľko metód na odstránenie drevokazného zmyzu: - Fumigácia a teda zaplynovanie - u mňa nereálne, pretože mám ešte nezarobené podhľady a prefukuje a aj cez strechu ujde veľa plynu a je to drahé a jedovaté - mikrovlny - zabíjajú určite avšak neni prevencia do budúcna a predpokladám cenu na celý krov od 5 do 10 tisic. - potom je injektáž, vrtajú sa každých 30-35 cm 9 mm diery do dvoch tretín trámu, potom sa tam nastrčí nejaký kolík a cez neho sa tam vysokotlakovo napúšťa účinna látka, oslabuje krov a je cenovo náročný cena cca 7e bežný meter a ja ich mam cca 1200 metrov - potom sú český majstri, ktorý mi odporúčajú gel Xilix, ktorý bežný zákazník v obchode nekúpi, predaj je len na nejaké povolenie. Ževraj je na to 10 ročná záruka s certifikátom, kde garantujú 100 percentnú úspešnosť. Aplikuje sa nástrekom. Hovorili že sa čistia trámi 2 eura bežný meter + polka krovu (silno napadnuté a vedlajšie) by sa nastriekali silno a ostatná polovičká trámov by sa nastriekala s polovičnou dávkou. Cenu mi odhadovali na 7,5-8 tisíc na celý krov. Tento Xilix mi odporúčali traja rozny ludia (firmy) a prvý povedal, že sa vsakuje 2cm, druhý povedal že 3 cm a tretí, čo to aj takto nacenil povedal, že sa vsakuje 4-6 cm. Tak si vyberte, kde je pravda - potom je náter, vyrátal som si, že ak si to iba ja sám natriem Deronom I, čo mi najviac odporúčali ako látku, tak ma liehový koncentrát vyjde na nejakých 1500 + potrebujem pištol na striekanie alebo štetec. Ale včera som natrel rovnako starý hranol (predpokladám, že je rovnako suchý) s bochemitom, ktorý som neriedil a pred pol hodinkou som ho išiel rozpíliť a niekde je len povrchovo a niekde max milimeter, teda môj názor, ako keby som to ani nenatrel. Ale je pravda, že som to neriedil a teda samotný bochemit je husty a teda sa asi tažko vpíja. Preto sa asi musí riediť vodou, aby to prenosové medium voda vsakovala do dreva a tá zanášala bochemit do jeho štruktúry, ktorá sa potom odparí. Celkovo mi ale napríklad deron odporúčali riediť liehom, pretože má menšie molekuly a lepšie sa vsakujú lepšie do dreva a následne sa rýchlo odparí a dá sa pracovať ďalej a nemôže sa stať, že Vám pri zaklopení zostane vlhkosť v trámoch. @igorkoo Tak ja som nepočul nič, možno sa mi zdalo, že iba dve sekundy. Je pravda, že strecha ma cca 350 m2 a premiestňoval som sa. Podhlady niesu zarobené a ani terasová časť a teda som počul aj zvyky psov ako štekajú atď. Ale dnes si tam idem ustlať a budem tam spať, má mi prísť aj fonendoskop, tak popočúvam trámi a uvidíme, ako slepý povedal 😉 Ale ako som už písal, tak ak na jar vyletely von a nakládli vajička, tak teraz majú larvy cca 1-2 mesiace alebo ešte niesú vôbec. Teda tie asi ešte nepočuť. Tak teraz si vyberte. Každý klame a každý hovorí, že to druhé je neúčinné a to ich je super, avšak všetko stojí majland.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Profilova fotka
@coolart keby si urobil niekde v krove idealne podmienky pre toho chrobaka tak sa tam neprestahuje? adj nejaku nadobu s vodou do toho drevo, a nech si tam pochutna, aj nakladie potom to vyhodis aj s nim :) , alebo mozno ozon by pomohol? ozonator zozenies lacno,
Odpovedať
@jblaze no to neviem... ale aj som počul, že niekto písal, dať vedľa trámov žalude a v sieťke a že tam prelezú... a čo sa týka ozónu neviem, nemusí to byť všetko utesnené, aby bola vysoká koncentrácia?
Odpovedať
Profilova fotka
@coolart krov je dost tesny nato aby tam vydrzal ozon, urcite by to nebolo dobre vo vetre, to by prevetralo ale ked nefuka tak pohoda ja som tak vyzabijal vsetku haved , pavuky pokapali hned, aj ked tych mi bolo luto, ale tiez mi nieco liezlo po dreve, ale len kde som nechal koru tak take male ako vosky, este mensie, tak kusali koru, po ozonovani, len popadali dolu :)
Odpovedať
@jblaze koľko stojí ten ozon? Ako sa to počíta?
Odpovedať
@coolart riešili sme takto napadnutý krov u rodičov nad samostatne stojacou dielňou ... Drevo bolo viac napadnuté, ako na Vašich foto a môžem povedať, že sa nám to podarilo. Ale je to naozaj "piplačka" na dlho, keď to robíte poriadne ... Radili sme sa práve s chlapíkom, čo si dával reštaurovať takto napadnutý krov v historickej budove starého mlynu ... Najlacnejšia cesta bola použiť prípravok na likvidáciu drevokazného hmyzu, Bochemit plus ale červenej farby ... Zelený je len na prevenciu, červený je na likvidáciu všetkych štádií od vajíčka, larvy, kukly až po dospelého jedinca ... https://www.farby-na-drevo.sk/bochemi... Robili sme "manuálnu" injektáž, normálne pekne injekčná striekačka, hrubšia ihla ... Jednak sme ho "striekali" do otvorov po drevokaznom hmyze a najhoršie napadnuté miesta sme ešte navŕtavali tenkým vrtákom a robili injektáž priamo do týchto otvorov ... Následne sme celý krov zo všetkých strán natreli v 2 vrstvách tým istým prípravkom ... A robili sme aj pokus s mikrovlnkou na trámoch, ku ktorým sme sa nevedeli dostať zo všetkých strán, ktoré boli po obvode zo starou mikrovlnkou ... Totiž chlapík, čo reštauroval ten mlyn mal v zálohe nejakú firmu, čo sa tomu venuje profi a mikrovlnnými žiaričmi zahrievajú drevo, čo 100 percentne likviduje drevokazný hmyz ... Viac napr tu, ale je mnoho článkov ktoré to popisujú ... https://www.obnova.eu/sluzby/sanacia-... Na zahraničních fórach som našiel pomerne pracné riešenie v podobe domáceho amatérskeho žiariča zo starej mikrovlnky ... Princíp bol jednoduchý, ak máš funkčnú starú mikrovlnku, tak keď ju otvoríš, na bočnej stene máš taký kryt ako keby z kartóna. Tam sa nachádza mirkrovlnný žiarič. Stenu oproti, musíš čo najviac vyrezať, aby sa mikrovlnné žiarenie dostalo mimo mikrovlnku, nasmerovať na drevo, navoliť plný výkon a ideš ... Neviem ti ale povedať, či tam ten hmyz zomrel v dôsledku bochemitu, alebo mikrovlnky ... Fakt bol, že drevo sme s tým dokázali zahriať veľmi citelne ... Ako moc to preniklo do hĺbky ti nepoviem, lebo nemám ako ... Avšak od tej doby, žiadny problém s drevokazným hmyzom v dielni nie je ... Pri najviac napadnutých trámoch sme nechali čisté, nenamorené drevo a strop sme nechali otvorený cca 4 mesiace ... Na novom dreve sa už ani po tejto dobe nenachádzal žiaden škodca, na starom rovnako diery nepribúdali ... U teba by som sa na mikrovlnku vykašlal, lebo máš všetko krásne prístupné ... Vytrápil by som sa s tým bochemitom ...
Odpovedať
@lubk0 diky za info, kedy ste realizovali tie nátery a striekanie tou striekačkou? Mne napr hovorili, že ich životný cyklus je strašne dlhý, 2-15 rokov v prípade tesarika a teda, že on sa može prejaviť aj po x rokoch... a že určite sú napadnuté aj trámi, kde to ešte nieje vidieť ale vajíčka tam môžu byť a možno už aj larvy ale vylezú za X rokov podľa toho, aké podmienky budú mať na vývoj... otazne je, že nakoľko sa ten bochemit vsiakne do dreva, lebo mi každý odborník tvrdil, že to je zbytočné a že treba napr tú injektáž, ako ste vy vrtali ale že najlepší je ten xilix... otazne je, prečo mi to dvrdia, príde mi to už tak, aby zarobili, pretože to stojí nehorázne peniaze... zelený bochemit som natieral na trám, ktorý som mal z doby výstavby krovu a nevsiakol sa skoro vobec, max iba milimeter, ani to nie... každopádne sa bojím toho, že ak teraz do dier natlačím bochemiť a aj tak nebudem kludný a nakoniec to nechám vystriekať tým xilixom, čo sa údajne vsakuje aj 2 cm... a keď už bude drevo vstiaknuté iným, tak tam nevsiakne toto... bohvie čo je pravda... povodne som chcel všetko natrieť deronom a silne napadnuté trámi nainjektovať ale firma od ktorej som chcel nakúpiť prípravky a pištol tlakovú mi radila, že každopádne bude účinnejší ten xilix kvoli vsakovaniu a že oni to robia... prečo ma na to presviedčali neviem, možno aby zarobili aj na práci a možno naozaj... už začínam byť paranoidný voči firmám, lebo každý tlačí len to svoje a to ostatné je zlé a neúčinné... tak teraz neviem...
Odpovedať
Ďalšia vec, čo ma napadá, že všade kde pozerám fotky a videá o napadnutom dreve, tak je zvonka obžraté a vidieť cestičky, kde to drevo aj zvonka obžierali a na mojom vidím max dve cestičky ale milion dier, príde mi to tak, že drevo bolo napadnuté, urobili si tam chodbičky, zakuklili sa a vyliezli výletovými otvormi von a potom trošku začali krov žrať ale asi im nechutil a odišli preč, otázne je, či dali vajíčka ale prečo tam nezostali a nežrali ďalej drevo zvonka, nenašiel som žiadneho mrtvého pri krove, ktorý mi umrel na starobu... Dnes som krov počúval aj stetoskopom a počul som ako keby jemne škrabkanie ale to som počul aj dole na betone na terase 😄 nič špecifické z trámu nešlo...
Odpovedať
Tak aktivitu zistíš najlepšie ako ti už radili...pod drevom na zemi bude namrvene drevo...je to už forma ako prach...takže vyčistiť poprípade dať pod trámy papiere a uvidíš
Odpovedať
A nemate v tom krove drevokazne mravce?nambtakto napadli pergolu a strechu pod altankom ..tiez byvame pti lese...avtie derky kt mate mame na tom dreve rovnake
Odpovedať
@coolart je tomu pár rokov ... Akože, byť "realizačná" firma, tiež ti tvrdím niečo podobné ... Je to samozrejme na tebe ... Ja som písal, že je to prplačka ... Ja som s tou striekačkou striekal snáď do každej diery, ktorú som našiel ... Ak by tam na jej konci boli nakladené vajíčka, tak ten červený bochemit by ich mal zničiť (píšu, že hubí všetky 4 štádiá) ... Samozrejme, že ten bochemit sa nevsiakne do celého dreva ... Na druhej strane, ak spravíš z vrtákom dieru zvrchu a napustíš ju až po vrch tým bochemitom, tak sa vsakuje dlhšie a nakoniec sa tam musí vsiaknuť celý ... Je to len na úvahu, ale ja by som to robil znova rovnako ... Ak by som sa nedostal k nejakým spojom, alebo viac napadnuté časti by som riešil opäť tou mikrovlnkou :) https://www.trend.sk/spravy/starej-mi...
Odpovedať
@coolart naozaj zaujimava tema a nie je to zavidenia hodna situacia. Skusim par mojich postrehov. Co viem tak drevokazny hmyz ide do dreva, ktore je dlho vo vlhkosti otazka ze ak sa vysusi tak ci ten hmyz tam stale zostane alebo uhynie. To by som si overil ako prve ake podmienky potrebuje na zivot. Podla mna drevo bolo napadnute uz pri dodavke nie na streche. Co sa tyka zistenia ci este hmyz pracuje tak ako bolo spomenute je treba zistit ci nepadaju piliny / prach. Este by som mozno vyznacil jestvujuce otvory fixou alebo nejakou farbickou a po case sa bude dat zistit ci nieco pribudlo Co sa tyka likvidacie ja poznam metodu striekackou a ihlou do kazdej dierky. Tak sme to robili v nasej starej chalupe v ktorej zrali cervotoce podlahu Predpokladam, ze krov zhadzovat nebudes to by stalo vela. Tak pokracovat v stavbe a s hmyzom ak tam este nejaky je sa pohrat. Drzim prsty. Daj vediet ako to dopadlo.
Odpovedať
@lubk0 mne povedali profici, že darmo tam pichám do dier (výletových otvorom), pretože tam už hmyz nieje, práve tade odisiel a aj tak je chodbička plná pilín a tým, že tam niečo streknem, tak sa tie piliny napučia a nepretečie to ďalej.... ale niekde som čítal, že je pár drhov hmyzu, čo dávajú opätovne vajíčka do výletových otvorov @dominik_boksansky tak aj to je možnosť, že to napíchám, čo to natrem s tým čo mám, počkám rok a uvidím, či apríl máj niečo vylezie ale čakať zas pol roka, rok, kým sa nasťahujem je pre mňa nereálne... @1zanzi neviem si predtaviť, čo tam je ale mravce to asi nebudú @mcsmekac Hovorili mi, podľa fotiek, že cca 0,5 mm kruhové výletové diery robí piloritka, ktorá, sa zakuklí, odletí a už sa nevráti, niekde som aj čítal, že aj tesárik tam nezostane, pretože tam už nema vhodnú potravu. Jediný kto zostáva, je červotoč. Ak tam ten ovšem je... myslel som si, že červotoč sú tie malé dierky ale hovoríš, že kôrovec... Napríklad som počul aj názor, že to mam pre kludné svedomie natrieť a nechať tak a že ak zarobím podhlady, tak bude na streche 50-70 stupnov a že sa uvaria... profík mi zas hovoril, že to by muselo byť permanentne tak teplo a aj to by možno nepomohlo... u nas je zas v noci chladno a tak teplota klesne... ale že majú skúsenosti, že napr kostolná veža, kde je kupola urobená z medi a je tam strašný hic, tak tam riešili problém s drevokazným hmyzom...
Odpovedať
Profilova fotka
Tesarik robi skor ovalne diery, ked je dospely a vylieza von z dreva - dovtedy to je larva, ktora sa par rokov krmi a chrumka drievko (to naozaj pocut). Kazdopadne, kedze islo o novy krov, tak ti isto dali napadnute drevo a to by som riesil cez dodavatela/zaruku. My sme mali tiez problem na novom dome, kde mi dali zopar kusov dreva v pristavbe, ktora bola napadnuta tesarikom. Az po 5 rokoch som si vsimol ovalne diery a vyliezajuci insekt. Tiez mi robili cenove odhady na injektaz, ale bolo to prve velmi draha a negarantovali mi vysledok! Tak som sa nastval a vsetko drevo vymenil. Ja som reklamovat zial nemohol, lebo nasa stavebna firma uz po 5 rokoch neexistovala ;(
Odpovedať
@coolart Ale do tých dier sme nerobili injektáž kvôli tomu, že som očakával, že na jej konci niečo je, ale aby som nemusel vŕtať X nových dier ... Pri hustote, v akej sme niektoré "otvory" v dreve mali si ani nemyslím, že by to zastavili piliny, lebo takto sme dávali ten bochemit do dier aj každý 1 cm ... Ale veď sprav, ako uznáš za vhodné ... Ja osobne by som išiel znova rovnakým postupom, nám to na 100 percent pomohlo pri na pohľad oveľa viac napadnutom dreve, tak by mi mohol odborník hovoriť čo chce, keď som si to sám vyskúšal :)
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?