Dali by ste si na dom prírodnú škridlu ?

Zobraz úvodný príspevok
Zdravím, plánujeme na dom dať prírodnú keramickú škridlu. Predajcovia boli prekvapení, povedali, že dnes to už nikto nekupuje. Strašia horšími vlastnosťami, nasiakavosťou, machom. Ide o to, že nám sa ta prirodná škridla veľmi páči a tiež je tradičná. Dom bude obdlžnik, tradičný vidiecky dom, strecha V a Z. Pozreli sme aj staršie strechy, ako sa menia časom. Niektoré po 25 rokoch vyzerajú horšie,miesta maju začiernené, avsak niektoré aj po 45 rokoch vyzerajú pekne. Aký je váš názor na prírodné škridle ?
Odpovedať
1
2
@hucina ďakujem, uvidíme ako to cele bude. Červena engoba od Tondachu je pekná ale len ta matná. Tiež dosť zaleží aj na závode, ktorý ju vyrába. @ivetik78 ja som dal nielen naceniť vsetky varianty, a tiež som kontaktoval aj výrobne závody, postupy. Prirodna starne a tým je pekná. Ked vidím tradičné moravske dediny s uzkymi domami a prirodnou červenou škridlou, je to pekný pohľad. Avšak argumenty nepustia, jednak Morava je juh, my sme skoro krajný sever. Engoba ma lepšie vlastnosti, a v pomere cena / užitkova vlastnosť vyhráva. Glazurovana technicky je možno najodolnejšia, ale na vidiecky dom je absolútne nevhodná.
Odpovedať
@henotom ano, to je obrovska pravda 😉 🙂 @charles91 to je pravda, uz mi to niekto spominal, ze aj na tom dost zalezi. Ved uvidite, ked to bude aktualne, ako co bude. Este sa moze toho dost zmenit 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Mozem sa spytat aky je medzi tymi typmi rozdiel? Mam na mysli v com sa odlisuje napriklad engoba od glazury? Lebo ja som si myslela, ze to je len o dizajne. Dakujem za vysvetlenie 🙂 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@kazmova napisem ti, co je engoba a co glazura a hned budes vediet aky je medzi nimi rozdiel. Engoba - povrchova uprava engoba sa nanasa na vysusenu (este nevypalenu) keramicku skridlu. Ide o nanos na baze iloviteho bahna, do ktoreho vyrobca zvykna podla vlastnej receptury primiesat aj rozne mineraly a kyslicniky kovo. Podla druhu a mnozstva kyslicnikov v nanasanej vrstve nadobudne potom krytina po vypaleni specificky farebny odtien. Engoba je okrem svojej farebnocsti rozpoznatelna aj na zaklade specifickeho odlesku. Glazura - technologia glazovania je svojim sposobom podobna engobe, no predsa je odlisna. Takisto sa este pred vypalenim na licovu stranu vysusenej skridly nanasa ochranna vrstva, avsak v tomto pripade nejde o obohatenu vrstvu ilu, ale o specialnu vrstvu pozostavajucu z kyslicnikov kremina. V peci sa vytvori nepriepustny hladky povrch, ktory je sice podobny engobe, avsak uz na prvy pohlad je viac sklovity. Glazura je odolnejsia voci poskriabaniu a mechanickemu poskodeniu povrchu. Ma zvysenu farebnu stalost a odolnost proti mrazu. Glazura je teda v principe luxusnejsia a tym padom aj drahsia.
Odpovedať
Profilova fotka
@henotom dakujem este raz za vysvetlenie, uz mi to je konecne jasne, aky je medzi tymito dvoma povrchovymi upravami rozdiel. Glazura ako citam je lepsie a tym bude aj drahsia, ze?
Odpovedať
@kazmova glazurovaná je o dosť drahsia. Ma vyššiu životnosť, nakoľko roztavený kremík sa chová ako sklo. Ale engoba ma tiež celkom vysokú životnosť, je oveľa prirodzenejšia. Casto si vsímam obyčajne prírodne skridle, ktoré boli položené po 1 sv. vojne, a doteraz držia. Síce su tmavé, sem tam mach, ale funkciu plnia - a to je cez 100 rokov. Odvtedy sa technológia výroby zlepšila. Inak tie glazutované strechy vyzeraju ako pernikové chalúpky, ale každý ma iný vkus. Ja som za prirodzenosť.
Odpovedať
Profilova fotka
@charles91 tak som si to dobre vydedukovala, ze glazura bude najdrahsia. Samozrejme, ja to uplne beriem, kazdy ma svoj nazor a kazdemu sa paci nieco ine. Prirodna je tiez fajn, no osobne by som sa bala toho machu.
Odpovedať
Profilova fotka
@kazmova ano, samozrejme, ze je drahsia. Ale zase ako sa hovori, niekedy sa oplati investovat, lebo zase na glazurovej nevidis ziadne necistoty a aj po rokoch vyzera ako nove. Treba si uz len zvazit pre a proti a rozhodnut sa.
Odpovedať
Profilova fotka
@henotom ano, je to tak a aj sme sa rozhodli pre glazuru 😉 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@kazmova paradicka, tak uz len prajem, aby ste boli spokojny a aby ste cim skor byvali.
Odpovedať
Profilova fotka
@henotom dakujem ti, dufam ze to tak aj bude. Uz sa toho neviem dockat 🙂
Odpovedať
Ahojte, momentálne moja sestra stavia dom a rozhodujú sa akú krytinu zvoliť. Ona chce veľmi prírodnú škridlu, no jej muž je proti a ja tiež. Viete mi dať nejaké argumenty, prečo je lepšia napríklad úprava engoba alebo glazúra v porovnaní s prírodnou? Ďakujem krásne!
Odpovedať
Článok sa načítava...
@anulienacka vsak ty jej daj argumenty ,ked ju presviedcas na engobu,ci glazuru..
Odpovedať
@daralbajda povedala som jej, to je jasné ale potrebovala by som aj od nezávislých ľudí a ukázať jej to. Preto ma to napadlo a napísala som to sem.
Odpovedať
@anulienacka prírodná škridla je veľmi pekná, prirodzene starne, chytá patinu, dotvára príjemný dojem. Engoba - nie je až taka "vintage", ale je viac mrazuvzdorná, a menej sa na nej chyta mach. Glazura- je najodolnejšia, najdrahšia, ale vyzerá neprirodzene. A ty ako sestra sa nemiešaj do toho, nechaj to na ňu s mužom, v konečnom dôsledku tam bude bývať ona, a ona ma byt s tým spokojná, a ostatní súrodenci môžu šuchať akurát s nohami.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?