Je lepšia krytina Ruukki alebo Blachotrapez?

Zobraz úvodný príspevok
Poradte mi prosim stresnu krytinu..Nevieme sa rozhodnut ci Ruuki alebo Blachotrapez? Dakujem
Odpovedať
Zbadal som tuto temu a kedze aj my mame krytinu ruukki, tak som sa rozhodol aj napisat. Nasiel som v archive aj fotky, tak pridavam aj tie. My mame na streche az dva typy plechov, je to take netypicke, malo kto to tak ma, no nam sa to velmi paci a sme s vyberom velmi spokojni. Ale ved posudte sami 😄 😎
Odpovedať
Profilova fotka
@ondro_26 dobre to vyzerá, no najdôležitejšie je to, že to Vám takto vyhovuje, vy tam bývate. A ktoré sú to konkrétne krytiny? Vieš ešte názov?
Odpovedať
@tremmo jasne viem, ta hladka ma nazov Classic C a ta druha je Finnera.
Odpovedať
Profilova fotka
@ondro_26 aj som si myslel, že tá hladka to bude classic, príde mi, že tá je tak najviac používaná, keď niekde cestujem a pozerám sa tak po domoch, tak už na niekoľkých som ju videl 😎
Odpovedať
@tremmo moze byt, ja sa moc po strechach nepozeram, tak neviem, ale uz som sa s viacerymi ludmi stretol a hovorili, ze maju plechovu krytinu. Vyhodou je aj prave to, ze je hladka a nedrzia sa na nej ziadne necistoty ako mach a podobne veci.
Odpovedať
Plechová strecha je vo všeobecnosti fajn, keďže sa na ňu len tak niečo nechytí - mach a podobne a je pravda, že mnohí teraz volia práve plechové strechy
Odpovedať
Nedá mi neprispieť do tejto diskusie. Bol som presvedčený z duše, že jediné čo dám na strechu bude škridla, potom som zmenil názor na plech a to len ruukki kvôli kvalite, nakoniec som na rekonštrukciu použil to najdrahšie a najkvalitnejšie od Blachotrapez Germania Symetric pladur Ice crystal. Vysvetlím genézu tohoto rozhodnutia. Chodil som si privyrabať ku klampiarom popri práci , ty vždy vraveli, že plech, tak na garáž alebo psovi na budú...Podľa mňa klampiar, ktorý má takýto názor nikdy nerobil svoju prácu z radosťou, preto, že ho baví a nikdy to nespraví poriadne. Aj keď to boli najlepší klampiar široko ďaleko a chodili sme opravovať veci po iných majstroch svoj dom som im robiť nedal. No ich názor bol dôležitý pri vyberte krytiny pri tom množstve striech a tým že sme robili s Ruukki aj Blachotrapez a ja tiež nevidel som vo vyrobcoch zrazu rozdiel, lebo keď si u Blachotrapez zaplatíš najvyššiu radu je to kvalitou na na strede ponuky ruuki no cena o dve eurá na m2 menej. Aj tak som chcel ruuki, lebo meno a veľa dobrých referencií. No medzičasom som prestal chodiť pri vyrábať klampiarčinou, keďže som našiel lepší spôsob privyrabania. Zrazu pre mňa bol najväčšia priorita skvelá, zohrata a rýchla partia. Prešiel som veľa striech až som narazil na robotu po partii s Poľska(bol by som zavolal chlapov čo som s nimi robil no boli len dvaja a moja strecha by sa robila dlho) . Deviati poliaci boli rýchli a skvelo zohraty (2,5 dňa 300m2 atypická strecha) a kvalita prác bola primeraná. No robili len s blachotrapez. Preto som prispôsobil krytinu partii. Pridávam fotku čo im ostalo dorobiť na tretí deň, ja som zatiaľ spokojny uvidíme o 20 rokov. Pri mechanickom porovnaní mi bola germania pevnejšia, ako ruuki finnera, tak uvidíme sám som zvedavý. P. S. Susedovci majú Rukki 10 rokov a vyzerá strašne. A to veľmi ovplyvnilo môj postoj, no až to že partia robila s Blachotrapez bol hlavný dôvod môjho rozhodnutia. Tým nezatracujem Rukki sám som od nich chcel strechu dokonca cenová ponuka vyšla s malými odchýlka mi rovnako a pri pohľade na susedov strechu si hovorím, že aj majster tesár sa utne. Poučenie aspoň moje a zavčasu dôležitý je majster nie materiál,ten je už porovnateľný.
Odpovedať
P. S. : Prečítal som si po sebe príspevok a ospravedlňujem sa za štylistické chyby.Telefon akosi poprepisoval slovíčka a vyznie to, ako keby to písal cudzinec 😁 a ja som stredoslovák.
Odpovedať
@axels na tvoju spravu odpisem asi len tolko, ze sice susedova krytina vyzera po rokoch strasne ale niekedy to nie je o krytine ale prave o tych majstrov. Nie vsetci vedia dobre a kvalitne polozit plechovu krytinu. Ty si sa rozhodol kvoli majstrom pre blachotrapez, ja som zase hladal majstrom, ktory pracuju s Ruukki, lebo inu som nechcel!
Odpovedať
@ondro_26 no veď to som napísal. Dôležitý je majster.... Mne môj názor upravili skúsenosti. Tiež som bol, tak že nič iné, ako ruuki. Len som prešiel príliš veľa striech v Poľsku a na strednom Slovensku na to, aby som dokázal zhodnotiť čo sa mi oplatí a čo nie. Susedova strecha je vyblednutá na slnečnej strane aj to nerovnomerne, kľudne to môže byť spôsobené tým, že tu strechu robili mesiac a uskladnenenim plechov. Kamarát si dal na strechu ruuki classic D a certifikovaný,, doporučený '' majstri predajcom to doslova, tak domrvili, že sa otvárala aj bez vetru. Musel to zhodiť a do šrotu, prišli to vymeniť dvaja starý pokryvači robili to dlho. Chlap chodil 3 mesiace, ako na ihle kým sa všetko vyriešilo. Mne dodávateľ krytiny nechcel doporučiť certifikovaných pokryvačov, až keď záväzne objednám. Úprimne také jednanie mi nebolo po chuti. Ja nebudem riskovať mesiac otvorenú strechu a nechať si zatiecť stierky . Navyše partiu čo ti vymení strechu za 2 a pol dňa, tak aby ti nezapršalo do domu na Slovensku len tak nenájdeš. Prišli pomerali, nacenili, povedal som, že chcem to najkvalitnejšie čo sa dá od nich kúpiť. Tu krytinu som mal v ruke nie raz som s ňou pracoval. Aj dlhoročný klampiari s ktorými som robil mi potvrdil, že je jedno ktorý s tých dvoch plechov si vyberiem . Ja neuprednostnim svoje(a cudzie) predsudky pred sedliackym rozumom a skúsenosťami . Keď kúpiš najlacnejšiu lesklú krytinu od ruuki alebo od blachotrapez, obe ti vydržia menej, ako tie najdrahšie od oboch výrobcov. To je základná logika. Ja som chcel nech strecha vydrží 50 rokov.
Odpovedať
@axels tak, tak ako pises. Na stavbe sa neoplati setrit a treba vyberat produkty take, ktore vydrzia a nie ktore su najlacnejsie!
Odpovedať
Profilova fotka
Chváliť Blachotrapez kvôli cene nieje taká výhra, lebo kvalita určite nieje porovnateľná s Ruukki. Ten čo robí s tými plechmi, tak to sám vidí pri robote aká je kvalita plechu a ďalšia vec je blednutie farby na Blachotrapeze po čase 🤷‍♂️ Ale jasná vec, že rozhoduje rozpočet aký kto má
Odpovedať
Článok sa načítava...
@andrej_majstinik presne, ten to vie najlepsie porovnat aky je plech jednej znacky a druhej. Je tiez pravda, ze velku ulohu hra rozpocet, len ludia ktory stavaju by si mali uvedomit, ze strechy je na xy rokov, takze je lepsie si priplatit hned za kvalitu a nie po rokoch riesit, aka je krytina skareda, vyblednuta a pod.
Odpovedať
@ondro_26 to je pravda, suhlasim s tebou! no niekedy fakt chce clovek usetrit kde sa len da a potom sa da nalakat aj na lacnejsiu a nie az tak kvalitnu stresnu krytinu. co je skoda, lebo po rokoch sa to odzrkadli.
Odpovedať
@axels Ahoj, vies dat kontakt na tych poliakov prosim ta? Nebal si sa ohladom zaruky ked si to dal poliakom? Vopred dakujem. zu
Odpovedať
@axels neblázni s tými 50timi rokmi...a už tým dupľom nie pri prešrobovanom poliakovi 😄 Tak 25-30r je reálnych ak si si priplatil za lepšiu povrchovú úpravu a aj to budeš rád. Problém u tohto je miesto prešrobovania a miesto rezu tam sa korozia ukáže ako prvá (keďže logicky tam príde k porušeniu povrchového lak).. A na tieto miesta podľa mojich info sa záruka nevzťahuje... Nechcem spochybňovať tvoje skúsenosti, ale podľa mňa skúsený človek si nedá na dom deravý plech (prešrobovaný). Čo myslíš aká je funkčnosť, životnosť toho gumového tesnenia pod šróbom? A teraz skús spočítať koľko stoviek týchto šrobov maš v streche. Týmto nehovorím, že je to úplne celé zle. Strecha samozrejme spĺňa funkčnosť nejaký ten rok ak je dobre urobená... len reagujem na tvojich 50 rokov...
Odpovedať
neprežívajte to prešróbovanie všetci tak veľmi. na SK sú tisíce, desaťtisíce takýchto striech a slúžia pohodlne určite viac ako 20 rokov bez nejakej hrdze či nedajbože pretekania. Ono totižto v systéme sa nie nadarmo pribaľuje malá plechovka farby v odtieni strechy, ňou treba totižto tie šróbiky popretierať (eventuálne to býva sprej) 🙂 To je ako s hlukom pri daždi na plechovej streche, najviac o ňom rozprávajú tí, čo plechovú strechu nemajú 😄
Odpovedať
@sousedekovci89 ad1 spravkova farba neslúži na potieranie šrobov 😄 ale skús si zo srandy nastriekať tie šroby, uvidiš ako ti strecha časom zflakatie....a hovoril som hlavne o tesniacej podložke v šroboch, ktorá po rokoch neplní svoju funkciu. Po lopate vysvetlene: Tým že to prešrobuješ, narušíš štruktúru farby a odhalíš samotný pozink. plech, všetko je dobré, pokiaľ to nebude vystavené vode (na to je tam tá podložka že).. A keďže je to guma a guma časom stráca svoje vlastnosti tak za tých 10 rokov tam ta voda začne vzlínať (netvrdím,že ti začne zatekať) a potom o par rokov, keď prepukne hrdza tak to už je rýchlosť 😄 je tu možnosť napr. po nejakých rokoch vymeniť šroby čo určite predlží životnosť a mnoho ľudí to tak už robilo na týchto strechách. ad2 reagoval som na spomínaných 50rokov...a písal som v komentári 25-30r.. samozrejme že to nie je strecha na 10 rokov... ad3 mal som možnosť vidieť pár 20 ročných Blachov a ver mi že nevyzerajú ako nove a tým nemyslím len farbu...Farbu si všimneš aj z cesty, hrdzu uvidíš, len keď na tu strechu vyjdeš. Ak ju uvidíš aj z cesty tak tomu moc pomoci nebude 😄 Ďalšia vec je, že to nie je zrovna najprémiovejší materiál na trhu a určite nie je v zaujme výrobcu aby to mal niekto na streche 50 rokov. To máš ako z elektronikou, autami a ďalšími x vecami (tým, netvrdím že strecha je spotrebný materiál)...
Odpovedať
@spedex tak si vylez na strechu z ospevovaných tondachov bramacov a spol. a sleduj v akom stave je tá škridla trebárs po 10 rokoch 🙂 Keďže v rodine máme aj Bramac aj Ruukki aj nejaký plech neznámeho výrobcu ktorý ma okolo 20 rokov, aj plech neznámeho výrobcu, ktorý má okolo 12 rokov a aj falcovanú plechovú strechu z 50.rokov , môžem to porovnávať. Rodičia majú Ruuki cca 5 rokov (presne si to nepamätám) a absolútne bez problémov. A to dávali ten na 30 rokov nie ten na 50. Ten "noname" plech som mal dennodenne na očiach pri pohľade z izby kým som býval u rodičov a by si sa čudoval ako dobre po 20 rokoch vyzerá. Takisto u rodičov máme "noname" plech ale iba na šope, tam mám dokonca odkryté latovanie zodpodu, takže keby bol nejaký problém so zatekaním okolo šróbov tak to vidím hneď, šopa má cca 12 rokov a ani kvapka. to že sa niekedy v predpotopných dobách používali šróby s gumou pochybnej kvality čo nič nevydržala neznamená, že sa také používajú aj dnes. btw. treba čítať aj malé písmnenká od výrobcov, inak by si vedel, že záruka 50. rokov je "technická záruka" a na farebnú stálosť v takom prípade dávajú len 25. Pokiaľ ide o hluk, áno, ten plech z 50. rokov pri silnom vetre pracuje a "búcha". inak ten v rodine čo má Bramac s glazúrovaným povrchom po tejto skúsenosti povedal že nikdy viac, nalial do strechy kopu peňazí a po estetickej stránke, to po 10 rokoch vyzeralo zle, a teraz už má tá strecha 20 rokov a povedal, že strecha je z estetického hľadiska zrelá na výmenu.
Odpovedať
@sousedekovci89 Ja ta nepresviedčam, že šrobovaná strecha je po 15 rokoch zrelá na výmenu. Reagoval som hlavne na to, že niekto si myslel že tento typ strechy je na 50rokov (ako píšeš, 50rokov je možno tak technická záruka..nevzťahuje sa na miesto šrobovania a miesto strihu).. Akože nebudeme naivný, materiál za 10-12e/m2 nevydrží celý život... Načo by tu bola potom meď, rheinzink, hlinik , keď poliak vydrží 50 rokov 😄 A k tým starým falcovkám len toľko, že to bol ozaj pozink...toto čo sa dnes predáva sa iba tvári ako pozink..stačí chytiť do ruky jedno a druhé a vidíš ten rozdiel.. Ale každému podľa chuti, niekomu sa páči to, niekomu zase to a samozrejme pri rozhodovaní je dôležitý aj rozpočet..
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@modrak26 čo všetci s tým betónom mate, to je nejaký etalon kvality alebo čo? 😄
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@modrak26 Neviem kam dospejeme, keď ti na toto odpoviem...predáva sa to na kusy, čim zložitejšia strecha tým viac doplnkov, a tie doplnky sú na tom celom strešnom systéme najdrahšie...to asi vieš...Akože bezpochyby ťa to vyjde viac ako 12e/m2... Ale predmet debaty nebol o bramaku, tondachu alebo creatone..
Odpovedať
Profilova fotka
@modrak26 ano kupim plech za 12e stvorak a kazdych 30cm spravim skrutkou dieru... super 😄
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Profilova fotka
@modrak26 ja nikoho nenutim ale ak niekto nevie pochopit prco je to take velkoformatove a skrutkovane ta neviem uš 😬
Odpovedať
@spedex lenže aj taká škridla má možno tak technickú životnosť na celý život, prejde 10 rokov a glazúra bude tatam 🙂 a strecha bude vyžadovať rovnaké ošetrenia ako plechová 😉 Navyše dnes ide vývoj všetkého tak dopredu, že za 30-40 rokov je dom zrelý na kompletnú rekonštrukciu ak nie na zrovnanie so zemou (stačí sa pozrieť aký je tu na fóre názor na novostavby a rekonštrukcie) tak neviem či potrebujem na dom, ktorý za 40 rokov bude nepoužiteľný dávať krytinu na 100 rokov 🙂 to len tak na okraj, ale plech nikomu nenútim len tie priblbé hejterské reči na plech mi už nedali. A prosím ťa neporovnávaj pozink z dôb minulých s dnešným, lebo dnes máš technológiu pozinku kdesi inde (a nechcem rozoberať dôvody prečo tomu tak bolo, lebo to na toto fórum nepatrí).
Odpovedať
Ja som nahodil tých 10-12e (ak by som napísal 6e niekoho by sa to mohlo dotknúť, kto si priplatil za to viac, tak si hovorím, že to radšej preženiem). Moja osobná skúsenosť je taká že, tento systém patri tak na nejakú šopu alebo hospodársku budovu.. To vám povie aj skúsený klampiar.. Nehejtujem ten materiál a systém, narážam skôr na to ospevovanie toho celého..a tvrdenie aké je to terno, a že nič sa tomu nevyrovná (v podstate) Materiál je úmerný cene, kto chce lacnú strechu ten si dá práve toto... neviem či je na trhu niečo výrazne lacnejšieho od dohto.. potom už asi fakt tie bananové listy 😄 A výrazne drahších poznám dosť... @sousedekovci89 áno, keď to konečne splatím po 30 rokoch tak to rovno zbúram 😄 Ale musím ti dať aj za pravdu, že napríklad za tých 30 rokov naše deti budú mať iný vkus a je možné, že zhodia ten Blach rovnako dole ako nejaký Rheinzink alebo Prefu..
Odpovedať
@spedex ak by si si pozornejšie preštudoval (nielen) túto diskusiu na MS tak by si zistil, že tu z plechových striech nikto nerobí náboženstvo to skôr na MS platí v prospech betónových a keramických škridlí. Toto je snáď jediné vlákno, kde sa objavujú názory o tom, že aj plech ti dokáže ponúknuť rovnakú kvalitu strešnej izolácie pred dažďom a nie je dôvod ho označovať za materiál na na šopu či hospodársku budovu, čo si mimochodom urobil aj ty a pridal sa tak do toho prúdu haniteľov plechu na čo absolútne neexistuje dôvod.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?