Je možné stavať bez vlastného pozemku a ručenia ďalšou nehnuteľnosťou s 15000 vo vrecku?

Zdravím. Nikde som nenašiel túto tému, preto zakladám novú diskusiu. Chcem sa spýtať, či má niekto skúsenosť s výstavbou rodinného domu s minimálnou hotovosťou a bez zabezpečenia ďalšou nehnuteľnosťou- právo dožitia a problémy s pozemkom na rodičovských domoch. Chceli by sme stavať bežný bungalov 100 m2 v lokalite Zlaté Moravce- Nitra. Naša situácia je takáto- Sme 33 roční, zamestnaní na dobu neurčitú, vlastné prostriedky len 15000, čistý mesačný príjem spolu 1600, predschválená hypo- máme hypotekárny certifikát . Náš plán je tento- Úver 40000 z Prvá stavebná sporiteľňa- na pozemok a základovú dosku s múrmi do jedného metra. Ďalšia dostavba by bola financovaná bežnou hypotékou po tranžiach, zabezpečenou týmto rozostavaným domom. Problém je v tom, že na normálnu výstavbu nemáme vlastný pozemok, ani čím ručiť a obmedzenú hotovosť. Staval niekto dom za takýchto podmienok? Má niekto skúsenosti s takouto kombináciou financovania? Môžu nastať nejaké problémy? Ako by sa to dalo výhodnejšie financovať? Prípadne overený typ na firmu s platbou až po dokončení výstavby. Budeme vďační za akúkoľvek radu.
Odpovedať
@jurkoyksroh ja som to robil takto: 1. Mal som vlastne zdroje +- v tej vyske ako mas ty (ale projekt som uz mal, rovnako vsetky poplatky na pripravu vystavby isli z beznej mzdy - kolky, zmluvy, poplatky za siete a podobne) 2. Medziuver z PSS za ktory som kupil pozemok, kedze to bolo PSS stacil mi na uver rucitel, nerucil som teda tymto kupovanym pozemkom 3. zacal som stavat z vlastnych zdrojov a staval som az kym som ich neminul. Mal som postavenu dosku + vsetky obdovove mury prizemia. 3. v banke som si vybavil HYPO (vyska hypo cena pozemku + naklady na vystavbu) kde som zalozil pozemok + rozostavanu stavbu 4. hypotekou som refinancoval uver z PSS (kedze mas ovela lepsie podmienky) 5. teraz v tranziach staviam
Odpovedať
@jurkoyksroh u mňa takto: Bezúčelový úver vo výške 10000€. Za to kúpený pozemok /5000€/, vybavenie SP /poplatky atp./ a vytiahnuté múry na meter. Následne odhadca a založenie rozostavanej stavby v banke. Vyplatenie bezúčeloveho uveru z prvej tranze + dačo ostalo na stavanie a následne financovanie stavby z ďalších tranzi. Príjem do domácnosti cca 2k€. Vlastne zdroje na začiatku stavby neboli žiadne. Všetko sa dá, ale s rozumom.
Odpovedať
@andyno Ďakujem. Ešte ak sa môžem spýtať: Nebol problém s prefinancovaním úveru z PSS? Pretože sú na tom strašné úroky- toto je ich ponuka: Úver v PSS 45.000, splatnosť 20 rokov, úrok vo medziúvere 5,59% cca 12 rokov a následne stavebný úver 8 rokov 2,9% . Vraveli, že to je bez ručiteľa a bez záložného práva na kupovaný pozemok. Celkom nerozumiem, čo je to medziúver, a nemám v PSS sporenie. Ak budem chcieť aj ja prefinancovať úver z PSS inou bankou- hypotékou, môže mi to PSS nejako zablokovať? Nejako znemožniť prefinancovanie? Pýtam sa možno blbosti, ale nemám v tomto skúsenosti a v banke na všetko povedia - Jasné to nebude žiadny problém . Len aby som podpísal. Ale keď príde na vec, tak sa bude vykrúcať.
Odpovedať
môžeš zobrať hypo na pozemok potom spraviť platňu a časť múrov za vlastné a potom môžeš navýšiť hypo u tej banky čo je hypo na pozemok alebo refinancovať u druhej s tým že sa už zastaví dom a financovanie cez tranže
Odpovedať
@jurkoyksroh Ahoj, absolutne nebol problem. Islo vlastne o predcasne splatenie prostrietkamy z HYPO. Samozrejme platis v PSS poplatok za predcasne splatenie uveru podla zmluvy ktoru v PSS budes mat.
Odpovedať
@jurkoyksroh s tým medziúverom PSS veľmi opatrne. Sú tam ďalšie podmienky, aby si mohol refinancovať bez poplatku. Presne si to nepamätám, ale ide o to ich hodnotiace číslo myslím. Mohol som to urobiť asi po dvoch rokoch a úroky platíš z celej sumy až kým sa ti to nepreklopí do stavebného úveru. Čiže platba mesačne 200€ - z toho 80€ úroky a 120 sporenie. Ty počas celej doby medziúveru vlastne sporíš a platíš úroky. Nesplácaš!
Odpovedať
@roboza pleties hrusky s jablkami.Hodnotiace cislo potrebujes na to aby si presiel z medziuveru na stavebny uver, ktory ma vyhodnejsie podmienky. Ja hovorim o refinancovani medziuveru hypotekou. Cize v PSS uz potom nebudes mat ziadne zavazky.
Odpovedať
@andyno nie,nie....je to presne tak ako hovorím. Zo sadzobníka poplatkov vyberám: 12.2. predčasné splatenie medziúveru a) výška hodnotiaceho čísla na prislúchajúcom účte sporenia od 0 do 4,99.............. 7 % z CS b) výška hodnotiaceho čísla na prislúchajúcom účte sporenia od 5 do 9,99 ..............5 % z CS c) výška hodnotiaceho čísla na prislúchajúcom účte sporenia od 10 do 19,99 ..........3 % z CS d) výška hodnotiaceho čísla na prislúchajúcom účte sporenia od 20 do 29,99 ..........2 % z CS e) výška hodnotiaceho čísla na prislúchajúcom účte sporenia od 30 ...........................1 % z CS Ak máš nízke hodnotiace číslo, tak platíš veľa za predčasné splatenie medziúveru. Ja som si pokazil hodnotiace číslo, lebo som zvýšil cieľovú sumu, aby som mohol dostať vysoký medziúver. Keď som ho chcel o polroka splatiť lebo som dostal hypotéku, tak som zistil, že som v ...
Odpovedať
@roboza no ved ale ja som nikde nepisal ze refinancujes bez poplatku za predcasne splatenie a ten zavisi od podmienok konkretnej zmluvy a doby kedy ho splacas. neviem z akeho sadzobnika si vyberal ale v najnovsom platnom od aprila 2017 to bude takto: 11.5. jednorazové splatenie MÚ s príslušenstvom pred dohodnutou lehotou splatnosti v zmysle zákona č. 90/2016 Z. z. o úveroch na bývanie 11.5.1.počas doby fixácie úrokovej sadzby 1 % z výšky splateného úveru 11.5.2.ak splatenie MÚ pred dohodnutou lehotou splatnosti sa uskutoční v súvislosti s uplynutím doby fixácie úrokovej sadzby úveru na bývanie - bezplatne atd...podla https://www.pss.sk/files/pdf/dolezite...
Odpovedať
@andyno To je dobrá správa.
Odpovedať
@roboza zavisi potom ci mas zmluvu postavenu na zaklade toho zakona o uveroch na byvanie, PSS robi este zmluvy na zaklade zakona o spotrebnych uveroch ten ma horsie podmienky.
Odpovedať
@andyno ja už som s nimi prakticky skončil. Zaplatil som za dva roky 2500 euro na úrokoch a ešte 300 € poplatok. Ešte si pamätám, že som mohol refinancovať bez poplatku, ale iným stavebným úverom. To je to čím ma dobehli pri poskytovaní medziúveru. Pani mi povedala, že sa to dá refinancovať bez poplatku, ale nemyslela tým inú banku ]-( , ale nejaký ich ďalší produkt.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Ano, s pokutu za predčasné splatenie s tou počítam. Stále lepšie ako tie úroky. Chcel som vedieť, či sa to vôbec bude dať zafinancovať a zrazu tu sú aj rôzne možnosti ako na to. Ďakujem za typ všetkým ;-) Andyno, Megdesign aj Jumt máte každý rôzny model financovania na začiatku výstavby. Aká bola u Vás výška prvej tranže a čo sa za to dá postaviť? Vyjde to na hrubú stavbu so strechou?
Odpovedať
@jurkoyksroh prva tranza bola 70% zakladanej nehnutelnosti. Hruba stavba so strechou bez problemou. Zalezi, ake ceny si zozenies... Ja som z prvej tranze dokoncil stavbu, dal pod strechu, kupil vlnu do stropu, material na priecky. Teraz som cerpal druhu - okna, elektrina, voda, odpad, omietky podlahy, stropy...
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?