Elektrická prípojka a povolenie

Ahojte, táto tém tu už bola viac krát, ale nikde som sa nejak presne a definitívne nedozvedel odpoveť. Jeden píše tak a druhý zase tak. Ide o toto: Kúpil som pozemok (orná pôda) v úzmenom pláne je povolená výstavba, všade na okolo sú už rozostavané domy, k prázdnym pozemkom sú dotiahnuté prípojky. Tento rok nechcem začať s výstavbou RD, chcem dotiahnuť len prípojky a to voda a elektrika. Aktuálne sa nachádzam v takom štádiu, že mám podpísanú zmluvu o pripojení so ZSDIS, zmluva je zaslaná a taktiež je aj vyplatený poplatok za pripojenie. Teraz musím splniť ďalší krok a to splniť technické podmienky pripojenia, momentálne čakam a projekt o pripojení, podľa ktorého spravím elektrickú prípojku. Toto všetko mi je jasné. Ale čo mi nie je jasné, je to že či potrebujem k takejto prípojke aj stavebné povolenie, jedná sa asi o cca 6 m výkopu, a bude to napájané zo skrinky nie zo stĺpa, nemusí sa nič pretláčať. Samozrejme budem musieť kopať na verejnom priestranstve ktoré patrí obci takže budem musieť podať žiadosť o rozkopávkové povolenie na obecnom úrade. Ale otázka znie či potrebujem k tomuto stavebné povolenie ? Alebo stačí len to rozkopávkové povolenie, a môžem bezproblémov zriadiť prípojku. ďakujem pekne za odpovede.
Odpovedať
@m_martin pokiaľ budete kopať cez parcelu ktorá patrí obci tak sa musíš opýtať priamo na miestnom stavebnom úrade. My sme v jeseni rozkopavali cestu ktorá patrí obci aby sme si spravili prípojky na vodu, kanalizáciu a elektriku a stačilo nám povolenie na rozkopavku + ohlásenie drobnej stavby. Klasické stavebné povolenie sme na to nepotrebovali. Ale čo konkrétne budú od vás chcieť ohľadom ohlásenia drobnej stavby sa už musíš popýtať na vašom miestnom úrade.
Odpovedať
@calwen306 no tam ešte plánujem ísť sa popýtať, že čo bude treba. Ďakujem.
Odpovedať
Ak by sme sa striktne držali stavebného zákona, tak by si potreboval stavebné povolenie. I keď je el. prípojka drobná stavba, podľa stavebného zákona plní drobná stavba doplnkovú funkciu ku hlavnej stavbe, a ty hlavnú stavbu nemáš zatiaľ žiadnu. Preto je to výhodnejšie riešiť všetko v jednom projekte. Ale každý stavebný úrad si to vykladá po svojom a hlavne v obciach to väčšinou prejde na ohlášku. V mestách zase opačne a vyžadujú stavebné povolenie. Takže sa treba informovať na stavebnom úrade. Kábel pôjde cez cudzí pozemok, musíš vysporiadať aj to. Na vydanie stavebného povolenia by stačilo vyjadrenie obce, že s tým súhlasí ale pri kolaudovaní musí byť prípojka zapísaná ako vecné bremeno na pozemku obci.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?