Menu Forum

Ďalší postup pre AMATERA

23. feb 2016  • 
fotoportrét
fotoportrét
mato666222
Registroval sa 28. apríla 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 241 príspevkov. Má 1 priateľa. Okres Tvrdošín.
fotoportrét
fotoportrét
mato666222
Registroval sa 28. apríla 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 241 príspevkov. Má 1 priateľa. Okres Tvrdošín.
 Ahojte priatelia,

Nedavno som tu daval projekt mojho buduceho domceku. No teraz mam ine otazky.
Zdedil som pozemok, ktory bol v extravilane nezastavanej casti obce. Cize si viete predstavit ake patalie som s tym mal.
Trvalo 3 mesiace pokial mi pozemok zavkladovali na katasri. Teraz som sa pohol dalej, dal som si vypracovat projektantovi projekt, ten mi odovzdal a moj dalsi postup bol taky, ze som dal geodetovi vypracovat Geometricky plan pod dom. Cize aby som ho mohol vynat z podneho fondu... a tu je moja prva otazka

1/ Poda je urcena ako orna, cize podla bonity, ktoru som nasiel by som mal platit za vynatie cca 1€ za m/2. Vynimam 322m/2. Nakolko este stale cakam na GP od geodeta.. ako postupovat, ked mi pride. Mam dat najprv zakresleny pozemok zapisat do katastra a potom ist na urady (netusim ake) koli vynatiu a urceniu ako stavebny pozemok ?

Dalsie co ma zaujima je, ze hranica mojho pozemku je 50m od najblizsej pripojky vody, kanalizacie, elektriny. No v katastralnej mape je zakreslena hned vedla mojho pozemku obecna cesta, na ktorej sa "v buducnoti" planuje tahanie sieti. Moj architekt dal ziadosti na vsetky tieto urady + telekom, ale len ziadosti ci mi povolia stavbu. Moja dalsia otazka teda znie...

2/ Je mozne aby ma pripojili vodarne, elektrarne, telekom na hranici mojho pozemku, alebo musim na vlastne naklady tahat siete ku najblizsej pripojke skrz obecny pozemok - buduca ulica

A este doplnujuce

3/ Myslite, ze v pripade realizacie pripojok od najblizsieho bodu 50m a skrz obecny pozemok mi pri realizacii cesty naklady spojene s touto cinnostou preplatia ?

Posledna otazka trosku od temy... kde by som nasiel priblizny navod ako postupovat pri ziadosti o vysyp a spevnenie cesty po ukonceni stavby, nakolko som na luke cca 60m od najblizsej asfaltovej cesty.

Prepacte, ze mam tolko otazok, ale zacinam byt zo vsetkeho frustrovany emoticon Cize je mozne, ze este sa budem pytat... hlavne Vas co uz s tym mate niejake skusenosti.

Dakujem a prajem pekny den emoticon
21. okt 2015 o 14:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
 Pridaj príspevok
fotoportrét
fotoportrét
chrobak7 (49 r.)
20
Registroval sa 2. septembra 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 3451 príspevkov a 2 albumy. Má 1 priateľa. Okres Bratislava.
 • Staviam dom
  Stupava, okres Malacky
fotoportrét
fotoportrét
chrobak7 (49 r.)
20
Registroval sa 2. septembra 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 3449 príspevkov a 2 albumy. Má 1 priateľa. Okres Bratislava.
 • Staviam dom
  Stupava, okres Malacky
 @mato666222 Obávam sa, že keď ti pravdivo odpovieme na otázky, tak budeš ešte viac frustrovaný.

Začnem od poslednej otázky:

Náklady za vybudovanie sietí ti nikto nepreplatí!!! Otázne je vôbec, či ti obec vybudovanie sietí cez obecný pozemok povolí. Keďže to nie je tvoj pozemok, musíš žiadať od nich súhlas na vybudovanie sietí. Ale to tiež nie je len zakopať 50 metrov potrubia. Vyžaduje sa na to projekt, stavebné povolenie a kolaudácia a ak to aj postavíš, tak to budeš musieť odovzdať prevádzkovateľom sietí, aby ti vôbec dovolili pripojiť sa k sieťam. Napr. my máme 11 novovybudovaných parciel, medzi ktorými je cesta - tá je v spoluvlastníctve tých 11 vlastníkov parciel. Teraz budujeme tú cestu spolu s inž .sieťami. Čakali sme na to rok, kým sa vybavia všetky povolenia na vybudovanie (súhlasy s pripojením, stavebné povolenia - potrebovali sme 3: 1. na cestu, 2. na vodu a kanalizáciu a 3. na elektrinu plyn a verejné osvetlenie.). Stojí to obrovské peniaze a po dokončení to odovzdáme mestu za 1 EUR!!!!! Už máme aj zmluvu o budúcej kúpnej zmluve s mestom, bez toho sme nemohli začať stavať.

Tým som vlastne zodpovedal aj tvoju 2. otázku. Áno, ak chceš stavať, tak si to budeš musieť postaviť sám. Nikto ti prípojky stavať nebude. Nie je to oblasť, kde by developer budoval novú oblasť so stav. pozemkami. Zvyčajne vtedy, keď niekto okúpi celé pole, tak ho rozparcelizuje, urobí cesty, vybuduje prípojky a potom predá stavebné pozemky novým majiteľom. Cenu sietí si samozrejme zaráta do ceny parcely. Ty takého developera asi nemáš, takže to zostáva na tebe.

Ak je tam viac vlastníkov na tej budúcej ulici, tak ich skús osloviť, či by sa nespolupodieľali na vybudovaní sietí a cesty. Donútiť ich k tomu ale nemôžeš. Nakoniec sa môže stať, že ty vybuduješ prípojky a o pár rokov sa na ne susedia pripoja. Bez toho, aby do toho vrazili nejaké investície.

Posledná, resp. tvoja prvá otázka je najjednoduchšia. Začal si vlastne v prostriedku celej stavebnej činnosti. Projektom. Ak nevyriešiš prípojky, tak to bolo zbytočné. Resp. možno budeš musieť počkať, kým sa vás nájde viac, ktorí sa finančne spojíte a vybudujete tie siete a cestu.

To vyňatie pôdy ešte má čas. Vlastne to ešte ani nemôžš vyňať, lebo na vyňatie potrebuješ kopec príloh:
1. Vyjadrenie Hydromeliorácií
2. Určenie BPEJ - vydá ti ho príslušný kataster za 8 EUR
3. územné rozhodnutie stavebného úradu - tam ti musí miestny úrad - stavebný odbor záväzne potvrdiť, že na danej parcele môžeš stavať. A či môžeš stavať, zistíš na miestnom stav. úrade alebo treba pozrieť do územného plánu obce, či daná oblasť je určená pre individuálnu výstavbu.
4. poplatok 33 EUR
5. kompletný projekt
6. Bilancia skrývky humusového horizontu poľnohospodárskej pôdy
5. a ešte také bežné veci, ako originál LV a katastrálnej mapy.

Pozemok sa môže vyňať buď len pod stavbou, alebo môžeš vyňať aj celú parcelu. Orná pôda je rozdelená do 9 bonitných skupín. V podstate za odňatie sa platí len pri najbonitnejších pôdach - prvé 4 skupiny. Ich zoznam nájdeš v nariadení vlády č. 58/2013 príloha č. 2 (ak vieš číslo BPEJ tvojej parcely). Ak v tej tabuľke nájdeš kód tvojej parcely, tak v prílohe č. 1 si nájdeš bonitnú skupinu a vieš koľko je cena. Ak v prílohe 2 číslo BPEJ tvojej parcely nie je, tak sa za odňatie neplatí nič.

BPEJ asi vieš, keď píšeš, že za odňatie je 1 EUR - potom patrí do 7. skupiny, kde sa poplatok za odňatie neplatí. Teda kľudne by si mohol vyňať aj celý pozemok.

Ešte upozornenie - v geometrickom pláne vyžaduje pozemkový úrad vyňať na parcele aj chodníky, nie len samotnú stavbu. Je to novinka, doteraz to nepožadovali. U mňa to už žiadali, tak aby som nemusel prerábať GP, tak som dal vyňať celú parcelu 880 m2. Poplatok nebude žiadny. Ja mám bonitnú skupinu 6. GP mi je tak na nič a boli to zbytočné náklady.

Neviem, či som ti pomohol. Možno len schladiť to tvoje nadšenie. Píšeš, že si čakal 3 mesiace na prepis na katastri. Ver mi, že to je v porovnaní s tým, čo ťa čaká len taký okamih.

Začni tým, že navštíviš miestny stavebný úrad a popýtaš sa na možnosť výstavby. Či už domu, alebo tých sietí.
21. okt 2015 o 16:11  •  stavia dom  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
rasto464
Registroval sa 31. októbra 2008 na modrastrecha.sk. Pridal 63 príspevkov.
fotoportrét
fotoportrét
rasto464
Registroval sa 31. októbra 2008 na modrastrecha.sk. Pridal 63 príspevkov.
 1) Navštív Okresný úrad - pozemkový a lesný odbor. Tam Ti povedia aký je postup a čo všetko musíš doložiť k vyňatiu poľnohospodárskej pôdy.

2) Podaj si u všetkých správcoch sietí ku ktorým sa chceš pripojiť žiadosť o určenie bodu pripojenia. Až po tomto budeš mať istotu kde a ako ďaleko od svojho pozemku sa budeš pripájať. Zabudni na to, že tieto inštitúcie budú na vlastné náklady rozširovať svoje siete aby si sa mohol pripojiť. Výnimka sú len elektrikári, ale to by vás muselo byť v danej lokalite viac a museli by ste všetci predom uhradiť pripojovacie poplatky.

3) Na Slovensku Ti nikto nič nepreplatí ..... . Ty za vlastné urobíš projekt na rozšírenie sietí, vybavíš na ne stavebné povolenie, zrealizuješ ich, skolauduješ a potom ich za 1 euro odpredáš správcom. Prípadne si ich ponecháš, budeš znášať ich údržbu, opravy prípadne revízie a ak sa bude v budúcnosti na ne chcieť niekto pripojiť bude potrebovať Tvoj súhlas, za ktorý si Ty môžeš pýtať pomernú časť nákladov.

Čo sa týka cesty k pozemku, budeš ju potrebovať ešte pred vydaním stavebného povolenia. Bez prístupovej cesty k pozemku nedostaneš stavebné povolenie.
21. okt 2015 o 16:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
topvideo
414
Registroval sa 4. augusta 2011 na modrastrecha.sk. Pridal 2638 príspevkov. Má 132 priateľov. Okres Topoľčany.
fotoportrét
fotoportrét
topvideo
414
Registroval sa 4. augusta 2011 na modrastrecha.sk. Pridal 2636 príspevkov. Má 132 priateľov. Okres Topoľčany.
 ja len drobnosť. Kedysi som chcel realizovať na našich pozemkoch podobný projekt - výstavbu sietí, cesty a osvetlenia k pozemkom... to bolo pred tromi rokmi. Vtedy platilo, že poľnohospodátska pôda sa nesmie drobiť pod 2000 m2. Tak si prever aj toto, či si môžeš vytvoriť menšiu parcelu, ako ty píšeš 322 m2 na pozemkovom úrade. Ostatné ti už povedali nado mnou. Je to ťažký maratón s veľkou záťažou na psychiku. My sme to nakoniec vzdali z dôvodu náročnosti financií a veľa zúčastnených spoluvlastníkov. Polovica chcela, polovica na to nemala peniaze, ale aby sme to urobili za nich, to áno... emoticon
21. okt 2015 o 16:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to

Sponzor fóra

fotoportrét
fotoportrét
pripad001
Registroval sa 19. mája 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 1209 príspevkov. Okres Trnava.
fotoportrét
fotoportrét
pripad001
Registroval sa 19. mája 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 1209 príspevkov. Okres Trnava.
 No nakoľko ako píšeš v prípade nehnuteľnosti ide o extravilán obce, na tvojom mieste by som zašiel na mestský úrad a požiadal o územnoplánovaciu informáciu k tvojmu pozemku. Môže sa stať že Územný Plán obce ani neuvažuje o tom, že by sa tam vôbec mohlo kedy stavať a máš po starostiach.
21. okt 2015 o 16:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
chrobak7 (49 r.)
20
Registroval sa 2. septembra 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 3451 príspevkov a 2 albumy. Má 1 priateľa. Okres Bratislava.
 • Staviam dom
  Stupava, okres Malacky
fotoportrét
fotoportrét
chrobak7 (49 r.)
20
Registroval sa 2. septembra 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 3449 príspevkov a 2 albumy. Má 1 priateľa. Okres Bratislava.
 • Staviam dom
  Stupava, okres Malacky
 @mato666222 Ešte k tejto otázke som zabudol dať koment:

"Posledna otazka trosku od temy... kde by som nasiel priblizny navod ako postupovat pri ziadosti o vysyp a spevnenie cesty po ukonceni stavby, nakolko som na luke cca 60m od najblizsej asfaltovej cesty. "

Cestu ti nikto nepostaví. Skôr naopak - miestny úrad bude chcieť od teba, aby si ju vybudoval na vlastné náklady. Práve tento týždeň tu bola podobná diskusia:

http://www.modrastrecha.sk/forum/stavebne-povolenie/parcela-ako-pristup-k-pozemku-vedena-na-lv-ako-cesta-na-spolocnych-podieloch-niekto-z-katastra/?lastref=it&post=last&page=last
21. okt 2015 o 16:42  •  stavia dom  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
benco
1
Registroval sa 21. apríla 2011 na modrastrecha.sk. Pridal 673 príspevkov. Má 3 priateľov.
fotoportrét
fotoportrét
benco
1
Registroval sa 21. apríla 2011 na modrastrecha.sk. Pridal 673 príspevkov. Má 3 priateľov.
 @mato666222 ahoj,

1. potrebujes geometricky plan + situaciu, na ktorej bude zachytena prislusna cast parcely, ktoru chces vynat. na zaklade tychto podkladov poziadas na pozemkovom urade o vynatie. da sa to, sam som to robil zaciatkom roka, orna poda v extravilane. vynimal som nieco nad 1000m2.

2. pripoja ta na najblizsom existujucom pripojnom bode s tym, ze chybajuci usek od hranice tvojho pozemku k tomuto bodu musis zrealizovat na vlastne naklady. vlastna skusenost, prave to riesim

3. zabudni na to, nikto ti nic nepreplati
21. okt 2015 o 16:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
mato666222
Registroval sa 28. apríla 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 241 príspevkov. Má 1 priateľa. Okres Tvrdošín.
fotoportrét
fotoportrét
mato666222
Registroval sa 28. apríla 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 241 príspevkov. Má 1 priateľa. Okres Tvrdošín.
 Priatelia, dakujem velmi pekne za odpoved. Aspon viem, ako mam postupovat. Trosku aj sklamalo, kedze som si myslel, ze to nebude tak narocne. No pustim sa do boja. Uvidime co prinesie buducnost. Tato Slovenska byrokracia je fakt jeden velky odpad. emoticon
22. okt 2015 o 13:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
stowasser
5
Registroval sa 9. apríla 2013 na modrastrecha.sk. Pridal 3006 príspevkov.
fotoportrét
fotoportrét
stowasser
5
Registroval sa 9. apríla 2013 na modrastrecha.sk. Pridal 3004 príspevkov.
 Ako prve ma byt navsteva obecneho/miestneho uradu a zistenie stavu, ci ti vobec bude umoznene tam stavat a pripajat sa na siete cez obecne pozemky, skor neinvestuj ziadne peniaze a energiu do tvojho projektu.
22. okt 2015 o 13:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
mato666222
Registroval sa 28. apríla 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 241 príspevkov. Má 1 priateľa. Okres Tvrdošín.
fotoportrét
fotoportrét
mato666222
Registroval sa 28. apríla 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 241 príspevkov. Má 1 priateľa. Okres Tvrdošín.
 @chrobak7 Dakujem za orozsiahlu a poucnu odpoved. K bonite pody a vynatiu. Nasiel som v zz 58/2013 priloha 2, ze moja bonita je v skupine kvality 7. No pod €2 je 0,7€. Geodet mi uz vypracovava parcelu na vynatie pod dom. A zial nikde som sa nedocital o tom, ze skupiny nad 4 su bez poplatku. Cize je dost mozne, ze geoted len chce zarobit, nakolko ma o tejto skutocnosti neinformoval ? Ak je to tak, dal by som vynat cely pozemok a tympadom je pre Katastralny urad jedno, kde postavim v ramci pozemku dom ? Prepac, ze sa tak pytam, ale som totalny amater a len zbieram skusenosti. A zrejme som sa unahlil. Dik moc za info emoticon
22. okt 2015 o 14:17  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
mato666222
Registroval sa 28. apríla 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 241 príspevkov. Má 1 priateľa. Okres Tvrdošín.
fotoportrét
fotoportrét
mato666222
Registroval sa 28. apríla 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 241 príspevkov. Má 1 priateľa. Okres Tvrdošín.
 Doplnam: moja bonita je 0987422
22. okt 2015 o 14:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
chrobak7 (49 r.)
20
Registroval sa 2. septembra 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 3451 príspevkov a 2 albumy. Má 1 priateľa. Okres Bratislava.
 • Staviam dom
  Stupava, okres Malacky
fotoportrét
fotoportrét
chrobak7 (49 r.)
20
Registroval sa 2. septembra 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 3449 príspevkov a 2 albumy. Má 1 priateľa. Okres Bratislava.
 • Staviam dom
  Stupava, okres Malacky
 @mato666222 Asi som zle napísal, že sa platí len za prvé 4 skupiny. V zákone sa uvádza, že odvod sa platí len za najbonitnejšie pozemky. Je to tak šalamúnsky napísané v § 1 ods. 3:

(3) Zoznam najkvalitnejšej poľnohospodárskej pôdy v príslušnom katastrálnom území podľa kódu bonitovaných pôdno-ekologických jednotiek, ktoré podliehajú povinnosti platenia odvodu, je ustanovený v prílohe č. 2.

Ani ja som to nepochopil, kým mi to nevysvetlil a nepotvrdil ujco na pozemkovom úrade a vlastne aj mne on navrhol, aby som vyňal celý pozemok, nie len pod domom. Čiže ak svoj kód BPEJ nenájdeš v prílohe č. 2, tak za tú pôdu sa neplatí. Ak v prílohe č. 2 v danej obci nájdeš tvoj kód BPEJ, tak ten pozemok podlieha odvodu. A výška odvodu je podľa tabuľky č. 1. O akú obec ide v tvojom prípade?

Geodet nechce na tebe zarobiť, teda aspoň nie že by ťa zavádzal. On len spraví to, čo si u neho objednáš. Ak mu povieš, že chceš GP na vyňatie pozemku pod domom, tak on ti ten dom zakreslí. On nebude s tebou konzultovať, či je výhodnejšie vyňať celú parcelu alebo len pod domom. To ani nie je jeho parketa a ani nie je za to platený.

Takže pozri ešte raz prílohu č. 2, či tvoja parcela podlieha odvodu. Ak nie, tak ju vyjmi celú. Katastrálnemu úradu je to úplne jedno, ten s tým ani nič nemá. Jedine stavebný úrad posudzuje umiestnenie stavby na pozemku - vzdialenosti od hraníc pozemku, od susediacich objektov a od uličnej čiary. Kataster ti do toho kafrať nebude. On zakreslí v mape dom tam, kde ho postavíš.

Ak ale zistíš, že pozemok podlieha odvodu, tak aj tak ešte môžeš uplatniť § 4 nariadenia 58/2013:

Od odvodu je oslobodené odňatie poľnohospodárskej pôdy na
a) ....
f) pozemok pod rodinným domom1)
1. s jedným nadzemným podlažím do výmery 250 m2,
2. s dvomi nadzemnými podlažiami do výmery 150 m2,
g)....

Keďže ty chceš stavať jednopodlažný bungalov a chceš vyňať 322m/2, tak odvod by si platil len za rozdiel, t.j. za plochu 72 m2.
22. okt 2015 o 14:59  •  stavia dom  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
mato666222
Registroval sa 28. apríla 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 241 príspevkov. Má 1 priateľa. Okres Tvrdošín.
fotoportrét
fotoportrét
mato666222
Registroval sa 28. apríla 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 241 príspevkov. Má 1 priateľa. Okres Tvrdošín.
 @benco Ahoj, ako si dopadol s tymi sietami a kolko ta to stalo ?
22. feb 2016 o 12:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
benco
1
Registroval sa 21. apríla 2011 na modrastrecha.sk. Pridal 673 príspevkov. Má 3 priateľov.
fotoportrét
fotoportrét
benco
1
Registroval sa 21. apríla 2011 na modrastrecha.sk. Pridal 673 príspevkov. Má 3 priateľov.
 @mato666222 mam polozenu celu trasu, zostava uz len pripojit sa k vode a EL. zatial to stalo do 5000 EUR, vsetko svojpomocne, tahali sme 300m
22. feb 2016 o 21:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
mato666222
Registroval sa 28. apríla 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 241 príspevkov. Má 1 priateľa. Okres Tvrdošín.
fotoportrét
fotoportrét
mato666222
Registroval sa 28. apríla 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 241 príspevkov. Má 1 priateľa. Okres Tvrdošín.
 @benco Daval si to vsetko do jednej jamy ? Tiez to idem riesit, len neviem ci mozem spravit vykop jednej a do nej dat vodu, kanalyzaciu a aj elektriku.
23. feb 2016 o 13:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
benco
1
Registroval sa 21. apríla 2011 na modrastrecha.sk. Pridal 673 príspevkov. Má 3 priateľov.
fotoportrét
fotoportrét
benco
1
Registroval sa 21. apríla 2011 na modrastrecha.sk. Pridal 673 príspevkov. Má 3 priateľov.
 @mato666222 ano, daval som do spolocneho vykopu vodu aj EL, treba tam len dodrzat rozostupy medzi vedeniami. Robil som to tak ze vodu som dal na jednu stranu vykopu (na dno cca 1m), potom prihrnul zeminou do cca 0.5m a polozil elektrinu na opacnu stranu vykopu. Vykop bol siroky 0.9m. Tie vzdialenosti ti povie projektant, nemal by s tym byt problem dat to vsetko spolu.
23. feb 2016 o 15:17  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
mato666222
Registroval sa 28. apríla 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 241 príspevkov. Má 1 priateľa. Okres Tvrdošín.
fotoportrét
fotoportrét
mato666222
Registroval sa 28. apríla 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 241 príspevkov. Má 1 priateľa. Okres Tvrdošín.
 @benco Dik moc emoticon
23. feb 2016 o 17:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to