Je lepšia indukčná alebo plynová varná doska?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ahojte strecháči ideme za vami s prosbou o radu. Staviame dom. Od začiatku som bola za to, že budem variť na plyne, ale náš plynár ma začal odhovárať. Vraj indukcia je 100 razy lepšia. Ja s tým nemám žiadne skúsenosti, tak by mi pomohol názor ľudí, ktorí to už vedia porovnať. Budem vďačná, za každý postreh. Prajem krásny deň ;-)
Odpovedať
@juanex varili sme asi na všetkom možnom od obyčajného sporáka na drevo, na každom sa dá regulovať , len sa to treba naučiť, mať vhodné nádoby a bežne spravíš i na indukcii zápražku aby neprihorela
Odpovedať
Profilova fotka
@zuzkaorlikova mame indukciu. O inom som v novom dome ani nerozmyslala a nepotrebovala som ani extra studovat preco. Prosto som ju chcela. Povedala som si, ze pre pripad vypnutia elektriky si kupime taku kempingovu 5 litrovu bombu s varicom. Zatial ju nemame. Byvame 3 roky a nepotrebovala som to este. Som totalne spokojna. Nemenila by som. Segru tiez presviedcam, len im tiez vietor robi sarapaty a potom im nejde el. Neviem, ako casto to mavaju, ale aj keby raz do mesiaca, tak u mna by aj tak vyhrala indukcia
Odpovedať
@kamilka22381 dá sa zohnať i kombinovaná plyn a indukcia, ozaj len pre tých ktorý sú často bez elektriny, ja mám v druhej kuchyni ešte stále šporák na drevo, energetici sú darobný odstraňovať stromy preventívne v lete, v zime to trvá 5x tak dlho
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu viem, ze existuje aj kombinovana, pre mna blbost. Stale si myslim, ze by bolo naj indukcia v kuchyni a pripadna kempingova bomba v spajzi :-D
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Zdravim Kupili sme byt kde je plynova varna doska.Problem je v tom že su štyri horáky tak nefunkčne rozmiestnené že možem varit len na dvoch a posúvat hrnce vobec nemožem. Znamená ak nie su na strede horáku hned sa prevratia. Rozmišlame či kupit novu plynovu alebo indukčnu varnu dosku. Plyn som použivala len na varenie a platila 5-6 e mesačne. Neviem kolko by nas vyšlo viac za elektrinu ak by sme mali indukčnu dosku. Dakujem za radu.🙂
Odpovedať
@segiajo Za mna jednoznacne indukcia, ale len pri trojfazovom napajani (realne dvoj, ale to je tech. detail). V opacnom pripade budu pouzitelne len 2 varne zony naraz, aj to nie na najvyssi vykon. Neviem ci to je stary byt/novy byt - treba si zistit, ci ma vobec 3 fazovu pripojku elektriny. Potom ci ma pripravu na elektricku varnu dosku, inak bude nutne tahat z rozvadzaca novy kabel. Co sa tyka spotreby, tazko povedat. Indukcia ma vyssiu ucinnost, nieco vykryje zrusenie plynu a neplatenie fixneho poplatku, no par EUR to velmi pravdepodobne stupne mesacne. Nic tragicke.
Odpovedať
Mal som v byte niekolko rokov indukciu kym som sa neodstahoval. Zapojenie bolo na 2 istice kedze v byte 3f nie su. S tym ze sa da varit len na 2 hrncoch nesuhlasim. Ak mi nieco zovrie tak uberiem. Jedine ak by som postavil 3 hrnce naraz a dal zovriet. Nemal som nikdy ziadny problem s varenim a to sme boli traja. Ked som odpojil plyn a pouzival len indukciu cakal som zvysenie elek. Plyn som platil 5e mesacne a el. sa mi o to viac urcite nezdvihla. Ak je moznost urcite ist do indukcie. Pozor na hrnce aby pasovali. Ak na nich drzi magnet tak je to ok. Ak uz kupis indukciu odporucam bielu. Tiez mame teraz v dome a dali sme znova bielu. Nevidno na nej ziadne otlacky. 😉
Odpovedať
podla mojej ženy jednoznačne indukčná
Odpovedať
Ešte nemám zapojené ,ale už je nakúpené všetko na celú novú kuchyňu ,a plynová,keďže celý život sme mali plyn 🙂 síce tu skoro všetci chvália indukciu,ale ako tu niekto písal nevidel som nikdy žiadnu profikuchynu že by tam mali indukciu,prečo asi ? Lebo je to horšie ?,tak ak chcem v kuchyni variť a nie sa kochať dizajnom a čistým sklom ,tak plyn.Mam aj indukčny varič a tá regulácia je hrozna,v podstate len vypína a zapína ,je to lacný sunt ,tak sa chcem opýtať majiteľov kvalitnej indukcie ,ako to ide na minimálny výkon ,tiež len zapína a vypína v dajakom intervale ako mikrovlnka ? Keď som sa na to pýtal predavača v obchode pri rozhodovaní ,tak nevedel 😞
Odpovedať
@chozze69 nie, vykon to riadi dobre. Tiez som kedysi robil na malom ind. varici a ano, ten vypinal/zapinal. Mame electrolux, ziaden extra luxus. Ma 1-14 stupnov + P. Pekne to reguluje, da sa aj dlhodobo varit naslabo.
Odpovedať
No vidíš ,to som mal vedieť skôr ako som sa rozhodol😄 na tom variči sa nedalo nastavit aby to len tak jemne bublalo, len to zovrelo ,potom vyplo a tak dookola ,celá regulácia bola len v rôznom čase toho zapnutia a vypnutia.
Odpovedať
@chozze69 vieš si predstaviť aký výkon by potrebovali profi -kuchyne? tam varia veľké množstvá vo veľkých kotloch, to sa nedá porovnať s domácnosťou,
Odpovedať
Článok sa načítava...
Nemyslel som akurát dajaku závodnu kuchyňu a práveže tam majú veľké kotly na elektriku, keď treba tak tam ten príkon vedia dotiahnuť ,mal som skôr na myslí dajaku "michelinsku " kuchynu, kde určite veľké objemy nevaria a ide im o kvalitu, ja som stará škola a mňa tieto výstrelky typu otvorené priestory alá kuchyňa spolu s obývačkou obchádzajú ,je to kravina pekná akurát v katalógu ,ale z praktického hľadiska blbosť pre Amikov ,ktorí si tam maximálne zohreju pizzu z mrazáku a hlavne že sú všetci po kope na párty 🙂
Odpovedať
@chozze69 ??? mame otvoreny priestor spojeny kuchyna s obyvkou uz 22 rokov (predtym v byte, teraz v dome) a neviem si to vynachvalit. Nie som ani Amik, ani nepouzivam mikrovlnku, varim pravidelne kludne aj huspeninu, peciem kolace, chlieb...nasej rodine to maximalne vyhovuje a nie je to ziaden vystrelok. Netreba zase vsetko kritizovat...
Odpovedať
Profilova fotka
@chozze69 tak to veru nemas pravdu…. Otvoreny priestor je praveze super prakticky a pohodlny 🙂 Navyse je to omnoho vzdusnejsie 😉
Odpovedať
A koľko kw motor má váš digestor ? Ale nie žartujem ,je to môj názor a nikomu neberiem ten jeho ,len si neviem predstaviť čo by to urobilo so sedačkou a kobercom v našej obývačke ,keď sa podarilo pripalit dačo a ešte týždeň bolo v kuchyni ako v udiarni 🙂
Odpovedať
@chozze69 veľké kuchyne varia na plyne úplne z iných dôvodov než preto, že by indukcia bola zlá. práveže v domácej kuchyni je indukcia 100x praktickejšia lebo má v princípe rovnaký komfort užívania a lepší komfort údržby ako plyn.
Odpovedať
@sousedekovci89 Tak mi ho ozrejmi ten dôvod ,prečo ?
Odpovedať
@chozze69 vieš si rpedstaviť ten hrubý kábel aký by bol potrebný na takú indukciu? istič? prípojku? Videl si ako fungujú veľké kuchyne na tých horákoch, že idú prakticky nonstop?
Odpovedať
Myslim si, ze su dva typy ludi. Ja toho zas tak moc nenavarim ani nenapeciem, ale staci ze pustim kanvicu a mozem zabudnut, ze bude nieco pocut z telky, radia a pod. Radsej pekne utulne a oddelene, netreba ani vykurovat prazdne priestory.
Odpovedať
@sousedekovci89 Ale ja som u vyššie písal že som mál na myslí skôr tie fajnove kuchyne ,ktoré naháňajú michelinske hviezdy tam som nikdy žiadnu indukciu nevidel aj keď je taká super na varenie ,a vieš si predstaviť kábel ktorý ide do 500 izbového hotela ,myslíš že by nevedeli dotiahnuť káble na indukcie?
Odpovedať
@chozze69 proste faktom je, že pri tých veľkých odberoch sa ti viac oplatí mať plyn ako na elektrinu. Navyše napríklad taký wok, ti na indukcii nebude fungovať želaným spôsobom. Navyše ak tie niečo "drbne na plynový sporák, nič sa nestalo, pri indukcii hrozí prasknutie skla čo môže byť problém. ešte raz. Na veľké kuchyne je plyn fakt lepší. Na domáce použitie má viac výhod indukcia.
Odpovedať
Keďže kuríme plynom aj ohrievame TÚV takže plyn máme nie kôli varnej platni. Plynovu platňu sme si vybrali preto, lebo sme na ňu zvyknutí aj preto že sme sa dozvedeli, že indukčná platna vytvára magnetické pole a keď mojej svokre zapájali strojček na srdce dostala manual, kde je vyslovene napísané, že nesmie mať v domacnosti indukčnú platňu, lebo môže byť strojček ovplyvnený týmto polom a može sposobiť nositelovi problemy. Čo sa týka ekonomiky, vykurujeme dom s podlahovou plochou vyše 200 m2 ohrievame teplu vodu a varime na plyne a platime 51 € mesacne a pri vyučtovaní sme plus minus na nule... takže nemyslim zeby to bolo nejak finančne narocne..
Odpovedať
@chozze69 nechcela som ziaden digestor (pre mna zbytocny spotrebic), mame rekuperaciu a 3,5 metra vysoky strop.. aj ked pripalim alebo hocico.. ....miestnost ma okolo 60 m2, tam sa to rychlo rozplynie a po vyvetrani nie je nic citit. Myslim, ze mas len nejake predstavy, ale skutocnost je trosku ina 🙂. A inac po 30 rocnom vareni na plyne a nekonecnom cisteni mriezok som do domu chcela indukciu, jednak kvoli privodu plynu ku kuchynskemu ostrovu, dvak kvoli jednoduchej udrzbe a treti dovod bol dizajn. Indukciu mame siroku 90 cm, pohodlne varenie aj 5 hrncov naraz, jednoduche cistenie handrou a stale je to pekne 🙂. Samozrejme, je to kazdeho slobodne rozhodnutie 🙂. Ale ked sme na navsteve a nieco sa este pripravuje, dekoruje, ohrieva v samostatnej kuchyni, tak sa aj tak vsetci presunieme tam 🙂. Ked sa tu na MS pozeram na take oblubenejsie albumy s novymi a modernymi domami, tak len malokto ma samostatnu kuchynu 🙂
Odpovedať
@marrad z toho istého dôvodu varia na plyne i reštaurácie, tiež kúria a ohrievajú vodu plynom, doteraz to bola tak tretinová cena oproti elektrine
Odpovedať
@kreola ja som od viacerych dodavatelov rekuperacii pocul, ze prave kvoli reku je digestor potrebny - aby vsetka mastnota a spina nesla do trubiek od rekuperacie.
Odpovedať
Za mna indukcia. Aj koli bezpecnosti... Vyvar dam na platnu, privediem do bodu varu, stisim na stupen 2,5, prikryjem pokrievkou... a mozem ist na 3-4h von bez obav
Odpovedať
Profilova fotka
Máme necelých 5 rokov a nemenila by som, rychle varenie, super udrzba .. moji rodičia sa po x rokoch dokopali k výmene z plynu na indukciu .. to čistenie horakov som neznášala u našich ..
Odpovedať
@jamur z kuchynskej casti mame 2 odvody vzduchu rekuperacie a v obidvoch je specialny filter na mastnotu, Ale ako som predtym pisala.. strop je vysoky 3.5 m, je maly predpoklad, ze sa mastnota dostane az tak vysoko 🙂 . Ak by aj hej, tak tie filtre by mali pomoct. Este sme to nekontrolovali 🙂.
Odpovedať
@kreola mozem sa spýtať co je to za filter, tiez by som chcel nieco vymysliet tak par info potesi...dik
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?