Výmena strechy - dotácia

Ahojte. Na našom dome sa rozpadá celá strecha, ktorú bude potrebné kompletne vymeniť spolu so strešnými oknami. Myslíte, že sa bude dať vybaviť Dotácia na obnovu rodinného domu? Body zateplenie strešného plášťa a výmena otvorových konštrukcií by sme mali spĺňať. Ďakujem
Odpovedať
Ak jej zateplením a výmenou okien ušetríte minimálne 30% celkovej potreby energie na vykurovanie oproti starému stavu a budete to mať doložené odborným výpočtom tak by vám to dotovať mali.
Odpovedať
@toky1 no nie je to také jednoduché ..musíte mat certifikát ktorý dokáže zníženie energetickej náročnosti o 30% , čiže nie len usporu energie , a čo maju také mudre tabulky tak Vm povedia že strechou max 15% ..mna odfajčili ...
Odpovedať
@frejo bol som v identickej situacii. Krov tramy ostali, menili sa len laty, skridle a samozrejme oplechovanie. Vymenou krytiny sa tepelnoizolacne vlastnosti nijak nezlepsia. Plus sa na dome menili komplet okna a dvere. Specifikum bolo, ze na dome sme nechceli z roznych dovodov zateplovat mury. Po konzultacii s projektantom ktory robi energeticke certifikaty by sme sa do pozadovanej uspory nedostali a na dotaciu by sme nedosiahli. Aby sa dosiahla pozadovana uspora energii, bolo by nutne investovat do dalsich srand ako je telepne cerpadlo a centralna rekuperacia, mozno nejaky solarny panel. Aj napriek moznej dotacii by to cele stracalo zmysel.
Odpovedať
dakujem Vám veľmi pekne za pomoc 🙂
Odpovedať
@frejo pri výmene strechy je potrebné aj jej zateplenie aby to bolo v súlade s podmienkami a potrebné je vymeniť azbestovú krytinu, dôležitých je ale min. 30% úspory. Včera mi prišlo do mailu - aj ja som podal žiadosť na druhy deň od vyhlasenia ale ešte žiadne vyjadrenie. Finančné prostriedky z mechanizmu je možné využiť aj na zateplenie strešného plášťa s výmenou strešnej krytiny. Oprávneným výdavkom je zateplenie strechy a výmena len azbestovej strešnej krytiny, (výmena inej pôvodnej strešnej krytiny ako azbestovej nie je oprávneným výdavkom). V prípade ak dôjde k zmene nevykurovanej povaly (nevykurovaného podkrovia) na vykurovaný priestor (vykurované podkrovie), je potrebné tento priestor započítať do celkovej podlahovej plochy budovy ( tento postup môže mať negatívny dopad na celkové úspory primárnej energie). Ak sa jedná o nevykurované podkrovie, ktorá ostane nevykurovaným, odporúčame zatepliť podlahu nevykurovaného priestoru, .t.j. nezatepľovať strechu. Zateplenie strechy odporúčame realizovať v prípadoch kedy je vykurované podkrovie v existujúcom (východiskovom stave rodinného domu) resp. kedy obnovou dôjde k zmene nevykurovaného na vykurované podkrovie.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
ahojte. menili ste niekto strechu nedavno zeby ste mi vedeli poradit, co sa ako oplati, co by bolo dobre? na co si pri rekonstrukcii strechy dat pozor? u rodicov potrebujeme vymenit strechu, uz dlhsie sa na to odhodlavaju, ale teda uz je najvyssi cas.
Odpovedať
@zavana na čo si dať pozor? Aby bola spravená tak, ako spravená má byť. Ostatným otázkam, "čo sa oplatí a čo by bolo dobré" nerozumiem.
Odpovedať
@megdesign chcela by som vediet, ci su nejake zasadne rozdiely v cenach v dnesnej dobe, ked ide o betonovu krytinu, ci sa daju aj nejake zlavy poriesit alebo ci niekto vybavoval dotaciu ako to proste cele funguje 🙂
Odpovedať
@zavana dotáciu na výmenu strechy by si chcela kde vybavovať? Lebo takáto výzva vyhlásená nieje... Musíš spraviť úsporu minimálne 30% a to výmenou len krytiny nespravíš ani náhodou... Ceny sú rôzne... Treba si dať spraviť cenové ponuky.... Ja som začínal s cenovými ponukami na novostavbe krov+krytina na 14000€ a skončil som na 8400€ pred piatimi rokmi...
Odpovedať
@mikinko1707 ahoj, aj my sme podali projekt. V rámci obnovy meníme aj azbest na streche za plechovú krytinu a uteplujeme podlahu povaly-neobytny priestor. Môžme žiadať len na azbest alebo aj výmenu krytiny? Ďakujem
Odpovedať
@zavana teraz myslis akoze dotacia, co davaju vsade o tom info? to je komplikovane, pretoze tam ide o percenta uspory a tam sa berie vela toho do uvahy, takze na to by som sa moc nespoliehal. co sa tyka ale vymeny krytiny treba si uvedomit aj to v akom stave je krov, aka krytina tam je momentalne, co tam chces dat, ci chces aj material menit alebo pri tom zostat.
Odpovedať
@vebi34 ale veď to je dotácia o šetrení energií na vykurovanie. Ako chcete ušetriť na vykurovaní, keď vymeníš azbest krytinu za pálenú? 😄 Ľudia veď si najskôr o tých dotáciách, že o čom to vlastne je, niečo prečítajte... 😄
Odpovedať
Článok sa načítava...
Ahojte myslite že len výmenou okien dosiahneme úsporu energii 30?%
Odpovedať
@megdesign ja neriešim úsporu energie . EC mám OK. Najskôr si ty prečítaj výzvu, potom komentuj. V rámci výzvy je aj výmena eternitu. A bolo od počiatku vekov výzvy pre Obnovu.
Odpovedať
@viera304 určite nie.
Odpovedať
je tam aj stresna krytina, ale preplaca sa len male percento resp do nejakej mensej sumy v podstate skoro cele vam to zhltne v dnesnej dobe zateplenie ktore je primarne pre vyzvu, takze ano, dotacia tam je, ale ... resp. je to skor na nutne drovne prace okolo zateplenia ako vymeny celej strechy
Odpovedať
@vebi34 ja tu výzvu mám prečítanú od hora dole aj od dola hore... Primárne je na úsporu energií. Samotná výmena strechy ti neprejde.
Odpovedať
@vebi34 strešná krytina tam je ale musíš zatepliť aj strešný plášť, nie len vymeniť krytinu. Proste musíš dosiahnuť úsporu na energiách minimálne 30%, inak nedostaneš od štátu ani cent...
Odpovedať
@megdesign ja mám úsporu 70%. Ešte raz, neriešim úsporu.
Odpovedať
@megdesign a nemám obytné podkrovie. Dom má 152m2. Žiadosť som podala 24.4.2023.
Odpovedať
@megdesign aha, potom som to z tej reklamy v telke nepochopila celkom, ze akoby to malo byt, dakujem ti za objasnenie. krytinu si si daval aku nacenit? do betonovej si isiel, ci plech alebo cosi ine??
Odpovedať
@hnco ano ako som uz pisala aj vyssie, nepochopila som to celkom, nestudovala som to, preto som dosla sem aby ste mi aj poradili v tomto smere, ale teda uz vidim, ze u nas by to asi moc zmysel nemalo sa na toto spoliehat. akoze nejde mi o to aby sme vybrali co najlacnejsiu ponuku, ale chcem mat proste prehlad, aby sme nepreplatili zbytocne nieco.
Odpovedať
@zavana betónová. Euronit Duratop Extra. Dcérska spoločnosť Creaton. Ale dnes už to je Heildenberg...
Odpovedať
@zavana ale osobne som to nemyslel nijako zle, rozumiem tomu, co si pisala. no myslim, ze asi v tvojom pripade to moc zmysel nema. co sa tyka tych cien, tak to nie je smerodajne pri vybere krytiny, teda nemala by to byt vec na ktorej budes stavat, podstatne su ine veci, ako napriklad kvalita, zivotnost, povrch, zaruka a tak podobne.
Odpovedať
@megdesign dakujem, pozriem ju, co to je zac, nech si urobim prehlad trosku vacsi, daval si si nacenit viacero znaciek? aby si vedel co sa ako cenovo oplati?
Odpovedať
@hnco akoze ani som to dako zle nevzala alebo cosi. len chcela som vediet ako to je a som rada, ze ste mi to tu dali na pravu mieru. co mas na mysli tym, ze povrch? akoze napriklad pri betonovej krytine su tie povrchy rozne? myslela som, ze proste betonova ma len jeden nejaky, ze tam rozdiely nie su.
Odpovedať
@zavana nie, to vsetko zalezi od typu, od vyrobcu, ale podla mna, mojej skusenosti ti mozem povedat, ze cim hladsi povrch tym lepsie, najma co sa tyka usadzania nejakeho machu alebo niecoho obdobneho.
Odpovedať
Profilova fotka
@hnco mozes udat aj typ krytiny, aku ste si teda vybrali?
Odpovedať
@bigger225 Ale to treba pri rekonstrukcii brat ohlad aj na vahu krytiny aby to krov zvladol, nie?
Odpovedať
@bigger225 my sme chceli nieco take moderne, tak sme isli do typu Tegalit od Bramacu, ma hladky povrch a tiez odraza slnecne luce, ale tak treba vyberat podla toho komu sa co paci 😉 aj v akom style je dom a celkovo ako je planovane okolie domu.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?