Pôjdu ceny stavebného materiálu ešte hore?

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý deň.. Plánujeme prerabku.. Nadstavbu... Ale teda co sme si zisťovali ceny tak strašne ako to išlo hore.. Myslíte si že to ešte pôjde? Alebo ze to bude možno o rok troska lepšie? Ďalší rok chceme nadstavovat prerábať.. Ale teda tie ceny hranoly, osb dosky, polistieren.. Hrôza.
Odpovedať
Profilova fotka
@leatea prosím. Akú skriňu?? Ja hľadám drevo a na to dva umývadlá..
Odpovedať
@aisulka Poslem do spravy link
Odpovedať
@dusantt Ahoj ja verim, ze coskoro sa zbavime tohoto otrockeho systému, ktory nam nedovoli po uzivat volnu energiu. https://qanon.sk/
Odpovedať
@valeriapoe toto si dal "silnu" stranku 😄
Odpovedať
@valeriapoe dalsi, co mu hrabe...
Odpovedať
Stavebníci, tak ako ? Eviduje niekto blížiace sa zlacňovanie, aspoň stavebnej ocele ? Uvažujem, či kari rohože nakúpiť teraz alebo až po novom roku.
Odpovedať
Profilova fotka
@purplesticks ja si myslím že to po tretej vlne pôjde zase hore
Odpovedať
@micjak Prestante uz s nezmyselnymi vlnami. Este tomu verite? Co sa tyka cien, tak pojdu hore dovtedy pokial bude zakaznik tie ceny akceptovat a nenajde si iny trh.
Odpovedať
@micjak To ani nahlas nevyslovuj, lebo rovno roztrhám stavebné povolenie 😠 😄
Odpovedať
@marian_8 dopyt bude stale, je jedno ci osb stoji 4x tolko ako predtym...ceny dole nepojdu
Odpovedať
striehnem na EPS, graf je s oneskorenim 5 tyzdnov, nieco malo uz kleslo a myslim ze s ostanymi mat. to bude podobne
Odpovedať
Profilova fotka
@marian_8 jasné že áno , nezavrhuj niečo čo neexistuje len preto že si lenivý si dať do obchodu rúško ... A sú aj ekonomické cykly tiež to vyzeraju ako vlny a my sme zrovna dole
Odpovedať
Článok sa načítava...
tiez som spozoroval pokles ceny (rovnake stavebniny) eps o cca 15% oproti maju bohuzial si ale myslim, ze na hodnotu na akej bol sa uz nevrati ... kazdopadne keby ale klesli ceny osb a dreva nejak, bolo by to fajn nemusia byt uplne ako pred ale taky skok ako nastal ...v okoli co predavali rezivo, presli na ine a uz to nieje, ze odbehnem za roh ked nieco treba ... na tej OSB to ale vidiet najviac ...dosku co ma stala pred 2r cca 28e to je teraz 75 takze ja som napr. upustil od dreveneho rostu a osb nato ...
Odpovedať
@s3ho graf je sice pekny ale kusok neprehladny, mas k nemu nejaky zdroj, kde by som si cisto pre zaujimavost vedel vyfiltrovat a neskusil rovnake farby a tipoval co jednotlive osy znamenaju ? 😄 alebo mozes napisat konkr. priklad aby rec nestala
Odpovedať
@purplesticks oceľ asi ani veľmi nie, len pred týždňom išli hore ceny strešných oceľových krytín u nemenovaného výrobcu o +15% v priemere.
Odpovedať
Už je pokles na železe aj EPS, ale je problém že stavebniny majú skladom zásoby, ktoré kúpili keď boli ešte vyššie ceny. Pri predaji ich teda systém nepustí a musia zásoby predať ešte za predošlé ceny. Keď sa vypredajú zásoby, majú na výber znížiť cenu alebo si to ešte môžu umelo držať hore podľa toho ako majú ešte nastavené ceny okolité stavebniny. Ale teda ani ja nepredpokladám, že sa už ceny vrátia tam kde boli, lebo medzitým by aj tak prišlo k prirodzenému každoročnému zdraženiu o x%. Zdražela OSB a drevo, tak podbitie striech začali robiť sadrokartonovými profilmi a hrubším XPS. Ale už zdraželi aj profily. Dosť vecí zdraželo ako keby len preto, že mohli.
Odpovedať
Profilova fotka
tiez som si vsimol, ze nieco islo mierne dolu. ale zase nie je to nejaky extra rozdiel. no pri vacsich nakupoch potesi. tak tak, co maju na skladoch, to lacnejsie nedaju, kedze nakupili za vyssie ceny.
Odpovedať
Keď je dopyt,tak cena ide hore,najhoršie je,že v celej EU je dopyt a na dalšie roky bude aleaspoň taký dopyt,ako bol pred covidom,tak výrobci/predajcovia nebudú mať dôvod znižovať ceny na minuloročné. Polystyren,drevo,železo sa vyrovná,ľudia už teraz za to nechcú dávať toľko €, viacero ľudí odložilo dokončenie domu na budúci rok alebo na dalšie roky. Ak máte už € , tak to čo ušetríte na čakaní,tak sa zas predraží na iných veciach,inflacia bude cca 5%...
Odpovedať
@shadowmilan https://www.plasticportal.sk/sk/cenov... Je to tam samozrejme aj v tabulkovej forme a tak ako som písal majú ceny 5 týždňov staré
Odpovedať
Od nového roka pôjdu ceny cementu vzhľadom na vyššie ceny povoleniek, vstupov a energie hore a bude to postupné každoročné navyšovanie o desiatky percent. Takže od nového roku pôjdu hore ceny tehly(elektrina, plyn), bet. výrobkov, lepidlá atď. Reálna inflácia, predtým, ako zmenili jej metodiku je okolo 14%. Pri tejto vláde, lenivom ministrovi hospodárstve, ktorému občas ani zreničky nevidno sme s hospodárstvom na konci v celej EÚ. Budúci rok bude veľmi ťažký, u nás sa efekt vďaka tejto vláde znásobí. Ak máte za čo stavajte, blahobyt a dostatok všetkého skončil, ideme strmo dole.
Odpovedať
Klidek, v stavebninach u nas mali 30% zlavu na OSB dosky, z nejakych 85€ na 55€/ kus 😄 Co na tom, ze ta ista OSB doska este pred pol rokom stala 15€
Odpovedať
Profilova fotka
@roman_x no otázkou ostáva, či pri rapídnejšom poklese dopytu, neklesne aj cena , hovorí sa o kríze podobnej tej 2008, že náš v najbližších rokoch neminie... vtedy ceny tiež rapídne poklesli... ak veľa ľudí bude vyčkávať , prípadne nebude stavať tak dopyt logicky klesne tým pádom aj cena... otázka znie, či to bohatšia vrstva a developeri budú vedieť udržiavať len svojim dopytom... čo sa zatiaľ tento rok dialo ,a priori sa stavia vzhľadom na dopyt stále žalostne málo, čo vedie ceny nehnuteľností do neba v rámci EU máme stále najmenej nehnuteľnosti na obyvateľa a našim tempom výstavby sa to ani nemení nejak rýchlo... takže priestor na pokles nevidieť v dohľadnej dobe, to by musela prísť najprv enormná kríza spotreby
Odpovedať
@dexter89 Zijem na zapade SK a teda ak pisete ze sa na SK stavia zalostne pomaly, tak neviem ci sa ti ludia stahuju z Marsu alebo ich niekde klonuju, no tych barakov co vyrastlo v okoli BA, TT, celom Povazi ale aj v inych kutoch SR ktore som mal moznost navstivit, to vyzera akoby pred 10 rokmi zili ti ludia fakt niekde na stromoch, ked sa zrazu vsade stavia ako o zivot. Hlava mi to neberie hlavne v umere k poctu obyvatelov, ktory urcite nerastie tak raketovo, ako vystavba v spomenutych oblastiach. A vsetci stale kricia, ze je nedostatok bytov.
Odpovedať
Profilova fotka
@robo91 Problémy sú dve 1. Nárast obyvateľstva a migrácia smerom na západ , presne tam kde píšeš rastie ekonomika najrýchlejšie v okolí BA , Považie až po Žilinu ... Sťahuje sa tam kopa ľudí alebo tam ostáva žiť každoročne kopu študentov z východu a pod. , Ktorí si tam nájdu partnerov a robotu samozrejme ... Ja som z východu ale pracujem viac menej po celom Slovensku presúvam sa po regiónoch takže vidím že u nás na východe to rastie v okolí miest Prešov , Košice a to je asi tak všetko ... Všetko na východ od Prešova a Košíc sa vyľudnuje a čo má ruky a nohy a vie niečo robiť uteká preč smerom na západ alebo zahraničie ... Najhoršie paradoxne je to nie na krajnom východe , ale na juhu stredného Slovenska čo som mal možnosť vidieť ten rok aj minulý sme robili v okolí rimavskej soboty, nič žiadne nové bungalovy ani developerské projekty ... Samé staré a prazdne ruiny čo má nohy odtiaľ odchádza ... To je bohužiaľ Slovensko veľké regionálne disparity sa prehlbujú každým rokom viac a viac ... politika to nerieši 2. Problém nedostatku má aj ďalší dôvod a to špekulanti a developeri ... ľudí čo skupujú nehnuteľností hneď po kolaudácii na biznis či prenájom ... Takže to spôsobuje ďalší tlak na nedostatok bytov , že niekto skúpi hneď veľa naraz a nič neostane pre tých čo napr. Potrebujú bývať ,mladé rodiny napr. ...takze aj to znizuje ponuku a následne zvyšuje cenu
Odpovedať
Ceny po 2008 šli krásne dole, tehly boli po 99 centov, stav. drevo 140 eur/kubík, ... teraz to už nehrozí, čaká nás olovená doba, stagnácia a vysoká inflácia. Oceľ môže po novom roku zlacnieť na ceny júl 2021, plánované uhlíkové clo ďalší pokles zastaví, tzv. zelený údel z Bruselu bude tlačiť ceny energií hore, ja to vidím na každoročné výrazné zvyšovanie aj vzhľadom k tomu, že centrálne banky musia pokračovať v masívnej výrobe nekrytých peňazí a to bude tlačiť hore akcie, reality ... suroviny ako kremík, cín násobné zdraženie, niektorí obchodníci vsádzajú na cenu ropy v decembri 2022 na 200$, kto môžete a máte za čo tak stavajte, alebo odchod do zahraničia. Slovensko na tom bude budúci rok veľmi zle, OFZ dnes zastavilo výrobu viac ako polovice pecí, to isté hrozí Slovalcu, Dusle ... a zodpovední, ktorí by to mali riešiť riešia svoju osobnú pomstu - zatýkanie, alebo šnupú Plačkovej prášky, o Slovensko im nikdy nešlo, ideme dole.
Odpovedať
Profilova fotka
@roman_x presne toto sme riešili minulý týždeň s kolegom , býva pri Trnave staval tam bungalov v 2008 a hovoril že akurát vtedy boli masaker nízke stavebniny . V podstate bungalov menší okolo 80m2 ho vyšiel na 45 tis€ ... Ja som staval v roku 2018/19 a o trochu väčší bungalov ma vyšiel na kľúč na 80tis €... Kamoš stavia teraz a rovnaký bungalov ho vyjde na 110tis€ a viac takže tak ... Ja by som dnes už asi ani nestaval ale kto na to má financie nech stavia čím skôr , tiež si myslím ako píšeš že dole to nepôjde tak skoro ... Možno o pár desatín % ale kto čaká že nehnuteľnosti padnú o 10 či 20% tak sa obávam že to je zbozna predstava ... Keby to padlo o 20 a viac % to by musela prísť brutálna kríza a to by sme mali asi väčšie problémy a de facto by na kúpu nehnuteľnosti v tých časoch aj tak nikto nemal ... Ale to sú len fikcie
Odpovedať
@roman_x neviem prečo miešaš do toho slovenskú vládu. ktokoľvek by tam bol, vyzeralo by to úplne rovnako. dokonca keby tam boli aj tí "hrdinovia z ulíc" nevyzeralo by to o nič lepšie ba násobne horšie. Najlepšie to popísal @dexter89. Západ Slovenska trpí na to, že tam je pretlak dopytu, ktorý nestíha pokrývať ponuka. Východ Slovenska (myslím teraz ako Slovensko rozdelené napoly) zase trpí na to, že tam nie je ponuka a dopyt (ľudia) sa presúva na západ, kde ešte tak podporujú pretlak dopytu. Aby sa toto zmenilo je neskoro, bohužiaľ nemáme diaľničné prepojenie BA-KE (či vlastne máme od roku 2010? 😄 ) nehovoriac o ďalších úsekoch ktoré to potrebujú ako soľ, s modernizáciou železničného koridoru sme sa za 10 rokov dostali od Trnavy po Žilinu, čo by znamenalo že potrebujeme ešte ďalších minimálne 20 rokov aby sme došli do KE. A kde je údržba a modernizácia ostatných tratí? a mohol by som pokračovať donekonečna a ešte ďalej...správny poriadok z roku 1967, Stavebný zákon z roku 1976, Občiansky zákonník z roku 1964, ktoré ani 31 rokov od pádu komunizmu a 28 rokov od našej samostatnosti nie sme schopní novelizovať... Stačí sa pozrieť do Čiech kde sú oni už len s rozvojom infraštruktúry dnes a kde sme my. A toto nie je vina nejakých osobných animozít pár politikov. Toto je dôsledok celkového politického vývoja. Ale nemá význam to tu miešať, problémy s cenami materiálov sa netýkajú iba SR, je to celosvetový problém, ceny komodít na burzách letia raketovo hore a nikto na to nebol pripravený...
Odpovedať
@sousedekovci89 No presne človek prejde pár metrov do čiech a zrazu vidí v pomaly každej maličkej dedine chodníky a tu?? Ani chýru ani slychu. a čo sa týka cien stav. materiálov, všetko sa časom uvidí, ale o moc lacnejšie to nebude s tým nech nikto neráta. Tie komodity ktoré narástli v globále o 30% tak sa očakáva že maximálne klesnú o 10% tzn. aj tak zdraženie.
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 presne si to popísal a ešte jeden problém si načrtol čo som ja nespomenul ... A síce byrokracia ... Hlavne stavebná byrokracia a zastaralé zakony v stavbe týka sa to ako diaľnic tak aj výstavby bytov či domov... Napr. Ja som vybavoval stavebné povolenie 2 roky a výstavba domu od prvého výkopu po nasťahovanie trvala 6 mesiacov ... To je choré osedivel som z toho ... V stavebných konaniach chyba proporcia námietok , t.j. ku konaniu sa má možnosť vyjadrovať a naťahovať konania kopu inštitúcií ktoré de facto nemajú vlastnícke alebo len podruzne práva ale hľadí sa na nich v konaniach ako na rovnocenných partnerov a vlastníkom čo je choré ... Ja chápem nejaký vyšší záujem z oblasti ochrany prírody či napr. Pamiatkový zákon , ale celé je to zle nastavené . Musia byť presne nastavené pravidlá čo je vyšší záujem a tu je to na hlavu ... O novele zákona sa hovorí roky no nič sa nedeje ... Ja som prišiel o roky života napr. Mi pamiatkový úrad nariadil archeologický výskum na pozemku pred stavbou , aj keď nie som v pamiatkovej zóne ani nič ... Proste úradník od stola rozhodol na základe pamiatkového zákona lebo pred 10 rokmi vedľa našli pri stavbe cesty nejaké mince zo stredoveku .... Tak to nariadili aj mne ... Mne to nevadí ale vadilo mi že podľa pamiatkového zákona som si musel sám nájsť firmu a zaplatiť všetky náklady na výskum a im len odovzdať dokumentáciu ... Oponoval som že nech si to prídu robiť sami keď chcú ale nie že taký je zakon oni to len nariadia a čakajú a zdržujú ... Samozrejme nič sa nenašlo ... Problém je že to zdržuje a okrem iného aj obmedzuje vlastnícke práva , čo je v rozpore z ústavou SR ... Tam je jasne napísané že vlastnícke právo môže byť obmedzené vo vyššom zaujme ale len za primeranú náhradu ... Cl.20 ale pamiatkovy zákon to napr. Ignoruje ... Nariadi vám výskum obmedzia práva a ešte vám príkazu nájsť si firmu a celé to zaplatiť a bez toho nezískate právoplatné stavebné povolenie... Takže čo je v našej krajine pamiatkový zákon viac ako ústava ? A to je len jeden úrad a jeden malý dom ... Teraz si predstav také výstavby diaľnic či developerské projekty .... Koľko všakovakých vyjadrení tam musia mať ... A prečo to tak dlho trvá 😀
Odpovedať
@robo91 lenze teraz toto bola vyhodna akcia pre mnohych 😄 Akoze tie ceny mnohych veci su ze dovidenia a podla mna to tak dolu nepojde, ked aj tak sa stavia stale dost aj ked ceny isli hore.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?