Finančná náročnosť stavby

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, chcem sa spýtať či je tu niekto, kto sa pustil do stavania samostatne s jedným príjmom. Mám totiž obavy, či sa to reálne dá zvládnuť ak mám príjem niečo okolo 1200€ v čistom. Pozemok vlastním je na neho hypo. Našetrenych mám cca 13 000, ktoré musím použiť na základy a postavenie do 1m. Následne by som chcel čerpať hypo na stavbu. Bývať mám kde počas celej výstavby. Myslíte, že je možné zvládnuť s takýmto príjmom utiahnuť sám celú stavbu domu? Ďakujem za rady.
Odpovedať
1
2
@pirhina hypotéku môžem riešiť ešte ďalších povedzme 80 tisíc ale nemám to ujasnene. Momentálne riešim či je vôbec reálne z tých 13k postaviť do 1m a následne s hypotékou ďalších 70-80 tisíc dostávať zvyšok a hlavne z jedného príjmu.
Odpovedať
A ďalšia dôležitá vec, keď to postavím sám, nikto ma v živote o to neoberie. Maximálne deti, ktorým dám v budúcnosti aj posledné. 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@martinj14 aby si nebol prekvapeny... splatka hypo pocas manzelstva nadobudnuta pred manzelstvom je taka celkom fajn setriaca poistka... ;) ale o inom som chcela. mozno by bolo riesenim rozdelit stavbu domu na etapy - proste ratat do buducna s pripadnou pristavbou, keby nahodou trojcata ;) no a k ostatnemu - asi by som riesila projekt, pripojky, veci okolo a pred prvym vykopom poriesila hypo na tych 80 tisic na stavbu domu - a zacala stavat az ked ju budem mat schvalenu. osobne si vsak myslim ze by si mal zvazit byt - osamostatnis sa, nieco nadobudnes... byt je vzdy lahsie predatelny... a postupne potom mozes neskor riesit dom.
Odpovedať
@kaktusik007 To čo natrepe za byt, už rovno môže začať stavať pomaly. Obzvlášť keď má pozemok.
Odpovedať
Profilova fotka
@tyrinko pozemok ma nesplateny a vie si pozicat 80 tisic - dost malo na novostavbu
Odpovedať
@kaktusik007 ako som písal, pozemok mám a je zaťažený hypo, ďalšia hypo je možná až po postavení 1m. Navyše byť v mojej lokalite nejaký dvojizbak vyjde tak na 110 000€. Za toľko dokážem postaviť holodom, keď zarátam zostávajúcu čiastku hypo, plus cena stavby
Odpovedať
@kaktusik007 vie si požičať 80tisic čo splatí pozemok + pri troche šikovnosti a skromnosti postaví holodom a postupne vie dorabat. Byt má za 100ku a buď ho nemá úplne podľa seba alebo ďalšie peniaze do prerábky.
Odpovedať
@martinj14 ešte skús napísať, či máš možnosť navýšiť hypotéku na pozemok. Alebo tam si išiel na maximum? Keď vieš každý mesiac odložiť 800€, tak o rok máš o necelých 10000€ viac, na vytiahnutie múrov domu. Projekt a vybavenie stavebného povolenia čosi trvá, môžeš pomaly začať.
Odpovedať
@martinj14 standarne sa pocita, ze dom stoji 1000€/m2, ak uz nie viac ... Cize tou cestou, ktorou chces ist, vidim realne v nizsej zastavenosti.. Nechapem, naco ti bude 127m2, ked by ti staci jednoduchy obdlznik cca 90m2 domu, rozumne vyrieseny podorys.. Ziadne L, ziadne extremy typu hlinikovy hs portal 5m.. Cim jednoduchsi domcek, tym lepsie.. Ak sa ti v buducnu rozsiri rodinka, vzdy sa da nadstavat, resp pristavat, to uz nech mladomanzelka tiez prispeje..
Odpovedať
@hroma pretože je jednoduchšie postaviť rovno teraz celý dom, ako potom pristavovat o 5 rokov a znovu robiť tú istú prácu. 😊 Pozemok mám na to stavaný a 90m2 mi príde neskutočne malo pre rodinu ak už sa bavíme o RD.
Odpovedať
@skpeter už nemusím nikomu pomáhať nakoľko som staval posledný z partie ale ja radšej pôjdem niekomu pomôcť ako sedieť pri tv alebo na nete. Keď len pozriem čo mám známych čo trávia na soc sietiach tak je to každý deň min 1hod a to viem spraviť kopec roboty.
Odpovedať
@martinj14 Pokial mas jasno v prioritach, si manualne zrucny a nebojis sa roboty, si ochotny investovat do stavby viac-menej vsetok svoj volny cas, tak je len jedna podmienka - a sice, aby ti banka dala dostatocnu hypo. Este je vhodne riesit co najjednoduchsi projekt bez zbytocnych drahych komplikacii, mas pravdu, ze pristavby sa neoplatia - su casovo aj financne narocnejsie ako postavit vsetko naraz. Ak budes mat schvalenu hypo a neskomplikujes projekt, tak sa so toho mozes pustit. Hovorim z vlastnej skusenosti - stavba z jedneho prijmu a s dvomi detmi :-)
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
Odvahu a ano tak ako pisala @zuzimia ak mas cas a vies si mnoho veci poriesit vo vlastnej rezii, tak to podla mna pojde aj v tvojich moznostiach
Odpovedať
@martinj14 ved ty rodinu nemas.. A dopredu si mysliet, ze buducej zene sa taky dom bude pacit je odvaha 🤭.. Zenam sa pacia ine domy a bez hypo.. Ako take ktore chlap sam s horkotazko hypo.. Lebo to bude zmes a mix stylov.. Ale ako povies.. Ja nie som narocna, ale su veci, ktore nedavam 🤣.. A vieme, ze chlapi nemaju esteticke vnimanie tak rozvinute, ako zeny..
Odpovedať
Profilova fotka
@martinj14 Tak po tom čo si napísal je rozhodujúca banka a druhá hypotéka na stavbu čo, ak v podstate neplatíš žiaden nájom jedine splátku hypotéky na pozemok by mohlo vyjsť ale treba sa ísť opýtať a vedieť to určite aby si nezostal z múrmi v jednom metri a bez peňazí. Druhá vec je že ja na tvojom mieste by som do toho aj tak nešiel, osamostatniť sa je fajn ale v tvojej situácii by som neriešil rovno dom, ten byt ako tu už niekto písal mi príde ako lepšie riešenie. Okrem toho že asi dostaneš skôr hypotéku na byt, ten si bude držať a zvyšovať hodnotu, dá sa v prípade potreby predať alebo prenajať. Prečo by som to takto urobil radšej je že ty už teraz chceš rozhodovať kde budeš zo ženou a s deťmi bývať pravdepodobne celý život, a pritom nemáš ani tú ženu, čo ak sa spoznáš z nejakou ktorá býva trebárs v Michalovciach ( pozdravujem Zuzka ) alebo nebude chcieť bývať tam kde si to vybral ty alebo si tam nebude vedieť nájsť dobrú prácu, toto by malo byť podľa mňa vo vzťahu o dohode, keď aj nič iné minimálne si týmto riešením dosť oklieštiš možnosti do budúcna preto domy stavajú prevažne rodiny z deťmi. Nehovoriac o tom že zoznámiť sa s niekým keď budeš trebárs najbližších 5 rokov všetok voľný čas na stavbe bude zázrak.
Odpovedať
Profilova fotka
@martosko myslim ze si to trafil klincom po hlave. A potom netreba zabudnut ani na to, co tu uz tiez niekto pomenoval - vkus. Ja sa priznam, rozhodne mienim kecat do vzhladu domu v ktorom budem zit. Videla som zopar bytov, ktore rekonstruovali a robili "pekne a lacno" a bol to cisty grc. Uz ked tam bola zenska, uz sa to ako tak dalo - tazko je to vysvetlit, ale ono je to aj o vzajomnej kombinacii.... A za dalsie, pre mna ako zenu je prijatelnejsie sa zoznamit s chlapom a ist k nemu byvat do bytu, ako do domu. Ak teda nie je vyrazne nadpriemerne zarabajuci - vtedy dom poskytuje vyrazne vyssi konfort v podobe sauny, ci bazena ;) Dom by mal byt nase spolocne rozhodnutie - a vzdy moze ostat ako majetok chlapa pred svadbou.
Odpovedať
@martinj14 mas cas, chut, silu a mozno aj dostatok financii (s hypo), smelo do toho, ak je to fajn lokalita, vzdy to predas v akomkolvek stave. A ak tam privedies zenu a ona povie ze tam nechce byt, alebo ze nemas saunu alebo ine, tak si to nezasluzi. Ano, zeny maju vkus a citenie, chlap postavi dom, zena z neho spravi domov.
Odpovedať
@hroma toto sa stalo kamarátovi. Začal stavať montovaný dom u mamy v záhrade, našiel si partnerku, ktorá ale už dom mala, väčší a krajší ako mal on. Napokon sa rozišli, lebo ona nechcela odísť zo svojho domu, on mal zasa 160 tisíc hypo na montovaný dom u mamy v záhrade, ktorý by nepredal a v tom čase bol rozostavaný. Teraz si každý žije svoj život vo svojom vlastnom dome.
Odpovedať
@martosko presne tak.. Rozhodne by som sla do bytu, kludne 1izbak.. Aj na dedine do bytovky, uzivala si... Nic velke co sa tyka bytu, ktory vies potom zalozit aj s buducim domom.. Kludne si ho nechat na prenajom, ci predas casom.. Pozemok si urcite nechaj, je to investicia, ma hodnotu.. Ked si najdes zenu, uz potom poriesite svoje vysnivane byvanie v dome.. Ci uz na tvojom pozemku alebo inde, ten pozemok moze sluzit ako prvotna investicia aj na zaklady a ine.. Drzim palce nech sa spravne rozhodnes..
Odpovedať
@zajo123 jemine.. 🙊
Odpovedať
@sucky1 @hroma @martosko @kaktusik007 v byte som celý život a chcem už ísť do bytu 😄 ale áno rozumiem a ďakujem za odpovede. Je to ako vravíte, žena spraví z domu domov a keď ho postavím sám nemusí jej vyhovovať. No lokalita je kúsok od Ba, takže ho dokážem podľa mňa celkom slušne predať v rôznych bodoch. 😄 Na druhej strane, je pravda, že ak budem teraz 2-3 roky stavať dám do toho všetok voľný čas a nebudem mať kde ani tú ženu nájsť. 😄 Len nechať ležať pozemok a kosiť ho každý mesiac ďalších 5 rokov je pre mňa nočná mora. 😂
Odpovedať
@martinj14 postav si podla seba. Na “co keby” a “ked raz mozno” sa zivot zit neda. Ak si najdes zensku, co sa s tebou rozide kvoli domu, tak to asi nebola ona...
Odpovedať
@bigjamajko presne tak. Pokial je clovek sam a stavia dom pre seba, tak by sa mal riesit hlavne svojimi potrebami. Ok spravi nejaku izbu detsku do buducna navyse, no mysliet na veci, co sa komu bude pacit no neviem
Odpovedať
Profilova fotka
@martinj14 Teraz píšeš že si celý život býval v byte si si teda istý s tou svojpomocou, lebo to nieje len povedať si že namiesto 1000 EUR/m2 za stavbu firmou budem rátať 600 EUR/m2 za svojpomoc, ale tu je dobré mať aj nejakú skúsenosť, prípadne nejaký vercajk a podľa toho sa odvíja aj čas stavby a či na to budeš sám alebo budeš mať pomoc alebo či si budeš volať aj nejakých majstrov alebo zvládneš sám urobiť aj strechu potery či obklady. Na tvojom mieste by som sa neriadil tým že by si už chcel stavať dom ale pozrel by som sa na to z dlhodobého hladiska, žena môže urobiť domov aj z hotového domu horšie by bolo keby si si našiel takú čo by radšej býval v byte v BA ako v dome mimo. Nemusíš si brať hypotéku na byt keď sa ti to nezdá, kľudne ešte chvíľu vydrž tam kde bývaš a odkladaj si peniaze na sporiaci účet a počkaj ako sa čo vyvinie. Kúpenému pozemku sa nič nestane ten len naberie na hodnote. To že ho budeš musieť sem tam pokosiť je pravda, iba že by si ho prenajal ak sa niekde v okolí stavia nech si tam urobia sklad materiálu alebo parkovanie, síce ti ho rozbijú ale nebudeš musieť toľko kosiť. Každopádne nemá význam zamýšľať sa ďalej pokým nebudeš mať sľúbené z banky druhú hypotéku. Ešte by ma celkom zaujímalo koľko máš rokov. @michal_66 Tak práve preto je dobré stavať dom keď ho ten človek vie aj využiť a nie stavať dom pre štyroch piatych ľudí keď je človek sám a pozerať len na seba, predstav si že by chlap riešil trebárs kuchyňu ak nieje zvyknutý varievať a pozeral by len na seba, ako by to dopadlo.
Odpovedať
Ak je to dobrá lokalita, nemal by byť problém pri prípadnom predaji. Dá sa spraviť aj taký všeobecne vyhovujúci dom, ako keď sa stavajú holodomy na predaj. Čo sa týka vkusu, tak je možnosť dať neutrálne farby – podlaha, dvere a steny a zvýrazniť to nábytkom, ktorý by sa dal zmeniť. Ďalšia možnosť dať si to navrhnúť alebo si to spraviť podľa seba, ak už je presná predstava. Aj tak sa móda občas mení a ľudia prerábajú čo si sami predtým vybrali. Teraz to rozpíšem skôr všeobecne k svojpomocnej stavbe. Vybavenie stavebného povolenia trvá občas dlhšiu dobu, takže vtedy sa dá ešte niečo našetriť. Je lepšie projekt riešiť materiálmi a technológiami, ktoré uľahčujú svojpomocné stavanie. Teória je, že zmena v projekte stojí 1€, počas realizácie 100€ a po dokončení 1000€. Je teda dobré premyslieť si dispozíciu, otvory, prestupy, terasu a všetko už pri projekte, nech je počas stavby čo najmenej zmien a prekvapení. Taktiež s múrmi je dobré rátať na celú výšku. Nikto asi neobjednáva polovicu materiálu a potom platí dvakrát dovoz a nevolá majstrov na dvakrát v prípade firmy. Toto je taktiež forma šetrenia, ak sa vopred myslí na zlúčenie výdavkov –napr. doviezť palety DTčiek spolu s roxorom, robiť naraz garáž/terasu aj dom, keď už je tam báger, betón,... Na začiatku je ešte pár výdavkov, ak sa nejedná o domáceho majstra alebo kto s tým robí bežne. Náradie. Od základného ako lopata, rýl, fúrik, kladivo, karbobrúska na roxor, kotúč na DTčka, vyznačovací sprej, šnúra na múry, plynový horák, vedro, miešadlo, vodováhy, atď... A to ešte ani múry nestoja. Taktiež treba myslieť na elektrinu a vodu počas stavby. Ak nie sú prípojky, tak treba kúpiť/požičať elektrocentrálu čo bude celý deň hučať a doviezť vodu v nádrži. Režijné náklady sa taktiež potom zvýšia. Bude treba doviezť drobný materiál, takže treba auto, ktorého nebude až tak ľúto, ak sa zašpiní alebo guľu na vozík. Palivo na toto behanie hore dole, do elektrocentrály, vibračnej dosky,.. Príde do toho aj tá ďalšia hypotéka a možno aj tie výdavky na chodenie von 😉 a potom náklady na bývanie. Takže odporúčam spraviť si rozpočet po veniec a aj celkovo. Preveriť si možnosti hypotéky. Začať, keď bude dostatok peňazí na výstavbu tejto prvej časti. A myslieť aj na Čo keby – rezerva, nech sa človek z toho napredovania raduje a nie byť v strese. Naštudovať si niečo sám, ale pýtať sa aj na radu ostatných. Lepšie je mať otázky vopred ako až keď je to hotové.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?