Cena rodinného domu svojpomocne do 40 000 eur

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ahojte vsetci chcem sa spitat, či niekdo postavil dom aj so zariadením, myslím Kurenie podlahy atd za cca 40000eur. Ďakujem.
Odpovedať
@jblaze ty zijes asi v inej galaxii ty si vazne myslis, ze ten co ukada tehly zarobi viac ako ja? chod sa spytat na stavbu tych ludi, kolko tisic eur mesacne zarobia asi dostanes po papuli, nic ine necakam :-D :-D :-D
Odpovedať
@atak77 v cistom zarobia tak 4 tisic.. ak maju zakazky nonstop. 5dnovy pracovny tyzden.
Odpovedať
@dusantt hej, to mi pripada presne tak, ako ked povies, ze programator zarobi 2500eur ale je cudne, ze mam kolegu, co zarobi 4500 a druhy len 1200 to je zbytocna debata toto ja som len chcel povedat to, ze nie kazdy je zrucny a ma cas na to aby si sam dom postavil, to je mozno 10% ludi ... zbytok 90% si musi zhanat majstrov, alebo firmy ja osobne sa radsej budem venovat rodine a inym veciam aby som drel na svojej stavbe, radsej to zaplatim inym, howk
Odpovedať
@atak77 ano vacsinou ti stavbari idu cez firmy, cize 50-70% majitelovi, zvysok robotnikovi..uz na dohode..a robotnici to vacsinou nahadzu do krcmy, automatov, tipovania..takze ich zeny si myslia ze zarobia este menej.. @dusantt vdaka hypotekam a moznostiam uveru sa realna ekonomika a sucasna cena tovarov, sluzieb nerovna ich realnej hodnote...vsetko to je nadnesene.... pekne vysoko..lebo je dopyt...samozrejme my zijeme zvacsa z bordelu, ktoreho vyroba je minimalna (vid. siet Babisovych firiem: od maso-udenin az po chemicke zavody...firmy na umele oplodnovanie)...a ked mas na to, kupis si bio (to co v minulosti pestovali nasi rodicia, stari rodicia) - akurat som bol minule v rakusku - 1kg kurcata - bio 20eur....u nas sme to znicili a jeme odpad preantibiotikovany, prechemizovany..a potom sa cudujeme ze mame rakoviny a neviem ake choroby...keby sme jedli Kosher dozivali by sme sa bezne 80-90 rokov ako ti co ho jedia:) ale uz ani ten alkohol co sa tu pije nie je co byval...ved flasa alkoholu stoji 5eur, z toho polka je spotrebna dan..cize 2,5eur..z toho 0,5eur flasa, 1euro marza...vyrobna cena 1 euro?:) ani nechcite vediet co to je za bordel...a potom sa cudujeme, ze sa rodia poskodene deti, ADHD....klesa intelekt:)
Odpovedať
@dusantt @lubk0 Chlapci vonkuh prsi chodte sa perjst ja som akurat premokol vycisti sa vam hlava, naco tu riesit sprostosti. Neviem ci niekto pride dostavebnim a da im zoznam 200 poloziek ze nacente a potom si ichj tam chodi 2 roky vyberat a oni mu to naskladnia a postupne predavaju o tom vazne pochybujem. Kazdu vec co som kupilv stavebninach som kontroloval na internete a hovorim vam ze ak budete chodit do jednych stavebnin 100x za rok uz vas tam poznaju a daju vam cenu ako sa dohodnete. Na celom beznom dome neusetrite keby ste rovno zobrali 3 kamiony povaru naraz zaplatili a nechali to na zahrade viac ako max 2-3 litre. Okrem toho neexituju stavebniny kde maju tehly, strechy, geberit, dlzbu, sanitu, omietku taku ako by ste chceli, vzdy kupis dlzbu inde sanitu inde, omietku inde lebo ti nevyhuvuje vsetko z jedneho zdroja tazke vsetko sa u jedneho kupit neda. kazdy kto si myusli ze vybavi zlavy 20-40% a dom bude stat voci katalogu o 30% menej sa myli ono s tymi cenami sa uz tak pocita.
Odpovedať
@atak77 no ja to robim takto: odveziem zenu do roboty (MHD jej ide, ale usetrime 20-40 minut, kedze MHD nie je v BA funkcna, aj ked IMHD.sk pise, ze by tam mala byt za 18minut, preto som kupoval tento blby byt dofrasa, pre tychto 18 minut s MHD) dalej, presuniem sa na stavbu (1hod), nieco pomakam, oddychnem si na terase (teda terasa, sedim si tam na nejakom dreve co najdem, nemam cas to riesit), a potom sa najem, pomakam, modlim sa nech nikto nepride kecat, lebo ma to stoji cas. dalej idem pre zenu do roboty (1hod), hadaj preco, MHD, setrim spolocny cas. cize nikde nevidim v mojom pripade ten argument, ze zanedbavam rodinu, ved som si kupil MAXIMUM mozneho casu polohou bytu a autom so svojou zenou. neexistuje, aby som s nou bol viac, fyzicky to nie je mozne, uz teraz ma je vela a musim chodit so psom von, aby mala odo mna pokoj :D co aj chapem. ako si kto zariadi... sa tu ludia smeju, ja sa smejem v tomto. viac casu by som mal, keby ju zamestnam ako domacu panicku, ale zas, az taky sef nie som. co sa tyka kvality, dam krk na to, ze triezvy svojpomocnik urobi kvalitnejsiu robotu, mam kopec prikladov, aj fotodokazov, videodokazov o tomto, ale nema zmysel.. je to pripad od pripadu, chapem ako je to myslene z tvojej strany, aj strany inych. kedze nemam moznost ako by som predal moj cas a schopnosti inde za pre mna rozumny peniaz, tak to robim takto, je to moj specificky pripad. a po pravde, bavi ma to viac, ako praca za PC, aj ked som fakt skoro az fatalne lenivy. zabudol si ale na jednu vec - ten programator co zaraba 1200 alebo aj 4500, ma dovoleniek isty pocet, narozdiel od murara, ktory POKIAL DOKAZE mat nekonecny prisun prace, zoberie si dovolenku kedy len chce. ja som byval programator na volnej nohe, cize viem o com pisem. ale konkurencia, moja lenivost ucit sa, tak som to vzdal. stavbu vnimam rovnako, az na to, ze je to viac fyzicke, ci uz do sily, vykonu alebo presuvania sa. a hlavne, na kapital a manaozvanie v com som tiez mizerny :D ale jasne, dom som este nepostavil, takze cas ukaze.. ale tiez mam skusenost s tymto: vela ludi machruje, ako zrekonstruovalo byt za 3-4tisic.. mne sa to podarilo za 13-15, neviem presne. a preco? nemam nic luxusne, okrem grohe baterie za 300eur, dveri do sprchy za 300eur, mam laminaty za 6-7eur meter, linku z IKEA za 1000, spotrebice dokopy 300 (indukcia, ruru som bral staru 10 rocnu), nemam obklady ale tapety lacne, skrina vstavana 800. dvere bezpecnostne 1100 lebo zena chcela pasiky na nich a specialne kovanie :D ale aj keby setrim a beriem dvere za 600, skrinu za 600, bateriu za 30, tak sa nedostanem pod 12000. preco? elekrikar 2000 tusim, s materialom. vodar 600, bol drahy, tam je 200dole aspon. proste na 7tisic je NEMOZNE, a to som bral lacne 2sklo okna za 700 a bonus - dost mi pomahala rodina pri pracach, niektorych. cize ako je mozne byt zrekonstruovat za 7 tisic? absolutne nijak, mozno v 2010 ano, nie v 2016. ani 2017 a uz nikdy. jedine keby dam nejakemu skolkarovi kriedu nech mi kachlicku namaluje. cize ja chapem preco ludia nadavaju na tych co pisu ze maju dom za 60tisic a 200m2 :D ale sam sa musim pokusit dat za 70k 140m2 dom. ked sa nepodari, smola. budem musiet nieco vymysliet.
Odpovedať
@sysell ano, dnes a v tomto systeme je pointa mat prachy, potom je vsetko lacne :D a sranda bude, ked nam tie domceky popadaju na hodnote o 50%, a budeme v minuse.. lebo za samotny material sme dali viac. skor ci neskor to prist musi. to kura v AT je drahe, objavil som ale v starom otcovi alebo aj gazdovskych trhoch domace, neviem co stoji, asi 5-7eur prsia, kura, neviem, nepamatam ale urcite nie lacne.. neviem ci im verit, ze je realne domace, volnobehove volnochovove a dobre krmene, ale pride mi to ako dobry stred medzi shitom a rakuskom.
Odpovedať
Je mi úsmevné čítať toto vlákno. Každý by chcel viac zarobiť , veľa ľudí nieje spokojných s platom , nadáva na firmu , zamestnávateľa, vládu , fica, usa , rusov a neviem ešte koho, že sú za to zodpovedný, len nie on sám. Ak majú ľudia príležitosť a možnosť zaplatiť robotníkom pri stavbe svojho domu a ovplyvniť jeho výšku príjmu .... tak sa snažia na čo najnižšiu cenu tlačiť hlava nehlava. A ešte mu vytknúť, že má drahý materiál o pár eur...No asi majster nesedí toľko pri googli ... Ćo tak sem tam aj niekomu dopriať ? dať viac.... ;-)
Odpovedať
@sysell Jasné :) Tak to pôjdem hneď vymyslieť tým desiatkam "minideveloperov" čo tu v okolí chŕlia jeden dom za druhým a predávajú to s krásnymi maržami, že aj keď to tak robia, tak tuná sysell z modrej strechy tvrdí že to je kravina a nech s tým prestanú :) A nie, nejedná sa o developerov, ktorý stavajú naraz 10 tku domov, v poslednej dobe je tu čoraz viac firiem ktoré majú peniaze akurát na to, že postavia naraz 1 max 2 domy a tie potom predajú ... 2 z týchto "firiem" ak sa to dá nazvať poznám celkom dobre, viem za čo vedia postaviť a viem, koľko na tom cca zarábajú a rovnako ti poviem, že svojpomocne na tých stavbách nerobia skoro nič ... Tak isto aj tu na streche máš X reálnych príkladov, kedy táto "dodávateľská" svojpomoc znamenala aj viac ako 30 percentnú úsporu voči katalógu, ale aj tý ľudia si vymýšlajú ... Rovnako ako tu je X tém, kde napríklad cena jednej strechy nakomplet s prácou a rovnakým materiálom vychádza na rozdielne sumy, ktoré sa líšia desiatkami percent ... Aj oni si vymýšľajú mali by zobrať to čo príde, lebo žiadnu významnú čiastku neušetria ... Máš pravdu, uzavrime to, nikto prosím netendrujte, chodte do prvých stavebnín, kúpte čo potrebujete a zľava bude automaticky na hrane možností všetkých predajcov na SK ...
Odpovedať
@lubk0 Ked som developer tak mam zmluvu so stavebnimami berem na dodak a platim raz mesacne fakturu. Dodavatelska svojpomoc je co? sa ti mylia pojmy, je svojpomoc alebo dodavatelsky alebo na kluc. Co usetrili voci katalogu? co je katalog zdrap papiera s cenou +- tisice hore dole. Kde sa lisi cena strechy v desiatkach percent???? to myslis ze je rodiel v skridli a dreve? hovno rozdiel je v cene prace anie matarialu. A co ti hovorim o developeroch? tvojich mini co stavaju jeden dom, ehm teda nestavaju ale davaju robit zivnostnikom,, to je fakt developer. Oni neziju z marzi na materialy ale z pridanej hodnoty toho ze ti ponukaju hotovy projekt. Teoreticke kecy, ukaz mi co si postavil ty alebo ake si vytenrdoval ceny uz vidim tie mega zlay, potom pojdem a najdem ti blocky za co som kupil ja bez vyberovkych konani, Ked nemas tak nehovor o inych prosim ta. nekazem ludom kupovat drahe debiliny u prveho supaka ale ked ma niekto aspon pol funkcneho mozgu vie si pzoret asi co kolko stoji a co moze ocakavat.
Odpovedať
inak zabudol som dodat, ze nikdy sa nikto nebude mat dobre, dobre sa ma len ten, co prechytraci druheho. taky je system, a plati aj na domy. treba si to fakt uveodmit - keby sa ma vacsina lepsie ako priemer, tak sa zosype matematika. kazdy by potom chcel kupovat, ale kto by predaval? ved nikto by nerobil predavaca. mna strecha stala krov 2000, skridle a doplnky a dolie 3500, praca 3000. 150m2 strecha do A a zaroven L tvar. 30stupnov. 7500 babku odrbal nejaky dedinsky magor a firma a vymenila skridle, a laty za 8000. ale na kocke. ja mam bramac, ona neviem, tipnem tondach. zhruba mozno rovnaka plocha, vacsia od mojej asi nie. ano, su to desiatky % a ja nadavam na cenu mojej strechy, lebo vedel by som to este dat nizsie. firma ktora mi cely dom nacenila, mi strechu nacenila na 15 tisic, druha 14. ale neviem co tam vsetko mysleli, kedze som stresne okna vymazal. izolaciu tam davali, neviem. no oni by mi tam dali 20cm a bolo by OK lebo taky bol projekt. ja mam za 2200eur cca 60cm. s lambdou 0.035 od isoveru. plus minus nejaka ta folia, a plus SDK.
Odpovedať
@radoslavc S tými cenami nehnutelností, potravín a podobne píšeš hlúposti, nemôže za to režim, môžu za to ľudia. To je celé :)
Odpovedať
Článok sa načítava...
Môj známy si tiež myslel že si chalupu postaví sám a že mu bude stačiť 40 000 :-D Nestaval ju sám a už vôbec mu nestačilo 40 000 :-D Tak rýchlo sa prebral zo sna až mi ho bolo lúto...A to má na baráku tie najlacnejšie materiály.A z toho že ti pojde pomáhať rodina za klobasku a pivko sa tiež vela ludí prebralo :-D Len to tu už nikto nenapíše.
Odpovedať
@sysell Preš sa o blbosti a nemá zmysel si tu porovnávať vtákov ... Je uplne jedno, ako ich nazveš, minideveloper, kšeftár, otrokár, podnikatel je mi to uplne u prdele. Ako príklad som ich dal preto, že tie firmy sú zväčša o 1 až 2 ľuďoch, ktorý dali dokopy financie, pracovať na tých domoch nepracujú a dodávateľsky ho postavia tak, že na ňom veľmi slušne zarobia ... Celá ich práca je dookola zjednávať, ako cenu, tak materiál a to všetok ... Či sa jedná o vypínač, murivo alebo betón do základov. Okolo Trnavy týchto "*******" (nazvy ich ako chceš) sledujem, a je zaujímavé, že bez vlastných robotníkov a bez veľkých objemov postavených domov dokážu ponúkať 100 - 140 m2 bungalovy skolaudované do A1 tky, v stave holodom s chodníkmi, plotmi, parkovaním pre autá a terénnymi úpravami za 130 tis. Eur s tým, že štandard nacenujú od 12 do 18 tis. Eur a väčšina ich pozemkov je bežných developerských, ktoré si kupujú za rovnaké ceny ako bežný smrtelník a hýbu sa okolo 35 - 45 tis. Eur ... Takže ak by som s týchto cien mal zobrať stredný "medián" ta, cca 120 metrový bungalov do štandardu na pozemku v hodnote 40 tis. Eur predávajú nakomplet za cca 145 tis, Eur, hoc v katalógoch nenájdeš pravdepodobne pri 120 metrovom dome inú cenu na kľúč ako od tých 1000 Eur za meter a cenu pozemku neoserieš ... Takže nielenže, to dokážu oproti "katalógu" postaviť o 15 litrov lacnejšie, ale oni v tom ešte dokonca majú taký zisk, že by si sa možno aj nestačil diviť ... Takže áno, sú to kuzelníci a čo oni oproti tebe vidia. Nebudem ti tu robiť detektíva, prosím, kľudne si okolo Trnavy pohľadaj ponuku novostávb (Dolná Krupá - potôčky, zavar, Suchá nad Parnou, Bohdanovce ... ) alebo aj priamo v Trnave ... Porovnaj si to s cenou pozemkou, pozri si projekt a vysvetli, ako to dokážu predávať za takú cenu. A nie, samaritáni to nie sú :) A nie, ani nepoužívajú lacný matroš, vo väčšine prípadov stavujú na pre ľudí overené značky ...
Odpovedať
@jblaze napis pocet hodin co si stravil ten mesiac na stavbe,ked si usetril na praci 5000€. A aku pracu si urobil v tej cene.
Odpovedať
@lubk0 A co je na tom za problem? 120m bungalov stoji teda 105 000 videl si ho ako je postaveny? ja nie? za take peniaze ked setris sada da postavit a tu A1 ti spravim a na maringotklu pri sucasnom sposobe certifikatov ze toi ho spravia cez telefon za 5 min. Sa pozri na moj dom teraz pozeram katalog ze material od 58 000, na kluc cena od 105k - pisu 120m uzitkova - kde je problem? Mna stal material sj s robotou za strechy, mury, omietku na fasadu, okna, klurenie voda, plyn, schody- beton - to robili robosi menej ako 60k. robota bola mozno 10k cize material ma stal pod 50 a to mam navyse komin, krb, kamen cize odrataj dalsich minimalne 4-5000 co som kupil navyse voci cena katalogu.Tazke moja metoda kupovania je ze mam material mozno za 40 000 voci katalogu 58 000! Prepac pozeram ze tam su ceny BEZ DPH cize som kupil material o 30 000€ lacnesjie ako v katalogu!! kde to je skoro 70 000€ LALA zazrak.
Odpovedať
@lubk0 patent na mudrost nema nikto, ani na to kto hovori hluposti:)
Odpovedať
@atlaska ak mozem. vezmi si to takto, kubik murova stoji 30eur v praci. +- za den si uplny laik, co to robi s presnostou pomaly chirurga polozi 2 kubiky (5hod prace) cize profik ktoremu je jednu ze to uleti o 2-3 milimetre da 5 kubikov, co je 150eur, za 8 hodin. max 10 ak 2 hod ide na pivo a obed. czie cena prace na hod je medzi 15-20eur V CISTOM s celkom pohodovym tempom. to iste platilo u mna ked mi armovali a ked som si armoval ja, veniec a strop. .... ked niekto preadva 120m2 za 105, so ziskom. ako to, ze niekto nedal 220m2 ani do 180 ? zas az tak daleko to od seba nie je, 15% mozno, ale tych 15% je 20 tisic :D to je bezne 2 rocny plat u jednotlivca.
Odpovedať
Profilova fotka
@atlaska za cca 180 hodin som urobil celu zakladovu dosku mozes pozriet v albume, poctivo urobeny bleskozvod aj tienenie , zemny register, izolacie 90 cm pod zem, material ma stal 5000 eur +- nejake drobne daj si nacenit taku dosku a minimalne 10 000 eur to bude stat , je to 160m2 , a robim to prvy krat ale ver tomu ze za 4 hodiny urobim to co 2 ja majstri za 6 hodin,,, nesedim nekecam makam :)
Odpovedať
@jblaze poctiva praca...do detailov...tak sa dnes malokde robi:) klobuk dolu
Odpovedať
Profilova fotka
@atlaska v cene nieje benzin to som zatial nepocital ale mam vsetko prsne do centu aj do minuty, a chcem podotknut ze rodinu o cas nepripravujem, pretoze to beriem momentalne ako hoby , venujem sa viacerim zalubam a sportom a ked som robil kitesurfing, alebo siel na cely den jazdit na motorke tak som s rodinou tiez nebol, ostatne slo bokom mam nove hoby a k starim sa vratim po stavbe.
Odpovedať
potvrdzujem to, co pise jblaze a verim mu. ja tiez ako laik, a este aj s fyzickym handicapom, zvladnem to, co bezne dvaja ludia profici. majstri. preco? pretoze tak to bolo - 3-4lduia robili 2x rychlejsie to, co ja sam. ja som nechodil na 1,5hod obed ako oni, ale jedol za jazdy, oni to robia tak, ze pridu na 8, o 11 idu na obed, o 13 su tam a su do 16 lebo padla. cena? 150eur denne. pricom viazali primitivne s kombinackami, ked som im ukazal moj viazac, mysleli si ze je to warpovy pohon zo star treku. a ked im dochadzal material alebo nieco, tak zacali nervacit, ze nafta do obchodu (5km) a cas... tiez nekecam, ani telefon nezdvihnem, nemam cas ani chut robit 2 veci naraz. ani nefajcim. nestracam cas. ani za boha si uz neobjednam takych fuserov. a dlho ich budem este preklinat. verim ze im raz niekto rozdrbe hubu za toto. (neskor som na nich pocul, ze ich niekto vyhnal zo stavby v polovici) PS: mam na stavbe online kameru, takze sakra viem o com hovorim. preco sa im dari? lebo su zakaznici, ktori radsej idu makat do svojej prace, lebo stavbarcina je vysoka skola umenia. a nechaju sa velmi lahko oblbnut. ale taktiez howg, resp koncim. nebudem uz presviedcat neveriacich tomasov, pisem to len preto, aby som zabranil trestnemu cinu podvodu od majstrov a PRO ktori tu obhajuju firmy a ze je nemozne svojpomocne usetrit, lebo laik to predsa nemoze vediet, lebo laik itez neoperuje slepe crevo sam. atd atd... PS: benzin, 1km stoji v beznom aute do 15centov (u mna v sportovom aute), cize... 6666km je 1 tisic eur (zapocitany aj servis a pneumatiky)
Odpovedať
@sysell Kde je problém ? :D Že ich zisk sa počíta na desiatky tisíc Eur, resp. aby som nepovedal, že zisk, ale rozdiel medzi tým, čo ich to na komplet "vyšlo" a za čo to predali :) Stavebné materiáli ako som písal, známi výrobcovia, zväčša stredné rady ... Napríklad jeden z nich používa primárne tehlu heluz, strechu bramac, okná slovaktual plast 3 sklo, izolácie Isover , komín schiedel atď ... Ten zisk je presne to, k čomu sa vieš priblížiť pri rozumnej stavbe nie na kľúč, ale tým "tendrovaním" či už práce alebo materiálu. O ničom inom nepíšem ...
Odpovedať
@radoslavc A tak potom o čom ? Píšeš, že ceny sú "nereálne" ... Vieš čo je reálna cena ? No tá, za ktorú sa to predá ... Nereálne by bolo, keby niekto cenu nastavil tak, že si to nikto nekúpi ... Takže hodnotenie cien je v tomto smere od veci ... Nech tu bude "akýkoľvek" režim, vždy sa bude predávať bývanie v Bratislave za viac, ako bývanie vo Veľkom Krtíši ... K BIO zelenine, sťažuješ sa, že dnes si za ňu priplácame, hoc dakedy ju naši rodičia pestovali. WOW - sám si si odpovedal, kedysi si ju PESTOVALI. Čo ti bráni, pestovať si ju aj dnes ? Čo ti bráni, sa aj dnes stravovať sezónne ? Tj, že nebudem "žrať" rajčiny či jahody v decembri, keď sú to vtedy dovezené kúsky bez chuti ? Čo ti bráni dnes, chovať sliepky ? Mať vlastné vajcia, vlastné mäso ? Schválne sa opýtaj, koľko krát mali tvoji rodičia na jedenie mäso cez týždeň, či je to ako dnes, že to je skoro neoddelitelná súčasť každého jedla ... A čo sa týka odpadu, predáva sa tu len to, čo si ľudia kúpia. Darmo budeme hovoriť, že v Rakúsku je kvalitnejšia šunka. Áno, je, ale hlavne preto, že tam si Rakušan nekúpi "šunku" s 50 či 60 percentným obsahom mäsa ... Teda určite nie, nejaká zaujímava časť kupujúcich, aby sa im to oplatilo predávať. Choď do prvého kauflandu a pozri sa na pult, čo tam krájajú za šunky. Nájdeš ich tam "kvantum" v cenovej relácií okolo 50 centov = choď pozrieť do Rakúska, či aj tam majú šunky za 50 centov ... A k podstate, aj v tom kauflande nájdeš hneď vedľa šunku s podielom mäsa viac ako 90 percent, nestojí samozrejme tolko, čo tá 50 centová ale jej cena je ešte možno o málo nižšia, ako v tom "rajchu" ... A potom sleduj, čo si ľudia pýtajú ... Myslíš, že za socíku sa neprehnojovalo a nepoužívali rôzne svinstvá ? Myslím, vo "veľkom" poľnohospodárstve. Bolo treba plniť 5 ročné plány, neboj, dávali do zeme kadečo, nech to rastie ... Sa opýtaj nejaké poľnohospodára, čo vtedy žil a pracoval v tom odvetví ... Dnes sú len ludia lenivý ... Ale to ja posudzovať nechcem, nech je každý aký chce, len nech sa nesťažuje, že nemá možnosti ...
Odpovedať
@lubk0 Bio prdukt v dnesnej dobe nedopestujes a nedochovas ani keby si sa posral. Proste v dnesnej chemickej dobe to je nerealne. Ten kto si kupi bio a mysli si, ze ma prave bio tak klame sam seba.
Odpovedať
@originalx samozrejme, ze si to dopestujes a dochovas ked to pestujes doma, pouzivas vlastny hnoj a nedavas tam ziadne blbosti by si sa cudoval co sa da doma dopestovat pri kvalitnej zemine , s kvalitnym hnojom a ziadnou umelinou
Odpovedať
@atak77 vidim, ze o tom malo vies. Vsade mas plno dusicnanov, vo vode plno hormonov a inych latok. To neni o tom, ze das kvalitny hnoj a mas bio. Nemusis davat ziadne blbosti, tie proste uz su tam a tak lahko sa ich nezbavis.
Odpovedať
@lubk0 dnes su vsetci mudri a radi sudia. Nehovorim a nepisem to pre seba ale pre ludi co to budu citat, lebo 90% ludi a mozno viac nevie ze vitaminy a mineraly ktore su v ovoci a zelenine su hlavne z pody..kdezto tie pestovane na sklenej vate dutch systemom pod plastovymi foliovnikmi su skor karcinogenne...a ver ze nie kazdy ma moznost zarabat 2000e v cistom, ci kolko si to pisal ze zarabas a kupovat si kury za 20e/kg. Ludia v mnohych castiach SR ziju mesacne z menej ako 400eur v cistom co im ostane. Casto maju dve prace, nemozu si dovolit nemat pracu a samozrejme pestovanie kur a zeleniny im ucty nezaplati...ale ukoncime tuto debatu, povedal som svoj nazor povedz si aj ty svoj..ale neber svoju pravdu ako jedinu:).. @originalx uz len to ze to pestujes na normalnej pode, nie na sklenenej vate napichanej dusicnanmi mas zdravsiu zeleninu...plus vlastnu podzemnu vodu (nie obecny vodovod)...vhodne prostredie (nie pri ceste...)...ide to len treba vybrat vhodne prostredie a chciet...samozrejme nik na tom nezarobi...ale moze si oddialit demenciu a smrt aj o 20-30 rokov...v plnom zdravi...
Odpovedať
@radoslavc urcite to je zdravsie ako bezne predavane v obchodoch, ale nie je to prave Bio. Ved uz aj v dazovich zrazkach mas plno skodlivych latok. Osud neovplyvnis a smrt neoklames 😀
Odpovedať
@originalx v skleniku je hlina 20 rokov, hnoji sa kompostom so starych rastlim a idpadu z kuchhne, voda dazdova ak to neni bio tak neviem co
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?