Dotácia 8000€ od štátu na dom A0 - podrobnosti

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, natrafil som na informáciu, že by sa mala dať získať dotácia na A0 v hodnote 8000€. Ale nemôže byť už čerpaná dotácia na rozvoj bývania..., neviem či sa na to vzťahuje dotácia na TČ alebo fotovoltaiku. https://inardex.sk/dotacia-na-rodinny... Staviame jednopodlažný dom v tvare L. Energetická trieda podľa projektu je A1 35kW/m2. Momentálne ideme robiť strechu. Zateplenie podľa projektu: 40cm vaty na žb. strope. 15cm EPS podlaha (budeme dávať 20cm) 20cm eps fasáda 20cm xps základy (dali sme 15cm, dá sa ešte na to dolepiť druh vrstva, ale pochybujem o účinku :-D ) Kúrenie v projekte TČ vzduch-voda, uvažujeme nad voda-voda, ale to s tým nemá asi nič spoločné. V projekte sa počíta s rekuperáciou a aj ju budeme mať. Ako sa dá dostať na A0, teda pod 20kW/m2? :-D
Odpovedať
@peter977 Veď nech si kľudne zacielia vládni úradníci na hocijaký segment, ktorý chcú stimulovať a majú na to určite množstvo analýz, aby to obhájili. Ale dávať niekomu spätne peniaze za dom, ktorý už dávno postavil...? Nech dajú zo svojho vrecka. Mne je to vlastne jedno, už sa nerozčuľujem :-)
Odpovedať
@knedlik82 otazka preco ak splna tvoj dom energeticke parametre, tak preco by mali dostat dotaciu len ti novi, preco nie aj ten co dom postavil rok predtym? toto su dotacie, aby sa stavalo s takmer nulovou spotrebou kvoli znizovaniu energetickej zatazitelnosti, to nie je na stimulovanie stavebnictva
Odpovedať
@maracana99 Nespomínal som nič o stimulovaní odvetvia. Máme na to rozdielny názor... Ty píšeš, že: "dotácie, aby sa stavalo s takmer nulovou spotrebou". A ako dosiahneš, aby sa tak stavalo, keď dáš niekomu peniaze za 5 rokov starú stavbu? Jedine by mi dávalo zmysel, ak by napr. platilo, že majiteľ už skolaudovaného domu sa na základe štátnej dotácie rozhodol ešte zainvestovať, aby sa dostal do vyššej kategórie a štát mu s tým pomôže dotáciou. Ale treba si asi počkať na tú výzvu a presné podmienky.
Odpovedať
@knedlik82 a co ak niekto uz pred tymi 5 rokmi postavil stavbu s danymi parametrami? Neviem, comu na tom nerozumies :-)
Odpovedať
@knedlik82 preco chces robit nejaku ciaru, ze tito este dostanu a tito uz nie, pritom domy splnaju energeticke parametre
Odpovedať
@jurkoboss ak sa dnes rozhodneš postaviť pasívnu stavbu a práve si kúpil pozemok, tak ver tomu, že za 2 roky si budeš gratulovať až budeš mať skolaudované. Ak chcú už tento rok čerpať dotácie pre ľudí, tak logicky v tomto roku budú zvýhodnení ľudia čo už majú po kolaudácií. Tých pasívnych domov zas na SR až tak veľa nie je a ešte menej ich je skolaudovaných.
Odpovedať
@peter977 pokial je dobre urobeny NED, tak do pasivu sa da dostat jednoducho, napr. dokupenim fotovoltaiky. Takze s tou podporou 8000 sa tam dostanes a nieco ti este aj zostane. Takto nejak by som to chcel poriesit aj ja.
Odpovedať
@jurkoboss @peter977 Tak potom na čo nejakú výzvu vôbec pripravovať...veď majú prístup k vydaným energetickým certifikátom a automaticky nech rozpošlú peniaze tým čo majú taký dom skolaudovaný. A vám sa neujde nič čo tu premýšľate ako zlepšiť parametre domu... No a čo by to prinieslo aký efekt? Aké zníženie potreby energie v domácnostiach? Žiadne, lebo len rozdali peniaze na domy, ktoré tu už boli. Zajtra vezmú ďalšie milióny z rozpočtu a rozhodnú sa ich dať tým čo majú autá na elektrinu. Proste nesystémové vyhadzovanie peňazí by to bolo.
Odpovedať
@knedlik82 toto co pises je pravda :-)
Odpovedať
@knedlik82 ktorá dotácia štátu bola systémová a mala hlavu a pätu? Aj tak tou dotáciou docielia to že sa zvýšia ceny novostavieb. Tak isto ako dotácie na zatepletenie zvýšili ceny izolačných materiálov, alebo dotácie na FEV panelov a podobne. Apropo tých 8000€ nie je fixných! Počítajú sa podľa m2 plochy stavby. Je to presne napísané v zákone ako sa to počíta, je na to celkom dosť komplikovaný vzorec. Ale v jednoduchosti ak nemáš stavbu 200m2, tak 8000€ nedostaneš
Odpovedať
@peter977 nikde v zakoniku som nenasiel slova o tom ze vyska prispevku zalezi od m2. Vies mi poslat odkaz alebo nieco take kde to najdem ?
Odpovedať
Podla mna je vyska prispevku 8000 , napr. Na zatepleni je pisanych v zakone ze "" (2) Príspevok na zateplenie rodinného domu možno poskytnúť do výšky 40 % oprávnených a uhradených nákladov, najviac v sume 8 000 eur, v závislosti od dosiahnutej hodnoty súčiniteľa prechodu tepla stavebných konštrukcií a v závislosti od dosiahnutej hodnoty potreby tepla na vykurovanie rodinného domu. " Ale na dom je pisane " Príspevok na rodinný dom možno poskytnúť vo výške 8 000 eur. " V jednom slovo "do" v druho "vo vyske"
Odpovedať
Článok sa načítava...
@xixan 15. mája bola vyhlásená výzva, takže ak máš záujem tak bližšie podmienky nájdeš tu: https://www.zatepluj.sk/
Odpovedať
@knedlik82 omg ale ved to je len na zateplenie ...cital si to vobec ?
Odpovedať
@peter977 akurat som nasiel na stranke ministetsta ze je to fix 8000 ...hosi ked necitate a nemate overene ani nepiste...
Odpovedať
@xixan Áno máš pravdu sorry, táto výzva je obdobná ako bola minulý rok na zateplenie starších domov. V každom prípade to čo ty teraz čítaš kade tade (v zákone a na stránke ministerstva) je zatiaľ len hrubý rámec a presnejšie podmienky a vysvetlenia sa dozvieš až vo výzve, ktorá by mala byť zverejnená na tej web stránke čo som tu dal a to do konca mája.
Odpovedať
@xixan tak čítaj https://www.zakonypreludi.sk/zz/2019-107
Odpovedať
@peter977 vidim, ze si rozumiete... :D Nazov temy je: Dotácia 8000€ od štátu na dom A0 - podrobnosti" a o tejto forme dotacie sa píše v §4 tebou uvedenej vyhlaske, v ktorej sa pise: § 4 Príspevok na rodinný dom (1) Náležitosti žiadosti o príspevok na rodinný dom sú uvedené vo vzore žiadosti o poskytnutie príspevku na rodinný dom v prílohe č. 2. (2) Prílohami k žiadosti podľa odseku 1 sú: a) originál alebo úradne osvedčená kópia projektovej dokumentácie rodinného domu, b) kópia právoplatného kolaudačného rozhodnutia rodinného domu, c) písomný súhlas všetkých spoluvlastníkov s podaním žiadosti o príspevok na rodinný dom a plnomocenstvo na zastupovanie v konaní o poskytnutí príspevku na rodinný dom, prijímanie doručovaných písomností týkajúcich sa konania a na vyplatenie poskytnutého príspevku na rodinný dom s úradne osvedčenými podpismi spoluvlastníkov, ak ide o preukázanie splnenia podmienky podľa § 9d ods. 2 zákona, d) plnomocenstvo na zastupovanie v konaní o poskytnutí príspevku na rodinný dom a prijímanie doručovaných písomností týkajúcich sa konania, ak ide o preukázanie splnenia podmienky podľa § 9d ods. 3 zákona, s úradne osvedčeným podpisom manžela alebo manželky, e) fotodokumentácia rodinného domu.
Odpovedať
@peter977 jezis maria peto to je na zateplovanie co si vyznacil , nie na A0 dom ....ked porolujes troska nizsie tam je dotacia na stavbu domu
Odpovedať
Nečítal som ani jeden príspevok nadomnou, ale môj poznatok je, že fotovoltaika bez dotácie stojí cca 1600euro, s dotáciou cca 3000euro, podobné je to aj u tepelných čerpadiel - s dotáciou to bude drahšie.A pripojiť to vie akýkoľvek zručný kúrenár..... A si myslím že pri akejkoľvek dotácii to bude rovnaké. Ľudia rátajte....
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Dostal alebo m uz niekto zamietnutu tuto dotaciu?
Odpovedať
@nikusiacik
Odpovedať
Tušíte niekto, či bude aj ďalšie kolo? 2. 9. ešte nebudem mať skolaudované a tipujem, že tých 500 žiadostí sa minie v priebehu minút. Vďaka za info
Odpovedať
@romciiik aké ďalšie kolo? 500 žiadostí a koniec, však nie je na to budget z ministerstva aby bolo viac. Ak vláda na budúci rok odklepne balík na dotácie tak najskôr na budúci rok bude niečo podobné - ak...
Odpovedať
@peter977 Presne na to som sa pýtal. Vďaka za info.
Odpovedať
@peter977 bodaj by bolo aj budúci rok lebo inak to nemám šancu dostať
Odpovedať
Ak sa pamätáte, tak v sep/okt. minulého roka sa začalo písať o dodáciach na drevostavby. Tie však neprešli, pretože zvýhodňovali len 1 druh technológie želaný účinok "podpora slovenského drevopriemyslu" by sa nedostavil, pretože väčšina firiem aj tak nekupuje drevo na Slovensku. Takže z pôvodnej dotácie na drevostavby vzniklo toto. Je tu predpoklad že to bude fungovať každý rok podobne ako iné dotácie na zateplenie, tepelné čerpadlá, solárne panely a pod. Jedine že by sa zasa ukázalo že to bol podvod a nabalila sa na tom nejaká štátú blízka firma... Tak dúfajme že to tak nebude a dotácie tu budú aj budúci rok
Odpovedať
Ahojte, Ak by niekomu prišlo nejaké vyjadrenie k žiadosti, prosím napíšte to sem ;-) Napínavo čakáme, tak by ma zaujímalo, kedy začnú chodiť rozhodnutia. Majú na tu 90dní tak uvidíme.. Ďakujem
Odpovedať
Ako budu posufzovat ked mam v EC A0. Ale projekt mam na A1 mensie izolacie a neratane s rekuperaciou. Co bude smerodajne??? Ale to asi nikto nevie.
Odpovedať
@kasmo ku kolaudácií sa robí EN certifikát na základe skutočného vyhotovenia stavby....
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?