Zvysena cena za stavebne prace

Ahojte, najde sa tu nejaky pravnik, ktory poradi, ci moze stavebna firma zvysit cenu oproti dohodnutej ceny v zmluve? Od nas teraz ziada stavebna firma vyssiu cenu. Vdaka za profi odpoved.
Odpovedať
@amazon7 Tu právnici viac-menej nie sú. Tu sú skôr stavebné profesie - pár členov a diskutujúci amatéri. Toto taktiež nie je právne fórum, kde by si dostal právnu radu. A na tak zadanú otázku nie je vôbec možné odpovedať. Treba vidieť danú zmluvu, lebo to vyplýva z kontextu dohodnutých podmienok.
Odpovedať
@amazon7 pozri ty by si chcela staru cenu.... Aj oni by chceli staru cenu. Vsetciby sme chceli staru cenu... Musis pochopit to, ze napr ked on kupi vsetko na tvoj dom, tak ti ho za staru cenu bude musiet postavit zadarmo.a ty by si staval niekomunieco zadarmo? Treba sa s nimidohodnut. My staviame svojpomocne a tiez sa nas nikto. Nepyta, ze ci suhlasime s tym, ze vsetko slo hore. Alebo led si stojis za svojim tak sa mi zda, ze sa to da napadnut len susnou cestou.... V jednom smere ta chapem, ale v druhom chapem aj firmu...
Odpovedať
@amazon7 A zvysok zmluvy hovori co? V poriadnej zmluve su clanky, ktore popisuju, kedy moze dojst k navyseniu ceny, napr. ak stupne cena materialu o x% a rovnako, ze mozes kvoli navyseniu odstupit od zmluvy. Aktualne sa nejedna o ziadne finty, ceny materialu idu raketovo hore a niektory je vobec problem zohnat. Napr. na EPS su stopnute objednavky, rovnako Xella (Ytong) stopla objednavky,... Na tvojom mieste by som si rozmyslel, ci chces stavat alebo sa natahovat. Vyzera, ze bude len horsie a drahsie.
Odpovedať
Profilova fotka
Ako pise zefe, urcite je v zmluve klauzula o moznosti zvysenej ceny v pripade vyssich cien stavebnych materialov. V dnesnej dobe je toto na dennom poriadku, ziadna zmluvna cena z pred roka alebo aj z pred 2 mesiacov uz neplati, ceny sa zvysuju kazdy mesiac, takze treba to len akceptovat...
Odpovedať
@domix147 jedna vec je zhanat svojpomocne, druha nechat si podpisat na kluc zmluvu na dohodnutu cenu, firmy sa spoliehali nato, ze nemusia mat skladove zasoby a nakupia az ked pojdu realne na fusku, tiez od teba nikto nepyta vyssiu cenu za auto, ked uz mas zmluvu, zalohy si zaplatil a cakas na dodanie ... preco by to mal chapat koncovy zakaznik a nie firma ? vacsinou je to ta firma, ktora je "nedotknutelna" oproti koncovemu zakaznikovy vid kopa tem na zalohy a pod ... ale samozrejme, bez zmluvy to moze byt aj tak aj tak ... nakoniec sa ale moze stat ako som napisal vyssie, nedotknutelna firma to nespravi, vrati zalohu prinajlepsom a ty sa nijako nicoho nedomozes ... akurat, das asi spravit inej ale ta ti to uz naceni aj tak za novu cenu ... poznam pripady kedy ti proste firma skusila, majitel povedal nie, zmluva rozhodla a dostavali za stare, v inych pripadoch sa rozumne dohodli aj ked zmluva ... a ine ...ako som napisal vyssie
Odpovedať
Profilova fotka
@shadowmilan dost pomyleny nazor... Preco by tento enormny narast cien mala znasat stavebna firma, skuste si to otocit, keby ste bol stavebnik a material ide o 100 percent a aj viac hore, tiez by ste tak pisal? No asi nie...
Odpovedať
Za co ziadaju viac? Za material, alebo pracu? Ceny skusaju vsetci sub-sub-sub-sub-sub-dodavatelia sponovat do takej vysky, ze coskoro nebude dopyt, a potom pojdu ceny spat dole (ale nie na pred korona uroven).. Medzitym si mozme ponadavat na kohokolvek, ale treba sa opytat, kto chcel peniaze zadarmo zaciatkom korony? Tj, korona prispevky vytlacene z nicoho nic? Tak teraz budeme splacat my vsetci, tento korona rozmar.
Odpovedať
@shadowmilan Skladove zasoby stavebnych firiem? 😮 Dobre si zapotil. Iste, firmy bezne skladuju tehly na 10 domov, kamion cementu (ktory mozu o rok stvrdnuty vyhodit) a pod.... 😄 😄 😄
Odpovedať
@gamastudio tomu sa hovori riziko povolani. tak ako vela restik otvara a a nevie ci zaujme tak vela stavebnin nevie ako bude material stupat.
Odpovedať
@gamastudio ked nieco garantujem zmluvou, mam si poistit dodavatelov materialu alebo skladove zasoby ... a ked nie, tak zmluvou so zakaznikom ... mne tiez napisali na poter, ze cena je aktualna len 3 tyzdne do realizacie alebo zlozenia zalohy vo vyske ... a naco tu nieco riesime ked v zmluve moze nakoniec mat napisane, ze ked sa nanho skaredo pozrie, postavi od dom firme ...
Odpovedať
Profilova fotka
@shadowmilan v tejto dobe ziadne poistenie neplati, nechapete to ? To nie je nejake bezne zvysovanie cien o 5 percent ale navysenia su 50 az 100 percent a to sa uz musi niekde premietnut. S tou zmluvou uplne suhlasim ale islo mi o to ze ani ten stavebnik nezdviha ceny len tak ako sa mu zachce ale preto ze je prinuteny...
Odpovedať
@gamastudio Je viac moznosti.. Ak by zakaznik dal firme zalohu za material, a firma s nakupom otalala, tak je to na jej triko, podla mna, avsak ak je stavba uz niekde v polovici, a zaloha sa nedala na cely dom dopredu, ale nakupuje sa postupne, tj priklad, v januari zaklady zaloha-nakup=spokojnost, pricom prepoklad v januari bol, ze dom sa zmesti do 100 tisic, ale v marci sa cena zvysila uz na skridle, pricom zaloha nebola zaplatena v januari na skridle v marci (cize sa neobjendali, nie su doma), tj cena materialu sa zvysila skor, ako ju zadavatel objednal, tak potom smola zadavatela, pretoze toto by sa mu stalo tak ci tak, aj v jeho vlastnej rezii.. Ono plati, co je doma, to sa pocita.. Ak ale dal zalohu za skridle, a bola objednatelna aj tyzdne po zalohe, tak je to chyba firmy, z mojho pohladu jednoznacne jej chyba. Nepozname ale okolnosti.. Ono bohuzial, plati ze peniaze su toxicke, inflacne, a su 3 moznosti, bud pojde cena dole, hore, alebo do strany, cize nebude sa menit. Teraz sa meni smerom hore. Tiez som otalal vo vlastnej rezii, a teraz su tie veci, ktore som chcel, miniamlne +25% a niektore aj cez +100% - treba si to individualne spocitat, ci sa oplati pockat, alebo pod tlakom strachu nakupit za vyssiu cenu. Ci je to nevyhnutne, alebo da sa projekt odlozit. zefe alebo tak vseobecne.. To, ze tu je inflacia, este neznamena, ze ziadna stavebna firma sa nebude pokusat na tomto este viac zarobit. Dost dobre poznam tie triky.. "sefe ja vam donesiem za 5 evri vreco lepidla na omietku, ja nie som ten co nakupuje za 1 euro a predava za 5eur, mozete mi verit" tak dobre, idem na 5 minut na google a zistim, ze ten super material za 5 eur viem zohnat za 3eur, ktovei aka kvalita, odmietam jeho material a kupujem za 5eur s DPH vlastny material, doveziem, podla poctu, ktory chcel, 60ks, nasledne pytam zlavu 300eur, a on hovori, nie, tam sme pouzili 40ks, ja ze nie, bolo to 60, on ze ved pockaj, idem do auta pre ponuku, doniesol ponuku, 60 prepisane na 40, a hovori, tu mas, je tam 40, a ja ze je to prepisane, on ze nie, ja ze no pockaj, poslem ti mail, poslal som mu fotku ponuky original, kde stalo 60, tak "mate praudu prepcoitam to".. 100eur usetrene na pokuse o podvod.. ono lahko sa da zistit, ci sa pouzilo 40 alebo 60, metre stvorcove sa nezmenili. Nacenenie materialu ktory sa nepouzil, ako napr "OSB doska" pretoze som ponukol vlastne a potom "doska" ktora je vlastne OSB, len to bola duplicitna polozka, to mi dalo dole dalsich 165 eur z ceny materialu.. Takze jednanie s firmami je zaujimave, este tam bolo viac pikosiek, ale tie si necham pre seba, aby som inych kuzelnikov neucil na triky..
Odpovedať
Článok sa načítava...
@gamastudio a vy stale nechapete, ze zalezi co hovori zmluva ? treba rozlisovat co je moralne a co je zazmluvnene, niekoho nemusi zaujimat problemy ineho ... ak sa vam to nepaci ...tak to nerobte ako som pisal, v dobach minulych stavebna firma mala stroje svoje teraz ...vacsina si pozicia len na fusku to je ale riziko ked mas zmluvy a nevies pozicat stroj, ja to mozem chapat ale nemusim ... tak isto mozes mat zazmluvneny internet linku a nezaujima ta to, preco im to nejde ty si dal podmienky, oni ti ich garantovali a nacenili a ty si akceptoval hovori sa tomu obchod ...
Odpovedať
@gamastudio V zmluve nie je nijaka klauzula o moznosti zvysenia ceny.
Odpovedať
v tom pripade sa firma poucila do buducna ... to ste v akej faze ? rozostavane ?
Odpovedať
@shadowmilan z toho co sem dal amazon za info, nie je vobec jasne o co ide, takze mozno sa nakoniec "pouci" on sam...
Odpovedať
@dusantt Urcite sa najde kopec spekulantov, mam s tym bohate skusenosti. 😠 Zaklad je pouzit zdravy rozum. Je rozdiel, ci ma chce niekto odrbat na mnozstve / prehnanej cene, alebo ked objektivne nejaky material vystreli o 100% hore. Ale kazdy si musi sam zhodnotit, v akom je stave, ci dal zalohu, kolko je spravene (ci viac alebo menej ako zaloha...), ci chce stavat alebo sa natahovat, zhanat inu firmu, atd... Vsetko som absolvoval, aj som menil firmu pri hrubej stavbe, bola to dobra skola. Viem co to obnasa. A aj so sebelepsou zmluvou si clovek moze v konecnom dosledku na slovensku vytriet rit, zaklad je sa rozumne dohodnut, ak to je aspon trochu mozne. Inak sa bude clovek tahat po sudoch roky a hovno z toho...s.r.o. skonci, zalozi sa dalsia a vybavene...
Odpovedať
@amazon7 ty zijes v nejakom pravnom state alebo tu kde vladne heker?
Odpovedať
@sonau jasné teraz už nie,ale predtým sme žili v takom právnom štáte,že som sa až čudoval!!! Do posledných volieb tu bol raj na zemi. Len ten Matovič vymyslel covid, Heger vojnu ale za ficka tu bolo blažene.
Odpovedať
@dodok ja som prestal kupovat Z flase aby som nepodporoval kolonoskopiu europy
Odpovedať
@zefe presne tak. Jednoducho to nieje reálne pri dnešnom množstve značiek a materiálov. To by bol areál ako menovaná automobilka keby chceli mať z každého zásoby. 😉
Odpovedať
@dodok bohužiaľ ani pred ani po voľbách nieje a nebolo lepšie… a bude horšie…
Odpovedať
@spikerhc čo majú voľby spoločné s globálnom svetovou infláciou, ktorá ovplyvňuje aj ceny u nás? Ak by vláda chcela nejako bojovať s infláciou (nie na úkor zvýšenia daňového zaťaženia alebo rastu národného dlhu), tak by sme museli mať korunu a nie euro. Takto našu cenovú stabilitu reguluje ECB a nie NBS
Odpovedať
@peter977 kiež by to všetko bolo iba o cenách…
Odpovedať
@amazon7 Ako bola uazvretá Zmluva? Písomne? Ústne? Medzi kým bola uzavretá Zmluva? Fyzická osoba - právnická osoba? Zmluva bola uzavretá podľa Obchodného alebo Občianskeho zákonníka? Občiansky zákonník: (1) Ak sa cena dohodla podľa rozpočtu, nesmie sa bez súhlasu objednávateľa zvýšiť. Práce a náklady do rozpočtu nezahrnuté možno účtovať iba vtedy, ak ich schválil objednávateľ písomne alebo ak práce dodatočne písomne objednal. (2) Ak v čase od uzavretia zmluvy do jej splnenia došlo k zmene cenového predpisu, podľa ktorého sa cena dohodla, je zhotoviteľ na to povinný objednávateľa bez meškania písomne upozorniť a oznámiť mu novú cenu. (3) Objednávateľ je oprávnený po oznámení novej ceny od zmluvy odstúpiť; ak bez zbytočného odkladu od zmluvy neodstúpi, je povinný zaplatiť zhotoviteľovi novú cenu, ibaže k zvýšeniu ceny došlo po prekročení dohodnutej doby vykonania diela. (4) Ak objednávateľ odstúpi od zmluvy, je povinný zaplatiť zhotoviteľovi sumu pripadajúcu na vykonanú prácu a vzniknuté náklady podľa pôvodne dohodnutej ceny, iba ak mal z čiastočného plnenia zmluvy majetkový prospech.
Odpovedať
@shadowmilan hruba stavba
Odpovedať
Oznamili Vam to este predtym ako zacali stavat ci az potom? Ak potom tak problem maju oni. Ak predtym tak mate 2 moznosti - suhlasit ak navysenie kopiruje navysenie cenu materialu - nesuhlasit a sudit sa ale predpokladam, ze taky sud neexistuje co by donutil stavat. Ak nieco vysudite tak "cenu utechy" a viac stratite dalsim cakanim
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
@turbot vdaka za spravu. To nam oznamili, az ked bola uz polovicka domu postavena. V zmluve nie je nic o tom, ze by mohli ziadat zvysenie ceny, ani za akych okolnosti. Ale kedze ta stav. firma porobila chyby pri stavbe, stavanie sa prerusilo. Teraz uvidime, ako sa to dalej vyvinie. Ale mate pravdu, ze tunajsie sudy nikoho neprinutia, aby to dostaval.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?