Čo by ste robili so 100 000 eurami?

Zobraz úvodný príspevok
Dobry den, ako clovek co nedavno skoncil skolu by som chcel v blizkej buducnosti riesti svoju bytovu situaciu. Pracujem v BA a teda potrebujem byvat bud priamo alebo v blizkosti BA. Mam k dispozicii cca 100 tis eur (vlastne uspory + hypo) a po zhliadnuti toho co mi ponuka trh, som zostal deprimovany. 2 izbove byty/50m2 tu zacinaju na 80tis (nerekonstruovane v Petrzalke), uz postavene domy v okoli zacinaju na 150tis. Som vychovany v rodinnom dome, takze mi je predstava domu ovela pritazlivejsia (samozrejme viem, ze okolo domu stale nieco treba). Da sa vobec postavit dom v medziach mojho rozpoctu (pozemok nemam :( ), alebo na to mozem rovno zabudnut a hladat nejaku kuticu v (starsej) novostavbe? Na internete som nasiel niekolko firiem, ktore postavia uzasny 'dom snov' za 50 000, ale je mi jasne, ze to je len marketing ... zaroven ale nemam cas na svojpomocne rekonstrukcie/stavbu bytu ci domu. Zaujima ma vas nazor, co by ste v podobnej situacii robili vy, resp. ci ste nieco podobne riesili a ako ste sa rozhodli. Za vsetky konstruktivne prispevky do diskusie vam dakujem.
Odpovedať
@spaminko Na stavbu domu máš v Tvojom prípade len dve možnosti. Buď už máš pozemok a hypo budeš brať len na stavbu domu alebo vieš postaviť dom tvrdou svojpomocou. Nezabudni však na fakt, že financovanie výstavby domu, ktorý ešte nestojí je trochu komplikovanejšia záležitosť ako financovanie bytu resp. domu, ktorý už stojí (stretla som sa teraz s tým v rodine, ked sa zobrala hypo na pozemok a nastal problém ako zafinancovať stavbu domu, ked dotyční majú minimálne úspory, zaťažený pozemok a nemajú žiadnu inú nehnuteľnosť). Ja na tvojom mieste by som urobila inak. Si mladý, píšeš, že len teraz si skončil školu. Začni najskôr bytom a potom uvidíš. netreba mať hneď veľké oči, že mám 25 rokov a už mám rodinný dom. nejaký ten rok hypotéku posplácaš, byt predáš, zatiaľ môžeš kúpiť pozemok a keď nastane vhodná doba, budeš stavať. Podľa mňa stavba rodinného domu je vážna záležitosť a spravidla je to na celý život, tak prečo robiť kompromisy hneď od začiatku, keď na ten dom skrátka nemáš. Nepíšeš, že by si mal manželku a deti, tak sa zatiaľ venuj svojim záľubám, kamarátom a šetri.
Odpovedať
@spaminko Dobrý den. Najdete zde spoustu různých rad, různých způsobů řešení a různých postojů různých radičů, jejichž výchozí situace, každého z nich, je neřenositelná. Čili, základem všeho je, že chcete řešit bytovou situaci. Chcete ji řešit jako svobodný, čili financovat naprosto sám. A zde si musíte pořádně sám rozmyslet, jaký máte výhled Vašeho života do budoucnosti. Znám hodně lidí, kteří si pořídili byt, nebo dokonce postavili dům a profese je odvála na tak vzdálené místo, že problém bydlení řešili znova. Čili, vycházel bych z momentální situace. Třeba bydlíte u rodičů a do práce dojéíždíte. Tuto situaci bych asi trochu využil, protože u rodičů toho můžete ještě hodně naspořit. A jak se obrátí poměr vlastních peněz a hypoúvěru, tak se také diametrálně změní volnost vašeho rozhodování. Kdybyste těch 100 k Euro měl v bance, tak něco koupíte a je po problému. Když si na to musíte půjčit, tak máte velmi svázané ruce. Taktéž budovat své hnízdo, do kterého přivedete emancipovanou přítelkyni, která polovinu věcí vyhází, bo má jiný vkus, jiné nároky, není také nejlepší řešení. Ale základní krok jste udělal správným směrem. Je ale potřeba to dotáhnout v návaznosti na Váš další život. Hodně zdaru. S pozdravem Laďa
Odpovedať
Rada c.1 pokial nemusite sa nezadlzujte, uver ma zmysel ak je to investicia, ktora zaplati aj uroky z uveru. Vela ludi veri ze nehnutelnost je investicia, tak podobne tomu verili aj za velkou mlakou. Rada c.2 to ze dnes mate pracu a nejake uspory je fajn, nikde nie je napisane ze tomu tak bude o rok ci dva alebo pat, plany velmi rychlo moze naburat strata prijmov (co dnes nie je nic vynimocne) alebo mimoriadne vydavky (uraz, choroba, ci pomoc rodicom), Samozrejme chapem ze inak to dnes nejde (hypo) ale hodnotu Vasej nehnutelnosti urcuje vyhradne iba dopyt (pri bytoch je vacsia mnozina potencionalnych zaujemcov avsak vacsinou s nizsimi prijmami, pri dome sa tato skupina zuzuje). AK sa kriza viac vyostri a budete musiet predat tazko najdete kupcu ak bude sucasne s Vami predavat dalsich x tisic ludi a dopyt bude radovo v desiatkach. Mnoho ludi by podla mna minimalne sa pozastavilo keby videli kolko z istiny splatia za prvych 5 rokov (napr. za prvych 5 rokov pri 100 tis. hypo a zaplatite 30 000 Eur co je takmer tretina hypo ale z istiny Vam ubudne iba 18 000 Eur). Otazka je ci by ste vedeli sa uspokojit s 12 000 usporou za 5 rokov (2400 eur rocne)+ nejake urokove vynosy a aku budu mat hodnotu tie papiere s "branami a mostami" o pat rokov. Kazdopadne vzdy sa drzte rady c.1 ak nemusite NEZADLZUJTE SA !!!
Odpovedať
Na dom, pozemok a podobne zalezistosti sa zatial vykasli. Pozemok je zbytocnost, ktora ti neprinesie ziadne peniaze, iba starosti. Budes ho musiet chodit kosit, inak sa na teba budu stazovat susedia. Budes musiet platit dane a dane za stavebne pozemku su brutal vysoke. Nekomplikuj si zivot, kup si nejaky rozumny byt a vyries si hlavne svoju bytovu otazku. Platit niekomu vysoke najomne je to najhorsie co mozes urobit.
Odpovedať
@oscipovsky HEHEHE ...S tym sa da samozrejme len suhlasit. Kto nemusi, ten by sa nemal zadlzovat :-)))) Ale zase na druhu stranu, ak EU konecne spusti inflaciu, tak budu vo vyhode vsetci co su zadlzeni a co na uver kupili nejaku nehnutelnost. Lebo peniaze na ucte postupne stratia svoju hodnotu. Dalej debata o tom kolko sa zaplati na urok je sice pekna. Ale na druhu stranu, ak musi niekde byvat a peniaze bude davat niekomu do vrecka, tak to je uz lepsie zaplatit ten urok banke. Moze sice par rokov setrit a snazit sa zhodnotit uspory, ale ak je inflacia 3% a na vkladoch sa da ziskat tak 2.5% (a z toho sa este plati dan), tak sporenim dost vela strati. To uz je lepsie platit 4.5% urok banke, co pri inflacii 3% zase az tak vysoky urok nie je a hned od zaciatku moze byvat vo vlastnom ...
Odpovedať
@pivec Uroky nie su problem c.1, problem je zavazok, ak si to uviazete na krk tak musite splacat. A ten stavebny pozemok ma vysoke dane, to je pravda, ale stavebnym pozemkom je vtedy ked sa vyda stavebne povolenie, inak by som to riesil ako zahradu. Tie dane za stavebne pozemky su absurdne tak ako dan za psa. Sa cuduje ze ludia s tym nic nerobia.
Odpovedať
@oscipovsky Zavazky nie su ziaden problem pokial su rozumne. Nutia totiz pracovat a nerozhadzovat. Ale mam aj takych kolegov co si zo dna na den povedali, ze praca ich uz nebavi, radsej budu doma sediet, alebo cestovat po svete. A po polroku sa vratili s prazdnym uctom zase do prace. Sice ziskali nejake zazitky, ale inak zacinali od nuly. Ta hypoteka je taka istota, ze clovek musi makat a za 10-20rokov nieco ma. Ja mam sice hypo na 25rokov, ale uz som urobil nejake mimoriadne splatky a mozno sa jej za 10-12rokov uplne zbavim. Ale chce to disciplinu, posledne roky sme ani na dovolenke neboli ... Setrenim by som za 10rokov na dom nezarobil. Urcite by sa tie peniaze niekam "stratili" ...
Odpovedať
No to je vec nazoru, ja si zas myslim, ze kolegovia urobili dobre :) U nas nie je zvyk urobit career break, kiezby sa to stalo normalnym javom, myslim, ze potom by mnohi neboli taki vyhoreti a nastvati. Okrem toho, mat dom za cenu velkeho odriekania, ziadnych dovoleniek - radsej budem byvat v byte a slusne zit, ale to je vec priorit - u nas ten pocit vlastnit dom je velky, preto stavaju aj taki, ktori realne na to nemaju, resp. maju, ale potom uz neziju, ale len zivoria.
Odpovedať
@moratibru No ved ano. Kazdy mame iny zivotny styl. Ale za seba mozem povedat, ze v dome sa nam byva ovela lepsie ako v panelakovom byte. Ak by som sa mal rozhodnut este raz, tak urcite idem do toho. Aj za cenu toho odriekania. A dovolenky si decka zatial este moc neuziju, ale o rok, o dva to uz bude ine a budeme snad chodit aj 3x do roka ...
Odpovedať
Vzal by som do úvahy všetky atribúty. Slobodný, ženatý a čo z toho vyvstáva. Hlavne nevystavovať rodinu riziku pri hypotéke - možnosť splácania hypotéky, udržateľnosť zamestnania, možná strata zamestnania u partnerov ak si sám, nestaval by som zatiaľ. No a pozemok. Ak ho máš máš čistých 100 000 na domček a všetko čo k nemu patrí. Ak ho nemáš, máš o 20 000 Eur približne menej, záleží od lokality. No a pri sume 80 000 ( 20 000 pozemok) sa dá postaviť svojpomocne Bungalov - 2 detské izby, spálňa, kuchyňa spojená s obývačkou, kúpelňa, samostatné WC, technická miestnosť, špajzík, vstupná chodba. Dom približne o rozmeroch 14 x 9 m. Rozmery prispôsobiť pozemku (na dĺžku, šírku). A to sa treba obracať. Nekupovať materiál bezhlavo. Prechádzať firmy, ceny materiálu, ceny práce, dostupnosť profesií a hlavne ak nie si zbehlý dobrý stavebný dozor, minimálne po zakrytie hrubej stavby strechou. A potom zas ľudí ktorí budú vedieť poradiť s kúrením, vodou, odpadom a pod., Proste pri takom rozpočte fuška na viac rokov.
Odpovedať
Profilova fotka
@marianq pozemok v BA za 20.000? skús pozrieť inzeráty a porovnaj ceny, tých 100.000 € mu bude stačiť pri šťastí na kúpu pozemku v BA, okolo 5 árov...a len čisto na pozemok mu banka úver nedá...
Odpovedať
@nanyka nebolo pisane ze pozemok bude v Ba :-) I ked uprimne pochybujem, ci za 20 000 sa da zohnat napr. do 20km od Ba..
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@han27 ja som reagovala na to, že zakladateľ témy chce bývať v BA - tak dávať mu príklad rozpočtu ako je to na východnom SK asi nemá zmysel ;-)
Odpovedať
Ak niekto vie o pozemku v blízkosti Ba do 20 tis. EUR, prosím dajte vedieť, kúpim:)
Odpovedať
Ďakujem za upozornenie, prehliadol som že sa jedná o pozemok v okolí Bratislavy. To mení situáciu. So 100 000 nech stavať rodinný dom ani nezačína. To fakt treba nejaký menší bytík a sporiť. Ale neviem si predstaviť niečo si nasporiť tu v SR. To by chcelo prácu niekde vonku. A ďakujem za upozornenie.
Odpovedať
@vvladkaa skus kuknut inzeraty na oblast Vistuk. Tam sa daju aj do tych 20tis aj okolo 20tis. Ale je to 30km od BA.
Odpovedať
@borderka dík, ale to už je daleko
Odpovedať
Profilova fotka
@marianq nie je za čo...no máš pravdu, sporiť na SK je trošku o držku, pokiaľ človek nepracuje vo vyššom manažmente..
Odpovedať
no dá sa celkom dosť šporiť ale to aby človek poriadne nejedol a nepil. S tou sumou je bývanie v Ba pomerne nereálne. Fakt už len niekde ďalej od Ba postaviť. Po prípade kupíť novostavbu bungalovu alebo podobne a zvyšok dofinancovať z banky. Potom však mať na krku úver.
Odpovedať
Hlavne sa nezadlž. Koľko máš hotovosť?
Odpovedať
jedno mi tu nejde do hlavy asi preto že nie som Blavák ja som tam raz povedal že tam nechcem ani zomreť, nie tam ešte bývať, povedzte mi jediný dôvod čo je v BL také výnimočné čo inde nemám , vidieť tie vládne, poslanecké, ksichty,nebodaj "uja"
Odpovedať
@duzu tak vieš ako pre niekoh oje bratislava domov, miesto kde sa narodil. TO iste môžem ja povedať o svojej dedine, že by somnikde inde nechcel bývať ako tu. Ved som sa tu narodil, vyrástal, všetko mi tu je známe, viem čo mám kde hľadať, poznám poamly každého suseda a podobne. ALe podobne zmýšľa aj ten, ktorý celý život býva v blave. Je to jeho domov a je logicke že ho nechce opustiť.
Odpovedať
@oondrejj tých viem pochopiť , v poslednej dome ale práve pôvodný odchádzajú na blízky vidiek, a ostatný SK sa sťahujú do BL, žeby len tam bola práca?
Odpovedať
@duzu no a my blavaci zas ideme z blavy von :D. Narodila som sa tu, pracujem tu, ale byvať ani žiť tu nechcem. Budeme postupne pomalicky stavat cca 30km od BA. A keby sa podarila najst potom praca niekde blizsie, tak budem uplne happy. Vzdy ma to tahalo odtialto prec.
Odpovedať
@borderka nooo tý su zas u nás všetci známi ako "paštikári" na chalupách
Odpovedať
ani ja nie som z BA a som z velmi pekneho kraja pod Vysokymi Tatrami. ale clovek na to, aby sa mal dobre potrebuje mat aj pracu a tej v nasom kraji bohuzial nie je az tolko / resp nie je zaplatena... ale to sa mi zda, ze sa tu akosi odbocilo od povodnej temy ;)
Odpovedať
@duzu no tak nam hovorite u vas na zahori :) ja budem na opacnej strane karpat :) ale si vies predstavit ake prazdno v BA ked sa blizi vikend.. to je ako keby tam buchla atomka :)
Odpovedať
Profilova fotka
@borderka fakt si sa narodila v BA? ozajstny bratislavcan ti nikdy nepovie vyraz blava!
Odpovedať
Profilova fotka
este mi pls prezradte, kde sa da v ramci ba kupit 5arovy pozemok do 100tis? a dom 20km juzne od BA do 100tis? ak sa nejedna o stary barak, tak to by som teda chcela vidiet, bola by som zvedava, co je to zac...
Odpovedať
Profilova fotka
a inak @borderka nechem ta demotivovat alebo strasit, ale presne toto som pisala tak 8 rokov dozadu... ze ako chcem ist von z BA... boli sme 20km od ba a som rada, ze som sa mohla vratit spat... a uz by som mimo mesta nesla... a je to tu citit, ze su tu sami pastikari... bola som vzdy zvyknuta, ze sa v BA hovori tvrdo neeee a teraz sa len zatahuuuje, strasne mi to pili usi... fakt je, ze cez prazdniny a cez vikendy je to tu vyludnene... a tie zapchy v piatok poo smerom von z mesta... :-p
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?