Rekonštrukcia a predĺženie domu na hranici pozemku

zdravim, Mam na pozemku stary dom, ktory by som chcel komplet zrekonstruovat = zburat az na zakladovu dosku (pod domom ostanu pivnice) a na povodnej doske nanovo vymurovat. Zaroven by som chcel povodnu zakladovu dosku predlzit. Dom je vsak na pozemku umiestneny na hranici so susednym, cize ziadny odstup 2m. Bol by problem pre stavebne povolenie urobit takuto rekonstrukciu, kde by sa zakladova doska predlzila? Mohol by mi v tom urobit sused problem ? prikladam obrazok: 1 - moj dom, 2 - cast o ktoru by som chcel povodnu zakladovu dosku predlzit, 3 - sused
Odpovedať
zdravim, ta cast 2, kolko bude mat na dlzku? Bude to pod strechou, ci terasa? Rekonstrukcia na povodnych zakladoch je povolene aj na hranici so susedom. Nie som si isty, ci ale minimalne jedna stena nema ostat povodna a to zrejme ta co je na hranici. Zistite si to na SU. Ta cast 2 - ak by to bola terasa, tak SU by mohol privriet oko a povolit a ak to je normalna miestnost tak sa obavam, ze to nepovolia.
Odpovedať
@peter700 najdolezitejsi bude podla mna ten sused. SU to podla na nedovoli, resp. bude treba najst nejaku okluku ako to predlozit tak aby to mohli schvalit. A to nie je o tom, ci moze sused urobit problem. Samozrejme ze moze, predsa v dnesnej dobe sa nemoze stavat na hranici pozemku. Ide o to, aby mu to nevadilo. Pripadne mu ponuknut nejaku kompenzaciu atd. Treba to v prvom rade s nim riesit.
Odpovedať
@epto ta cast bude mat cca 2m. O tuto cast by som chcel (ak to bude technicky mozne) zvacsit platnu a na nej (aj tejto casti) vymurovat nanovo obvodove priecky. Cize tato cast neskor bude sucastou obytneho priestoru domu.
Odpovedať
@epto myslis ze ti to pride niekto skontrolovat ? aj keby, vymuruje zvysok, a potom rekonstrukciu "povodnej" steny ktora padla ... 😄 ale nikoho to nebude trapit ak nema suseda slahnuteho, aj keby, kym pridu z uradu, bude to uz stat tiez by ma zaujimalo aktualne o pristavbe na hranici k domu co je na hranici, teda nie uplne ale tak pol m
Odpovedať
@shadowmilan no, ak bude na urade poctivy uradnik, tak to moze prist skontrolovat. Ludia su rozni. A druha vec je sused. Ten ak by do toho chcel vrtat, tak teraz bude mat idealnu prilezitost. Lebo s povodnym domom neurobi nic ale novu stavbu/rekonstrukciu moze dost zneprijemnit.
Odpovedať
@igor256 kde ste všetci prišli na to, že sa nesmie stavať na hranici pozemku alebo bližšie ako 2m? @peter700 trocha si mýlite pojmy a dojmy. Nechcete rekonštruovať ale stavať novostavbu na pôvodnom mieste. Pri rekonštrukcii, prístavbe, nadstavbe nebude problém dostať SP pri búračke a novej stavbe už môže. A už nemusíte dostať povolenie na hranici.
Odpovedať
Ked nebude sused suhlasit, tak to nepredlzite.
Odpovedať
@peter700 ahoj, my sme robili presne takúto rekonštrukciu domu na hranici pozemku, aj sa k nemu robila prístavba, normálne sme dostali stavebné povolenie bez problémov, ešte aj k susedovi mohli zostať malé okná ako pôvodne aj boli, ale teda my sme stenu od suseda nechali komplet celú, len časť kde sa menili okná sa vybúrala
Odpovedať
@luckapav čiže ak správne chápem, dávali ste dole aj obvodové múry, akurát tu stranu od suseda ste nechali?
Odpovedať
@peter700 my sme tam nechali toho viac, ale áno išli dole aj niektoré obvodové múry
Odpovedať
@palo18 - na hranici pozemku sa stavať nesmie, upravuje to vyhláška. Avšak sú tam určité výnimky v stiesnených územných podmienkach na možnosť zmenšiť vzdialenosť 2m od hranice pozemkov. Ale to rozhoduje stavebný úrad, či sa môže alebo nemôže uplatniť. Nám napríklad Úrad hlavného architekta mesta uznal stiesnené podmienky, ale nepovolil nám znížiť vzdialenosť od cestnej komunikácie z 3 metrov na 2, a to napriek tomu, že sa jedná o slepú ulicu s domami z prvej polovice 20. storočia, ktoré sú všetky od cesty vzdialené asi 50 cm. Aj sused z tej ulice, čo staval pred 3 rokmi, musel dodržať tie 3 metre už s novostavbou. Nám však Stavebný úrad uznal stiesnené podmienky a vraj ich budú brať do úvahy pri posudzovaní vzdialenosti stavby od priameho suseda (sused nám povolil aj na hranicu, ale to jednak nechceme a jednak asi by sa nedalo) na 1 m. Pani na Stavebnom úrade povedala, že nemusíme doniesť súhlas od suseda, že stačí, že pri stavebnom konaní on bude súhlasiť, že oni vidia, že sú to stiesnené podmienky. Nemáme tam však susediacu stavbu, jeho dom je na opačnom konci pozemku ako náš, náš dom by mal byť na tom konci, kde sused má záhradu, nebudeme mu tieniť a ani si hľadieť do okien. My máme problém s úzkym pozemkom.
Odpovedať
@katrinka8 nerozumiem preco to adresujete mne 😄
Odpovedať
Článok sa načítava...
@palo18 "@igor256 kde ste všetci prišli na to, že sa nesmie stavať na hranici pozemku alebo bližšie ako 2m?"
Odpovedať
@katrinka8 ak nechá aspoň 1 obvodový múr a dá to ako rekonštrukciu kľudne môže stavať na hranici
Odpovedať
@luckapav - áno, ja chápem, že keď je tak dom už postavený a ide o rekonštrukciu, zrejme to možné je (aj keď otázne je, či sa tá prístavba v tomto prípade dá brať len ako rekonštrukcia alebo to musí ísť cez stavebné povolenie). Ja som to myslela všeobecne, že novostavby sa na hranici pozemkov stavať "len tak" nemôžu. Tam je nejaká výnimka vari pri radovej zástavbe, ale ani pri tých stiesnených podmienkach neviem, či by niekto umožnil ísť až na hranicu pozemku. Ako, asi to úplne vylúčené nie je, ale ani nie je tak jednoduché si uplatniť na to nejakú výnimku na stiesnené podmienky.
Odpovedať
@katrinka8 no a vy sama potvrdzujete ze nestaviate tie 2 metre od hranice. Cize to adresujte tomu co tvrdy ze 2m a cez to nejde vlak. 😉 Denne sa stretavam z novostavbami co to nesplnaju 🙂 Treba citat trosku s porozumenim. Ja som reagoval na tvrdenia co su tu v kuse omielane ako stigma teda tie 2m. A nemusi byt ani stiesneny priestor. A ide to.
Odpovedať
@peter700 V prvom rade sa pobavte so susedom ako to vidí on, lebo on jediný vám tam môže robiť problém, či už opodstatnený alebo nie. Z mojej skúsenosti je najväčší problém to, že susedia sa až pri konaní dozvedia, čo sa bude robiť. Keby sa to s nimi prediskutovalo skôr, mnohým problémom by sa predišlo. Ak bude sused bez problémov, a teda ak je to normálny človek, tak by s tým nemal mať problém, tak nevidím problém, prečo by to stavebný urad nemal povoliť. Samozrejme stavebné treba riešiť ako rekonštrukciu, nie ako novú stavbu. Aj keď podľa vyhlášky 532/2002 § 6 ods. 1 sa stavby môžu umiestniť aj inak než stále omieľané 2 m od hranice pozemku.
Odpovedať
@katrinka8 ak bude zväčšovať pôvodný pôdorys domu a robiť prístavbu tak musí ísť cez stavebné tak či tak, robili sme niečo podobné mne sa najviac páči jak chudáci ,,obyčajní,, ľudia sa trápia a dumajú nad tým ako postaviť dom aby spĺňal kritéria a nejaká tetuška zo stavebného mu to nevrátila so zamietnutím ale developeri si v tých novodobých štvrtiach cápu jeden dom na druhý, hlava nehlava, bez problému....
Odpovedať
@palo18 - ja tvrdím, že sa nesmie stavať na hranici, nie že sa nesmie stavať menej ako 2 metre. Okrem iného, my ešte nestaviame, riešime len stavebné povolenie, akurát nám úrady uznali stiesnené podmienky. Na hranici pozemku by nám v našom meste nikto povolenie stavať nedal ani v prípade stiesnených podmienok.
Odpovedať
@luckapav - veru, ľudia tu bojujú o centimetre niekedy, dokonca často to nevadí ani dotknutým susedom, a úrady rozhodujú často, ako sa úradník vyspí... A koľké čierne stavby, čo robia rôzne "šarapaty" sa len dodtočne schvália. Ktovie, ako sa to skončilo s tou "haciendou", čo pár rokov dozadu tak pútala pozornosť pri tej železničnej trati. Vtedy sa dušovali, že to dajú zbúrať. A ticho okolo toho je...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?