Bungalov s garážou

Ahojte, riešim už dlhšie istú dilemu. Chcel by som začať riešiť projekt nášho domu a neviem sa rozhodnúť, či s garážou alebo bez. Vie mi niekto poradiť o koľko navýši cenu domu vstavaná dvojgaráž s plochou cca 40 m2? Ide o to, že na dom máme rozpočet cca 200 000€. Bez garáže by som chcel zastavanú plochu cca 160m2, ak beriem, že orientačne stojí dom v strednom štandarde 1000-1100€/m2 ak si to človek sám riadi, tak som v suchu. Ja garáž ale chcem. Otázka je, či aj pri garáži mám rátať tých 1000-1100€/m2 alebo o niečo lacnejšie kedže do tej garáže toho až tak veľa netreba. Nechcem si postaviť 210m2 dom a mať problém s jeho dokončením.
Odpovedať
@joker90 cena je približne rovnaká, to je vnútorný priestor domu ako veľká obývačka. Podlahy treba, steny a omietky tiež, strechu tak isto. Ušetríš na naslapnej vrstve, že nebude dlažba za 30e/M2 ale niečo lacnejšie. Treba riešiť tepelnoizolačnu obálku domu. Nieje to tak veľký priestor, a tak iného typu, že by sa to výrazne prejavilo na cene realizácie.
Odpovedať
Všetko záleží od dispozície pozemku a tvojich predstáv. Bude garáž vykurovaná? Bude zateplená tak ako zvyšok domu? Bude cez ňu priamy vstup do domu?... Ja som to riešil že som dvojgaráž postavil zvlášť ako samostatne stojacu budovu v rámci jedného stavebného povolenia. Nevykurujem ho. Skladby jednotlivých konštrukcií som zvolil ekonomickejšie ako pri samotnom dome. Neriešil som dvere zo zvýšenou požiarnom odolnosťou a do domu mi nevnikne smrad z výfukových plynov. Ak je garáž súčasťou domu a má sa to urobiť poriadne tak podľa môjho názoru je to dosť drahá neobývaná časť domu v prepočte na m2. No rozpočet máš parádny takže rozhodnutie je na tebe 🙂
Odpovedať
No chcel by som mať vstup z garáže priamo do domu. Dom plánujem mať s plochou betónovou strechou. Tým, že pozemok nie je veľký, tak neviem mať samostatne stojacú garáž ani pred, ani vedľa domu. Aj z hľadiska komfortu by som ju rád mal priamo v dome. Ak by ma to ale malo stáť 40 000, tak bude prístrešok. Len nikto mi zatiaľ nevedel povedať o koľko by to taká garáž navýšila. Nechcem zas na úkor garáže šetriť na všetkom ostatnom.
Odpovedať
Profilova fotka
pre orientáciu https://www.djsarchitecture.sk/projek... , dá sa to aj za menej. ak to bude spojené s domom tak ušetríš . a toto je so skladom ,bez skladu to bude menej. https://www.djsarchitecture.sk/projek...
Odpovedať
Musis to ratat akoby si tam robil dve izby, cize uplne rovnaka cena. Zateplit to musis zvonku rovnako, zaklady/strecha nad nou musi byt tiez, musi tam byt strop/omietky/podlaha, oproti miestnostiam usetris akurat na oknach, co ale zasa zhltne garazova brana (aspon 2k)
Odpovedať
Čiže ak je cena na kľúč samostatne stojacej 25 000, môžem rátať s tým, že ak bude súčasťou domu, tak do tých 20 000 by som sa mohol zmestiť? To by bola ešte prijateľná cena. Mám skôr obavy, aby z toho nebolo 35 000, to už je cez rozpočet.
Odpovedať
@joker90 Podľa mňa garáž ako súčasť domu vyjde lacnejšie, ako by si ju mal stavať zvlášť. Múry ťaháš pri jednom a strecha ako jeden celok diež vyjde lacnejšie, ako robiť každú zvlášť, a v garáži ti stačí použiť lacnú gresovú dlažbu. Ja som napr. múry, ktoré neboli súčasťou domu robil s tenšej tehly ako múry domu, tak že aj tam bola úspora na materiály. Aj kúrenie som dal do stropu a len v polovičnom profile. Na temperovanie v tuhých mrazoch úplne stačí. Tak že, na garáž počítaj určite menšie náklady ako na dom.
Odpovedať
skusim dat ja moju skusenost....Rozpocet som nemal 200k ale pustil som sa do domu (kludne cekni moj album). Garaz mam ako sucast domu. Zatial tam neparkuje auto lebo teraz na jar idem robit najazd do garaze. Prechod z garaze mam do technickej a potom do domu... Tie reci o vyfukovych plynoch je podla mna blbost...Lebo sak pridem s autom normalne predkom, zaparkujem vypnem motor, vystupim, zavrem branu. Rano vycuvam, zavrem branu cize auto mi nestoji hodinu nastartovane v garazi. No ale teraz k tomu ako to mam...Mam bungalov cize pekne z garaze mam vylez na povalu a nemam to niekde na chodbe ako kopa ludi, V garazi som si urobil taku malu vanu 120/70 na nejake bezne cistenie veci ako spinave topanky a podobne aby som to nemusel robit niekde v kupelni v umyvadle. Garaz mam 5,5x6m. cize na jedno auto tak aby tam stale bolo dost miesta na bicykle a podobne veci. Ak si to nejak zratas tak podla mna to az tak vela navyse nebude...podlahovku som tam daval tiez ale na riedko a ked sa kuri tak tam mam cca 20stupnov. Nieco ti to na cene urobi ale skus si to tak na hrubo prepocitat ze kolko ked si naratas izolaciu do podlahy,kurenie, poter, omietky a fasadu + robota... Osobne by som nemenil a taky ten pocit ze potrebujem z garaze kladivo alebo nejaky srobik tak si pekne v papucach prejdem a zoberiem a nie sa trepat po vonku ked napr prsi... Neviem aky mas podorys domu ale mnoho ludi si povie ze zbytocny luxus a potom nemaju kde pripadne aj odkladat nejake veci a potom to vidis ako moj sused uz ma na dvore okrem domu 3 domcek na bicykle, kosacku, zimne pneu na auto, naradie atd atd...
Odpovedať
@tommy84 ďakujem ti za odpoveď. Ja pôdorys domu ešte nemám, najprv si chcem práve ujasniť, či pôjdem do garáže alebo nie a následne by som to s projektantom dohodol. Len nie je to jednoduché, lebo názory sa líšia. Veď vidím to hneď aj tu. Niekto povie, že to oproti izbám rozdiel nie je, to znamená, že by ma tá garáž mohla stať cca 35 000, ty hovoríš, že zas o toľko navyše to nebude. Tých 20 000 navyše je pre mňa ozaj strop, viac peňazí proste nebude 😄.
Odpovedať
@joker90 O koľko bude stáť garáž navyše je hlavne v tvojich rukách. Ak to plne integruješ do konštrukcie domu, t.j. či bude z rovnakých hrubých tehál, aký bude strop, či bude rovnaká strecha, ako na dome, či bude vykurovaná (podlahové kúrenie ako v izbách, alebo iba temperovací radiátor) a pod. ja mám garáž síce pričlenené k domu, ale vyzerá ako samostatná prístavba. Navyše má jednoduchšiu konštrukciu strechy, podlaha je menej izolovaná, je tam len radiátor na temeprovanie a poter s dvjzložkovým náterom. Lepšie to uvidíš na mojom fotoblogu s maketou domu.
Odpovedať
My máme bungalov bez garáže a veľmi, veľmi chýba.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?