Čo by ste robili so 100 000 eurami?

Dobry den, ako clovek co nedavno skoncil skolu by som chcel v blizkej buducnosti riesti svoju bytovu situaciu. Pracujem v BA a teda potrebujem byvat bud priamo alebo v blizkosti BA. Mam k dispozicii cca 100 tis eur (vlastne uspory + hypo) a po zhliadnuti toho co mi ponuka trh, som zostal deprimovany. 2 izbove byty/50m2 tu zacinaju na 80tis (nerekonstruovane v Petrzalke), uz postavene domy v okoli zacinaju na 150tis. Som vychovany v rodinnom dome, takze mi je predstava domu ovela pritazlivejsia (samozrejme viem, ze okolo domu stale nieco treba). Da sa vobec postavit dom v medziach mojho rozpoctu (pozemok nemam :( ), alebo na to mozem rovno zabudnut a hladat nejaku kuticu v (starsej) novostavbe? Na internete som nasiel niekolko firiem, ktore postavia uzasny 'dom snov' za 50 000, ale je mi jasne, ze to je len marketing ... zaroven ale nemam cas na svojpomocne rekonstrukcie/stavbu bytu ci domu. Zaujima ma vas nazor, co by ste v podobnej situacii robili vy, resp. ci ste nieco podobne riesili a ako ste sa rozhodli. Za vsetky konstruktivne prispevky do diskusie vam dakujem.
Odpovedať
v BA za pozemok + dom skôr nie, ale tak 20 km južne istotne aj 2 domy
Odpovedať
Profilova fotka
No za 100K € mozes asi hned zabudnut na dom ked to nechces stavat svojpomocne a nemas pozemok .
Odpovedať
@muskaat ten chlap to pozna.... jasvojpomocne cielova suma 96 tis:))
Odpovedať
V pohode prispor este 200-ku a mozes rozmyslat o domceku ;-)
Odpovedať
@spaminko ale neda mi a k tvojej situacii... viac hlav viac rozumu nakolko scenar je rovnaky ako ja a ostatny. Po skole, mlady a peniaze mas ..krasa.. ale nevies kde sa usadis a kde zalozis rodinu.... SLovensko nie len o BA a moze sa stat ze kariera porastie inym smerom. Da sa dom aj do 50 tis...su mensie utulne a dokonca NE. Len zem :)) kamen urazu. To mas dalsich 70 tis ak chces cca 800m2. na slusnom mieste..ako napr.. cierna voda. AKo som siel ja.... Prve je byt. Neplatit hlúpi najom a osamostatnit sa.... no ak mas kde byvat / rodina prerob si podlazie a spor dalej///// no podzemok kup... TU nesstratis nic skor zisskas. Neexistuje lepsia banka ako nehnutelnosti....a tie uroky... pri min strate... Mat zem je stale zisk...postavit dom, je uz strata lebo cena klesa ako starne dom a zem stupa ako doba pokracuje....nepriama umernost :))). za 3 roky budes mat mozno ak praca pojde dalsie peniaze a vies kde budes ,mat Home sweet home:))). dalej to uz pojde same.. Zacat stavat dom je krasny pocit ale na tvojom mieste loteria:)) to si skor daj sportku :)))). drzim palce :)). Dom postavis aj do roka a do dna... tak hadam ta nieco napadlo :)))).
Odpovedať
@spaminko kedze si len nedavno skoncil skolu, tak si este mlady chalanisko a lepsie by ti bolo zostat v byte priamo v BA. po robote budes mat lepsie vyzitie, ako tralakat sa kdesi mimo BA do domu. kino, fitko, pub ... ;-)
Odpovedať
kamoska kupila asi 2 mesiace dozadu v kvetoslavove za tuto sumu, novostavbu aj s pozemkom asi 600m2. ale to je skoro 30km od BA.cim blizsie pojdes j BA tym bude cena stupat.
Odpovedať
Urcite by som na tvojom mieste sla najskor do bytu. Nie je to konecne a nezvratne rozhodnutie a ked budes mat pracu a financne si polepsis, tak stale mozes ist do domu akurat uz nebudu tvoje financne moznosti a tym padom aj vyber domu a lokality obmedzeny.
Odpovedať
@spaminko Ostal si deprimovaný so 100 tisíc € k dispozícií po skončení školy? Nič v zlom, tvoje starosti v takej situácii by chcelo mať 99 % ľudí, čo skončilo školu...
Odpovedať
Profilova fotka
ono za aj zalezi aj aky chce clovek dom ale to okolie BA ide od tych 80€/m hore takze pri totalnom minime okolo cca 300m2 si na cca 25 000€ len za pozemok , ked si vezmez ze ti ostane suma 75 000€ na projekt , stavbu na kluc a vybavenie tak to je zalostne malo to by si mal velmi malinky domcek aby si sa ako tak zmestil a hlavne v BA regione kde je cena prace omnoho vyssia ako napr na vychode ...
Odpovedať
Profilova fotka
chápem, že tu neprispievajú ľudia, ktorí majú existenčné starosti, ale vidím, ako sa nedostatočnosť predošlého režimu cez rodičov pretavila do mládeže. Vonku aj stredná vrstva býva v menších a skromnejších domoch ako chce u nás. Pre pohodlný život pri dvoch deťoch netreba väčší pozemok ako 500m2 a dom do 150m2 obytnej plochy. Bungalov je u nás marketingový ťah výrobcov materiálov, pretože potrebuje o 30% viac stavebných materiálov ako podkrovný alebo poschodový. A samozrejme má väčšiu spotrebu tepla pri zhodnej výmere a druhu materiálov. Takže poobzerajte sa po pozemku, pozrite chlapcov z Oravy, alebo dom na predaj, chvíľu to trvá, ale treba hľadať.
Odpovedať
@jan45 toto je presna a vystizna realita na SK... zial.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
100 000??? No čo snimi ? Niečo vratim a ostatni musia ešte počkať. :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@spaminko podla mna domcek tak 20km od BA , starsi a prerobit..... casom.. starsi rozumej tak 20 -30r, cize nie priam stary na rozpadnutie, normalne obyvatelny :) Tym padom pozemok mas v cene
Odpovedať
@spaminko Dobrý den. Já sice nevím jak se odvíjí ceny nemovitostí na Slovensku, nicméně z hlediska financování mě zajímá rozebrat tuto informaci : Mam k dispozicii cca 100 tis eur (vlastne uspory + hypo) . Je totiž zásadní rozdíl, pokud mám 10.000 E a hypo 90.000 E, nebo mám 80.000 E a 20.000 E hypo. To je jedna věc. druhá věc je ta abslutní výška investice. Ono v přepočtu na Kč to dělá cca 2.500.000 Kč. Za takové peníze se dá v Česku, na Moravě i Slezsku postavit malý domeček na klíč. Ovšem je to cena pouze za dům, bez pozemku, bez přípojek, bez terénních úprav.... A cena stejného domu by snad mohla být stejná jak v Bratislavě, tak ve Zlámané Lhotě. Ovšem cena pozenku bude totálně rozdílná. Čili dodavatelsky postavit dům i s pozemkem za 100.000 E asi nebude možné. S pozdravem Laďa
Odpovedať
@ladajaskva cena domu v BA a dalej na východ či západ je podstatne nižšia a to pre cenu práce v BA kraji je dnes mes zárobok asi 1500 Eur, ale v RS tak tretina
Odpovedať
@spaminko V tvojej situacii by som ti doporucil presne to co sebe. Kupit starsi nezrekonstruovany byt. Tie su cenovo najrozumnejsie a nekupujes macku vo vreci. Zrekonstruujes si to postupne sam a budes vediet co si ako urobil. Pretoze vela rekonstrukcii sa robi len na dobry kseft a odflaknu co sa da. Aj na zaklade skusenosti kolegov nedoporucujem zrekonstruovany byt a byt v novostavbe. S tymi mozu byt ovela vacsie problemy ako so starymi panelakmi. Na dom zjavne este nemas, ale sam casom uvidis ako sa ti bude darit, kde chces zit a pracovat. Riesil som podobnu situaciu pred 10rokmi (akurat vtedy boli byty lacnejsie) a dnes mam aj byt v BA a aj dom pri BA. Ale kazde ma svoje vyhody a nevyhody. Dom pri Blave ma svoju vyhodu, ked mas volny pracovny cas a nemusis chodit v spicke a tiez ked mas sluzobne auto. Inak je na dochadzanie ovela lepsie byt priamo v BA. A kupovat stary dom nedoporucujem vobec. Bude to dost zla investicia. Rozumne sa to prerobit neda a bude to aj tak drahe. Novy dom postavis dnes ovela kvalitnejsie a lacnejsie.
Odpovedať
@jan45 Dobrý den. Nechci vyvracet negativní vliv bývalého režimu, nicméně ono je to ovlivněno i jinou tradicí a přístupem k majetku, než je na západ od nás. Jak u nás, tak u Vás drtivá většina lidí staví dům na celý život, proto ho chtějí mít takový, aby vyhovoval všem požadavkům od samého počátku a to i požadavkům budoucím. Stěhování několikrát za život, je skoro naprostá vyjímka. Také povahové vlastnosti, že musím mít to samé jako kamarád, jako soused, nebo je dokonce překonat, je naprosto běžná záležitost. Negativní vliv bývalého režimu je ale jasný - každý měl stejně. Čili v lidech je zakořeněno, že každý, bez ohledu na vlastní schopnosti, bez ohledu na vlastní přičinění a bez ohledu na finanční možnosti, chce stejně. A to všeho. Čili i stejný barák, jak má soused - úspěšný podnikatel, který mě zaměstnává. :-D Ale naprosto odlišný názor mám o bungalovu - právě stavba takového jednoduchého baráku je určitě lacinější, rychlejší a jednodušší. A stačí se podívat po celém Slovensku ve všech dědinách. Drtivě převažují přízemní stavby jednoduchého půdorysu. A bude to asi tím, že takový dům postavil každý, kdo měl vlastní pozemek. Osobně mám 308 m2 a obytnou plochu 137 m2. Je to ale řadovka má poschodí. Nicméně před Sametovou to byla norma. Dneska bych určitě řadovku nechtěl a pozemek bych také chtěl větší. NIcméně nejpodstatnější je, co si kdo může dovolit finančně a fyzicky. Čili, když se spaminko ptá, tak jak to zformuloval, tak je jasné , že to všechno chce sám posoudit a potřebuje mimo jiné vědět, co má posuzovat a jaké jsou možnosti, jaká jsou úskalí atd. A podle mě takto by měl postupovat abslutně každý, kdo uvažuje o svém životě. To je řádově úplně jiná otázka, jako dá se postavit dům za 60 k, za 70 k, za 100 k ? A já mu držím palce, aby udělal dobré rozhodnutí, které ho finančně nezruinuje. S pozdravem Laďa
Odpovedať
Profilova fotka
Jee a ja kdyz cetla nazev diskuze, tak jsem myslela, ze je to zase jedna z anketnich otazek :) tak uz jsem si rikala, jak napisu, ze za 100tis bych koupila to a to ... :) a ona je otazka uplne jina :) Takze k tvemu dotazu. Jsi mlady, koupila bych byt nekde na hezkem miste ve meste. Vydelala jeste nejake penize, najdes si pritelkyni, pak se ozenis a pak teprve postavte ci zrekonstrujte dum. Snad kazda zena si chce domov uzpusobit svym predstavam, takze kdybys ted postavil dum sam - tak by to stejne mohlo dopadnout, ze se ji dum libit nebude. My jsme to tak take udelali nyni jiz manzel koupil byt, ktery jsme pak prodali a postavili dum. V byte si i ujasnis, co vse od domu ocekavas.
Odpovedať
Nazdar, No poviem ti trocha o Bratislave prezil som totiž v nej celych 25 rokov. Bratislava je doslova diera ako viem mal by som byt patriot a chvalit, že BA je úzasná je tu všetko no tak áno je to pravda, ale do tej časti vety ze je tu vsetko a potom to končí. Už istú dobu trvá že okolo BA sa začina stavať a malé rodinné domčeky začinajú byť realitou ako sú tie dedinky a primestké čati, začinajú Bratislavčania skupovávať pozemky a húfne sa stahovat tam lebo chcú si užívať výhody mesta a zároveň oddychovať po robote, problémom Slovesnka je to, že vśetko sústreduje do BA a potom BA nestíha a pomaly v pondelok sa nedá o 7 dostať do práce ale musíš si privstať o 5 ráno aby si sa cez obchchvat dostal do práce lebo inak upchajú dialnicu ŠPZ ako SC TT a DS či GA a potom je problém ako, ako ale čo sa týka tvojej situácie tak pod 100 000 sa dá krásne získať byt v BA MČ dlhé diely, Dúbravka. a podobne takže úplne pohode
Odpovedať
@spaminko zober ešte 50tis. € na viac a si v systéme ako víno :-N :-p
Odpovedať
Profilova fotka
@spaminko Ak mas v rodine par sikovnych ludi... nebal by som sa toho. My sme 15km od BA a cely dom aj s pozemkom nas vysiel na sumu ako chces ty. Myslim tym zariadeny dom vo faze ako sme teraz. Samozrejme ze sa nebahas, navybavujes, budes musiet zhanat aj nemozne... ale da sa to! Tak usetri si rok miesto pre svoju pracu na dome a mas to co by si chcel. Ozaj... do BA to mam cca 12min. cestou autom. Nie je o com. Ak je zapcha tak 30min. co je este stale prijatelne... myslim ze za usetrenych cca 50-70.000e sa ti oplati rozhodovat. Vela stastia
Odpovedať
Profilova fotka
@andyfoto ale zabudol si na pozemok...... ten este nema...
Odpovedať
@andyfoto A co ak nema v rodine zopar sikovnych ludi?
Odpovedať
@andyfoto to fakt si sa zmestil do 100 000 dom aj pozemok 15km od Ba? My sme kupili pozemok v NOvých Zámkoch 5,6 árový za 30 000 a dom budeme stavať svojpomocne a velmi radi by sme sa zmestili do 70 000, čiže s pozemkom by bola ta suma 100 000€, ale niesme pri Ba.....
Odpovedať
Profilova fotka
Ja dodam len jedno - 100k je tak strasne vela a pritom tak strasne malo...
Odpovedať
Profilova fotka
@katrin21 nezabudol :) ja som mu spominal ze sme sa do tej sumy zmestili aj s pozemkom takze sa to da :)
Odpovedať
Profilova fotka
@francuz tak potom uz na tu sumu sa nedostane ak bude musiet platit vsetky remesla :(
Odpovedať
Profilova fotka
@sorca24 myslim ze aj menej ako 100tis to bolo. Presnejsie 91tis eur. aj s pozemkom... pozemok 8.5á cca 22.000eur iba so zavedeneou elektrinou a plyn na kraji pozemku. Ak tam nepocitam "hluposti" ako navazanie zeminy, stavebna buda, studna, navazanie parkoviska, drevo na kurenie.. co som tam vsetko zapocitaval.. tak sa dostanem na sumu 85.000eur. Tak myslim ze som dokazom ze sa da ked su moznosti....
Odpovedať
V prvom rade dakujem vsetkym za prispevky, vsetky som precital. Naozaj je pravda, ze kolko ludi, tolko nazorov :) @muskat, @mderer, @andyfoto nie, ze by som bol lavy, co to som sa priucil pri renovacii nasho domu, ale to je prave to, ze nemam ziadnych majstrov v rodine. Sam urcite neviem spravit vsetko, mam casovo dost narocne zamestananie, takze si neviem predstavit ako by som kazdu chvilu hladal majstrov, kontroloval ich stale. Ako som si tu na fore precital viacero postov tak svojpomocne stavat dom mi pripada ako dalsia praca, ktora je ale na rozdiel od tej prvej neplatena. @ladajaskva ano suhlasim, u mna je ten pomer ten horsi. Vacsiu cast tvori hypoteka. @mischo deprimujuce je to, ze v okolo BA za 3 melony starych korun nezozenies nic nove (iba ak nejaku 'utulnu' kuticu 45 m2 v 'nadstandardnej' novostavbe s trilionom susedov a papierovymi stenami na jednom poschodi) a este sa zaviazes na 30 rokov @rude ano viem, zapchavam tu dialnicu kazde rano s SC znackou :) Ver tomu ale, ze keby rano nechodili prepchate autobusy a vecer mi nesiel predposledny autobus o 21:00 a potom az 22:45, tak by som chodil nim. @rude, @pivec, @hhranolka starsi byt + renovacia na zaciatok - nad tym som uvazoval, zobrat mensi uver, kupit mensi byt a splatit ho za par rokov, ale tu je zasa ale. Ked som pozrel trh a co ponuka (uz par mesiacov sledujem inzeraty) tak pod 70 nezozeniem nic (myslim tym nieco ine ako jednoizbovu garzonku v Pentagone). Nehovoriac o tom, ze takyto byt potom treba kompletne prerobit lebo je neobyvatelny - 20eur a este to je v rozpadnutom vchode, s ktorym nespravim nic. @pivec so starym domov to je pravda, sam byvam teraz v starsom a hoci ho renovujeme a renovujeme, stale daco vlhne, praska a naviac to uz nikdy nebude nove. Najhorsie je, ze ked aj niekto predava starsi dom, na ktorom je dobry akurat ten pozemok na ktorom stoji, tak si zapyta za pozemok a barabiznu, ktoru musis aj tak zburat. @e313 to prave nechcem, hypo by som dostal aj vyssiu, ale platit v sucasnej dobe 700e mesacne na 30 rokov je skor na slucku ako na slusne byvanie. U mna bola alternativa este par rokov byvat v podnajme, popritom este daco nasetrit a potom hladat vlastnu strechu. Tu je hacik ale v tom, ze jednoizbove byty v BA zacinaju na 350, 400 eurach mesacne. Suma, ktora sa mi nikdy nevrati a ktoru by som radsej vrazil do vlastneho ako do cudzieho. Niekto este spominal nadstavit u rodicov - nad tym som tiez rozmyslal, ale to nie je mozne (starsi dom, zla statika, uzky pozemok). A predsa len, hoci mam s rodicmi dobry vztah, uz by som mal rad svoje sukromie. Mame este dost velku zahradu (teda nie my, ale babka), kde by sa mensi dom v pohode zmestil. Ale ako to vo velkej rodine byva tak tam by stavali najradsej aj bratranci z piateho kolena, takze z rodino-politickych dovodov to nie je mozne ... Ak by som to zhrnul tak z prispevkov tu a zo sumy, ktoru by som mohol investovat vychadzaju tri resp. styri moznosti: 1. zostat doma, setrit a este chvilu pockat 2. starsi byt + rekonstrukcia 3. svojpomocne postavit dom, dalej od BA 4. podnajom + setrit, setrit, setrit Vsetky maju nejake ale. No z toho co som sa docital tu na fore zo skusenosti so stavbou domu si myslim, ze sa budem s predstavou domu asi na cas este rozlucit. Urcite som ale nezakladal forum aby som sa rozhodol hned, takze este urcite co to pocitam, pohladam, popytam. A budem rad ked napisete dalsie vase skusenosti. @andyfoto, @mderer len tak zo zvedavosti, kolko casu ubehlo od toho, ako ste si kupil pozemok a dostali ho do obyvatelneho stavu? Na ktorej strane od BA mate domceky?
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?