Indukcia zapojená na 230V

Máte skúsenosti so zapojenou indukciou iba na 230V. U nás nie je možné zriadiť 400V. Skúsenosti s indukciou nemám žiadne.doteraz som mala vždy len plyn. Málokedy varíme na vsetkych horakoch naraz. A maximum plynu využívame len na zovretie vody alebo rýchle opekanie a podobne.
Odpovedať
Profilova fotka
Vacsina indukcnych dosiek je na 230 takze nema byt preco problem
Odpovedať
Profilova fotka
@madein1974 no take jednoduche to nie je :), su sice na 230V ale najcastejsie na 2 fazy...
Odpovedať
@lulubinka je to úplne jednoduché. napojíš ju na 230V v nastaveniach určíš že bude napájaná na 230V a elektronika sa postará o distribúciu výkonu dodaného sieťou, zvyčajne striedaním medzi dvoma a dvoma zónami. Indukcia takto funguje ale nejde permanentne na plný výkon na všetkých 4 zónach. V praxi to znamená že 2 určené zóny dokážeš zapnúť na turbo a zvyšné 2 budú obmedzené ale variť sa na nich dá. Nerob si starosti, moderné spotrebiče sú na to prispôsobené. Ak by sa zapojila na 400V pôjde plný výkon na všetky 4 zóny. Tak funguje náš ELEKTROLUX. Indukciu ti môžem len odporučiť, je to varenie v inej lige a oveľa bezpečnejšie.
Odpovedať
@lulubinka napr. túto s 2 zonami môže zapojiť do zásuvky na 230V ale 16A istič len pre ňu a nemusíš špekulovať čo kde variť na veľkej ktorá potrebuje 2x 16A, len pre dosku by musel byť hl. istič 32A ak máš len jednu fázu
Odpovedať
Ďakujem takže si už len vybrať. Keď sme pred tromi rokmi prerábali tak sa urobila už aj predpriprava na 400v,no to tu žiaľ nebude nikdy,a sa mi zdá že sme urobili aj samostatný istic na dosku.tak hadam to bude v pohode. :-D
Odpovedať
@virnik27 keď ti elektriku ťahá odborne spôsobilý elektrikár a ty pri inštalácii prečítaš návod, tak nič reklamovať nemusíš. Odkáž sestre nech pri predaji zákazníkov zaškolia, alebo neviem čo s tým tvoja sestra má.
Odpovedať
@virnik27 aj debilovi musí byť jasné, že keď je na svorkovnici indukčnej dosky napísané L1,L2,N,PE že tam nemá zapojiť tretiu fázu... Totižto nemá kde. Inak, skús si odmerať napätie medzi L1 a L2, že koľko nameriaš a potom to sem napíš...
Odpovedať
@virnik27 aj keď nie som elektrikár ale asi o tom budem vedieť viac ako ty. Len tu mútiš bludy aj keď ti @megdesign podrobne vysvetlil fakty, ty si ideš svoje. BTW: na štítku spotrebiča aj v návode nájdeš toto: Model LIV63431BK PNC 949 492 350 00 Typ 61 B4A 01 AA 220 - 240 V / 400 V 2N 50 - 60 Hz Indukce 7.35 kW Vyrobeno v Rumunsku Sér. č. ................. 7.35 kW ešte stále chceš tvrdiť že to nie je na 400V? Jané že to nikto nebude napájať na 16, alebo 32ku päťkolík jak cirkulárku. vidno, že sa venuješ len slaboprúdom - JOKE
Odpovedať
@virnik27 len na to aby si to celé mohol zapojiť potrebuješ rozvod 400v nie 230V lebo tam tie 2 fázy budeš márne hľadať. A keď niekto v 400V rozvode nevie správne pozapájať kábliky, ktoré sú popísané na spotrebiči by sa nemal titulovať pomenovaním elektrikár. Prečítaj si dotaz, ktorý neznel koľko voltov si berie elektronika v indukcii, ale či si majú zriadiť 400V pripojenie keďže majú takú možnosť. Možno podľa tvojej rady by si pritiahli 2x 230V :-) Len metieš ľudí, lebo sa chceš predviesť, že vieš ako indukcia funguje. Schémy pošli radšej sestre nech ich rozdá tým elektrikárom keď nevedia čo je 400V2N :-)
Odpovedať
@virnik27 vidíš, a ideš si svoje. Mne to nevysvetľuj, ja viem ako sú paneláky napájané, aj cievka, trafo, menič viem čo je. Neuveríš, ale dokonca viem ako funguje indukcia a nie len v sporáku (neďaleko od nás ňou tavili železo:-) ) ale bohužiaľ keď nemáš 400V prívod tak tam tie dve fázy nedostaneš :-)
Odpovedať
@virnik27 proste k varnej doske je buď natiahnutý kábel 3x2,5 alebo 5x2,5. Ak sa pripája na 400V, jedna fáza sa buď nechá "vo vzduchu", alebo ja na ňu dávam zvyčajne zásuvky pod kuch. linkou + osvetlenie pracovnej dosky. To že je elektronika napajaná 230V je nepodstatné. Aj kompresor na 400V má riadenie napájané 230V. Využiješ jednu fázu +N a máš 230V. Medzifazové napätie, čiže medzi L1 a L2, je 400V.
Odpovedať
Profilova fotka
@virnik27 už som inštaloval jednu varnú dosku, ktorá bola na 400V, teda pripájali sa dve fázy L12 a L2 a ochranný vodič PE
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Chcem pripojiť indukčnú dosku Klarstein na 230 V. Čisto z konštrukčného hľadiska chcem pripojiť dvoma koncovkami do dvojzásuvky, pretože koncovka je na 16 A. V jednej zástrčke bude fáza, nulák a zemniaci vodič, v druhej fáza a nulák. Zásuvka je napojená na jeden istič 16 A. Zapojenie je podľa návodu výrobcu, akurát prepojenia budú priamu v zásuvke. Uvažujem, že minimálne zástrčky sa budú menej zahrievať, a radšej nech vyhodí istič, než by sa mali taviť zástrčky niekde za nábytkom. Uvažujem správne?
Odpovedať
Profilova fotka
@ivos2 a toto ta napadlo ked si sa rano zobudil.....???
Odpovedať
@ivos2 OMG odkedy sa varna doska pripaja pohyblivym privodom? Vyhod dvojzasuvku, daj svorkovnicu alebo sporakovy vypinac a nerob blbosti...
Odpovedať
@ivos2 aký má príkon? do zásuvky len do 2 kW,takže len takú ktorá má od výrobcu zástrčku pre zásuvku do 16A,na vyšší príkon len pevná prípojka na samostatný istič
Odpovedať
@lulubinka ja mám indukčnú dosku na 230 už 6 rok a nemám žiadne výhrady 🙂 kupoval som 230 z dizajnového hľadiska, lebo sa mi páčila a som s výberom aj kvalitou viac ako spokojný 🙂 vodu zohrieva extrémne rýchlo oproti plynu, keď sa nechtiac dotknete “horúcej” časti, nepopalite sa. Ale pozor pri výbere hrncov 🙂
Odpovedať
@karol77 lenže každá je len na 230V,akurát na 2 rôzne fázy, no len pre príkon, neviem či má dnes vôbec niekto veľkosť hl. ističa len pre jednu fázu, pre 7 KW indukciu je potrebný aspoň 32A ak môže isť všetko naraz na max,ak bude len na 16A môže ísť s tým že nemôže ísť všetko naraz naplno, to i tak nie je potrebné stále, nájdi dnes aspoň jednu ktorá je napojená priamo na 400V a len tak mimochodom ohrievanie vody je lacnejšie v el. kanvici, lebo má vyššiu účinnosť, na indukcii je rýchlejšie len preto že ide na max príkon i 3,6 kW, no kanvica len na 2 a popáliš sa na každej, ked dáš hrniec vedľa po dovarení je ešte stále horúca, keramika ihned nevychladne
Odpovedať
@duzu ja vodu na varnej doske neohrievam, maximálne keď robím cestoviny a po pravde konvicu doma ani nemám a nenapadlo by ma riešiť, či je lacnejšie ohrievať vodu v konvici alebo na varnej doske,, ďalšia vec, vari sa u nás celkom dosť, môžem povedať že dosť varím aj ja a neviem či som niekedy potreboval mať všetky 4 na úrovni 9 poprípade P. Ja môžem len povedať, že som ( sme ) maximálne spokojní 🙂
Odpovedať
@karol77 v kanvici je to praktickejšie pre kávu,čaj , netreba nič pripravovať je stále na jednom podstavci a má mierku, zohrievaš tak vždy len potrebné množstvo
Odpovedať
@duzu na to mám kávovar, kde ktorý mi aj zaleje čaj, dokonca keď si navolim aký druh čaju varím, pripraví mi potrebnú teplotu vody na čaj, keďže čaje vyžadujú rôzne teploty zalievania,, 🙂 ešte ma aj upozorní podľa zvoleného čaju, kedy mám vytiahnuť sáčok ( aj to má každý čaj iné )
Odpovedať
@karol77 ja zas čaj z bilín ktoré nazbieram, šípkový sa zalieva prevarenou vychladenou vodou, kávovar máme v práci kde je nás 7 a nie pre 2 doma
Odpovedať
@zefe Ďakujem za radu, urobím to na rozvodnicu. V mojej predstave bola chyba, lebo keby zhorela jedna zástrčka, druhá nemala zemniaci vodič. Inak som chcel dať starú zachovanú porcelánovú dvojzásuvku.
Odpovedať
@ivos2 dnes sa to zapája už len v sieti TNS, čiže musíš mať zvlášť nulový i ochranný vodič všade, nemôže sa spájať po rozdelení
Odpovedať
@duzu Ďakujem za odpoveď. Inštalujem dcére Indukčnú dosku, a elektriku robil oprávnený elektrikár (kvôli pisťovni po vytopení bytu), len pre tú dosku nainštaloval dvojzásuvku tak som bol v pomykove. V mojom byte som si robil inštaláciu sám. Dokonca nám dva prúdové chrániče. Jeden na mokré spotrebiče - práčka, umývačka, druhý na zásuvky. Môj brat totiž zahynul pri rekonštrukcii kúpeľne. Doplatil na uzemnenú plechovú vaňu a pokazené prenosné svietidlo.
Odpovedať
Profilova fotka
Sú aj také , aj my takú máme v pohode ešte s ňou žiadny problém nebol
Odpovedať
@ivos2 nuž tak sa dá zbaviť hocikoho a nik nedokáže že niekto vraždil úmyselne, ak je tam nie chránič, stačí zapnúť fén a hodiť do vane, ktorá je zemnená ,preto vaňu zemnenú nemám, vtedy nezachránia ani zony kam kde čo zapojiť
Odpovedať
@virnik27 bolo to tu síce dávnejšie , no teraz sem pridal nové a našiel som od teba, že zmenou frekvencie vieš zmeniť výkon, ja to teda neviem, je úplne jedno či to bude striedavý prúd o rôznej frekvencii alebo jednosmerný ,ak je záťaž len odporová, no výkon ide meniť len hodnotou napätia ale nie zmenou frekvencie, zmenou frekvencie ide meniť otáčky motora napr. na čerpadle tak budeš meniť množstvo tekutiny
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?