Stavba RD v r.2022

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte. Na jar v r.2022 chcem začať stavať rodinný dom 🏠. Prudké zvýšenie cien materiálov a avizovaný rast cien energií mi robia starosti. Tí, ktorí ste stavali v tomto roku, prípadne ešte staviate o koľko sa zvýšil rozpočet vašej stavby? Prípadne na čo sa pripraviť v týchto ťažkých časoch pred začiatkom stavby? Alebo čo by ste robili inak? Ďakujem pekne za každú radu.
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 tak milionárska daň by pomohla vravíš ? 🙂 osobne by si šiel cestou zdanenia 2+ nehnuteľností ?...prvý krát boli peniaze zdanené daňou so mzdy.....druhý raz zdanené o DPH za materiál na stavbu a daňami z miezd za prácu firiem....tretí krát sú zdaňované daňou z nehnuteľnosti....ale stále málo ???.............ešte lepšie znárodniť čo ty na to ? To že niekto chráni svoje úspory tak že ich investuje do nemovitosti je jeho vec....lebo zanedlho sa demografická krivka preklopí tak že na dôchodky nebude a peniaze v banke strácajú hodnotu ....to že si niekto vybuduje svoj vlastný "tretí" pilier aby nemusel na dôchodok vyberať kontajnery treba teda zdaniť ?......čím viac bude odkázaných dôchodcov...tým lepšie? V "západnom modely si väčšina ľudí nemôže dovoliť vlastniť nehnuteľnosti ???".... To sú reči.....asi že majú spočítané že vlastnením nehnuteľnosti nič nezískajú lebo im vychádza prenájom lacnejšie....okrem toho sú flexibilná pracovná sila nepriklincovaná k nehnuteľnosti....možno im len nevyhovuje mať na krku úver na 30 rokov..... To že centrá miest sa nedajú nafúknuť asi chápe každý priemerne inteligentný človek......už takto trpia obrovskými dopravnými problémami ...... Úvahy ako na schôdzi UV KSČ.....
Odpovedať
Profilova fotka
@eagleowl realita je úplne iná a nevieš asi čítať s porozumením... napísal som zdaniť 2+ nehnuteľnosti, t.j. logicky tú čo bývaš, by som nezdanil, + ani druhú rekreačnú... To by sa dotklo tých, čo vlastnia 3 a viac nehnuteľnosti keď už... aj keď realita je taká, že neni problém napísať nehnuteľnosti na iného vlastníka , aby som sa dani vyhol však? Rovnako ako všetky firmy "poctivo" odvádzajú všetky dane však? Realita však bude asi taká, že zdania všetky nehnuteľnosti bez rozdielu podľa nejakých máp... a tak sa nakoniec opäť na to doplatia tí najchudobnejší resp. nejaké babky napr. čo žijú vo väčších, podedených domoch samé a pod... takže až potom bude problém
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 chápem presne čo si napísal.....2+ je jasné a zrozumiteľné a nič to nemení na tom že je to jednoducho danenie už aj tak 3x zdaneného......keď budem mať v skrini tehlu zlata nebudem z nej viac platiť dane bez ohľadu na to čí má hodnotu 10 alebo 100 nemovitostí.....keď budem mať v banke peniaze nebudem ich viac daniť - iba úrok z nich....keď budem mať kúpené akcie nebudem ich viac daniť..... Nemovitosť napíše na iného vlastníka len idiot.....lebo v prípade potreby sa mu môže stať že "fejkový " vlastník ju nebude chcieť prepísať späť.....cez zápis v katastri "nejde vlak". Ako s tým všetkým súvisí firemný odovod daní neviem....povedal by som že nijako. Sú to len plané "komunistické reči", ktoré som v živote veľa krát počul.... viacnásobné zdanenie a peniaze bezúčelne premrhá štát....dôsledkom tohoto uvažovania je len vývoz kapitálu do cudziny. Pravda je že čím viac peňazí investuje domáce obyvateľstvo do nemovitostí tým viac bude k dispozícii nájomného bývania - čim viac ho bude k dispozícii tým budú logicky aj nižie ceny prenájmu a tým menej nájomných bytov musí stavať štát. Štát je najhorší vlastník aj investor...teda to spraví nekvalitne a neefektívne....asi tak ako stavia diaľnice z Bratislavy do Košíc od roku 1972 😄 ....a dodnes tam nie je.
Odpovedať
Profilova fotka
@eagleowl Tak zas súhlasím s tým, že štát peniaze aj tak premrhá a aj to s tým že štát je najhorší vlastník ... 😄 s tým sa nedá nesúhlasiť... Komoušov nemusím a aj ja by som najradšej, keby sa nám za naše dane dostalo adekvátne služieb , ale to je už otázka na nie na nás... Ja som skôr zástanca čo najnižších daní, aj keď je pravda, že súčasný systém je nastavený trocha zle, ale to by som zašiel už do filozofickej roviny... Lenže čoraz častejšie počúvame o polarizácií spoločnosti, prehlbujúcich sa nerovnostiach či "pracujúcej chudobe" toto je problém, lebo bohatstvo v spoločnosti sa posl. cca 50 rokov distribuuje nerovnomerne t.j. na vzrastajúcej technosfére a pokroku, nemajú prospech všetci ľudia rovnomerne , najmä sa scvrkuje stredná trieda... riešením je jedine, aby tí čo majú viac, aj viac prispievali druhým... bohužiaľ... z tohto nie je iná cesta von, ak nechceme skončiť v diktatúre ...
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 to že by mali mať všetci ľudia prospech rovnomerne je klasický príklad porekadla: " Cesta do pekla je dláždená samými dobrými úmyslami." Namiesto zvýšených daní by štát mal zabezpečiť aby po povinnej školskej dochádzky nevyšiel zo školy finančne negramotný človek či napríklad niekto kto nevie odčítať spotrebu elektromeru a podobne....
Odpovedať
Profilova fotka
@eagleowl ja s tebou súhlasím len vieš čo je ešte horšie? Keď tí pologramotní čo nevedia odčítať elektromer sa chopia moci a zavedú nám novú formu "socializmu" či inej odnože diktatúry... takže keď sleduješ spoločenské dianie posl. pol roka rok, tak jedno je isté, že títo ľudia sú práve hlasitejší a dávajú o sebe vedieť a pomaly sa predierajú aj do parlamentu aj keď veľa rozumu nepobrali, ale idú to cez primitívne pudy a emócie... Ja by som nerad emigroval zo Slovenska, páči sa mi tu , ale v okamihu keď sa to kvôli soc. disparitám vymkne z pod kontroly sranda prestane a úspešne k tomu smerujeme... všetko pramení podla mna práve kvôli soc. rozdielom, a história sa opakuje neustále.
Odpovedať
@dexter89 "riešením je jedine, aby tí čo majú viac, aj viac prispievali druhým..." Cize komunizmus... Co takto radsej motivovat tych, co maju menej aby sa viac snazili a boli za to adekvatne odmenení? Nie je riesenie bohatym zobrat a dat chudobnym, lebo to nie je ziadna motivacia. Bohati su vacsinou ludia, co davaju tym chudobnym pracu a ked ich budeme motivovat tym, ze im za ich snahu nieco vybudovat zoberieme a porozdavame, tak na chvilu to ludom zalepi oci, ale moze sa stat, ze ti bohati si zbalia svoje caky paky a aj tym chodnym ostanu len oci pre plac a prazdne kesene...
Odpovedať
@dexter89 zbytocne tu riesite politiku miesto toho aby si mi odpisal na spravy 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik teraz som vyššie písal, že cesta ku "komunizmu" nastane ak to ostane ako to je... lebo skôr či neskôr sa tí "nemotivovaní" chopia moci a vieme ako to dopadne z histórie, keď sa moci chopí hlupák... Motivovať ľudí to sa pekne píše ale reálne ako? doba sa mení ... venujem sa tomu a nie je to tak jednoduché ako povedať poučku. Technosféra rastie a tlak na nekvalifikovanú ľudskú prácu poľavuje... od 60tych rokoch vplyvom technosféry sa polarizácia zväčšuje , čo je najmä IT sektorom (min. vstupy a max. zisky) a inými vplyvmi... robotizácia a pod... V reále smerujeme k tomu, že kopa ľudí bude nezamestnaniteľných ... to môžeš vyriešiť len dvoma spôsobmi 1. znížiť pracovný čas (o čom nechú počuť podnikatelia) 2. dávať ľuďom peniaze zadarmo na zákl. prežitiie (zákl. príjem) v súčasnej dobe zrejme nerealizovateľné... to , že by to ľudí nemotivovalo je do istej miery mýtus existuje kopu pokusov a experimentov, kde dávanie ľuďom peniaze "zadarmo" odbremenilo soc. systém, kopu nadv. služieb, zlepšilo existenciu, sebarealizáciu a v konečnom dôsledku zvýšilo konkurenciaschopnosť, kreativitu a pod... To máš rovnaké keď Henry Ford znížil pracovný čas z 12 na 8 hodín a všetci priemyselníci tej doby sa mu smiali, že do roka skrachuje ... on zbohatol a o rok všetci prešli na jeho model @stefan222 zajtra ti zavolam 😄 dobre ze pises som zabudol 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 na to aby sa tu niečo vymykalo z pod kontroly nie sú žiadne dôvody....jediný dôvod môže byť že odtiaľto roky uteká všetko čo má nadpriemerne zdravý rozum a ruky... a žiaľ to má dopad na spôsob myslenia. Objektívna pravda je že z pohľadu životnej úrovne v celosvetovom rebríčku krajín sveta je Slovensko niekde v hornej tretine.... ak si chce opäť naraziť rypák a spadnúť dobrovoľne zase o kúsok nižšie, smozrejme nič mu v tom nezabráni..... "Rizikom chudoby na Slovensku je ohrozených približne 615.000 osôb, čiže 11,4 % populácie Slovenska. Spolu s Českou republikou a Fínskom patrí medzi krajiny s najnižšou mierou rizika chudoby v Európe. Informovala o tom Národná banka Slovenska (NBS) pri príležitosti medzinárodného dňa boja proti chudobe, ktorý bol 17. októbra.
Odpovedať
@purplesticks "Ak sa Vám to nepáči, kľudne si zavolajte tých Vašich IT-čkárov, právnikov, vlogerov...Berte alebo nechajte tak, zdvihnem telefón a hneď mám min. ďalších 4 ľudí, ktorý to zoberú za takú cenu"" Ale pracu maju povacsine uplne na hovno, odflaknutu. Hlupaci su to, ale tato doba im praje, dari sa im, lebo vacsina ludi je lava/nema cas, tak si zvykli. Snad to raz skonci a aj tento trh sa trosku precisti. Inac som ten jeho IT-ckar, a dom som si postavil z 85% svojpomocne, lebo som videl ako to tie partie spravia "kvalitne". Ale milujem ako sa chvastu
Odpovedať
Nikdy sa na svete a aj na územi dnešného Slovenska nežilo tak dobre ako teraz. Nikdy tu nebola taka vysoka životná úroveň ako v súčasnosti. Ľudia sú rozmaznaný a nevedia či od dobroty. A ak sa má niekto zle je to len a len jeho vina že to nevie vo svete kde sa má toľko ľudí dobre Pre vecných hejterov mohli by ste žiť v najdokonalejsej krajine sveta ale aj tak by ste čistili záchody a nadavali na život 😉
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@emresanter No môj kamarát ide staviat tohto roku a ma nakupeny všetok materiál a všetko vybavené ohľadom kanalizácie základovej dosky aj elektriny ,strechy ,okna dvere ,stierky, stavia si to svoj pomocňe našiel si iba nejakých murárov, ktorí mu budú pomáhať zatiaľ ho to všetko komplet vyšlo na 120k, ale mali domček to nie je, čo tu čítam aké sumy, že 160k za mali domček si myslím, že je OK iba pre ľudí, ktorí do toho nechcú vložiť žiadne úsilie a radšej to vložia do rúk firmám, ktorí to za nich všetko urobia pokiaľ idete na vec logicky a rozumne tak sa dá stále, aj pri tych dnešných cenách postaviť možno, aj nadštandardný domček za rozumne peniaze ovšem pokiaľ do toho chcete vložiť, aj svoje vlastne úsilie, ako sa vraví bez práce nie sú koláče, keby som mal staviat ja tak idem do toho určite svojpomocne a nenechám to do rúk firmám, ktorý stále niečo dodrbu a potom sa to o par rokov na tom domčeku ukáže firemné stavby sa nikdy nemôžu rovnať stavbám, ktoré si ľudia postavili svojpomocne.
Odpovedať
@michal_pompa tu nesuhlasim. su skusene firmy, kt vedia isto lepsie postavit ako neaky zaciatocnik svojpomocne hoc ako dobre by si chcel postavit sam sebe tak bez skusenosti sa vies a mozes velmi rychlo pomylit ci uz pri kupe materialu alebo jeho aplikacii. dalsi faktor je cas, kde majitel nie vzdy ma a napr bude radsej hrat sa s detmi. venovat cas stavbe nie je vzdy to spravne rozhodnutie a rozhoduje situacia.
Odpovedať
@stefan222 100% súhlasím. Generalizovanie, ktoré robí @michal_pompa "firemné stavby sa nikdy nemôžu rovnať stavbám, ktoré si ľudia postavili svojpomocne" je hlúposť. Skúsenosti a know-how nie vždy vynahradíš "chuťou do roboty" a "srdiečkom". Áno, existuje veeeeľmi veľa zlých firiem, ale existuje aj niekoľko dobrých firiem, ktoré si samozrejme dajú za dobrú prácu zaplatiť "dobré peniaze".
Odpovedať
My sme začali stavba 08/2021, mali sme povolenie, aj financie na stavbu tak sme šli do toho, oslovili sme prv firmy za koľko nám to vedia postaviť a nakoniec sa manžel rozhodol, ze si dom postavi sám a tým sme ušetrili takmer 50 percent, aj materiál všetko zháňal skôr, kým bolo. Teraz už pomaly finisujeme. Teraz počúvame o tom že niet materiál alebo sa dlho čaká takže sa nedá moc plánovať. Ale ak ušetriť tak všetko čo viete urobiť si spravte.
Odpovedať
Profilova fotka
@lrdk súhlasím aj ako písal Štefan, my sme stavali s firmou na kľúč + subdodávky a živnostníci , len mám pár pravidiel ktorými sa v živote riadim a to hlavne je Nikomu nedávam zálohy a prachy vopred , zo skúsenosti druhých viem, že fusersku firmu od serióznej najlepšej spoznaš tak, že väčšinou chcú peniaze vopred a potom to je už boj, hádky a súdy a pod. lebo platí psychologicky faktor, že ak už máš peniaze vopred , klesá motivácia dielo dokončiť a môže mi hovoriť čo chce kto chce , je to proste tak ... Sú kvalitné firmy aj živnostníci s ktorými sa dá dohodnúť ... My sme stavali pred troma rokmi a paralelné somnou stavali aj dvaja kolegovia a jeden kamoš všetci svojpomocne , nakoniec e skončili všetci na takmer tej istej cene s tým rozdielom ,že ja som býval o rok skôr ale oni mali dom nie z poľskej termalici ale jeden porothermu sakra rozdiel 😀
Odpovedať
@dexter89 veľmi dobre napísané. My sme napr. stavali cez firmu do štádia Holodom+ (čiže naviac veci ako komplet žalúzie, EZS, kamery, atď.) s veľmi slušným menom a veľmi dobrými referenciami. Všetky platby boli definované v ZoD a každá sa samozrejme platila až po dokončení a odovzdaní príslušnej etapy stavby. Posledná platba sa dokonca platila až po odovzdaní celej stavby a odstránení závad, ktoré sme si spolu prešli v odovzdávacom protokole. Dokonca bolo obdobie, kedy sme čakali na čerpanie hypo pre nekonečné byrokratické procesy a firma stavala ďalej na "naše dobré slovo". Čiže áno, sú firmy a firmy. Generalizovať sa fakt nedá..
Odpovedať
@lrdk dobrý poprosím názov firmy ďakujem
Odpovedať
Všimli ste si že všade sú reklamy na Wienerberger ale tehly nemajú nikde 😄 to je veľmi zaujímavé
Odpovedať
@lrdk Môžem aj ja poprosiť názov firmy, nakoľko ma to tiež čaká a nerád by som sa popálil...ďakujem
Odpovedať
@pety7 @frotta poslal som to správy, nech tu nerobím nepovolenú reklamu.
Odpovedať
@lrdk nerobite reklamu len sebe ako firme?ci mozem vediet firmu a foto prosiim domceka?dakujem
Odpovedať
@stefan222 našťastie nemám v profesnom živote so stavebníctvom spoločné vôbec ale vôbec nič 😄 V každom prípade, rád pošlem odkaz na ich web do správy - sú tam aj fotky môjho domu.
Odpovedať
@lrdk aka bola cena ak moxem kludne donspravy. dakujem a pocriem ten odkaz. mate krasny dom
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Profilova fotka
@lrdk mozem aj ja poprosit nazov firmy? dakujem pekne aj za blizsie info
Odpovedať
@adena7 jasné, poslal som do správy.
Odpovedať
@dexter89 @lrdk mozem aj ja poprosit nazov firmy? Dakujem
Odpovedať
Prečo nenapíšeš priamo sem?
Odpovedať
Profilova fotka
tiez by ma zaujimalo o aku firmu ide, kludne mi posli 🙂
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?