Kolaudácia domu v triede A1 v roku 2021

Profilova fotka
Zdravím všetkých. Mám takú otázku. Len teraz mám hotový projekt a chcel by som sa opýtať jednu otázku. Ak mi schvália stavebné povolenie do konca roka, môžem budúci rok stavať a aj skolaudovať RD v triede A1? Viem že od 1.1.2021 musia byť domy v triede A0. Na stavebnom úrade mi povedali, že aj keď dostanem teraz stavebné povolenie na A1, v čase keď budem kolaudovať ( možno koniec roka 2021 možno neskôr) bude dom už musieť byť skolaudovaný ako A0 ( pasívny dom). Nejak sa mi to nezdá nakoľko budem mať schválené stavebné povolenie na A1. Musí byť podaná žiadosť o stavebné povolenie do konca roka alebo musí byť aj schválené do konca roka 2020 aby som mohol stavať a aj kolaudovať A1. Ďakujem za informácie
Odpovedať
Profilova fotka
Nieco podobne sa mi snazil vysvetlit uradnik aj mne ale pravde je niekde inde.. Nasiel som nieco pisane na web stranke https://www.energie-portal.sk/Dokumen... "Rozhodujúci bude pritom dátum žiadosti o stavebné povolenie – ak sa právoplatne podá žiadosť do 31. decembru 2020, budova ešte bude podliehať energetickej triede A1. K 1. januáru 2021 to už ale bude energetická trieda A0."
Odpovedať
Profilova fotka
@pigger @dart9 pohladajte si starsie temy je tu toho popisaneho vela. Ale v skratke stavebne urady beru zvatcsa do uvahy datum vydania stavebneho povolenia a teda podla toho kontroluju aka energeticka trieda domu to je. A vyhlaska ma text ... Budova postavena po ...... Tak chcem vydiet vyjadrenie toho pravnika hlavne definiciu co je budova a co je stavba..... Dokonca urady mali na zaciatku sprisnovania energetickych tried nejake oznamenie o prechodnom obdobi ako sa maju ktomu stavat ale ako je to teraz uz neviem a je mi to jedno uz byvam ...v A0 a ak by som staval isiel by som do original pasivneho standardu PS A0 nieje pasivny dom...
Odpovedať
@pigger áno, stačí mať povolenie do 31,1,2020, pýtal som sa priamo na úrade.
Odpovedať
Profilova fotka
Pokiaľ ti bude stavebné povolenie vydané najneskôr do 31.12.2020 - tzn. po pripomienkovaní - orazia ti všetky paré, odovzdajú ti orazenú A4 s nápisom STAVBA POVOLENÁ, tak máš na výstavbu s daným energ. certifikátom 2 roky od vydania - čiže nie, ak ti vydajú v tomto roku na A1, tak nemusíš budúci rok stavať v A0. Nedáva to zmysel a mám pocit, že úradníčkovia nie sú vôbec kompetentní. V skratke, právoplatnosť stavebného povolenia je 2 roky, a 2 roky máš na to aby si postavil to čo ti schválili, bez ohľadu na novelu stavebného zákona.
Odpovedať
@dominik_galaba Nie je náhodou smerodajné, kedy bolo požiadané o stavebné povolenie? Pretože úradom to môže trvať aj dva roky, kým ho vydajú a potom by to znamenalo vypracovanie nového projektu, tak aby spĺňal A0.
Odpovedať
Profilova fotka
@tomas_st pokiaľ mi vydajú stavebné povolenie v roku 2020 (podmienka A0 certifikat plati od 2021), tak ma predsa nezaujima kedy som ho podal, ale kedy bolo správoplatnené 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Ale čo v prípade ak ho podám pred koncom roka 2020 a schvália mi ho až v novom roku 2021. Ja by som sa vôbec nepýtal ale ma zaskočilo, že som sa pýtal priamo na stavebnom úrade a tam mi pani povedala, že ak aj budem mať schválenie do konca roka (A1), že sa jedná len o dokumentáciu že proste taký projekt schvália, lenže ku kolaudácii nakoľko to bude po roku 2021 budem potrebovať, aby bol dom v triede ktorá je platná v čase kolaudácie (A0), čo je podľa mňa hlúposť. Nakoľko nestaviam dom každý deň a nemám s tým skúsenosti, radšej sa opýtam.
Odpovedať
Profilova fotka
@pigger osobne by som nikomu polroka pred zmenou energetickej triedy neschvalil projekt na a1 lebo je jasne ze v case dokoncenia stavby uz bude platit ina energ trieda a kedze projektant je s touto zmenou oboznameny tak ma projektovat dom tak aby v case kolaudacie splnoval normy a to nehovorim ze podas stavebne a to sa moze tahat napriklad rok.... Zadalsie iny priklad zacnes stavat a zmeni sa vyhlaska pre elektriku a bleskozvod myslis ze niekto bude podpisovat novu budovu zapojenu podla starej normy? Hoci si mal projekt podla starej normy revizna musi byt podla novej...
Odpovedať
@pigger V tomto prípade je rozhodujúci dátum podania žiadosti o stavebné povolenie ak bude žiadosť do konca roka 2020 stačí norma A1. Nie je potrebné mať vydané stavebné povolenie
Odpovedať
Revízie sa budú robiť na vtedy platné normy. Nie aktuálne v dobe kolaudácie. Príklad: Zmení sa norma, ktorá zakazuje vývod dymovodu cez stenu alebo požadujú osadenie plynomeru na verejne prístupom mieste - teraz nemusí polka Slovenska prerábať kvôli tomu svoje domy. To platí aj počas výstavby. Stavia sa podľa schválenej dokumentácie na vtedy platné normy. Ak by bola rekonštrukcia, už by sa muselo postupovať podľa aktuálne platnej normy a prerábať v súlade s ňou. Príklad 2: Známi podali žiadosť o stavebné povolenie. Sused sa asi 6rokov odvolával a naťahoval s nimi. Teraz im dali povolenie a nemusia pri kolaudácii (ktorá bude asi 2021) spĺňať A0 asi ani A1, keďže v tej dobe podania to nebolo vyžadované. V projekte majú 10cm izolácie na stenách a 5cm v podlahe. Ale sami sa teraz rozhodli, že na steny dajú viac.
Odpovedať
@sappa zly príklad, revidujes podla vtedy platnej normy. Prave bleskozvody su krásnym prikladom. Norma je starsia nez ja...
Odpovedať
Osobne nechapem tu tuzbu ludi bojovat proti normam a stavat si dom po "starom". Ako dnes je uz uplne normalne postavit si dom so zachodom a nikto sa nad tym ani nezamysla tak za par rokov budu aj tieto nariadenie co tu tak vytrvalo proti nim bojujete uplne zauzivane (rekuperacia, tepelne cerpadlo, izolacie ). A tu spominany bleskozvod je uz len ceresnicka na torte, ako ludia dokazu bojovat proti blbosti za 500e pri investicii 100 000+. Ked to zachrani len 5 domov za rok tak sa to oplati mat.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@topfield otom pochybujem lebo ak by si mal stavebne povolenie s 1990 tak by si nemusel pouzit prudove chranice napriklad ale chcem vidiet revizaka co to podpise.... Pri bleskozvodoch som si neni isty v tej dobe 1zvod teraz je ak sa nepletiem 1zvod na 15m budovy
Odpovedať
Profilova fotka
@vilny39 ono je to s nariadeniami rovnako pravda ako s tou Tvojou "čerešničkou na torte"..... ak teda budeme uvažovať že na slovensku je cca 1.mil domov.....a na nich je za 500,-EUR hromozvod ...stáli tieto hromozvody dohromady 500 mil. EUR.....a ak je životnosť hromozvodu 100 rokov (čo nie je ) tak ročne stoja hromozvody 5mil. EUR....ak tieto hromozvody zachránia ročne 5 domov ......tak "cena" takto zachráneného domu je teda 1 mil. EUR čo je čistý ekonomický nezmysel.....ktorý sa oplatí len u veľkých budov 🙂....a tak je to z množstvom iných vecí, ktoré vymyslí úradník od stola a nechápe.... 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@vilny39 ja nieže by som bojoval proti normám, to vôbec nie. Navrhovaný mám dom A1 preto, lebo sa mi taký typ domu páčil, je to bungalov v tvare L, zastavaná plocha 227m2 plus 27m2 terasa. Máme tam ptipravený plyn a tak som nechcel ísť do čerpadla. Aby som tento dom zmenil na triedu A0, vyšlo mi to tak že tam musím dať aj fotovoltiku, rekuperaciu, čerpadlo namiesto plynového kotla, iné zateplenie atď. Takže tu určite nehovoríme o investícii 500eur. A je mi jedno či budem za energie platiť 50eur alebo 150eur, je to dom ktorý chcem ja nie ktorý musím mať kôli energetickým obmedzeniam. Ale stále ako vidím, ľudia nemajú zhodný názor v tom, odkedy je tá notma platná a či sa to vzťahuje len na podanie stavebného povolenia alebo musí byť schválené. Ide mi len o to zistiť koľko je času ale odpovede aj na samotnom stavebnom úrade sa líšia
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?