Kondenz na streche, mokrá vata, difúzna fólia

Zobraz úvodný príspevok
Páni , mám sakra problém. Novostavba , Sedlová strecha , s podkrovím a pôjdom , kde je práve ten problém. Prvá zima a všade medzi hranolmi pod difúznou fóliou , kde je vata je to mokré, zrejme kondenz - neviem . Pripájam foto , tam kde je to mokré bola vata . Kde môže byť problém? . Zloženie strechy pálená škridla , difúzna fólia , vata 38 cm , parozábrana .. Je to pôjd miesto kde končí izolácia šikmej strechy , a pokračuje horizontálna izolácia stropu. Ďakujem
Odpovedať
Zdravím. Nechcem zakladať duplicitné témy, tak popíšem svoj problém sem a zdvorilo prosím o radu, nie pohŕdanie, svojím pochybením som si vedomý. :-S Asi pred mesiacom som pri rekonštrukcii svojho RD striekal omietky, hneď po nich som začal izolovať strechu Knauf 035 vatou v hrúbke 18cm, na čo som musel náhle opustiť SR, tzn. bez preloženia druhou vrstvou a prekrytím parozábranou. Po návrate domov ma čakalo nemilé prekvapenie v podobe kropají z izolácie z vyzrážanej vody na poistnej hydroizolačnej fólii Bramac Pro Plus Resistant 140, keďže, mojím pochybením, sa v dome temperovalo kvôli omietkam aj po mojom odchode. Mám teraz možnosť nejak v prácach pokračovať, resp. čo by ste mi poradili? Kúrenie som okamžite odstavil, celý dom vetrám, už od ukončenia omietok je v dome pustený odvlhčovať (ktorý tiež pracuje tým lepšie, čím teplejšie je v dome), no niesom si istý, či v zatepľovaní vôbec pokračovať. Vyschne vata postupne, keby som izoláciu teraz dokončil, spravil CD raster, prelepil fóliou a vnútri domu silno zakúril? Prípadne aj v lete, keďže od sťahovania som ešte ďaleko, po Novom roku som plánoval liať na podkroví poter na podlahovku a to musí byť izolácia 100%ne utesnená. Nadobudne vôbec vata pôvodné vlastnosti po vysušení, alebo je vodou už degradovaná a je na výmenu? Jednu možnosť vidím- vymeniť vatu za suchú vo "vychladnutom" podkroví, čo je vzhľadom na paletový odber tohto druhu drahý špás, druhá čakať do leta a potom pokračovať, čo oddiali všetky ostatné procesy. Zaujíma ma, či mám aj nejakú možnosť medzi týmito dvoma tak, aby to nebolo na úkor kvality v budúcnosti.
Odpovedať
to su rizika stavania mokrymi procesmi v zimnom obdobi...myslim , ze voda izolacii neuskodi, ak vlhky vzduch prenikne jednym smerom, nieje dovod aby neskor neprenikol druhym, otazne je, kedy pretoze podmienky su nie idealne. vetrat ak je vonku vlhkost nizka , co teraz asi nie je. odvlhcovac ano . mozno by som si spravil test na vlhkost z porovnavacej zabalenej vzorky a uz nahodenej "mokrej izolacie"...ak sa nie je kam ponahlat treba s mokrymi procesmi pockat, pretoze podla mna teraz to ani neodvetrate, iba s vykonnym odvlhcovacom.
Odpovedať
Pridavam sa do diskusie. Aktualne mame urobenu hrubu stavbu a pokrytu strechu falcovanym plechom. Skladba strechy je nasledovna - falcovany plech, difuzna folia pre odvetravanie pod plechom, doskovy zaklop, kontralaty, difuzna folia Tyvek, a pod nu by mala uz ist mineralna vata. Nad poistnou foliou je spravene odvetravanie, pod foliou by mala byt hned vata v kontakte s nou. Otazka teda znie, myslite ze, tam spravit teda preistotu medzeru - povedzme 4 cm. V stite strechy je poistna folia prelozena a nie je tam z nutornej strany teda ziadna vetracia medzera. Ako to co najlepsie urobit, aby som nemal problemy ako tu mnoho ludi? Dakujem
Odpovedať
Pridavam aj fotografiu ako mame riesene podkrovie
Odpovedať
Aj ja sa zapájam do diskusie. Aj my máme kondenz na paropriepustnej fólií. Parozabranu sme si robili sami, všetko polepené, potmelene poctivo. A teraz sa pýtam, načo je dobré toto lepenie, keď v strope máme tresnuté stropné schody a tam je únik jak hovado?
Odpovedať
Profilova fotka
@jankapalko no buď ste si mali pohľadať tesný výlez alebo to treba utesniť dodatočne....bolo predsa samozrejmé že to musí byť tiež tesné.
Odpovedať
@jankapalko to snad nie :-D
Odpovedať
@gashtaan bolo to myslené samozrejme ironicky Takže ešte raz. Máte nejako špeciálne dodatočne utesnené stropné schody? Cez naše je citeľný únik.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Ahojte, vedel by mi poradiť niekto čo s mojou pultovou strechou? Mam fatrafol, plne debnenie z dosak, faktrafol je priamo na doskach, pod nim je iba nejaka čierna folia, ktoru dali chlapi čo robili fatrafol. zo spodu sme medzi krokvy dali 20cm vatu a križom na konštrukciu dalších 20cm. Pod to išla parozabrana. Pri horúčavách v lete mi začalo z folie prekvapkávať, potom sa na boku otvorila a zistil som že je tam voda, tak som ju pootvaral kde sa dalo lebo bola cela navhlnutá ale iba v polovici domu, kde je strecha vyššie akoby sa odparovalo do najvyššieho bodu a tam kondenzovalo. Otvoril som aj polystyren, ktorym sme uzavreli priestor medzi vencom a strechou a dal som urobiť aj odvetracie kominy na fatrafol. Niektorý hovoria že je to z dosák že v horúčave pustili vodu. Myslíte že to môžem zatvoriť a bude to OK? samozrejme do buducna necham z tej strany kde bola najviac vlhkosť par odvetrani do štablonu, do ktoreho by som dal tiež vetračky ale tak aby som ich vedel na zimu zatvoriť. Ďakujem
Odpovedať
@gafe33 máš odvetranú medzeru medzi vatou, prípadne poistnou foliou a a fatrafolom ?
Odpovedať
@gafe33 http://www.fatraizolfa.sk/sluzby/prik...
Odpovedať
Asi nie, vata je natlacena medzi krokvy az priamo k debneniu
Odpovedať
Článok sa načítava...
@gafe33 no neviem , neviem ako sa rpobia strechy s fatrafolom ale keď kukneš ten link čo som ti poslal tak tam odvetrávacia medzera je a toto ti možno robí problém že ju nemáš.
Odpovedať
@gafe33 nebude to ok, chyba ti tam odvetranie. Mal si to takto aj cez zimu?
Odpovedať
vraj sa to niekedy tak robilo, že pri plnom debneni sa nedavali kontralate na odvetranie iba odvetracie kominy, tie som si dal v lete dorobiť
Odpovedať
cez zimu som to ešte nemal, strecha sa dokončila v novembri, cez zimu stala stavba bez okien a vaty, čiže predpokladam dosky namrzli, boli ešte mokré a teraz vo februari sa to uzavrelo aj vatou, dookola polystyren a pod vatu parozabrana a v lete pustili dosky všetku vodu do vaty.
Odpovedať
Pozeral som ešte teraz na debnení - doskách je textlia TIPPTEX a tak položeny fatrafol, dosky su priamo na krokvách a zdola je k nim natlačena vata.
Odpovedať
@gafe33 a to si ešte nekuril potom ti prajem veľa šťastia
Odpovedať
@gafe33 –FATRAFOL 810 hr. min.1,5mm -mechanicky kotvená –TIPPTEX B300F textlia min. 200g/m2, lepšie 300g/m2 -EPS 100 S Stabil hr 50mm -doplnková tepelná izolácia – drevené debnenie drevené dosky / alt OSB 3 – odvetraná vzduchová medzera (vetranie podľa STN 73 1901 Navrhovanie striech) – Hlavná tepelná izolácia zvyčajne >>300mm pre novostavby – parozábrana (vzduchotesne reailzovaná) – Tepelná izolácia / vzduchová medzera – krycí podhľad SDK / drevený / kazetový … pozn.: – v prípade priťaženej skladby sa na fóliu položí textília min 300g/m2 a vhodné kamenivo/alt iná úprava – fólia FATRAFOL 810 základná hrúbka 1,5mm (na objednávku možno dodať aj 1,8 a 2,0mm, príp.1,2mm ) pričom odolnosť sa zvyšuje so zvyšujúcou sa hrúbkou fólie – fólia z PVC-P musí byť od polystyrénu oddelená textíliou min 200g/m2 /alt sklenou min 120g/m2 – kladenie fólie je spravidla kolmo na smer dreveného debnenia – tepelná izolácia môže byť aj – vláknitá (sklená, ,čadičová,… ,textília potom pod fóliou nie je nutná /ale odporúčaná min 200g/m2 – vetracia vzduchová medzera podĺa STN 79 1901 príloha D pre sklon do 5° je min hrúbky 100mm, od 5°do 25° 60mm a nad 25°sklonu 40mm – hrúbka tepelnej izolácie navrhnutá tepelnotechnickým prepočtom a v súlade s určením výrobcu (pevnosť v tlaku ,…) – parozábrana musí byť zrealizovaná vzduchotesne (aj napojená po obvode a aj na prestupy) – parozábrana APP-5 FATRABIT k podkladu v presahoch mechanicky kotvená, spoje pretavené (prípadne podložené pásmi kvôli ochrane dreveného podkladu pred plameňom)/ alt. zvárané horúcim vzduchom – podklad musí umožniť mechanické kotvenie – v prípade mechanicky kotvenej skladby je hrúbka dreveného debnenia/ OSB3 min. 22 mm z dôvodu možnosti kotvenia do podkladu (debnenie /OSB3 musí byť vhodne zakotvená po podkadu= trámov/krokiev, ktoré musia byť kotvené ďalej … )
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Skúste pozrieť 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=xXjeN...
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte, akurat som to tiež riešil. Teba odvetravať, najednoduchsie riešenie problemu aby ste nemuseli rozoberat SDK pripadne strechu tak vetrať. Zakladne vetranie je okapný vetrací pás + hrebenáč. + prevetrávane otvory na krytine. ( na hrebenaci bacha na prerusenie difuzky, !!!) Existujú ale aj vetracie otvory ktoré idú cez difuzku ! Ak je problem s vlhkostou tak je možné použiť toto 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=xXPqt... Pouziva sa to napriklad pri prevadzkach kde je velka vlhkost. (napriklad vnutorny bazen, sice pouzivame a dobre prelepujeme parozabrany ale stale vnika vlhkosť do konštrukcie, izolacie, takéto veci navrhuje dobrý projektant striech.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
@extreme
Odpovedať
Čaute.. V čom je problém? Ako sa vyriešil problém s parou na fólií ktorá mi zatiekla na sadroš do kúpeľne.. Ja mam úplne to isté.. Svokor mi robil bodové svetlá a prerezal fóliu takže myslel som ze tadiaľ uniká teplo a hore vzniká tepelný most a kondenz ale po vysušeni, vyvetrani 5 dní bez použitia vody v kúpeľni nad ktorou to vznika sneženie a opäť kondenz jak hovädo..
Odpovedať
@smolen a je to kondenz zo spodu? Mate skridlu?
Odpovedať
@profistavbari @profistavbari Áno je to zospodu.. Vrchná časť strešnej fólie kde je kondenz je sucho.. Kúsok odtiaľ je komin na kondenz z plynového kotla ale strechari co robili skridlu tvrdia ze to dobre urobili.. Nevidím tam.. Nerozumiem tomu takže ma každý ogabe.. Tvrdia ze to je novostavba a ze sa to časom nebude robiť ale neverím tomu.. Každý deň som na povale a utieram keď tam kondenz aby mi to nepretieklo dolu na sadrokartón..
Odpovedať
@smolen skontrolujte strechu a ten komin. Pokial nepodliepali latu tak to moze zatekat cez dierky po klincoch. Kontroloval by som najskor toto kedze krokva je dost mokra z vrchnej casti. Na kondenz sa mi to nezda. Poriadbe popozerat skridlu.
Odpovedať
@profistavbari @profistavbari Tiež som si to všimol ze krokva je mokrá..Dobre opýtam sa ci podliepali latu.. Ďakujem pekne zatiaľ..
Odpovedať
@smolen Nemas tam niekde blízko komín al vývod z odvetrania wc?
Odpovedať
@mstanka Áno aj to tam mam.. Robí sa to medzi komínom co ide plynového kotla a komin z WC.. Ale bližšie je ten kotlovy..
Odpovedať
@smolen tam treba hladat dovod. Kondenz to zrejme nebude.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?