Kolaudácia- stavebné povolenie vydané od januára 2016.

Dobrý deň, aké máte skúsenosti s kolaudáciou RD, ktorého stavebné povolenie bolo vydané v roku 2016? Ako sa k tomu reálne stavajú stavebné úrady? Dalo sa skolaudovať aj bez rekuperácie, TČ alebo fotovoltaiky? Ďakujem
Odpovedať
@jakanaka rekuperácia, TČ alebo fotovoltaika nie sú nevyhnutné podmienky pre úspešnú kolaudáciu, stačí ak ti dom vyjde v A1/A0 a to dosiahneš aj s netesným domom so spotrebou okolo 150 kWh/m2.rok (čo dosiahne aj slabo zateplený dom spred 5tich rokov, tzv. klasický dom), stačí použiť správne palivo :-) Verím, že sa to v priebehu času bude meniť. Lobby je silná zbraň.
Odpovedať
je potrebne mat fasadnu omietku pri kolaudacii? :-)
Odpovedať
@vader100 nie
Odpovedať
@joxe myslim, ze v niektorych pripadoch ano. Najma, ak to.vyzaduje "okolity stav"... Su miesta, kde je zadefinovane, aku farbu musis mat a na to musis mat fasadu... Kvoli tomuto nariadeniu som nekupil jeden pozemok v senci....
Odpovedať
@ivantausk no neviem, ci prave stavebny urad toto bude riesit :)
Odpovedať
@ivantausk myslim, ze sa to maximalne da do zapisu s terminom odstranenia zavady. Ale aby sa koli tomu neskolaudovalo, tak to by musel byt velmi prisny uradnik :)
Odpovedať
@slavoslav Ahoj. Čo znamená správne palivo? Máme naprojektovaný plynový kondenzačný kotol, podlahovku a pár radiátorov... No a predpokladám, že ten kotol pôjde na zemný plyn.
Odpovedať
@joxe to ano, ale aj taki su a co je za tym ja neanalyzujem.
Odpovedať
@vader100 Ahoj. Nezdá sa mi, že si reagoval na tému. Máš skúsenoti s dotazovaným problémom? Ak nie, prečo sa pýtaš na odveci tému? Ďakujem za pochopenie...
Odpovedať
@jakanaka napr. drevo, ale verím, že nechceš ísť tou cestou. S rekuperačkou určite počítaj, ja by som bez toho nestaval, jedine ak chatu.
Odpovedať
@slavoslav My by sme si práve naopak, rekuperaču nedali ani na chatu. S každou vzduchotechnikou sú len problémy ale to je téma na inú diskusiu...
Odpovedať
Profilova fotka
Najvacsie problemy so vzduchotechnikou maju najcastejsie ludia ktori ju nemaju. @jakanaka ak tvoj projekt splna mernu potrebu tepla (pod 50kWh/m2/rok podla faktoru tvaru) a splna A1 v globalnom ukazovateli primarna energia, nic z uvedeneho nepotrebujes. Kazdopadne bezny projekt to bez rekuperacie nesplni. Zaroven ak je v projekte, musi byt aj pri kolaudacii. To neznamena, ze sa skolaudovat neda, treba sa ale spoliehat na absolutne ignorantstvo uradnika. Ale zase ti nie je na SK az take nepravdepodobne.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@majkoj Ahoj. Ďakujem za odpoveď ale ja hľadám riešenie z praxe a nie hypotetické, nič neriešiace naťahovanie diskusie.
Odpovedať
@jakanaka Už to tu opakujem x-tý krát. Viem o čom hovorím blízky príbuzný sa tým živí Ak máš certifikát A1 skolauduješ (na stavebnom úrade sa ťa vopred k tomu pokúsia dokopať nech si to zariadiš ak spomenieš len slovo kolaudácia). Na A1 to čo si spomínala nepotrebuješ ak máš aj iné ako výlučne priamovýhrevné elektrické kúrenie. Ak máš certifikát B a dostala si stavebné povolenie a dodržala ho, tak sa ťa skolaudujú ale s opatrením ktoré tu dávajú fotovoltaiku. Sankcie ak to nespravíš zatiaľ stanovené nie sú, je to ale otázka budúcich rokov, bohvie čo bude. Vždy sa môžeš vyhovoriť že už to spravíš len čakáš na dotácie, šetríš, atp.
Odpovedať
Profilova fotka
@jakanaka nuz nemas zaco, ale odpoved ktoru hladas ty tu nenajdes, pretoze jednak si nenapisala to podstatne (ci mas stavebne aku mas v projekte mernu potrebu tepla a primarnu energiu a co z danych veci mas v projekte navrhnute) a pretoze odpoved z praxe zahrnuje spravanie tvojeho uradnika a toho tu nikto nepozna.
Odpovedať
@jakanaka Hĺboko sa ospravedlnujem ze som si to dovolil uz sa to nestane ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@somzvedavy nám vyšlo B a žiadne podmienky pri skolaudovaní sme nedostali a rekuperáciu nemáme.
Odpovedať
Profilova fotka
@mirooslav Ano, a v pohode ste skolaudovali?
Odpovedať
Profilova fotka
@mirooslav @nicicka podstatna otazka v tomto pripade je , kedy bolo vydane povolenie. Tema je totiz o stavebnom z roku 2016.
Odpovedať
@mirooslav Tu súhlasím s majkoj om. Ak bolo vydané v 2016 a prešiel B mávnutím ruky tak hrubo porušil svoje povinnosti a vyhlášku.
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj Aha, jasne, na to som zabudla
Odpovedať
Profilova fotka
Áno stavebné povolenie máme z 2014-eho
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?