Dotácia 8000€ od štátu na dom A0 - podrobnosti

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, natrafil som na informáciu, že by sa mala dať získať dotácia na A0 v hodnote 8000€. Ale nemôže byť už čerpaná dotácia na rozvoj bývania..., neviem či sa na to vzťahuje dotácia na TČ alebo fotovoltaiku. https://inardex.sk/dotacia-na-rodinny... Staviame jednopodlažný dom v tvare L. Energetická trieda podľa projektu je A1 35kW/m2. Momentálne ideme robiť strechu. Zateplenie podľa projektu: 40cm vaty na žb. strope. 15cm EPS podlaha (budeme dávať 20cm) 20cm eps fasáda 20cm xps základy (dali sme 15cm, dá sa ešte na to dolepiť druh vrstva, ale pochybujem o účinku :-D ) Kúrenie v projekte TČ vzduch-voda, uvažujeme nad voda-voda, ale to s tým nemá asi nič spoločné. V projekte sa počíta s rekuperáciou a aj ju budeme mať. Ako sa dá dostať na A0, teda pod 20kW/m2? :-D
Odpovedať
Otázka. všetci čo ste dávali žiadosť máte okná pod 0,85?
Odpovedať
@jakub888 Pri rekuperacii je kvalita vzduchu nepopieratelna, prakticky neustale vetra podla programu s minimalnymi energetickymi stratami, odpozoroval som ze pri teplotach okolo 15 tak 1 az 1,5 st. straty, pri 7 uz 2 st C, pri 0 az do -3 je to uz rozdiel 3 st C vstup vs. vystup, predohrev mam aktualne deaktivovany takze mi celkom vypne pri -8 st. Nedavno sme boli na navstebe v novom bungaci, neskutecne potuchnuty vzduch skladby od vyparov z jedla az po vlastny telesny pach, ludia malo vetraju a ked sa pohybuju v dome prestavaju citit vlastne pachy, o vydychanom vzduchu s vyssim podielom CO2 ani nehovorim! V byte sme nali malu spalnu a rano som sa prebudzal s bolestami hlavy, uz viem ze to bolo vzduchom. Prakticky sa pri chode dom neustale vetra a zaroven pomalicky ochladzuje, len preto ze som uz bol predtym v inom dome a mal som moznost vlastnej skusenosti sme do toho sli aj u nas. Ale da sa aj normalne vetrat a mat dpbry vzduch, svokra ma stary kamenny dom ale vzduch vzdy dobry, pekne vetra alebo nechava okna na mikrovetrackach a staci to. Veru puch by som v dome nechcel. Po rocnej prevadze som FVE s momentalnou spotrebou domu na navratnosti 10,5r., ale len samozrejme s predajom prebytkou do siete. Inak by to nevyslo. Na TC som mal dotaciu 1900€, takze aspon predca nieco, ale hlavne kompresor mam 3N, takze viem zuzitkovat vsetku ee FVE pri chladeni/ kureni ktora je tiez 3N , dnes bolo napr celkom slnecne a 6 st.C, uz o 10 hod. striedac daval 2700w, a to na chod TC staci aj s rezervou, o 12 tej daval uz 3900w, 23 panelov zapadne s posunom vyroby to denneho maxima , teraz ( 15:00) stale dava 3000w, potesi vykurovat zadarmo. Mal som velke prebytky , pochopitelne, pretoze vykon FVE je vyrazne naddimenzovany do buducna, ale aspon mi to preplatia. Paradoxne dom nebol drahy oproti terajsim cenam, na tu vymeru a pozemok Treba napisat na kolko sa kuri, pretoze to nie je zanedbatelny narast spotreby, my na 25,2 St a to aj v garazi. Vzdy mozem vsetky ee prebytky FVE smerovat cez klasicku vyhrevnu tyc to akumulacky a zasobnika TUV, no pride mi to mrhanie ee, kedze TC to spravi 4x lacnejsie akurat sa skracuje zivotnost kompresora. Ako si na tom so dolatom v jesrn - zima, da sa este nieco zuzitkovat aj v tychto mesiacoch?? Ceny za ee mas dobre, na tu vyneru zanedbatelne, dobre si si to zariadil :)), ja som chcel byvat zadarmo a prebytky potesia, i ked to nie je este domom ale tymi prebytkami a dotovanim FVE, nuz nakoniec im tu energiu podielam a oni si ju vyuctuju lepsie od klasickych uzivatelov takze je to podla mna OK, vychytal som este relativne dobru vykupnu cenu. Spominal si nejake fotky, ake? Ja zom im nic neposielal. Ked to kapne budem rad, no 8000 je dost, takze si myslim ze to budu podudzovat prisne, ved len s tou dotaciou na TC bolo papierovaciek jak sraciek!:)) Pozdravujem :))
Odpovedať
Ak by som az takto investoval do technologii, vdaka ktorym mam nizsie mesacne naklady, tak spim na karimatke :D Myslim si, ze v sucasnom stave to mam najrozumnejsie ako moze byt vzhladom na obstaravaciu cenu, mesacne naklady a navratnost. Ku rekuperacii - byvam v strede dediny, kde mam naokolo iba domy ktore kuria drevom. Niekedy ked vyjdem von tak mam pocit, ze namiesto dreva palia listie, smeti, macky, rakovinu, drobne cicavce.. Neskutocny smrad... Hned vedla mam suseda z novostavbou a rekuperaciou. Pytal som sa ci to citi aj dnu - ma uhlikove filtre ale ked tu dementi palia bordel, musi ju vypnut... + Stale trvam na tom, ze je to predrazena vec.. Neskutocna ryza pre firmy, co ju montuju ;-) Prilohou ziadosti mali byt aj fotky domu vratane fotiek z vystavby.
Odpovedať
@jakub888 S tou rekuper mas recht, byvame v extravilani pod lesom na novej ulici, ostatok dediny ked je dymno a nizky tlak tak des a hruza, v zime by to neslo realne pouzivat , v lete kvoli spalovaniu listia a harampadia tiez nie, od lesa nam vanie prijemny vonavy borovicovy vzduch, ked fuka juzny teply vietor nieco malo zafukne aj od dediny ale len take minimum ako ked sa zakuri do krbiku. Horsie ked sused vypusta fekal, to musim hned odstavit :)) , takze najspokojnesi sme ked fuka severny , sice chladny ale cisty vzduch, tym smerom uz len polia a luky. Nemyslim ze by to zachranili hoc uhlikove filtre. Co sa tyka foltracie od prachovych castic je to bobma, na parapetach bezne vidno prach zatial co filtre s tym hravo poradia. Jedina skutocna nevyhoda je suchy vzduch, teraz ukazuje 24% ale bolo uz aj 20%, manzelka to hned citi na nose, museli sme kupit velky zvhlcovac , a ani izbove kvety to nezachrania, ale bude to asi aj vyssou izbovou tt. Ked mame 45% vlhkost tak to je max. Sme len dvaja, nejako extradenne sa nevyvara , a dom je velky, takze sa nema ani odkial hromadit.
Odpovedať
Píšete tu aké máte parametre na oknách. V žiadosti o dotáciu alebo v energetickom certifikáte som nič také nenašiel. To ste poslali papier s parametrami okien od firmy čo vám montovali okná ?
Odpovedať
@petobike ku certifikatu si dostal aj Spravu, v ktorej tieto hodnoty uvedene su...
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte. Je tu niekto kto žiadal dotáciu na zateplenie na dom dajme tomu zo 60 rokov? Aký bol priebeh a náklady na podanie žiadosti a následný výsledok? Ďakujem a prajeme peknú nedeľu.
Odpovedať
Dotacia sa nevztahuje u tych, co uz dostali dotaciu na tc, solar, fotovoltaiku... Nie? Rozmyslam, ako to nakombinovat.. @janopopovec @jakub888
Odpovedať
@hroma Nie, to nie je pravda, vsetky dotacie sa daju po splneni podmienok a uspesnom lose v poradovniku uplatnit. My sme brali len na TC , na FVE sme nechceli, inak by sme nemohli predavat, resp. vsetky prebytky do siete zadarmo, tento rok zatial uz 6300kwh na prebytkoch, a distrubucka by to vzala zadarmo a cez nakruteny elektromer ineho uzivatela si to este vyuctuje, to by som bol padly na hlavu, a este zmluvou na 15 rokov.
Odpovedať
@hroma Ano aj nie... 16.10.2019 parlament schvalil novelu zakona o energetickej hospodarnosti budov, ktora nadobudne ucinnost 10.3.2020. Novela o.i. riesi prave to, aby stat nepodporoval dvoma roznymi dotaciami rovnaku vec a teda vylucil podporu pre tych, ktory uz dostali dotaciu v zelenej domacnostiam... Kedze zakon ma ucinnost az od 10.3.2020, tak vsetky vyzvy na dotaciu na nove A0 domy do tohto datumu mozu byt priznane podla stareho znenia zakona aj pre ziadatelov s uz priznanymi podporami na TC, ci FV. Cize ak stihnu vypisat v buducom roku dalsiu vyzvu do 9.3., tak to pojde "po starom"... J.
Odpovedať
@jaro_v ahaaaaa, mame co robit... A do 9.3.to musi byt aj skolaudovane? Ak teda vypisu... Moc tomu neverim, ze do toho datumu to daju.. Podla mna budu kalkulovat 🤦🏻‍♀️, daju neskorsi termin, az taki sprosti nie su.. 🙈
Odpovedať
@hroma V nadväznosti na prvú výzvu č. N1/2019 na predkladanie žiadostí o poskytnutie príspevku na rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie bolo predkladanie žiadostí ukončené naplnením limitu 500 žiadostí dňa 15. októbra 2019. Vyhlásenie výzvy č. N2/2020 sa predpokladá v II. štvrťroku 2020.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@eipo ved to.. Bud budem musiet jedno, alebo druhe :-D.. Ale TC mam na nizsi vykon, cenovo by som bez dotacie potiahla.. A mozno skusila radsej tu na A0..
Odpovedať
Kvoli tomu prispevku bude este vela ludi nahnevanych... Napriklad je tu urcite pocetna skupina ludi, ktory splnaju kriteria ale teraz maju dom iba rozostavany alebo nestihli skolaudovat pred ukoncenim tohto kola a uz mali poskytnuty prispevok zo zelenej domacnostiam... Som nazoru, ze kazdy kto v tomto kole ziskal prispevok mal zhodou okolnosti kureehmm stastie (ze jeho dom nahodou splnal kriteria, dozvedel sa o tomto prispevku, stihol si podat ziadost, schvalili mu ho..) Taka pomerne solidna vyhra v loterii to je :D nic viac..
Odpovedať
@jaro_v ahoj vieš mi poslať nejaký link na novelu zákona zo dňa 16.10.2019? Nikde na nete to neviem nájsť - len aktuálnu verziu zo dňa 01.05.2019. Ďakujem
Odpovedať
@peter977 https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/Docum...
Odpovedať
@jakub888 mozno to bude tak, ze ti ktori do 9.3. to stihli, narok budu mat.. Ked si to vezmes, tak tato prva bola ze sa dalo spatne.. Tazko povedat..
Odpovedať
Ale to iba v tom pripade, ak bude vyzva vyhlasena do 10.3.2020... Zo zmenou zakona sa dost poponahlali tak si nemyslim, ze by spravili vyzvu pocas ucinnosti zakona v aktualnom zneni.. Sice logiku v tomto prispevku moc zmysel hladat nema..
Odpovedať
Profilova fotka
Cawte mám otázku ja som podával tiež žiadosť medzi prvými hneď 2.septembra všetko som vyplnil poslal ale neprišla mi zatiaľ poštou žiadna odpoveď či pozitívna alebo negatívna. Prišiel mi iba ten automaticky vygenerovaný mail, že prijali elektronickú žiadosť. tak by som sa chcel spýtať či Vám niečo prišlo alebo viete o tom kedy to má byť vyhodnotené ďakujem :)
Odpovedať
@duri007 Zo zakona maju na schvalenie resp. neschvalenie ziadosti 90 dni odo dna dorucenia pisomnej podoby ziadosti.. Ked sa na tvoju ziadost dostanu, tak zvyknu volat, nasledne ti prijde rozhodnutie postou a aj email z moznostou vzdania sa odvolania..
Odpovedať
@duri007 Ja som na tom rovnako ako ty :-)
Odpovedať
Caute, Ja som mal ziadost cislo 4 a dnes mi prislo postou schvalenie dotacie.
Odpovedať
Profilova fotka
@vilny39 paráda gratulujem
Odpovedať
@vilny39 a aj ti volali pred tým ci iba posta
Odpovedať
@filipmf nevolali, dokonca som im aj pisal email a ani neodpisali, len teraz prisla posta
Odpovedať
Tiez mi vcera prislo rozhodnutie o poskytnuti prispevku.
Odpovedať
@vilny39 Kde nájdem postup aké všetky dokumenty mi treba aby som mal nárok na dotáciu ?
Odpovedať
Ako sa počíta podlahová plocha potrebná pre dotácie. Vraj je to rozmer aj s vonkajším zateplenim?
Odpovedať
@mpfnordy na webe zatepluj.sk @au585 vychadza sa z podlahovej plochy uvedenej v energetickom certifikate. Tam by mala byt vypocitana vonkajsia sirka x vonkajsia dlzka domu... Prisli uz niekomu love? :D V piatok si idem po nove auto :D
Odpovedať
@jakub888 na paradu, prajem ti to.. Aj vaetkym ostatnym, ktori si o to ziadali 😍👌🏼❤️
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?