Účastník neprevzal pokračovanie v stavebnom povolení - čo robiť?

Idem si po radu...neviem,ci sa uzniekto s tym stretol. 16.12.20 nam bolo dorucene pokracovanie v stavebnom povoleni.Jeden z ucastnikov si toto pokracovanie neprevzal. Vietemi niekto poradit,ako to bude teraz pokracovat a kedy nam vlastne teraz obec vyda stavebne povolenie? Dakujem
Odpovedať
@domovina pokiaľ si ho neprevzal a adresát nie je neznámy bude u neho platiť fikcia doručenia.
Odpovedať
@sousedekovci89 dakujem....lebo na inci povedali,ze este jedna dorucenka sa im nevratila a ze az po Novom roku vypisu stavebko...no ja si skor myslim,ze uradnicka sa na to vykaslala,ona velmi nerada dodrzuje terminy,a 7 dnova pripomienkova doba mala uplynut 23.12. Tak preto si myslim,ze sa na to vykaslala a sviatkovala...
Odpovedať
Profilova fotka
@domovina doba doručenia je 15 dní a ešte sa čaká na návrat pošty, takže 18 dní je normálna doba. Uradníčka nemá ako vedieť či nie je odcestovaný a neprevezme poštu v posledný deň. A naviac, kam sa ponáhľate, je zima.
Odpovedať
@domovina dátum vrátenia doručenky úradu je dátumom fikcie doručenia, od toho sa počíta ta lehota takže podľa toho si to môžeš vypočítať, k tomu pridaj ešte pár dní kedy sa "čaká" na doručenie pripomienky(3-4 dni) aj keď je jasné že keď neprevzal asi o tom nevie a nič nepošle, napriek tomu sa čakať musí 🙂 Horšie je keď je dôvod vrátenia adresát neznámy, vtedy sa musí "zisťovať" iná možná adresa osoby a prípadne spraviť vyvesenie na úradnej tabuli až potom sa to považuje za doručené. 🙂
Odpovedať
@domovina dátum 23.12. je pre Vás, a spomenutá 7 dnová lehota platí od doručenia, pre každého samostatne teda dôležitý je vždy posledný, ktorému bola písomnosť doručená. Vám bolo doručené 16.12. (asi oznámenie o začatí konania) otázka je kedy to stavebný úrad odoslal, povedzme že 14.12. a 15-16.12. pošta nezastihla adresáta a uložila zásielku na poštu, kde môže byť 18 dní t. j. dátum cca 2.1. (sobota), 4.1. pondelok bol včera. Ak si poštu neprevzal vrátenie zásielky späť na stavebný úrad tiež chvíľu potrvá. Úradníčka sviatkovať mohla, keďže boli sviatky ale hlavne netreba robiť unáhlene závery, možno má pravdu. Overiť si to môžeme osobne na stavebnom úrade a pozrieť sa kedy bola pošta odoslaná a kto kedy si danú poštu prevzal alebo neprezval.
Odpovedať
chce to trpezlivost. my sme cakali na stavebne povolenie, ked vsetko zavreli a uradnicky posielali oznamenie o stavebnom povoleni po velkej noci, schytali sme hned aj predlzenu lehotu a vsetci mali na to zrazu 32 dni. plus problem s postou (vsetko im trvalo), lebo nam uradnicka potom volala, ze kolko chyba a kto, aby sme mohli obvolat. zistila som, ze projektant to este ani len nedostal, takze nemohol nic prevziat. prislo mu to az na druhy den a hned to aj bol prevziat. plus cakacky na postach mnohych odradzaju, takze to trva dlhsie.
Odpovedať
@jan45 keby ste cakali 4-tu zimu tiez by ste sa ponahlali...
Odpovedať
@halnas no keby str mali taku uradnicku na stavebnim urade s ktorou sa neviete spojit,nezdviha telefon nereaguje na maily a nedodrzuje uradne hodiny tiez ny ste uz nicimu neverili... A na urade nam ani nepovedali,kto si to neprebzal len ze jeden clovek... Vsetky to odosielali 16.12 len ja som si to isla osobne zobrat
Odpovedať
@domovina tak v tom prípade len čakať, lehota uloženia zásielky na pošte je 18 dní, plus 3-4 dni kým vrátena zásielka dôjde na úrad, 7 dní odo dňa vrátenia je lehota na pripomienky takémuto účastníkovi konania a ešte 3-4 dni musí úrad počkať, či to náhodou tá osoba neposlala v posledný deň lehoty až potom môže konať 🙂 t.j. cca taký mesiac ak tú zásielku neprevezme 🙂 holt, navine nie je SÚ v tomto ale právny poriadok, ktorý to tak nastavil 🙂
Odpovedať
Dnes mi bolo oznámené, že starosta podpísal začatie stavebného konania. Odovzdal som tlačivo s podpismi susedov, ktorí sa tým vopred vzdali práva namietať niečo voči stavebnému povoleniu. Otázka moja znie: koľko dňová lehota je od začatia stavebného konania po vydanie stavebného povolenia? dik
Odpovedať
Profilova fotka
toto som riesila v septembri. Ked sa im vrati zasielka ako nedorucena, tak este cakaju dalsich 14 dni od vratenia nedorucenej zasielky na urad. Az potom potvrdia pravoplatnost povolenia. Ked som sa pytala, v ktorom to je zakone, tak povedali, ze v zakone o spravnom konani. Akoze nechcelo sa mi to hladat a hadat sa s nimi a stracat tym cas, aj tak by som to neovplyvnila a 14 dni som mohla pockat. Pozitivne na korone bolo to, ze ked bol zavrety urad, tak zrazu dokazali poslat pravoplatne povolenie e-mailom.
Odpovedať
@milan_toman zalezi aku mate sikovnu uradnicku na stavebnom urade. U nas vydali pokracovanie stavebneho konania 16.12. A stavebko nam prislo az 11.1. Ale boli aj sviatky...ale ak prejde zakonna lehota tych 7 dni na namietky tak hned by mala vydat stavebko a tam je leho 15 dni od dorucenia na pravoplatnost
Odpovedať
Článok sa načítava...
@domovina áno ale tej 15 dňovej lehoty na odvolanie sa susedia vzdali, tak verím že to pôjde podstatne rýchlejšie
Odpovedať
Najlepšie na urýchlenie je že si to pôjdete rozdať vy ten čo má na starosti vaše stavebné povolenie vám buď dá vzorove tlačivo kde sa vzdávajú odvolania ....my sme 2x boli odniesť daným osobám a 2x čo sme odniesli tak automaticky sme mali stavebné povolenie schválene
Odpovedať
@domovina neprevzatá doporučená zásielka sa považuje za fiktívne doručenú v deň, keď sa vráti z poštovej prevádzky na úrad, t. j. odosielateľovi.. a tak o dručovanej zasielke sa adresát nemusel dozvedieť..pokiaľ zásielka obsahovala rozhodnutie, od nasledujúceho dňa sa počítajú dni na "podanie odvolania"
Odpovedať
Ahojte, 15.12.2020 sme podali žiadosť o stavebné povolenie a v januári nám prišlo z úradu vyrozumenie, že naše konanie nemohlo byť spustené z dôvodu, že účastníci nemôžu do spisu nahliadnuť, pretože je núdzový stav a teda verejnosť nemôže prísť na stavebný/obecný úrad. Starostovi sme navrhli viac riešení, ale tvári sa, že sa ho to netýka, až do skončenia núdzového stavu. Má niekto podobné skúsenosti a ideálne aj riešenie, ktoré použil? Za každú radu budem vďačná, Zuz.
Odpovedať
ak mate dojem ze stavebny urad nekona akoby mal dajte podnet na gen. prokuraturu
Odpovedať
@domovina som rada, že konečne po skoro 5. rokoch poznám niekoho, kto má tiež problémy postaviť dom v tomto štáte 😡 doteraz som si myslela, že iba my máme takéto nešťastie a všetko ide proti nám. Prajem Vám veľa šťastia, aby ste čo najskôr začali stavať Váš vysnívaný domček ✊
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Dobrý deň, pridám príspevok sem, keďže mám podobnú "dátumovú" otázku. Chcem sa spýtať či správne chápem lehoty na vydanie stavebného povolenia: 22.4. bolo vydané rozhodnutie o začatí stavebného konania 26.4. bolo nami (stavebníkmi) prevzaté na pošte, počítam s tým, že ak by niekto z účastníkov na to kašľal, mohlo to ležať na niektorej pošte do cca 14.5. V rozhodnutí bolo určených 10 dní od doručenia na podávanie pripomienok - do cca 24.5. Ak som to správne pochopila, stavebko by malo byť vydané do 30 dní od toho 24. mája, čiže +/- do 23. júna? Dátumy sú orientačné, chápem, že tam mohol byť nejaký posun napr. kvôli pošte. S lehotou na právoplatnosť po vydaný stavebka počítam. Na spoločný stavebný úrad radšej volať nechcem, nech ich zbytočne nedráždim. Na obci zatiaľ nič nemajú. Ďakujem
Odpovedať
@veronika306 Ak v podkladoch bude niečo chýbať, tak prerušia stavebné konanie do doby, kým to nedodáš. A tvoje výpočty budú k ničomu. A málokedy stihnú vydať stavebné povolenia do tých 30 dní.
Odpovedať
@veronika306 nie, podľa zákona o správnom poriadku má byť rozhodnutie vydané do 30 dní od začiatku konania (t.z. od podania žiadosti ak je žiadosť úplná), resp. v obzvlášť zložitých prípadoch do 60 dní. Ak žiadosť nie je úplná, úrad konanie preruší a vyzve na doplnenie a vtedy lehota neplynie. Podľa § 49 ods. 2 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní platí: „V ostatných prípadoch, ak osobitný zákon neustanovuje inak, je správny orgán povinný rozhodnúť vo veci do 30 dní od začatia konania; vo zvlášť zložitých prípadoch rozhodne najneskôr do 60 dní; ak nemožno vzhľadom na povahu veci rozhodnúť ani v tejto lehote, môže ju primerane predĺžiť odvolací orgán (orgán príslušný rozhodnúť o rozklade). Ak správny orgán nemôže rozhodnúť do 30, prípadne do 60 dní, je povinný o tom účastníka konania s uvedením dôvodov upovedomiť.“ Pre teba platí, že ak to bude na pošte do 14.5, tak majú účastníci 10 dní na vyjadrenie - to si pozri v oznámení o začatí či pracovné alebo kalendárne, keďže to je rozdiel. A z toho vyplýva, že rozhodnutie má vydať po tom termíne 14.5. + 10 dní. Prax je však taká, že im to trvá nekonečne dlho kým rozhodnutie napíšu. Ale úplne zjednodušene keď vypočítaš od dátumu podania úplnej žiadosti + 30 resp. 60 dní, tak dovtedy by mal rozhodnutie vydať. Ak nevydá, môžeš žiadať o vrátenie správneho poplatku podľa § 10 ods. 1) zákona č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch pre nedodržanie stanovených zákonných lehôt.
Odpovedať
@yned @chrobak7 vďaka za reakciu a najmä za objasnenie.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?