Čo by ste robili so 100 000 eurami?

Zobraz úvodný príspevok
Dobry den, ako clovek co nedavno skoncil skolu by som chcel v blizkej buducnosti riesti svoju bytovu situaciu. Pracujem v BA a teda potrebujem byvat bud priamo alebo v blizkosti BA. Mam k dispozicii cca 100 tis eur (vlastne uspory + hypo) a po zhliadnuti toho co mi ponuka trh, som zostal deprimovany. 2 izbove byty/50m2 tu zacinaju na 80tis (nerekonstruovane v Petrzalke), uz postavene domy v okoli zacinaju na 150tis. Som vychovany v rodinnom dome, takze mi je predstava domu ovela pritazlivejsia (samozrejme viem, ze okolo domu stale nieco treba). Da sa vobec postavit dom v medziach mojho rozpoctu (pozemok nemam :( ), alebo na to mozem rovno zabudnut a hladat nejaku kuticu v (starsej) novostavbe? Na internete som nasiel niekolko firiem, ktore postavia uzasny 'dom snov' za 50 000, ale je mi jasne, ze to je len marketing ... zaroven ale nemam cas na svojpomocne rekonstrukcie/stavbu bytu ci domu. Zaujima ma vas nazor, co by ste v podobnej situacii robili vy, resp. ci ste nieco podobne riesili a ako ste sa rozhodli. Za vsetky konstruktivne prispevky do diskusie vam dakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@spaminko smer Dun.Luzna... a kolko casu? byvat sa dalo nieco po roku uz, no nezariadene.. 1.5roka a bolo to obyvatelne s kupelnou, kuchyna, ako take zariadenie na zivot.
Odpovedať
V zasade je jedno v com clovek byva (pokial je to v slusnom stave), dolezite je s kym a kde, cize lokalita, to je uplny zaklad. Kupila by som kludne stary byt niekde v centre, ktory by si drzal cenu (vdaka lokalite), kludne aj malicky a potom ho prenajala. Pokial by bol v pohode obyvatelny, tak by som ho nerekonstruovala. Takto by som si znizila splatky za hypoteku a nadalej by som byvala u rodicov (pokial by im to este nejaky rok, dva nevadilo ), samozrejme im prispievala na domacnost a dalej setrila. Dolezite je vsak, kde by ten byt bol, radsej maly v dobrej lokalite, jednoducho taky, co sa bude dat prenajat alebo predat bez straty.
Odpovedať
Profilova fotka
@francuz ak ti nema kto urobit kurenie, vodu , plyn , omietky a pomoct s murmi a strechov, tak sa nezmestis... to su najvacsie polozky.. jo a aj elektrikari dost vela beru a obkladaci.....
Odpovedať
Profilova fotka
jinak nevim, jak se pohybuji ceny(bydlim v CR) ale garsonku bych urcite nekupovala - hledala bych 2+1.
Odpovedať
@spaminko Prenajom je najhorsie riesenie. Tiez som tym presiel. Ale peniaze co do toho das, mozes davat aj na splatky hypoteky vlastneho byvania. A ak kupis napriklad 3i byt a jednu izbu prenajmes kamosovi, kolegovi a podobne, tak uz budes aj v pluse. Prenajmu sa treba zbavit cim skor sa to da.
Odpovedať
@spaminko skôr ako na šerenie a hladanie alternatív by som sa zameral na zvýšenie tvojho prímu, je to omnoho efektívnejšie ako strácať čas šetrením a zhánaním lacných materiálov, pozemkov a lacných fuškárov. :-D
Odpovedať
Prenajom su vyhodene peniaze. Riesila by som iba vtedy, ked by nebola ina moznost. Ak si sam, urcite by som zatial neriesila stavbu domu. Radsej nejaky byt v BA. Vzdy je moznost ho potom predat. My sme si tiez mysleli, ze dom postavime za tuto sumu. Napriek dokladnemu vyberu dodavatelov (odbornych) a taktiez vydatnej svojpomoci sme sa na tuto sumu nedostali ani nahodou..... A ak clovek so stavbou uz zacne, je to rozbehnuty vlak. Clovek si povie, ze to robi pre seba a chce to co najlepsie a najkvalitnejsie. Lenze to velmi suvisi s cenou, v akom standarde je dom postaveny, ake materialy su pouzite. Potom priama umera prevadzkovych nakladov neskor, co je vyhoda. Andyfoto, kde si zohnal taky velky pozemok za taku cenu tak blizko BA? My sme zhanali pozemok v roku 2008 a tato suma bola vtedy nerealna, vzhladom na vzdialenost k BA......
Odpovedať
Hhhm realita? Pokial nebudes ty sam na dome muklovat od rana do vecera a potit krv, tak s pozemkom ta suma blizucko Ba nerealna, staviame, pracujeme, mame male dieta a na stavbu mozeme ist max po praci aj to len jeden ( z nas dvoch) takze robosi, cena prace plus matros. Treba sa na to pozret velmi realne, ake su vase casove moznosti. Su tu aj machri, co postavia sami (len za aku cenu - myslim casovu hlavne) niekedy mam pocit, ze ani nechodia do prace. A tu na modrej streche srsia optimizmom. :-D Takze cim lacnesie, tym casovo narocnejsie. ( exponencionalna krivka :-D ) takze asi tak. Andyfoto - je z tych optimistov, by som chcela vidiet kupit pozemok za taku cenu v dnesnej dobe... U nas sused predava - cena 80 euri za m2 10 arov (8 km od ba) nechcete ????
Odpovedať
@e313 no teoreticky by som mohol pribrat 15 kil, oholit hlavu, obliect teplaky a zacat vypalnicit, alebo vykradnut banku :-D .. prijmy v sucasnosti asi rapidne nezvysim, suhlasim ale, ze najlepsi liek na malo penazi je ziskat ich viac :D @moratibru, @michmikl, @pivec ano ano ano, do podnajmu prirdzene len s niekym alebo k znamemu. Platit niekomu inemu hypo sa mi nechce :) Byt za rozumnu cenu v BA uz hladam od septembra, ale ked som skusil otvorit akukolvek stranku s nehnutelnostami v BA s cenou do 85tis., tak viem uz presne naspamat povedat co sa tam objavi - asi 20 inzeratov z Rajky, byty na Kopcianskej v Petrzalke, byty v Pentagone + 15 bytov, ktore su tam uz aspon pol roka, ktore nikto nechce (ktorym sa ale zahadne zmeni kazdy den datum pridania na aktualny den). Az niekde okolo 95, 100tis zacinaju lepsie byty, co je ale zaroven suma o ktorej som si myslel, ze sa da pouzit alternativne. Preto som aj zalozil tuto temu. Z tych moznosti, ktore som uviedol vyssie je asi ale aj tak toto najlepsie (najmenej zle) riesenie. @pivec ty si tiez kupil nejaky starsi byt a potom si ho prenajal? @zzuzzik to je pravda, skoda ze som nerestituoval po predkoch nejaky ten hektar pody tesne vedla nejakej dediny pri BA, uz by som riesil ine problemy na seychellach :)
Odpovedať
@spaminko Ano, kupil som starsi 3i byt 75m2 v petrzalke, prakticky to najlacnejsie co bolo (okrem kopcianskej a pentagonu), postupne som si ho rekonstruoval, najskor som tam mal podnajomnika, potom frajerku, potom manzelku a teraz sa kompletne prenajima a splaca mi to hypoteku na dom ... Kazdopadne tvoj prieskum na celkom tesi, lebo som si myslel, ze ceny su nizsie. Ale snad tych 100tisic ten moj bytik ma hodnotu, lebo neviem vzhladom na dalsie ficove dane ci sa mi chce este trapit s prenajimanim. Ale zase v tejto neistej krizovej dobe je nehnutelnost asi rozumnejsia ako peniaze na ucte ...
Odpovedať
@katrin21
Odpovedať
@katrin21 kat myslíš že keby som mal niekoho v rodine remeselnika , tak by mi to urobil zadarmo ?
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@francuz no, robi sa to tak.... len za material, jedlo.... v ramci rodiny .. tomu sa hovori Svojpomoc :) ty pomozes bratrancovi, bratranec tebe a tak...
Odpovedať
Profilova fotka
@spaminko JA viem v tejto republike ma uz nic neprekvapi :-(
Odpovedať
@katrin21 a to vazne este tak funguje? Ja som si myslel ze tie casy su uz davno prec.Skoda ze nemam takych ludi v rodine, no co uz, musim zarobit plno vela eurace aby som mohol byvat v dome mojich snov :-)
Odpovedať
@katrin21 Aha, tak uz viem preco mate take problemy s tym vasim domom. Odborne sa tomu nadava spojpomoc ? Cize ked dom nestavaju odbornici ale svojpomocni pomocnici ? :-)))))))))
Odpovedať
Profilova fotka
@pivec My sme svojpomocne stavali len hruby stavbu , pivec.. S murarom . Vies? Ostatne sme mali majstrov aj na kurenie. predstav si.... a nie lacnych.. akurat to boli aj tak fušeri, mozno niekto z rodiny by to ako kurenar urobil lepsie..lenze nemame v rodine majstrov, len elektrikara a kamaratov z Oravy, co nam zohnali drevo na strechu a prisli spravit strechu, ale nie zadarmo... len lacnejsie.. Tak nemudruj , lebo dost ma to uz uráža, ako večne nadavaš, ako my mame postaveny dom,pritom jedina vec, co nefunguje ako ma je kurenie ! Lebo sme sa spolahli na "" odbornikov" .... Dom mame z kvalitnych matierialov a urcite nas nestal 50tis, to mozno tak hruba stavba pod strechou a s oknami a pivnicou..ako tu niektore temy propaguju, ze sa da postavit.. Takze sa zdrž komentara na tuto temu nabuduce, poprosim, OK? Ja som len vysvetlovala , co to je svojpomoc... @francuz ano, este stale to tak niekde funguje, je tu kopec takych stavebnikov aj na MS
Odpovedať
Profilova fotka
@pivec a to co som napisala, o rodine, tak ak si to nepochopil, tak aj pri tejto svojpomoci pomahaju sice ludia z rodiny a zadarmo, ale odbornici to su.. Kopec ludi na dedine su rozni murari, obkladaci, kurenari , klampiari... takze su to odbornici, normalne sa tym zivia... takze ani toto si nepochopil....co uz :-p Uz sme ti tu minule pisali, sice nie ja, ale ja to zopakujem... ved nam aspon ukaž ty ten tvoj uzasny dom, ked vsetci naokolo maju vsetko zle, ale ty mas patent na vsetko?
Odpovedať
@katrin21 A co mas zase taku tazku naladu? Co tak pouzit namiesto vyplazeneho jazyka radsej nejakeho ineho smajlika ? Co sa tyka mojho domu, co take by si chcela vidiet ? Kuchynsku linku ? Podla toho sa urcuje kvalita domu ? Nejake fotky som sem uz daval, ked to bolo nutne. Aj tebe som uz ukazoval moje rozdelovace :-))) Inak sa jedna o projekt jantar 68/101 http://www.erlis.sk/projekt/jantar-68... Ale aj tak je to postavene trochu inak, lebo co sa este dalo zmenit sa nakoniec pomenilo aj mimo projektu ...
Odpovedať
Profilova fotka
@spaminko toto je novostaavba.obytná pl.viac ako 100m2. prízemie obyvačka,kuchyna,jedálen,chodba,kúpeľka wc,špajza a kotoľna. všade podlahové kúrenie plynové,sadrové omietky.podkrovie 2x izba s balkonom,1 x izba a kúpelka wc.kúrenie radiatormi, omietky sadrokarton.obvod domu Ytong,18,5cm korkové zateplenie a hranolová fasáda.všade obložkové zárubne,dvere v imitácii čerešna.v izbách laminát.podlahy tiež v imitácii čerešna.dom kompl.nepriehladne oplot.pripojené na všetky inž.siete. všetko za 80tis.
Odpovedať
Profilova fotka
@pivec vedd fotofodokumentaciu zo stavby... tam sa uz da co to vidiet, nie? to co tu mame vsetci skoro..
Odpovedať
@moratibru
Odpovedať
Profilova fotka
@moratibru byt za 100k v centre BA? utópia :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@matko101112 :-| toto milujem takéto inzeráty - neber to v zlom, ale som chorá, keď nie je spomenutá ani len oblasť, kde sa dom nachádza
Odpovedať
Pokial ste sam a neplanujete v blizkej dobe svadbu ci rodinu je este jedna alternativa. Kupte pozemok (cca tych 60 tisic) a postavte si modulovy dom. Nieco na takyto styl http://thewaywelive.wordpress.com/200... http://design-milk.com/kenjo-cabin-li...) http://www.trendir.com/house-design/m... Takze postavite v podstate obyvacku s kuchynou + kupelna a nasledne podla potreby by ste pristavili dalsie izby, takze dom by sa postupne prisposoboval. Jedina nevyhoda je tazko ist do pasivneho standardu, je tam mala akumulacna schopnost, ale vela viete poriesit FVT. V podstate by som isiel do vystavby garzonky ku ktorej viete pristavovat. Dolezite je ze by ste mali pozemok, mohli byvat za par mesiacov. a postupne by ste pristavovali. Ale tu je predpoklad ze nebudete robit klasicke pasove zaklady a murovat priecky. Pozor na svojpomocnu vystavbu...mnoho ludi tento pojem si zamiena. Svojpomocne staviate vtedy ak drvivu vacsinu staviate sam, resp. s ludmi ktorim to raz odpracujete, takze ak Vam5 ludi napr. z rodiny odrobi po 100 hodin tak zrejme aj Vy budete musiet tych 500 hodin vratit, takze ako keby ste si ich odrobili na svojom dome. Je tu par takyh machrov, da sa to, ale byvat budete mozno o dva roky. Jedini kto odpracuje na dome bez naroku na "vratenie pozicaneho" su Vasi rodicia resp. rodicia druzky, manzelky alebo stalej frajerky.
Odpovedať
Možno môj príspevok bude od veci, ale musím zareagovať :-) V prvom momente som si povedala, že óó, 100.000 €, to keby som mala... :-D Potom som si prečítala príspevky, a nešlo mi to do hlavy, lebo my sme na Orave postavili dom za 60.000 €. Tak som si pozrela realitky v BA, a som v šoku. To čo sú za ceny?! A za také byty! Buď je strašný, malý a neprerobený, alebo v celku normálny, ale drahý! Viem, že v BA máte iné platy ako my tu, ale aj tak... Ja by som to určite riešila malým domčekom, niekde ďalej od BA. Nedala by som také prachy za byt. To by musel byť fakt krásny a na ideálnom mieste, ale také asi stoja trikrát toľko.
Odpovedať
@patricia aku mas vlastne predstavu o zarobkoch v BA? Tie zarobky tu tiez nie su vsade bohvie co. Ludia tu zarobia aj 300, 400 ci 500E co na pomery v BA je slabota. SI zober ze vsetko je tu o dost drahe - napr. tie byty. Hoc malicky tu stoji pomaly 100000E. Kto na to ma v hotovosti - kazdy alebo aspon 90% ludi si zoberie na to hypo.A uz len splatka je pomaly 500E na 30rokov ( pri 100tis. E), k tomu nehorazne najomne, energie, musis aj jest, kupovat si oblecenie, obuv... Su tu hrozne drahe pozemky + stavaj potom este dom. Ceny tych bytov ziva katastrofa. Ale aj to dochadzanie cca 30km od BA ( to mas min. 60km) a pri tych cenach benzinu sa to pekne nabali.
Odpovedať
@borderka No veď presne to hovorím, že nehorázne drahé, katastrofa ;-) Neviem, je to ťažké radiť niekomu. No ja by som to riešila tak. A ty?
Odpovedať
No ja pracujem v BA a ideme stavat mimo BA, cca 30 km od BA. Ale cesta tam aj spatek ( ak ratam priamo z domu do priamo do roboty ) je aj 80km. Ani nemienim kupovat byt, jednak na to nemam a skratak dom je dom a poskytuje viac moznosti za cenu bytu. A hlavne - stavam postupne, financujem postupne. Kdezto pri byte sa to neda - jedine zaplatit celu sumu. Ono poviem ti tak, nie je az tak dolezita vyska platu - teda je, ale teraz z ineho uhla pohladu ( ze jeeej obrovske blavacke platy), ale podstatnejsie je to co si za dany plat v tvojom okoli mozes dovolit ( napr v porovnani kupim trojizbak tu v BA a kupim trojizbak niekde na vychode ci na strednom Slovensku. ( porovnaj napr tak ze 1 osoba zarobi 500E a co si za to nakupi v BA, niekde na strednom Slovensku a na vychode.)
Odpovedať
No vidíš, tiež by som to riešila tak ako ty. A čo sa týka toho, čo si môžeš dovoliť za rovnaký plat v BA a inde - to isté, až na to bývanie. Čo je dosť podstatná vec. Ale potraviny, oblečenie, obuv... všetko ostatné je rovnako drahé aj inde. Povedala by som to takto: v BA zarába možno 70 % ľudí nad 500 €, takže si môžu dovoliť väčšiu hypo, a na život im potom zostane presne to isté, ako ľuďom napr. na Orave ( kde 70 % ľudí zarába do 500 €, čiže hypo si vezmú menšiu ). Ale to, čo im zostane, je to isté :-D aj ten aj ten býva koniec koncov v trojizbáku :-D ...ale nechcem tu riešiť platy ;-)
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?