Kriteriá na projekt podla zákona platného od roku 2016

Zdravim vsetkych, Momentalne riesime s manzelkou stavebne povolenie a tak chodime a zhaname vsetky mozne vyjadrenia. V tejto veci mam vsetko jasne a zatial to ide sice pomaly ale isto. O chvilu budeme mat vsetky potrebne vyjadrenia k projektu a podame si ziadost na stavebne povolenie a tu zacina moja otazka aj ked neviem ci je opodstatnena alebo nie lebo to mam z pocutia. Ake su kriteria na to, aby mi vydali SP co sa tyka energetickej triedy. Pocul som, ze treba mat nejaky sposob vracania alebo uspory energie ako je napr tepelne cerpadlo alebo rekuperacia. Architekt mi hovoril, ze od noveho roka je nejaky novy zakon, ktory pozaduje, aby som mal energeticku triedu A resp. spotrebu mensiu ako 42Kw/h (neviem nerozumiem sa tomu). Teraz ja mam tu spotrebu vypocitanu na 41,77 a teoreticky spadam do toho co mi architek povedal. Ale musim mat nainstalovanu rekuperaciu alebo tepelne cerpadlo alebo nieco z tych novsich systemov? dom dvojpodlazny. Dakujem za postrehy a ak sa opakujem a uz sa to tu preberalo prepacte ale nenasiel som to
Odpovedať
1
2
@romanl Merná potreba tepla na vykurovanie 42 kWh/(m2a) sa dá dosiahnuť len izoláciami väčšinou. Druhé kritérium je primárna energia - podľa toho, čím sa bude kúriť a pripravovať TUV. Tu radím dať plyn, ak je pri pozemku. Ak plyn nie je, budete kúriť kotlom na drevo / pelety - primárnu zase splníte. Ak sa nechcete babrať s drevom, ostáva elektrina - a tu nastáva problém s primárnou energiou, pretože MPT a MPT pre TUV sa násobí číslom 2,764. A výsledok nesmie prekročiť hodnotu 108. Buď musíte dať ešte hrubšie izolácie a rekuperáciu = pasívny dom, alebo ak ostáva NED bez rekuperácie, investovať do tep. čerpadla. Všetko je to otázka optimáíneho návrhu a peňazí.
Odpovedať
@blacksr budeme mat plyn kedze je na pozemku. Ostatne som prebral uz aj z architektom a malo by to byt vsetko v poriadku, len ma zaskocili tie informacie (nepravdive), ze je PODMIENKA aby som mal zavedenu rekuperaciu alebo TC. Ale ak sa nemylim jedina podmienka je dostat sa do tej tolerancie. Dakujem za odpoved
Odpovedať
@romanl áno, tak
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte. Dnes som bol na stavebnom úrade v TT z dôvodu prerušenia stavebného konania. Ich odôvodnenie bolo že nemôžem využiť plyn (ktorý mám na pozemku a budova spĺňa energetickú náročnosť podla novej normy.) Podľa stavebného úradu musím prerobiť kúrenie buď na Tepelné čerpadlo, slnečné kolektory alebo doplniť rekuperáciu. Vykurovanie musí byť riešené obnoviteľným zdrojom. Je to pravda?
Odpovedať
No nie je pravda ze nemozes vyuzit plyn , ale je pravda ze potrebujes mat aspon jedno z toho, treba doplnit rekuperaciu a bude to azda vychadzat. :-) Ale je pravda ze ak nemas ziadny obovitelny zdroj ani rekuperaciu, nemoze ti to vyhovovat , jednoducho nebudes v kategorii A1.
Odpovedať
Profilova fotka
Toho som sa bál. Takže projektantka môže prerabat projekt. Ďakujem za odpoveď :-)
Odpovedať
potrebujeme tieto technicke vymozenosti aj my, ak budeme mat maly montovany domcek 70 m2 a kurenie bude elektrickymi konvektormi?
Odpovedať
@bohuzial ano lebo len konstrukcnym riesenim sa to neda dosiahnut, dokonca elektricke vykurovanie to este viac zhorsuje
Odpovedať
tak teraz ste ma znova zmiatli. Podla slov mojho architekta by som sa nemal nicoho bat. Je pravda, ze pri bungalove sa dosahuju spravne tolerancie na energeticku narocnost tazsie ako pri poschodovom a treba tam uz tieto technicke vymozenosti, ale ako to je s poschodovym? Ak mam vypocitane, ze spadam do kategorie A tak mi netreba rekuperaciu alebo TC ci sa mylim? @filipmaria aky typ domu mas? a ako je mozne, ze ti stopli SP ak spadas do tej kategorie? @luborys je niekde nejaka norma, ktora priamo urcuje, ze musis mat obnovitelny zdroj nainstalovany? lebo pokial viem tak jedine co sa zmenilo je nizsia energeticka narocnost tj. pre mna ako laika zmenilo sa cislo smerom dolu a ak do toho cisla spadam som ok ak nie musim pridat nieco co ma do tej tolerancie dostane... Mylim sa?
Odpovedať
Profilova fotka
neviem najst tu normu uz sa to tu rozoberalo x krat na kolko je to zavezne to co je na tomto linku www.iepd.sk presnejsie http://iepd.sk/images/stories/2013/13... by vedela povedat @blacksr
Odpovedať
@romanl my máme dom cca 300m2, suterén, prízemie a nadstavené poschodie v prípade potreby.Nemáme ani TC ani nič EKO, iba plynový kotol, v prípade potreby v budúcnosti ak sa rozhodneme v suteréne môžeme napojiť kotol na tuhé palivo a mňa projektant ubezpečil, že ak dáme všetko podľa projektu, (zateplenie atď) tak budeme v A1. Toto som mu niekoľko krát pripomínala. A čakám budúci týždeň na stavebné povolenie.
Odpovedať
@zuzanak89 ano ale ako vsetci dobre vieme, co uradnik, to iny vyklad zakona :)
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@sappa v zakone 555/2005 sa pise § 4 Minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť budov (1) Nová budova musí spĺňať minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť budov určené technickými normami.3) Ak je to technicky, funkčne a ekonomicky uskutočniteľné, minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť nových budov musí spĺňať aj existujúca budova po uskutočnení jej významnej obnovy.
Odpovedať
Profilova fotka
@luborys ale samozrejme, ze sa to konstrukcnym riesenim da :). 2021 to uz veru bez rekuperacie naozaj nepojde.
Odpovedať
Profilova fotka
@romanl ahoj mame bungalov 1082 cca 120m2 zastavanej plochy . nemam teraz pri sebe papiere by som napisal aj čísla ktomu ale urcite splname ten novy zakon. Na stavebnom urade im ide o to aby som mal rekuperaciu,TČ alebo solarne panely.
Odpovedať
Profilova fotka
Ešte rozmýšľam ísť sa popýtať na stavebny urad do ineho mesta co mi povedia (len tak informačne).
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj toto sme rozoberali uz viackrat a vtedy som vravel co pravnik to vyklad posledny co mam hovori ze ta ekonomickost sa tyka iba obnovovanych teda rekonstruovanych budov a nie novych ale tu vysie bola otazka ci musi mat pouzite nejake obnovitelne zdroje energie ( vzduch voda slnko zem drevo..)
Odpovedať
Profilova fotka
@sappa v zakone sa pise (2) Ak ide o novú veľkú budovu, musí sa v príprave jej výstavby posúdiť technická, environmentálna a ekonomická využiteľnosť alternatívnych energetických systémov v mieste výstavby, najmä možnosť využitia elektriny a tepla zo zdroja kombinovanej výroby elektriny a tepla alebo centrálne zásobovanie teplom a chladom a možnosť dodávky energie z lokálnych systémov využívajúcich obnoviteľné zdroje energie, napríklad tepelného čerpadla (ďalej len „energetický posudok“). Pod velkou budovou sa ale rozumie budova nad 1000m2
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj aby sme zase nespamovali inu temu mozeme sa vratit do inej diskusie preto hovorim treba to dat vysvetlit pravnikom a pokial ho stavebny urad vratil tak to bude tak ze obnovitelne zdroje musi pouzit 1. k tym obnovitelnym zdrojom skus si pozriet paragraf 4b odstavec 2 bod d 2. k tomu co si vlozil podla stranky http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-555 a podla Zberka.sk tak spojenie "Ak ide o novú veľkú budovu.." tam nenajdes ale najdes iba "Ak ide o novú budovu.."
Odpovedať
Profilova fotka
@sappa neviem co ty citas ale na zbierka.sk je ten text paragrafu 4 odstavec 2 co som citoval uplne rovnaky a paragraf 4b ani neexistuje :) A nemyslim si ze nieco spamujeme, tyka sa to presne povodne temy
Odpovedať
Profilova fotka
@filipmaria mozes prosim napisat tieto parametre projektu: potreba tepla na vykurovanie v kWh/m2/rok primarna energia v kWh/m2/rok faktor tvaru budovy
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj mas zobrazene uplne znenie alebo znenie z roku 2005 pretoze zakon 555/2005 bol zmeneny a to Zmena: 17/2007 Z.z. Zmena: 476/2008 Z.z. Zmena: 251/2012 Z.z. (nepriama novela) Zmena: 300/2012 Z.z. Zmena: 277/2015 Z.z. a prave v zakone 300/2012 vyhodili slovo velku a zakon 277/2015 pridal paragraf 4a a 4b
Odpovedať
Profilova fotka
@sappa priznam sa ze neviem, zbierka. sk mi vypisuje Vážený návštevník, prístup k úplným aktuálnym zneniam predpisov, vzťahom, komentárom a judikatúre a vybraným službám portálu majú len prihlásení užívatelia s platnou licenciou. tu http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-555 tvrdia, ze je tam aktualne znienie tak neviem
Odpovedať
Profilova fotka
@sappa tak kukam, ze po vymazani cache som sa dostal k aktualnemu zneniu :), stoji tam co pises. Ale aj tak je podla z toho absolutne nevyplyva povinnost mat obnovitelne zdroje.
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj no preto hovorim ze co pravnik to nazor ja niesom pravnik tak to neviem posudit no povedz ako by si pravne vylozil tuto cast ? podla mna to hovori o tom ze na vykurovanie budovy maju byt pouzite obnovitelne zdroje energie ktore pokryvaju 50% potrieb primarnej energie pre danu budovu cize ak primarna energia v projekte vyde na 100kwh/m2/rok tak minimalne 50 kwh/m2/rok by si mal mat s obnovitelnych zdrojov energie dam to sem aby aj ostatny vedeli o com sa bavime :) §4b (2) Opatreniami a postupmi národného plánu podľa odseku 1 sú najmä: ... d) ďalšie nástroje a opatrenia na urýchlenie zvyšovania energetickej hospodárnosti budov a na ich prechod na budovy s takmer nulovou potrebou energie tak, aby sa dodaním energie z obnoviteľných zdrojov nachádzajúcich sa v budove alebo v jej blízkosti do roku 2020 dosiahlo najmenej 50-percentné zníženie primárnej energie.
Odpovedať
Profilova fotka
@sappa tato debata ma dve roviny prva je ten upraveny paragraf: 2) Ak ide o novú budovu, musí sa v príprave jej výstavby posúdiť technická, environmentálna a ekonomická využiteľnosť vysokoúčinných alternatívnych energetických systémov v mieste výstavby. Z toho je jasne, ze ak budova splna poziadavky normy a zakona bez obnovitelnych zdrojov, nemoze vyjst parameter "ekonomická využiteľnosť" tym padom, SU nemoze obnovitelny zdroj vyzadovat. Co sa tu v tomto pripade mohlo stat je, ze proste nevysla potreba tepla podla normy a riesenim je npr pouzitie rekuperacie a to SU odporucil. Vela ludi sa totiz fixuje len na primarnu energiu ale to nie je jediny parameter. To co spominas pri paragrafe 4b je momentalne neaktualne, pretoze to sa domov bude tykat az 2021 Národný plán (1) Národný plán obsahuje opatrenia a postupy potrebné na zvyšovanie počtu budov s takmer nulovou potrebou energie s rozlíšením na jednotlivé kategórie budov. Plnením opatrení a postupov národného plánu sa musí dosiahnuť, aby boli budovami s takmer nulovou potrebou energie a) po 31. decembri 2018 všetky nové budovy, v ktorých sídlia a ktoré vlastnia orgány verejnej moci, a b) od 31. decembra 2020 všetky nové budovy.
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj ved preto vravim ze niesom pravnik a presne sa to tazko sa mi k tomu vyjadrit ale k §4 / bod 2 co si dal hore by som povedal ze to hovori otom ze nemusis pouzit tepelen cerpadlo ale mozes pouzit tiez obnovitelby zdroj ako je peletovy kotol priklad moze byt v mieste vystavby by vytvorenie zemneho vrtu bolo finanacne velmi nakladne a tepelne cerpadlo vzduch voda by bolo neucine alebo pouzit ako spominas rekuperaciu k §4b / bod 1 odstavec d sa pise o datume do 2020 nie po alebo od cize sa to tyka budov uz teraz kolaudovanych od 31.12.2015
Odpovedať
Profilova fotka
@sappa b) od 31. decembra 2020 všetky nové budovy. neviem ja tam vidim dost jasne OD :)
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj ano ale to je bod 1 ktory hovori o nulovych domoch ktore budu od 1.1.2021 ale teraz plati cast 2016-2020 cize ultra nizko energeticke preto bod 2 a odstavec D do roku 2020 :)
Odpovedať
Profilova fotka
@sappa mozno to toto trochu objasni http://www.telecom.gov.sk/index/open_... . Cely ten paragraf 4b hovori o plane ako dosiahnut po spominanom datume stavbu budov s takmer nulovou potrebou energie. Tie aktualne platne hodnoty su medzikrokom v tomto plane, to je ten bod D :)
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?