Súkromná cesta - ako dostať stavebné povolenie?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
ahojte strechari, kupili sme pozemok na dedine s pristupovou cestou pre styri pozemky. Cesta je este uvadzana ako orna poda. Chceli by sme poradit ako mame postupovat aby sme dostali stavebne povolenie k nasmu pozemku co najskor. Sme 1/4 vlastnikmi buducej cesty. Za kazde info dakujeme
Odpovedať
1
2
@martosko kedy sa kolauduje cesta? mne sa zda, ze ta nasa stale nie je. mame ju vedenu ako sukromnu, vysypana makadamom. sirka ovela menej ako bezne komunikacie. sme v novo vybudovanej ulici a cakame uz 10 rokov, ze sa rozpreda aj druhe pole, aby sa vybudovala normalna sirka cesty a stale nic. vsetci byvaju okrem mna, my este len ideme stavat tento rok. ked sa riesili siete a pristup, nezila som na sk, takze netusim ako to mame.
Odpovedať
Profilova fotka
@leatea Tak u nás ti neskolaudujú dom pokiaľ k pozemku nevedie skolaudovaná cesta, ale zasa skolaudovaná cesta nemusí byť len s obrubníkmi chodníkmi a asfaltom, stačí aby bola v takom stave ako na projekte na ktoré je stavebné povolenie.
Odpovedať
@martosko no musi to byt potom akosi naporiadku, lebo vsetci susedia maju skolaudovane a normalne byvaju. ale ked pozeram, cez kataster, nie je to stale vedene ako cesta. to by mali spravit az my postavime, kedze oproti zatial nestavaju
Odpovedať
@leatea a co nejde na prislusny stavebny urad..cesta je aj napr ostatne plochy
Odpovedať
@rado220 no ak je cesta vedena aj ako ostatne plochy, tak netreba nic u nas riesit nateraz. vsetci skolaudovali, tak pocitam, ze ani nam robit problem nebudu. stavebne povolenie mame pravoplatne. len som bola zvedava ako to je s kolaudaciou.
Odpovedať
@martosko skolaudovaná cesta vedie k pozemku. Pozemok rodičov 😉 ved toto je klasika dnešná. Dlhokánske pozemky na predu RD z polovice minulého storočia a za nim x novostavieb. A svete čuduj sa majú tie novostavby stavebné povolenie, nakoľko sa uvedie, ako prístupová cesta tá pre pôvodný dom. Keď si kúpiš 30m široký a 100 metrov dlhý pozemok a postavíš dom na konci tak k nemu potrebuješ vybudovať prístupovú cestu? Nie k pozemku prístupová cesta jestvuje na jeho začiatku. Stavebnému úradu je jedno v ktorej časti si postavíš dom a koľko. @tutkovci otázka skôr je ako máte pozemok na katastri ofico. To, že vám rodičia porozdeľovali je pekne, ak ale aj na katastri tak je to blbé. Najprv postaviť domy v záhrade pôvodného pozemku, skolaudovať, spraviť si len cestu vedenú ako spevnená plocha a potom rozdeliť pozemok na katastri medzi deti a je, cesta bude len vaša na vašom pozemku. Samozrejme ale takéto riešenie má aj úskalia, napr smetné nádoby budete musieť mať na kraji pozemku, rovnako všetky prípojky, ale to píšete, že aj tak budete mať na plote domu rodičov. Načo veci komplikovať keď netreba.
Odpovedať
Profilova fotka
@palo18 v katastry je to rozparcelovane. ale stale je to vsetko sukromny pozemok, tak nemozeme to aj tak vies len ako spevnenu plochu? ta cesta predsa tak ci tak bude len nasa , na nasom pozemku sukromna - nikto iny po nej chodit nebude. momentalne navyse ideme riesit iba jeden dom, nie vsetky tri (surodenci sa mozno ani nikdy nezbuduju - minimalne najblizsie roky isto nie) . A to , ze vsetky pripojky, bedne budeme mat hore pri rodicoch, s tym sme aj pocitali. A s takto "spevnenou plochou" by nam to potom aj skolaudovali ak by to bolo v tom pripade c. 2, ktory si spominal?
Odpovedať
@tutkovci tak ono na úrade záleží dvere od dverí. Vlastná skúsenosť, na 3.NP stavebného úradu neskutočný problém, legalizovať stavby spred 1950 vyžadovanie x dokumentov. Dvere na 1.NP žiadne dokumenty jedno prehlásenie potvrdené obcou a bolo to zrazu všetko legálne. Takže asi toľko. Ale tak ako to chcete stavať sa bežne stavajú domy v záhradách po slovensku.
Odpovedať
Profilova fotka
@palo18 resp. kedze na tej parcele kde je akoze nakreslena cesta mame vecne bremeno, tak sa to neda povazovat tak, ze nasa prijazdova cesta je vlasne horna obecna komunikacia? presne tym stylom ako si spominal ten dom na konci 30x100 metrov pozemku... tu by som v tomto videla svetielko nadeje 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@palo18 mas pravdu, vela zalezi od samotneho SU a pani, ktora tam robi...verim ,ze nam nasa problemy robit nebude, ale chcem sa pripravit na najhorsie, resp. mat v rukave nejake otazky,argumenty...Inak to iste ako vravis ty - ze je to nase sukromne a nemal by byt problem nam vravela aj nasa projektantka. Len vcera som bola na OU a dost ma zmiatli lebo traja ludia mi povedali tri rozne veci.
Odpovedať
@tutkovci samozrejme, že áno. To vecné bremeno vám umožňuje práve prístup na pozemok, čiže ja tam nevidím, žiaden problém pri stavbe. A cestu akúkoľvek by som na stavebnom úrade ani len nespomínal. Keby sa ma pýtali kade budete chodiť k domu tak im poviem po tráve. Na katastri sa aj tak uvádza rozloha spevnených plôch, tam uvediete dostatočný počet metrov a je. Akurát na každej parcele bude treba spraviť rozdelenie na spevnené plochy, nakoľko predpokladám, že sú vedené ako záhrada. Čiže aj na súrodeneckých. ono by možno bolo ešte dobré hneď rozdeliť pokiaľ sa dá dohodnúť 🙂 pás na tú príjazdovku ako samostatná parcela a vyňať ju a prehodiť ako spevnená plocha. Ale veď to je normálne, aj tu už máš 2 úplne rozdielne názory 🙂 ja som mal dobrého geodéta, keď bol problém, tak ma nasmeroval. napr. aj práve pri tej legalizácii stavby čo som mal na pozemku. O úradoch mi dačo hovor. vlani som otváral 10 pobočiek v práci po celom slovensku v 10 slovenských mestách. Najväčšia katastrofa naprieč všetkými inštitúciami od stavebného, cez regionálny úrad verejného zdravotníctva v BB banda idiotov....
Odpovedať
Profilova fotka
@palo18 joj uplne si mi pomohol. V piatok na SU o ziadnej prijazdovej ceste ani necekneme - lebo vsak my ju máme 😄 obecnu komunikaciu a ideme len spevnovat povrch 😄 prikladam ti aj obrazok aby si to videl v katastry. tiez si myslim, ze nam nemozu nic - vsak my aj tak budeme mat vsetky pripojky, smetne bedne, post. schranku a vseeetko hore pri komunikacii. Inak ako tu samostatnu parcelu vynat ako si pisal o tej spevnenej ploche? ....inak takym stylom su rozparcelovane viacere pozemky na nasej ulici- akurat, ze my ideme stavat ako prvy 😄
Odpovedať
Článok sa načítava...
@tutkovci vy to máte krásne poriešené, je samostatná 85/3 len zmenu spravíte. Ak je táto parcela vedená ako záhrada spravíte len zmenu a dáte ju ako spevnené a zastavané plochy. Dúfam, že súrodenci sa aspoň prídu narobiť, keď to všetko budete vy platiť.
Odpovedať
Profilova fotka
@palo18 dakujem ti este raz a verim, ze nam to vyjde 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@tutkovci Podla toho obrázku je to jasné, ak vlastníte parcelu 85/3 a predpokladám 85/6 a budete žiadať stavebné povolenie na obidve tak vám netreba prístupovú cestu. Neviem ako by sa potom dalo stavať na tých parcelách 85/4 a 85/5 ale to je teraz asi jedno. Pokiaľ tá parcela 85/3 nieje napísaná na vás alebo pokiaľ ju nemáte aspoň v nájme tak vám treba projekt cesty a všetko kolo toho.
Odpovedať
Profilova fotka
@martosko no mame na nu vecne bremeno. Ale keby vecne bremeno nestacilo, tak "odkupime" cast od svokra prinajhorsom, aby sme mohli povedat, ze sme podielovy vlastnici. parcelam 85/4 a 5 by do buducnosti nestacilo uz iba vecne bremeno? spevnena plocha by tam uz bola
Odpovedať
Profilova fotka
@tutkovci Vecné bremeno je málo ak na tú parcelu 85/3 idete žiadať stavebné povolenie, to potrebujete byť vlastník alebo mať aspon nájomnú zmluvu. Tie pozemky 85/4 a 5 nebudú môcť mať prístup cez parcelu na ktorú budete mať vydané stavebné povolenie cez vašu spevnenú plochu, čiže na tých sa potom bude dať akurát záhradkárčiť. Preto by bolo najlepšie urobiť to čo som písal na začiatku na tej parcele 85/3 vybudovať súkromnú cestu s tromi alebo štyrmi spoluvlastníkmi a bude prístup na všetky parcely a hotovo akurát ako som písal na to bude treba projekt stavebné povolenie a potom ju aj skolaudovať.
Odpovedať
Profilova fotka
@tutkovci pokiaľ máte na pozemku parc. č. 85/3 zriadené vecné bremeno, ktoré spočíva v práve cesty (t. j. peši aj motorovým vozidlom) a toto VB nie je ešte zapísané v KN, tak k žiadosti o stavebné povolenie doložíte zmluvu o zriadení VB (iné ako vlastnícke právo k pozemku) vhodnejšie by bolo, ak by bolo VB už zapísané v KN (v súlade so stavebným zákonom). Prístupová cesty v tomto prípade je podľa cestného zákona účelová komunikácia. Požiadavky na jej stavebnotechnické vyhotovenie sú limitujúce najmä z hľadiska požiarnej ochrany stavieb (deklaruje projektant v PD) a z hľadiska jej šírky - min. 3,5 m. Pozemná komunikácia, ktorej dĺžka je viac ako 50 m musí mať na konci obrátisko (plochu na otočenie), resp. z kom. musí byť vzdialenosť po hl. vchod max. 30 m. Vzhľadom na intenzitu dopravy (aj ako stavenisková kom.) vozovka môže byť aj štrková. Potrebujete zjednodušenú proj. dok. na príst. cestu, ktorá musí byť ukončená do kolaudácie prvého RD, ktorý komunikačne má sprístupniť. Niektoré obce samostatne (v súlade s cestným zákonom) vydávajú samostatné záväzne stanovisko vo veci pripojenia ÚK na miestnu kom. k jeho vydaniu je potrebné záv. stanovisko prísl. ODI - dopravnej polície.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
Profilova fotka
Dobrý den ,chcem sa spytat aka minimalna sirka ma byt na sukromnu pristupovu cestu ak je dlha cca 120 metrov? Dakujem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@zmurky Dobrý deň, môžem sa spýtať ako sa Vám to podarilo vyriešiť ? Ďakujem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
@chrobak7 zdravim,nasla som tuto temu,chcem sa len opytat,lebo my tiez budujeme komunikaciu a vsetky siete a niektori z majitelov tvrdia,ze verejne osvetlenie nie je potrebne dat urobit(podotykam je aj na projekte komunikacii a je tiez nan vydane stavebne povolenie)pokial sa bude kolaudovat ako sukromna cesta,co my tvrdime,ze to sa tak neda,kedze je projekt ku ktoremu dali stanovisko aj dopravaci. Mame tam aj znacky. Dakujem
Odpovedať
@domovina Pokiaľ to máte v projekte, tak to tam treba dať. Bez toho vám neskolaudujú cestu. Nám pozerali pri kolaudácii všetko - svetlá, značky, dokonca k retardéru (musel tam byť, keďže išlo o obytnú zónu) mali výhrady, že má ostré hrany a tie trebalo zbrúsiť.
Odpovedať
My to máme podobné. My sme museli mat projekt na vjazd do domu ( 50m od miestnej komunikácie stačí vjazd , nad 50 m treba cestu + otočisko pre hasičov ) A treba vám podpis od všetkých vlastníkov pozemkov na prejazd motorových vozidiel, k stavbe rodinného domu ,a inžinierskych sietí .....
Odpovedať
@erikacsala1 tak nastastie toto nemusime riesit kedze siete si my budujeme a cela cesta vratane vjazdu z miestnej komunikacie je v nasom vlastnictve,takze ked si tam dsme branu obec nam nic nemoze…
Odpovedať
@chrobak7 dakujem,no mne je to jasne aj dalsim dvom majitelom,ale traja si myslia,ze kto by len isiel riesit kolaudaciu nejakej komunikacie na dedine…inteligencia susedov…
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?