Malý domček pre nás ...

Zobraz úvodný príspevok
Zdravím všetkých, rada by som poznala názory, ktorý už majú domček menších rozmerov. Chcela by som domček pre mňa a svoje 2 dcérky, mám známeho, ktorý už roky vlastní malú stavebnú firmu, je veľmi šikovný a seriozny, poznáme sa už roky od ZŠ. Zatiaľ to nemám potvrdené, ale zdá sa, že by mi vedel postaviť domček do 50 tis, prikladám obrázok. Pozemok mám 670 m2. V hotovosti 18 tis. eur. Čo týka materiálov, úplne štandard, nič extra, obyčajné, útulné, nám ide hlavne o tom mať dvor, deti snívajú o zvieratkách, hojdačke na dvore, bazéne v lete / nafukovacom 🙂 /. Teraz bývame v obecnom nájomnom 2 izb. byte.
Odpovedať
@karoli12 myslím, že to je veľmi dobrý známy, drali sme spolu školské lavice 🙂 uvidíme čo mi povie keď sa budem chcieť dohodnúť, ak to nevyjde, zostane v tom našom obecnom bytíku, no čo už, svet sa nezrúti...ale zatiaľ skúšam 😎
Odpovedať
Obytné miestnosti :3 Úžitková (podlahová) plocha :61,9 m2 Obytná plocha :38,6 m2 Orientačná cena na "kľúč" :71 000 € Orientačná cena materiálu :42 600 € Rozmerovo ako náš byt,ale o izbu viac, to by nám aj stačilo. Len tá cena na klúč by u nás mohla byť nižšia, keď to budem mať po známosti 🙂
Odpovedať
@malena určite sa nespoliehaj, že keď je to známosť, tak ťa bude dotovať. Jedine, že ak si pekná baba, tak si pripomenie, že ste drali tie lavice, a potom by ťa možno inak ešte chcel drať😀 Ber to ako humor, nič v zlom🙂
Odpovedať
@jurkoboss no skúsim sa neuraziť 🙂 ....ale hento nehrozí, boli sme síce aj školská láska ale to už je passé, zostali sme priatelia, veď samozrejme nerátam s dotovaním preboha, len s tým, že by mi dal rozumnú cenu za prácu, ...nechcem nikoho zneužívať to určite nie. Výhodou je, že by jeho partia necestovala za prácou ďaleko, vzdialenosť pozemku - 3 km.
Odpovedať
@malena Nevýhoda tohoto posledného domu ...poznám ho, bol som v takom . Problém vidím v tej jednej izbe 8,6 m2 Mala by mať aspoň 13m2. aby to bola plnohodnotná spálňa alebo decká izba pre dve deti. Sny sú pekné ...ale isť takto sama do toho pri toľkých peniažkoch ...moc neodporúčam.
Odpovedať
Pekný večer, neviem, akú možnosť svojpomoci máte, ale cca pred dvoma rokmi dokončil dom jeden náš známy. Celkové náklady určite do 50000 (nie sú v tom ale úpravy pozemku, terasa, chodník). Dom má rozmery asi 9,5x7,5 (+ garáž, takže zvonku 9,5 x 11), je dvojpodlažný - druhé podlažie je riešené ako podkrovie, nemá plnú výšku stien. Väčšinu práce zvládol sám, čo nie, zabezpečoval cez živnostníkov (elektrina, podlahy). Myslím, že máte slušnú šancu zvládnuť navrhovaný domček v rámci svojho rozpočtu, i keď niektoré úpravy alebo kusy zariadenia (umývačka, krb) možno budú musieť chvíľu počkať. A v medzičase znova niečo došetríte... Len si myslím, že o chvíľu môže byť takýto domček malý...
Odpovedať
@malena ked by si mala moznost tak by ti urcite pomohlo vidiet nejaky realny dom. Mozno niektory z nich je podobny tomu co chces. http://domsnov.sk/dnidrevostavieb/?ut...
Odpovedať
@arasmas sama žena s 2 detmi si asi tej svojpomoci na dome veľa nespraví ... @igor256 čo máš stále s tým 31.1.2020 ? A0 platí od 01.01.2021 = takže SP musí dostať do konca roka, tj 31.12.2020 ... O žiadnom mesiaci k dobru neviem ... @malena vy si naozaj myslíte, že ak nejaká firma postaví dom na klúč za 75 tis. Eur, tak že známy spustí 25 tis. Eur a stále Vás nebude dotovať, hej ? Marže stavebných firiem síce nie sú najmenšie, ale zas tak veľké nebudú aby si toto niekto mohol dovoliť ... Naozaj sa mi zdá uletené riešiť dom rovnakých rozmerov, ako byt s tým, že tam bude len 1 izba a vy budete spať v obývačke len kvôli psovi, mačke, nafukovaciemu bazénu ... V každom prípade, tu mlátime prázdu slamu ... V prvom rade, skôr, než všetko ostatné, chodte do banky, alebo za nejakým finančným poradcom nech sa reálne pozrie na to, koľko vôbec peňazí môžete hypoteticky dostať (bez hodnoty nehnuteľnosti, len čisto z Vášho príjmu) ... Následne chodte za tým dobrým známym, z ktorým ste drali lavice a opýtajte sa ho, za čo to postaví ... Nechápem, keď máte taký fajn vzťah, prečo sa na cenu pýtate tu, keď stavať to má on a skúsenosti s tým má ... Počítajte aj s nevyhnutnými investíciami ... Asi budete chceť mať plot ... Oplotiť 670m2 pozemku, aj keď obyčajným pletivom, tiež nebude zadarmo ... Spraviť vpredu nejakú bránu, bráničku detto ... Stavebné povolenie bez vytvorenia parkovacích miest Vám tiež nedajú ... Predpokladám, že na záhrade nebudete chcieť mať burinu a asi čokoľvek, čo tam budete mať polievať vodou z obecného vodovodu tiež nebude chcieť ... Lopatu, rýľ, hrable, kosačku, hadicu, bazén, filtráciu, chémiu a podobne = to asi tiež v dome vnútri skladovať nebudete (nebudete mať kde) takže proste nejaká búda na náradie, tiež nebude zadarmo ... O potom si triezvo zhodnoťte, na čom ste ... Celá zvyšná debata je zbytočná ... Aj keď teda, ísť do takéhoto projektu NADORAZ s financiami, s tým ,že ostane X vecí nedorobených, bez partnera s 2 hladnými krmy na Vašich pleciach, to je lotéria ktorú by som nikomu neodporučil ...
Odpovedať
@lubk0 Aby bolo jasné ako to začalo...Raz prišiel môj otec že sa s ním stretol a rozprávali sa a on povedal, že mi postaví 3-izb. dom za 50 tis. Sama som bola prekvapená. Odvtedy sme sa pár krát stretli avšak ja som sa ho priamo nespýtala, či to myslel vážne alebo čo, bavili sme sa len vo všeobecnosti o domoch a pod...., povedal napr. že práve postavili dom so 4 izbami za 65 tisic, potom som bola sa pozrieť na jednej stavbe, ale bol to iba malý zrubový domček s 1 spálňou a kuchyňo-obývačkou, povedal že celková cena je 25 tis. Záväzný rozhovor som s ním ešte nemala, keďže ani ja sama neviem, čo a ako bude. Je pravda, že s financiami by to bolo NADORAZ. Momentálne uvažujem nad tým, že by som tam mohla dať postaviť len nejakú vikendovú chatu, urobiť záhradu a budeme pendlovať medzi bytom a chatou, vzdialenosť je iba 2 km a deti tam chodia do školy. Našla som peknú od WoodsSK. Skúsim zasadiť aj tie palmy 🙂
Odpovedať
Keď to len zbežne rátam a materiál vypočítali na 42000 tak zostáva 8000€ na prácu. Ak ten známy vie všetky profesie od základov, murovania, strechy, okien, rozvodov, omietok, poterov, obkladov a izolácií, tak odhadujem pri 4 ľuďoch cca 3,5-4€/hod, za čo určite nebudú pracovať, keď inde môžu mať väčší zisk. Ak vie vybaviť zľavu na materiál, tak to vidím na určitú úsporu, ale nepredpokladám, že pre dobré vzťahy bude teraz aj svojim zamestnancom menej platiť alebo doplácať zo svojho ten rozdiel. Radšej si dajte vopred naceniť všetko a aj iným firmám pre predstavu. Vzťahy sa môžu pokaziť a aby bol človek pripravený. Taktiež treba uvažovať, že výstavba určitý čas trvá a treba niekde bývať, čiže väčšinou sa platí hypotéka aj nájom naraz.
Odpovedať
Profilova fotka
S manželom sme kupovali dvojročný malý domček, ktorý má obytnú plochu 70m2. Pôvodným majiteľom sa zmenila životná situácia a potrebovali o niečo väčšie bývanie. My sme len už dvaja a nám to vyhovuje. Aj tak 3/4 roka trávime vonku a máme k domu aj menšiu zimnú záhradu. Keďže to bol typizovaný projekt, vieme, čo ich stavba stála a ostatné (časť oplotenia, nejaká vydláždena terasa, studňa) si zasa vieme naceniť, čo asi na trhu stojí. A to v dome nie je žiadny luxus. Ale aj tak (ak odpočítam hodnotu pozemku) musím skonštatovať, že cena bola o dosť viac ako 50 tisíc. Tiež tam nebola žiadna svojpomoc. My sme do domu, záhrady, dvora investovali ďalších 20 tisíc, aby sme si ho spohodlneli (chodníky, 1/4 plotu, záhradný domček, 2 parkovacie miesta, brána, klimatizácia, lokalna rekuperácia do spálne a celkovo záhrada, lebo v nej prakticky nič nebolo). K velkosti izby 8m2 len toľko, že taká izba je fakt mini a aj stiesňujúca. Jednu totiž máme len o trocha väčšiu. Je to pracovňa, hosťovská, alebo pre vnučku, keď bude u nás spať. Ale na trvalé obývanie .... to nie. Neviem si to živo predstaviť, ako by sa to dalo zvládnuť žene s dvomi deťmi, s malým obnosom, teoretickou hypotékou. Ja osobne by som do toho nešla, lebo by som sa obávala, že časom by na to doplatili deti .... raz až by chceli študovať napríklad. Ono to jeho vyhlásenie o dome za 50 tisíc môže byť len také z brucha. Ľudia len tak na ulici majú rôzne smelé vyhlásenia, ale keď príde na lámanie chleba, tak výdavky začnú naskakovať ako divé. Prajem dobré rozhodnutie. Možno to chce fakt chvíľu počkať a viac uvažovať, zisťovať. Možno si za pol roka poviete, že chválabohu, že som sa do toho nešla. Alebo sa časom môže všeličo zmeniť a budete sa už rozhodovať menej pod stresom.
Odpovedať
@lifelike Myslím, že je to mojou povahou, ktorá išla do všetkého po hlave, čo som si zaumienila som išla za tým.... vždy som chcela cestovať, tak som po skončení školy aj keď som mala hneď dobrú prácu, nechala som ju a vycestovala, žila som niekoľko rokov v zahraničí v rôznych krajinách, učila sa jazyky, bola som v toľkých situáciach, že som si myslela, tak toto je môj koniec, ale vždy som to nejak dala. Moje spolužiačky či iné kamarátky už mali rodiny a deti a ja som ešte rozmýšlala, že ešte chcem vidieť a precestovať kúsok sveta...Potom prišlo aj na mňa a zatúžila som mať deti, zasa som toho vrhla bezhlavo...ale zato mám dve krásne a úžasné detičky...no a teraz túžime po domčeku, len už teraz sú tu tie moje detičky, takže samozrejme musím byť zodpovednejšia, začala som uvažovať o nejakej peknej chatke, kde by sme mohli chodiť na víkendy, keďže to máme len 2 km od bytu, začína sa mi to pozdávať.
Odpovedať
Článok sa načítava...
takáto by stačila 🙂 Keby som tam chcela aj kúrenie, čo by ste poradili ? ďakujem veľmi pekne za váš čas a názory, veľmi si to cením...
Odpovedať
no ak to chcete ako chalupu/chatu, tak sa do 50k vojdete. ale bude to vedene ako objekt na rekreaciu, nie ako RD ( a s tym spojene obmedzenia).
Odpovedať
@malena kde bývate teraz? Vo vlastnom byte, alebo v prenájme? Či u rodičov?
Odpovedať
aha @zltalienka Bývame v obecnom nájomnom byte, máme pekný 2 izbový bytík /60m2/ s dvoma veľkými slnečnými balkonmi, platím 150 eur vrátane vody + energie 40 eur /plyn + elektrika/ inak ja som v tomto veľmi šetrná a pritom sa nijak extra neobmedzujeme, máme najmenšie zálohové platby a ešte mi vždy aj vrátia 🙂 Bývame tu už 10 rokov, po 30 ho vraj môžeme odkúpiť do osobného vlastníctva, ale isté to nie je. Ale ten dvor nám veľmi chýba ....
Odpovedať
@malena už som si prečítala v úvodnom príspevku.... podľa mňa je blbosť riešiť "chatu" keď nemám vlastnú strechu nad hlavou. Najprv do banky, nech vám povedia, koľko vám môžu dať na hypotéku a potom sa uvidí, či sú vaše sny reálne.
Odpovedať
@zltalienka no to je pravda, ja proste rozmýšľam nahlas a hľadám najvhodnejšie riešenie, je veľmi ťažké to hodiť za hlavu, a zmieriť sa s nezdarom, lebo bojím sa, že mi samej nedajú hypo pri mojom plate, čo je 600 eur čistého s tým, že mám príslub na zvýšenie budúci rok.
Odpovedať
@malena mne to až tak málo nepríde, samozrejme podľa toho, aké vysoké preplatky boli. Pre porovnanie platieb za 2 izbový byt: my sme za 52m² platili necelých 120€ za elektrinu, vodu, plyn, kúrenie, fond opráv....v byte nás bolo viac ako vás.
Odpovedať
@malena kým sa reálne dostanete k čerpaniu hypotéky, plat bude vyšší, to je super. Veľmi vám držím palce, aby vám to vyšlo. Nuž, najskôr si zistite či je reálny spôsob financovania.
Odpovedať
@zltalienka Ďakujem ste milá 🙂
Odpovedať
@malena nz, mám to v mene 🙂 Potom sa ozvite ako ste dopadli 🙂
Odpovedať
@zltalienka ozvem určite 🙂 Ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
Neviem, asi sa moc v tom nevyznám, ale je nejaký problém bývať v obecnom nájomnom byte? (s realne možnou vidinou možnosťou odkúpenia). Na západe väčšina ľudí býva v nájomných bytoch a to ich ani nemusí prenajímať obec. Pokojne sa dám poučiť, lebo priznávam, že nie som v týchto vodách moc zbehlá. Ano, chápem našu slovenskú potrebu vlastniť to, v čom bývam. Ale pokiaľ neplatíte výpalných 600€/2-izbový byt, tak treba to riešiť? Aj minulosti ludia bývali v mestských bytoch ako nájomníci a to bez akejkolvek vidiny odkúpenia. Ja som tak s rodičmi bývala a mali sme chatu 30 km od mesta, kde sme trávili víkendy. Viem, môže sa zmeniť vlastník a bude nájomné vysoké, ale ....dovtedy sa zmení aj vaša finančná situácia a ako som písala vyššie .... budete to inak riešiť. K vykurovaniu tej teoretickej chatičky .... kúriť klimatizáciou by som navrhovala. V treskúcej zime tam aj tak nebude tráviť čas a na jar a jesen by to bolo vyhovujúce.
Odpovedať
@lifelike chceli by sme mať dvor a záhradku, aby mohli byť deti viac vonku, ...aj keď byt ako taký je pekný, avšak počujete každý zvuk od susedov ... moje baby sú veľmi akčne a chceli by psíka aj mačku, no do bytu je to problém...
Odpovedať
@malena moj ujo kolaudoval pred mesiacom a zmestil sa s bungalovom do 50tis. este mu asi 2tisicky zostali na okolie domu. ale robil si vela veci sam a lacno pozhanal. my mame vytiahnute obvodove mury a sme na 17tis. len hruba stavba v oknami nas vyjde na 55tis, no mame podkrovny s garazou pozdlz domu. takze ak sa najde pekny projekt a dokazete vybavit nejake zlavy, uskromnite sa na zariadeni, tak urcite to pojde. no treba si aj vytiahnut rukavy a urobit nieco sama. my sme odhodlani pokladat podlahu ,dlazbu, obklady, malovat, zrejme aj priecky murovat.
Odpovedať
@leatea ďakujem za príspevok a môžem sa spýtať, či ten váš ujo robil všetko sám, alebo ktoré časti domu mu stavala firma či živnostníci ? A tiež aký je to veľký dom ? Ďakujem za odpoveď.
Odpovedať
@malena strechu si daval robit, okna tiez neosadzal sam. ostatne viacmenej sam alebo s kamaratmi ak to bolo vela na jedneho. velkost domu je 100m2.
Odpovedať
@leatea Ďakujem pekne, to znie sľubne 🙂
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
Zdravím všetkých, som späť a už s projektom domčeka o výmere 114 m2 a úžitkovou plochou 90 m2, obdĺžnikového pôdorysu s rozmermi cca 8,7 m x 12,45 m, jednopodlažný, nepodpivničený, zastrešený šikmou strechou sedlového tvaru. Každá dcérka by mala izbu, Sme späť spolu s partnerom a ideme do toho, takže sme už na to dvaja....Len do ťažkej doby na stavanie... Máme jednu ponuku od firmy na 85 tis za holodom, vrátanie podlahového kúrenia , Tč a rekuperácie... TIež som rozmýšlala, že by sme si dali urobiť iba hrubú stavbu a potom dodavateľsky cez živnostníkov, môj muž má dobré kontakty...Len nemá veľa času sa tomuto venovať teraz, lebo má 2 práce. Vedel by nám dať niekto dobrý tip...dobrá rada nad zlato 🙂
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?