Naklady na kurenie - drevodom s tepelnym cerpadlom

Ahojte, ma niekto postaveny drevodom od BF stavby v prevedeni na kluc EXKLUZIV? Zaujimali by ma mesacne naklady s tepelnym cerpadlom...dakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@henyka86 vzhľadom na skutočnosť, že tie Exkluziv sú a samozrejme musia byť v roku 2021 vždy len A0 a lepšie, tak tá spotreba bude rátaná na m2: A0: ≥ 54 kWh/m2 A1: 55 - 108 kWh/m2 B: 106 - 216 kWh/m2 V skutočne v hrubom ak máte 120m2 a na m2 je potrebných prinajhoršom 54 kWh na kúrenie + ohrev TUV, tak bude domu potrebné dodať okolo 6 500 kWh ročne. Pri tepelnom čerpadle s COP okolo 3,5 bude potrebné množstvo na kúrenie a ohrev vody okolo 1 850 kWh elektrickej energie. Buďme ale pesimisti, tak to bude okolo 2 000 kWh ročne za kúrenie a TUV, a do toho ešte nerátame počet osôb žijúcich v domácnosti - trocha vyššia spotreba TUV. Niekomu ale stačí 21,5°C v dome, niekto má rád 23°C. O to vyššia bude spotreba. Ak tam budú žiť napríklad 3 osoby, tak na každú osobu rátať okolo 800-900 kWh na svietenie, komfort, a iné potreby v rámci využívania elektriny (notebook, PC, kavovar atď atď - hej to sú detaily - každý sme iný). Čiže môže byť, že ak tam bude TČ s ohrevom vody, dom bude mať tie najhoršie možné straty v rámci A0, tak spotreba s 3 osobami v domácnosti bude okolo (dajme priemer) 2 000 + 2 500 = 4,5 MWh. Ak si zoberieš priemernú cenu za EE - 0,138 €/kWh = cca 621 € ročne za elektrinu. Ale toť je len môj prepočet, to tepelné čerpadlo môže mať v určitých podmienkach COP okolo 4, takže zas bude len nižšia spotreba, ale môžete mať vyššie nároky na teplo či množstvo spotrebovanej TUV. Treba si uvedomiť že ak bude TČ, a dom bude A0, tak by jeho spotreba pri normálnych podmienkach nemala prekročiť okolo o 2 MWh ročne. Všetko záleží od toho aké TČ bude použité, s akým výkonom. Toto sú veci ktoré ti nikto dopredu nepovie. Lebo môžeš mať jeden dom v identickej konfigurácii ako je tvoj dom, a oni budú mať nižšiu spotrebu - budú kúriť na nižšiu teplotu ako ty, budú menej čistotní - nebudú sa sprchovať a kúpať každý deň, budú mať vonkajšiu jednotku na východnej či južnej strane - nižšia účinnosť TČ a podobne. Je proste veľa faktorov. V podstate sa s dobre nakonfigurovaným TČ dostanete na spotrebu plynového kotla - v prepočte na €. Váš dom môže mať ale potrebu tepelnej energie nie 54 kWh/m2 ročne, ale môže mať napríklad 25 kWh/m2 a to zásadne mení situáciu. Z brucha - to nejde, pre to aj keby tu bol niekto kto má od nich dom ktorý budeš chcieť aj ty, tak to bude skutočne len orientačná informácia / skúsenosť. Držím palce 🙂
Odpovedať
asi som sa spytala moc laicky😀ano toho som si vedoma ze tych faktorov od coho sa vyska nakladov odvija je viacero..zabudla som uviest ze ak sa jedna o dom s Uzitk.plochou okolo 120m2...chcela som vediet tak priblizne..zatial sa len chystame stretnut s BF, ved sa blizsie poinformujeme...dakujem Vam za odpoved a pekny den prajem😉.
Odpovedať
@henyka86 v takom dom zaplatíš za používanie dátových služieb (mobil, internet, tv) viac ako za kúrenie 🙂
Odpovedať
@slavoslav za pevné pripojenie iste nie a za mobilné podľa programu, dlhé príspevky by iste ani sem nikto nepísal z mobilnej siete
Odpovedať
@duzu ja platím Tkomu skoro 40€ a za kúrenie zaplatí menej, takže určite áno 🙂
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?