Bungalov 127,84m2 + 18,45 terasa

Zdravím. Rád by som počul Vaše názory či je reálne postaviť bungalov o rozlohe 127,84m2 + terasa 18,45m2 do 100tisíc (bez hodnoty pozemku a sietí - vyhradených ďalších 5 tisíc) Dom sa bude stavať na rovinatom pozemku, do základov máme projektovanú armatúru, 2 rady DT, steny z Porfixu 30cm + 15 grafitový polystyrén, priečky 15cm, strecha väzník s pálenou škridlou. Dom bude elektrifikovaný, vykurovanie a ohrev vody TČ, rekuperácia, okná trojsklo + exteriérové žalúzie. Stavba bude riešená dodavateľsky a suma ma zaujíma len čisto za dom, bez úprav záhrady. Za názory ďakujem
Odpovedať
@tyrinko Podľa mňa nie. Môj hrubý odhad je tak 140 - 180 tisíc. Najmä ak spomínaš : -TČ,- rekuperácia, okná trojsklo + exteriérové žalúzie - len toto bude stáť 1/5 - 1/4 z tvojho rozpočtu. - Stavba bude riešená dodavateľsky ... - grafitový polystyrén Musel by si veľmi skresať z nárokov a požiadaviek. Ale ak neveríš, skús. Potom napíš, na akú sumu si sa dostal po dokončení domu. A rátaj s tým, že ešte spevnené plochy, úprava okolia a oplotenie zhltnú 15 - 30 tisíc.
Odpovedať
dodavatelsky pod 1000€/m2 skoro nemozne
Odpovedať
Profilova fotka
Tiež si myslím @tyrinko že takýto dom nemožno postaviť za tú cenu, ktorú si ty napísal. Ešte možno keby ste si to sami svojpomocne, že by ste niekde ušetrili peniaze za robotu pracovníkov. No keď vám budú všetko firmy robiť, tak si jednoznačne viac eur priprav!
Odpovedať
Dodavatelsky a s tou technoilogiou, co pises (TC, rekuperacka) ani nahodou. Jedine tazkou svojpomocou.
Odpovedať
do stovky asi ťažko, v tomto má chrobák ozaj pravdu, musíš rátať vyššiu cenu, ušetriť by sa dalo keby ste svojpomocne kopu vecí riešili, ale aj to si nedovolím povedať, že by ste sa potom do tej ceny vopchali
Odpovedať
@tyrinko suhlasim s vyssie komentujucimi, za 100 to nepojde...za 100 to dostanes tak do holodomu...stavali mi toto leto hrubu stavbu 9x18, pod polovicou je sice dvojgaraz, no vela bolo bez papiera a zatial som na 63tis a nemam este ani okna...tiez porfix 30, vaznik a na tom paleny tondach...
Odpovedať
Nam stavali zivnostnici, 109 m2, terasa 15 m2,rovinaty pozemok, a veru sme tych 100 tis.eur riadne prekrocili. Nemame exter.zaluzie, ani TC,ani rekuperaciu.Este nam chyba oplotenie,chodnicky, dokoncit terasu a schody,ratam este min. 20 tisic. A to sme stavali pred tromi rokmi,cize teraz su ceny zrejme este vyssie. Drzim palce.
Odpovedať
@tyrinko bohuzial musim byt ako vsetci predomnou poslom zlych sprav 8-) Keby ste si to stavali sami za cenu materialu, tak s prstom v nose za takyto domcek 100 000 vratane kuchyne ;-)
Odpovedať
Ďakujem všetkým za odpoveď a zároveň sa musím ospravedlniť, respektíve upresniť "dodávateľsky" - zle som sa vyjadril, nemyslel som stavbu firmou ale zháňaním partií živnostníkov + niečo urobiť svojpomocne (základová doska, elektrina, sadrokarton) Netrúfol som si napísať "svojpomoc" pretože sám neverím že by sme vedeli spraviť 90% prác sami. @marek_norway staviate cez firmy alebo partie živnostníkov? @rkorba Sami si všetko neurobíme a minimálne múry (možno aj veniec) premýšľame dať živnostníkom, ďalej komplet voda, kúrenie + podlahy, obklady, škridla zase živnostníci. Čiže reálne firmy by nám robili okná a väzníky. V tomto prípade je to podľa Vás reálne??
Odpovedať
Profilova fotka
@tyrinko Ja v cene cez firmu a cez živnostníkov ( živnostník je vlastne malá firma ) nevidím veľký cenový rozdiel čiže na to by som sa nespoliehal a za úsporu pri stavbe považoval hlavne to čo urobím sám.
Odpovedať
@martosko v tomto nie úplne súhlasím.. živnostník si sám rozhodne čo si "prizná" a čo nie.. a robí sám na seba. Pri firme platíš aj za šéfa, účtovníčku, sekretárku a neviem koho este čiže platíš aj "nevyrovbnu" časť. Možno som naivný ale je tam určitý finančný rozdiel.
Odpovedať
@tyrinko to vzdy zalezi, aku firmu alebo akeho zivnostnika trafis :-) Vela firiem, sro, su len firmy ktore aj tak najimaju zivnostnikov Opacny pripad sa moze stat, ze firma sro ti narata komplet dom s nejakou marzou pre nu. Ty ale ked si to das rozkuskovane, po partiach, tak mozno zaplatis este viac, lebo kazda jedna partia si priratava marzu. Skus oslovit co najviac zivnostnikov a aj firiem v okolii, nech ti urobia cenove ponuky. Ja ked som isiel stavat, rozposlal som asi 15, odpovedi prislo tak 8, cenovy rozptyl brutalny. Kde niektory chceli len za hrubu stavbu tolko, ako iny mali napocitanu stavbu do holodomu. Vo konecnom vysledku zistis, ze dnes stavba domu nie je lacna zalezitost. Tiez som nazoru ze v dnesnej dobe je cena 1000eur/m2 minimum. Ked stavias svojpomoc tak menej. Potom si vsak napocitaj svoju cenu prace
Odpovedať
Článok sa načítava...
@jurkoboss to je pravda že záleží od ľudí. Na druhej strane povedzme napríklad obvodové múry - netrúfam si svojpomocne ale kľudne zaplatím majstra živnostníka (alebo dvoch) a budem im pomáhať pri práci. Ale nech to robí niekto "skúsený". Je pekné písať svojpomocne budeme stavať keď to má byť zle a potom opravovať (vyjde možno viac ako keď zaplatím živnostníka) alebo v konečnom dôsledku aj tak budem volať živnostníkov na hento a na to a zrazu pol domu si dáme spraviť. To už nie je pre mňa svojpomocne. Preto sa informujem pri stavbe "partiami" a radšej zaplatím menej pretože to urobím sám ako mať rozpočet a pri hrubej stavbe zistiť že mi to nevychádza a nebude ani dom a ani peniaze.
Odpovedať
@tyrinko vyvediem ta z jedneho omylu. Uz raz ked si zavolas na nejaku pracu zivnostnika, zaplatis ho tak ci tak, ci mu budes pri tom pomahat alebo nie. Ohladom rozpoctu Ked si das urobit rozpocet na cely dom, tak uz hned pred samotnou stavbou vies, ci ti to vychadza alebo nie. Lebo urobis dohodu s firmou, zivnostnikom na celu stavbu do dokoncenia. Prave pri tych rozdrobenych partiach a kuskovitych pracach sa mozes dostat do situacie, ze zrazu sa zbadas, ze to nejak nevychadza podla tvojho mysleneho financneho rozpoctu :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@tyrinko Ale ani živnostník nie všetko čo zarobí je jeho zisk, tiež potrebuje nejakú účtovníčku ale potrebuje zarobiť aj na náradie, auto, mobil. Naproti tomu firma môže ušetriť pri nákupoch materiálov lebo ich berie vo veľkých množstvách a preto aj keď má pravdepodobne väčšiu maržu cena nemusí byť moc rozdielna. Pre predstavu u nás berie taký lepší živnostník 10-12 eur na hodinu aj keď je lepšie sa dohodnúť od úkolu, taký majstri čo boli včera čašníci a dnes stavajú domy berú u nás okolo 6 eur Súhlasím s tým čo písal @jurkoboss treba osloviť čo najviac realizátorov a vybrať si potom z reálnych ponúk tú najvýhodnejšiu, lebo aj keby vám teraz niekto povedal že sa to určite dá zvládnuť do tej sumy nevie vám to zaručiť.
Odpovedať
@jurkoboss Nepochopili sme sa. Ak zavolám živnostníka "majstra" (povedzme 10eur/hod) a budeme mu pri práci asistovať vyjde ma to určite menej ako keď zavolám partiu (dajme tomu 5 živnostníkov) čo je 5x10 - 50eur/hodinu. Chápeme sa? Nemám problém s prácou ale určité činnosti by som nechal na odborníkov. Bol som na nejakých stavbách pomáhať a vždy to tam fungovalo - jeden odborník a okolo 5 pomocníkov (rodina/kamoši). @martosko Je síce pravda že aj živnostník potrebuje zarobiť na náradie, auto ale rozdiel je že platí "externú účtovníčku) - pochybujem že ako živnostník by si zamestnával účtovníčku na TPP. Teda 10 eur delí na 5 dielikov - 2 pre seba, 2 na náradie a 1 na účtovníčku. Nehovoriac o tom že nie každý účtovník prizná všetky "zárobky" oficiálne - lepšie je mať viac "neoficiálne" ako všetko na papiery ako dotovať štát. Kdežto pri firme by tých 10 eur delil na 7 častí - majiteľ, účtovníčka, zamestnanci, náradie, odvody atď. Čo sa týka materiálov to plánujeme robiť sami (záleží od cenových ponúk). Otázku som zadal kvôli názoru ostatných pretože veľa ľudí tu síce píše svojpomoc ale minimálne polovicu baráku si dávali robiť rôznym partiám - nečakám žiadne záruky len čisto na informačné účely.
Odpovedať
Zivnostnici, to tiez nie je ziadna vyhra niekedy ... Potrebujem k domu altanok, na 2 auta, teda 6x6m, jednoducha drevena konstrukcia, hore nejaka krytina, nic zlozite - zivnostnik dosiel a zayebal ze LEN za pracu okolo 2500eur, som myslel ze ma jebne ... takze tak.
Odpovedať
@tyrinko Hlavne je ako rychlo sa chcete stahovat, lebo od toho zavysi i ta svojpomoc. Mne to vychadza pri 80% svojpomoci na 2roky od prveho vykopu, ale ja staviam 2x taky velky dom, takze pri dobrej organizacii a dostatku financii by to mohlo byt podstatne skor. Ked mi omietkari robili a povedal som im ze som si priecky muroval sam, tak mi povedali ze som si radsej mohol vymurovat i obvodove co sa kvality a presnosti tykalo, ale na to som si zavolal "odbornikov".
Odpovedať
@tyrinko Napísal si - "Nepochopili sme sa. Ak zavolám živnostníka "majstra" (povedzme 10eur/hod) a budeme mu pri práci asistovať vyjde ma to určite menej ako keď zavolám partiu (dajme tomu 5 živnostníkov) čo je 5x10 - 50eur/hodinu. Chápeme sa?" Ani živnostník ti to neurobí zadarmo, aj on je "firma", t.j právnická osoba. A zabudni na to, že si vypýta menej preto, lebo mu pri tom budeš pomáhať. A kedy mu budeš pomáhať? Dáš výpoveď v práci a celý týždeň budeš robiť na stavbe? Alebo si myslíš, že ten "majster" ti bude chodiť na stavbu iba v sobotu a nedeľu? Na stavbe budeš potrebovať kopec ľudí, ktorých musíš zaplatiť. A nikto ti nepríde sám murovať, sám stavať krov, položiť strešnú krytinu. To sú všetko partie ľudí. A tí chodia spolu, zaplatiť musíš všetkých. Máš ešte naivnú predstavu o fungovaní stavby, tak to nefunguje, ako si to predstavuješ. Ale neboj, zistíš to, keď začneš stavať. Takže nerátaj s tým, že keď si to budeš manažovať sám, tak sa zmestíš do 100 tisíc. Murár ti zavolá, že nemá tehly, nemá dosky, došli mu roxory. A ty čo urobíš. Začneš zháňať v stavebninách tehly, obvoláš niekoľkých autodopravcom, aby ti to doviezli. Je to kopec starostí, kopec času. Takže ako už to viacerí spomenuli - pri realizácii čiastkovými prácami sa môže stať, že svoj rozpočet ľahko prešvihneš. A zaplatíš viac, než by si napr. celú hrubú stavbu dal postaviť firme na kľúč. Firma si nakúpi materiál, dovezie si ho a ešte aj palety odvezie. A vieš dopredu, koľko to bude stáť. Keď budeš všetko zabezpečovať ty, tak celé víkendy a aj niektoré pracovné dni venuješ stavbe a budeš len platiť a platiť a platiť. Nie stovky, ale tisícky budú lietať. Netvrdím, že sa to nedá, ale aby si bol na to pripravený. To je len taká predstava tých, ktorí ešte nestavali, že "však si to nedám urobiť na kľúč firme, ale budem si zháňať majstrov, tak ma to vyjde lancnejšie". A ak to aj vyjde lacnejšie, tak ti to spotrebuje o to viac nervov. Majster ti sľúbi, že príde v pondelok. Ty budeš čakať na stavbe a keď jeho nikde nebude a zavoláš mu, tak ti len sucho povie, že ešte týždeň bude dokončovať predchádzajúcu fušku. A to ešte budeš rád, že si niekoho zohnal, takže nie že mu vynadáš, ale ešte sa budeš tváriť milo, že príde teda o týždeň - dva. A tá svojpomoc - svojpomocne si urobíš akurát tak drobné roboty. Napr. možno položíš laminátovú podlahu. Alebo v lepšom prípade si osadíš vnútorné dvere (aj to prvé dve zárubne pokazíš a budeš ich znovu osádzať, kým sa to naučíš). Svojpomocne si zavesíš svietidlá - to už sú také dokončovačky, drobné práce. A hovorí sa - na stavbe minieš všetky svoje peniaze, vyčerpáš celý úver a ešte sa aj zadlžíš u rodiny. Pamätaj na to.
Odpovedať
@atak77 V súčasnej dobe je problém s ľuďmi v remeselnej oblasti - či už murári, kuchári, stolári.. A tí čo stoja za to tak môžu ísť s cenou hore lebo majú dosť práce. Potom sú tu taký čo idú s cenou hore a výkon žiadny. @rkorba Pri začatí stavby ešte tento rok (brzí nás byrokratická časť - prípojky a pod.) s tým že by sme spravili základnú dosku a nechali zazimovať až do cca marca - sťahovanie by som reálne videl niekedy leto 2021 (optimisticky)/Vianoce 2021 (realisticky) - s tým že dom bude obývateľný aj keď nie úplne dokončený - dokončovačky nasledujúca jar. Čo sa týka murovania obvodu stále verím že niekto skúsený to urobí kvalitnejšie ako ja - záleží na prístupu človeka.
Odpovedať
@tyrinko my sme na začiatku mali "rozpočet" 100 tisíc na 130 m² podlahovej plochy (2x85m²). Aktuálne sú hotové omietky a poter a sme na cca 73000. Plus kúpený vinyl. Zatiaľ skoro všetko dodávateľsky, až na zopár drobností, čo sme chceli inak ako bolo v projekte, tak boli dorobiť chlapi z rodiny. Či vojdeme do rozpočtu, sa neodvažujem napísať.
Odpovedať
@chrobak7 Ja som nikde nepovedal že to urobí zadarmo ale netvrď mi že není rozdiel zaplatiť človeka čo robí na seba a zaplatiť človeka čo ti pošle firma. Ďalšia vec - vypoveď v práci?? Nič v zlom ale odsúdil si ma skôr aby si sa informoval. Pracujem krátky/dlhý týždeň čiže reálne som 15 dní doma. Súhlasím že je možno ľahšie a v konečnom dôsledku sa dohodnúť si s nejakou partiou že spravia túto a túto časť ako hľadať zakaždým majstrov. Bohužiaľ/alebo našťastie kde som bol pri stavbách sa to riešilo starým "komunistickým" štýlom - zišla sa rodina, kamaráti s tým že tam bol jeden "odborník" a valilo sa. Čo sa týka nervov a vybavovačiek - odkedy sme sa rozhodli že chceme vlastný dom tak je to len o nervoch a vybavovačkách. Pozemok kupovaný od obce - 8 mesiacov vybovačiek, potvrdení, schvalovaní zastupiteľstva atď. Teraz prípojky znovu to isté - vybavovačky, potvrdenia, hľadanie možností. Ak by som mohol ver tomu že je lepšie si zaplatiť firmu nech postaví dom na kľúč a mal pokoj. Bohužiaľ je to finančne nemožné. To že minieme úspory, úver s tým rátame veď to robíme pre seba. Dovolím si povedať že rodina má u mňa dlh keďže som pomáhal keď oni stavali. Ďakujem za názor a iný pohľad na vec . :-)
Odpovedať
@tyrinko aaale co tam pocuvat, co hovori @chrobak7 to je len tlchuba co uz postavil dom.... chod do toho, ja myslim, ze ked to dobre zmanazujes, tak ti este nejake lowe ostanu aj na terenne upravy... koniec tazkej ironie... zid sa teda s rodinou, dajte sily dokopy a stavajte spolocne, bude ich to bavit 1-2 vikendy. kazdy sa v praci nahana a bude chciet mat pokoj... ak to dotiahnes do uspesneho konca, spocitaj kolko stoja sprievodne grilovacky a nezabudaj, ze raz tuto sluzbu budes musiet nejako splatit... na tvojom mieste by som si aj steny muroval sam, tam usetris najviac... dokoncovacky a zriadovacie predmety aj tak budes musiet kupit a tam uz vela neusetris...
Odpovedať
@tyrinko nečítal som vsetky.prispevky ale nevidim to.az tak nerealne.. Si zober ja mam 156m2 zastavaje, plus 22m2 terasy, 1/3domu je podpivnicena a staval som vo svahu, čiže zaklady zložitejšie, steny Ytong 25 a nato grafitovy EPS 250tka. Exterierove rolety na el.pohon, okna rehau geneo 3+...bezkomina... A bez vonkajsich veci som sa dostal na cca 110.tis. Takze tvoj pripad nevidim nerealne. A tiez bolo všetko dodávateľský...
Odpovedať
Ahoj. Ani ja si nemyslím, že to bude do 100t€. Tak ako už vyššie odznelo, s TČ, rekuperáciou už vôbec nie. My máme v pláne stavať niečo podobné, možno nájdeš v ,,projektoch,, tému. Môj reálny odhad len za hrubú stavbu bez okien je cca 50t€, typujem skôr niekde okolo +- 2t€ Do 100t€ by si to dal v pohode, ale holodom s el, podlahovým kúrením a veľkou optimalizáciou materiálov samozrejme bez krbu. Každý výstrelok naviac to riadne predražuje.
Odpovedať
Profilova fotka
Tazko povedat, no ako moc sa mi ta cena nevidi, minimalne by som ju bol navysil o nejakych 50-60 tis, ale ako vravim, nevieme co sa ti ako podari zohnat
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?