Oplatí sa stavať

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte,momentálne viem pri predaji môjho bytu zarobiť až 80 000€.Oplatí sa mi v dnešnej dobe stavať dom.Všade len počujem a vidim ako všetko ide hore.Pre 4 člennú rodinu sa cena bungalovu na koľko priblizne môže vyšplhať .3 izbový?Nitriansky kraj.Dakujem za každú radu
Odpovedať
Ono je to tazko. Vzdy som si myslel, ze ludia si stavaju/kupuju domy lebo v nich chcu byvat. Nie preto ze sa to oplati.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Toto sme riesili my pred 1,5 rokom - kupili sme pozemok ze ideme do toho aj ked uz vtedy sa hovorilo ze stavebne material idu hore a neoplati sa. Keby nam stavebny urad vydal povolenie v zakonnej lehote sme vysmiati ako leco kedze cena bola o 60 tis nizsia ako teraz po 1,5 roku kedy nam KONECNE VYDALI STAVEBKO. Takze po 1,5 roku zaciname stavat, cena o 60 tis vyssia, uroky o 2,5% vyssie a aj tak ideme do toho. Na co cakat? Na to ze ceny spadnu o 50%? Kedy sa to stalo??? Ak pride vojna sem samozrejme vsetko sa zmeni ale to uz mozno ani nebude mat kto tieto komenty pisat 😄. A nezabudnem ako otec riesil pred 5 rokmi ze ake su ceny bytov vysoke a ze sa neoplati lebo pride kriza. Nakoniec som ho ukecala aby kupil a momentalne by byt predal o 35% viac. Takze ak sa aj rozhodne ist do toho treba ratat s tym, ze do roka stavat isto nezacnete - to je kruta realita nasich uradov. Od 2024 ma platit novy stavebny zakon a to estelen bude bordel. Za stavebne povolenie sa nude platit podla vymery domu a navyse to uz nebudu riesit procesom ako doteraz.
Odpovedať
Stavať? Ako komu. Ten vo fabrike s 800 eurami nepostaví asi nič moc. Tí z BA offisov, čo berú 1500-2000 zoberú úver a postavia nieco. A ten, čo má nejaké dobré podnikanie, ti budú stavať bez mihnutia oka aj keď ich vyjde dom 500 000 🤷‍♀️ Vždy to bolo tak, že niekto na to nemá, iný má a niekto ešte viac.
Odpovedať
@malase85 neviem ja som mal stavebne za 3 mesiace vybavene.. stalo ma to sice 1500€ ( sprostretkovatel) ale za 3 mesiace som mal stavebko a okamzite zacal stavat.. kebyze si vybavujem sam usetrim 1500€ ale na materialoch prerobim tisice lebo rastu kazdym dnom ceny
Odpovedať
Profilova fotka
@terry25 a ten pracujúci vo fabrike býva kde? Ak u rodičov...OK. Ak po prenájmoch... rovnakú sumu dá na splátku úveru a býva vo svojom. Je to uhoľ pohľadu. Každý musí, chce bývať. A stavať sa dá i menší dom, lacnejšie... Plakať a čakať sa neoplatí, proste postaviť sa čelom k realite. Chce to vôľu a disciplínu, ale dá sa aj v dnešnej dobe.
Odpovedať
@jankazb to je fakt, len pre mnohych je hypoteka, uver nejaky ten zavazok a maju strach. Mam jedneho takeho kamarata, co uz roky byva v podnajme a za tie peniaze kazdy mesiac si ozaj mohol platit vlastne byvanie, ale presne ze ma obavu z toho, ze strati raz pracu a zostal by v problemoch, takto sa len odstahuje.
Odpovedať
@zerex4 To je bežný omyl,že nemá závazok bez hypo. So 4 člennou rodinou potrebujete minimalne 3 izbák na normálne žitie, prenájom je cca 500+€ , keď nezaplatí,tak pôjdú pod most. Rozdiel nevidím,hypoteka sa dá ešte poistiť,keď porovnám výhodu m2 domu+ pozemok s hypo vs splátka,tak velký rozdiel nie je. Ten kto postavil 1-2r spatne a má hypo na 10r fix ,tak môže byť vysmiaty,keď mu splátka "klesá" z roka na rok o 10tky percent skrz inflaciu,ak sa platy budú doťahovať.
Odpovedať
@budix ano, ved mne sa to tiez zda ako nezmysel, ale vela ludi to prave takto vnima, ze si myslia, ze vlastne je to lepsia cesta. Len skor ci neskor ti ludia podla mna na to pridu, ze nerobili dobre, ze mohli uz mat nieco svoje a v klude si zit.
Odpovedať
@budix Som vysmiaty 😄
Odpovedať
U nas su uz najmy lacnejsie ako brat hypoteku. Ale nie preto ze najmy sli dole, avsak preto, ze hypoteky su drahe a nehnutelnosti tiez.
Odpovedať
@uhlikova_stopa teraz uz veru ano, uz to islo hore, ale stale je velmi vela ludi, ktorych to neodradi a aj tak beru hypo, som zvedava ako to bude o par rokov, dufam, ze budeme zvladat platit vsetko v pohode
Odpovedať
Ocakavam ze o par rokov zacnu byt na predaj relativne novostavby od ludi, ktori nebudu zvladat platit hypo ti co si ju vzali este za cias 0.8% s fixom na 5r. A tiez zacne byt zaujem o stare bucory o ktore teraz nikto moc nestal. Su v dedine, napojene na siete, so skolaudovanou cestou... da sa viac?
Odpovedať
Článok sa načítava...
V Maďarsku je základný úrok 13% Viete aké budú úroky pri hypo za smiešnych 100 tis? A to úročenie príde aj sem. Inflácia zrýchľuje a začína postupný špirálový prepad HDP, zasiahne to Nemecko a hneď za ním nás. Od lacného plynu sme odstavení na roky, ako vnútrozemský štát na to kruto doplatíme. Pred pár týždňami nespokojní výrobcovia písali, že ak štát nepomôže, cena cementu bude medzi 10-15eurami za vrecko a to bude nepredajné. A k tomu smerujeme, kolaps štátu a tí, ktorí by to mali riešiť sú v úlohe pozorovateľa, oni nekonajú, iba pozorujú, Eurokomisia robí všetko preto, aby situáciu ešte zhoršila, pri cenových stropoch na ruskú ropu čakajte cenu ropy na 200$ a naftu na 4 eurách. Máme 300 tis ukrajincov, preplácanie ubytovania jedného cca 660eur + stravné, vojna potrvá ešte rok. Sme úplne vybrakovaná krajina, nie sú peniaze na nič, na lekárov, dôchodcom, samosprávam. Je otázka krátkeho času, kedy štát nebude mať na výplaty a dôchodky. Za takýchto podmienok a neistôt sa nedá plánovať a stavať. Na pozemku vysaďte zemiaky, zeleninu, ceny potravín budúci rok budú šialené. Mierne zlepšovanie v našich končinách až v roku 2025.
Odpovedať
@roman_x to ako? trávnikárom odzvonilo?
Odpovedať
Profilova fotka
@osik11 teraz je ťažké predať, ak máš kupcu predaj,ak máš pozemok tak menší bugalow 150t.samozrejme žiadne plytvanie ,teraz dokončujeme a to už je aj oplotené,podlahovaka ,Tč,solar
Odpovedať
@roman_x na zaklade coho pises, ze zlepsenie az v 2025? nehovorim, nevidim to ani ja moc ruzovo, ale toto co pises je podla mna zbytocne strasenie a plasenie, keby som takto rozmyslal, tak v noci ani nespim.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?