Stavebné povolenie - zmena stavby pred dokončením

Zobraz úvodný príspevok
Velmi pekne prosim o radu: Kupili sme pozemok aj so stavebnym povolenim a projektom, rozmyslame ze projekt sa nam moc nepaci, ze by sme si kupili iny....,Len neviem ci mame ziadat o nove stavebne povolenie, alebo na stavebnom maju take tlacivo na "zmeny pred dokoncenim" a su tam v roznych cenovych vyskach, ci staci to...Som sa pytala pani na stavebnom urade, jedna mi povedala ze treba nove stavebne povolenie, a dnes mi ina pani tam povedla ze sa to da v ramci "zmien pred dokoncenim". Ma s tym niekto skusenost?? budem vdacna za kazdy prispevok :-)
Odpovedať
@zuzula77 my sme mali nieco podobne... u nas to dopadlo tak, ze stavebne povolenie podpisal pred-predchadzajuci vlastnik, takze sme s tym nevedeli uz nic spravit. jednalo sa o posunutie stavby blizsie k hranici pozemku z 1m na 80cm tusim. ale to ze isiel na cca 50cm s murom bez zateplenia sa ani nevyjadrujem. btw na stavebnom urade by ti mali dat povolenie k nahliadnutiu, ale nic tym nevyriesis az je to uz podpisane. ale kedze pises ze sa zacalo konanie k zmene pred dokoncenim, tak sa k tomu vyjadri. ked nebudu chcet od teba k tomu podpis, tak chod na urad. ale urcite to ries.
Odpovedať
Profilova fotka
@fuska projektant povedal, ze to nam len zakresli do papierov, tak snad to bude stacit
Odpovedať
@liuxko ďakujem, ako vidím, chrániť si na Slovensku vlastný zaplatený majetok je celkom kovbojka.
Odpovedať
@zuzula77 ako účastníci konania ste mali byť upovedomení. Ak na Vás zabudol treba ísť na stavebný úrad a prihlásiť sa ako účastník konania. A hneď na to podať odvolanie a uviesť dôvody prečo to nie je podľa zákona. Ako účastníci konania máte právo nahliadať kedykoľvek do spisu alebo si rovno vyžiadať komplet kópiu spisu. Na kópiu spisu má úrad 30 dní, poprípadne 60 dní. Preto odporúčam nahliadnuť do spisu, písomne si vyžiadať kópiu spisu podľa § 23 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní. A ešte požiadať o kópiu spisu podľa info zákona, vtedy Vám ju obec musí poskytnúť do 8 pracovných dní. A ak je pravda, že sčasti sa stavba nachádza na Vašom pozemku, tak tam sa môžte jedine obrátiť na súd, kvôli odstráneniu neoprávnenej stavby na Vašom pozemku.
Odpovedať
Profilova fotka
@zuzula77 nečakajte a ak Vám pružne neodpovedia ohláste to na krajský stavebný úrad.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Profilova fotka
Chcem sa spytat,mame stav.povolenie a manzel si to rozmyslel,ze ideme na pasivny.mali sme mat kotol na tuhe a teraz chce tepelne.aj na to postaci zmena pred dokoncenim?dakujem
Odpovedať
@bambulka2013 Staci. A preco vlastne do pasivu pchat taku drahu technologiu?
Odpovedať
@joztar úplne nové stavebné povolenie. je to iný projekt. nie len zmena pôvodného, na ktorý bolo vydané SP
Odpovedať
Profilova fotka
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Chcem sa opytat. Mam staru hospodarsku budovu, ku ktorej som zacala pristavovat pristavbu , kym sa vsetky tie papierovacky dali dokopy, zaplatila som aj pokutu a mam teraz dodatocne stavebne povolenie, budova este nie je hotova. Z casti tejto pristavby by som chcela urobit skladove priestory,ktore budu hotove ovela skor nez ostatna cast pristavby ( su aj stavebne oddelene murom, maju vlasny vchod, maju svak spolocnu strechu) takze by som ich potrebovala skolaudovat ,aby sa zacali pouzivat. Mozem teda zmenit ucel casti pristavby pred kolaudaciou?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@mifonka Dobrý den, píšem po troch rokoch ale tak hádam si este spomeniete, máme taký istý problem, teda máme právoplatné stavebné povolenie a v nom forma stavania - dodávatelsky a my by sme chceli svojpomocne, ako ste to vtedy doriešili, dakujem za info
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Dobrý deň, prosím o radu. Máme vydané SP na stavbu. Už sme začali stavať a máme postavené komplet PP...teda pivnice. K pôvodnej pivnici sme pridali vonkajšiu pivničku cca 3m2, ktorá nieje v plánoch. Potrebujeme schváliť úver a banka vyžaduje zakreslenie aj tej pivničky potvrdené architektom a stavebným úradom. Ako postupovať, aby nemuselo byť nové stavebné konanie?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@ivana_peter Takúto zásadnú zmenu by ti malí odsúhlasiť stavebný úrad ako zmenu projektu, lebo to má vplyv na zastavanosť. Alebo sa spýtaj na stav. úrade, či by to uznali ako zmenu stavby pred dokončením.
Odpovedať
@ivana_peter stav, urad môže povoliť zmenu stavby pred jej dokončením.. na konanie o zmene... sa primerane vzťahujú ustanovenia ako na stavebné konanie..avšak tým, že už zmena stavby je uskutočnená, žiadosť by mala znieť o dodatočnom povolení zmeny, a zrejme bude aj pokuta,,ibaže by st. úr, bol k vám zhovievaví :)
Odpovedať
Ďakujem za odpoveď @chrobak7 a @janetbla. Uvidíme ako to nakoniec dopadne.
Odpovedať
ahojte, prosim Vas chceme kupit neskolaudovany dom,oproti povodnemu nakresu doslo v skutocnosti zmenam - spojenie dvoch malych miesnosti do jednej, dvere do kupelne su na inom mieste .... treba ziadat o zmenu stavby pred dokoncenim alebo dodatocne povolenie zmeny.dakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@moni1912 treba zakresliť zmeny do projektu a skolaudujú vám to ak nedošlo k zmene statiky (čo asi nedošlo).
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
Ahojte, na základe toho čo tu čítam by sa môj problém mal dať vyriešiť zmenou stavby ale predsa: na novopostavenej (už obývanej ulici) chceme kúpiť pozemok s rozostavanou stavbou, t. j. - na stavbu bolo vydané stavebné povolenie - stavba sa začala realizovať (je postavená pivnica, ktorá mala byť pod ½ domu) - parcela je rozdelená na ornú pôdu a časť pod plánovaným domom je evidovaná ako ostatná plocha - na pozemku nie je žiadna ťarcha (ani záložné právo banky) - táto stavba nie je zapísaná na LV ako rozostavaná My s najväčšou pravdepodobnosťou NEbudeme stavať taký dom, ako naplánoval predajca (on mal veľký 2 poschodový, my chceme bungalov). Neviem sa vysomáriť z toho čo so stavebným povolením: 1. teória (takto nejako nám to bolo vysvetlené, len sa mi to nejako nezdá, že je to v rozsahu zmeny takmer celého projektu možné) - SP zostane, ohlási sa zmena investora, urobí sa nový projekt, ohlási sa zmena stavby pred dokončením - Moje otázky o vyjadrenia od zúčastnených strán (siete atď.) budú platiť? o na čom všetkom sa musí podieľať predajca (kto ohlasuje zmenu investora, zmenu vlastníka prípojok atď.) o musíme od predajcu odkúpiť aj jeho pôvodný projekt, všetky vyjadrenia atď. aby sa v ňom akože realizovala zmena stavby? 2. teória - predajom nehnuteľnosti SP „zaniká“ a môžeme si všetko vybavovať od znova - moja otázka o nebude problém s vyjadreniami, prípojkami atď.? Stačí ak sa preukážeme LV prípadne kúpnou zmluvou/notárskou zápisnicou že sme nový majitelia? Otázka mimo stavebného povolenia: pokiaľ by sme kupovali pozemok formou notárskej zápisnice – tieto všetky náležitosti, že čo na pozemku je, čo sa nám odovzdáva atď. sa dajú dať aj tam alebo je lepšie si dať vyhotoviť kúpnu zmluvu a tam to všetko vypísať?
Odpovedať
Dobrý deň. Máme možnosť kúpiť rodinný dom. Bohužiaľ uplynula doba stavebného povolenia na stavbu. Počas stavby pôvodný majiteľ presunul dvere vynechal jedno okno a nad kotolnou spravil namiesto šikmej strechy deku s využitím ako terasy. Francúzske okno nahradil dverami na spomínanú terasu. Tieto zmeny nezapísal do projektu SP atď. Pôdorys výška stavby atď sú bezozmeny. Stačí dorobiť fasádu, obklady a vybavenie interiéru, prípojky. Aký je postup pre obnovu SP atď??
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@superpalko Chapem to spravne, ze predmet kupy je neskolaudovany dom po platnosti SP? Predlzenie platnosti stavebneho povolenia je len administrativna zalezitost. Ak to chces mat naporiadku, predlzis si platnost SP, potom poziadas o zemnu stavby pred dokoncenim (kolok a zemna projektu), dokoncis, skolaudujes. Ak chces mat istotu, podmien kupu platnym predlzenim SP.
Odpovedať
@superpalko Ak bolo vydané stavebné povolenie a zo stavbou sa začalo v riadnom termíne, tak platnosť stavebného povolenia neskončila t.z. je stále platné.
Odpovedať
Presne tak. Predlžuje sa len termín dokončenia stavby.
Odpovedať
@sonrep Ahoj odporucam ti jednoznacne konanie o zmena stavby pred dokoncenim lebo si ucastnikom konania len ty a ostatnym sa to posiela na vedomie . Ak poziadas o nove stavebne povolenie tak ucastnik konania je kazdy urady .susedia ale aj ine organizacie a potom pozaduju take a take poziadavky. A podalsie plati ti datum ku dnu vydania stavebneho povolenia a ku tomu sa vztahuje aj legislativa . Druha vec je ze stavebne povolenie straca platnost po dvoch rokov ak sa nezacne stavat to znamena ze zakopnec do zeme .
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@veronika306 dobrý večer. Prosím Vás. Ako ste to nakoniec vyriešili. Máme skoro podobný problém. My by sme potrebovali len dispozíciu zmeniť. Keďže na pozemku už stojí základova doska.
Odpovedať
@vajiiicko zmena dispozície sa dotkne aj nosných stien? vtedy musí byť aj statický posudok a určite ísť cez zmenu stavby.. a požiadať o povolenie zmeny.. účastníkom konania sú iba tí, ktorých sa zmena stavby dotýka. v kolaudačnom konaní SÚ prerokuje iba nepodstatné zmeny.... podstatné zmeny bude prerokovávať v samostatnom konaní, pričom kolaudačné konanie preruší
Odpovedať
@janetbla dobrý večer. Nie, nosných konštrukcií sa to nebude týkať. K povoleniu zmeny stavby treba znova prekresliť projekt,alebo aký je postup prosím Vás. Ak sa podarí, staviame dom prvý krát. Takže som úplný laik. Ďakujem 🙂
Odpovedať
@vajiiicko pri minimáknych dispozičných zmenách je potrebné zmeny zakresliť do pôdorysu v proj. overenom stavebným úradom.. keď bude zmien viac a výkres by bol neprehľadný, tak proj. vypracuje nový pôdorys ku kolaudácií..každopádne by o zmene mal vedieť (pred vykonaním zmeny) aj projektant a stavebný dozor..
Odpovedať
@vajiiicko dobrý večer, nakoniec sme túto stavbu nekúpili. Mrzí ma to, ale poradiť teda neviem.
Odpovedať
@janetbla ďakujem veľmi pekne 😊
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?