Pomoc - trhliny na murive a vlhnutie starého domu

Ahojte, chcem poprosiť o radu ako postupovať v prípade starého domu. Dom je postavený približne v rokoch 1930-1935. Neobývaný je približne od roku 1986. Steny sú na obytnej časti z tehly, na hospodárskej asi kombinácia kameňa a tehly. Dom očividne vlhne a má trhliny. Čo tieto indikujú? Pracujú základy? Aké sú možnosti záchrany? Čo spraviť ako prvé? Rozmýšľame zavolať statika, aby povedal, či to má zmysel. Zatiaľ sme nepozreli, čo je pod drevenými podlahami, no keby je tam betón, môže to byť jedna z príčin. Ťahaniu vlhkosti možno pomáha aj betónový chodník, ktorý vedie pozdĺž gánku, ten je ale, samozrejme, len z jednej strany domu. Pokiaľ netreba, neradi by sme dom búrali. P.S.: koľko môže stáť statický posudok na takýto dom? Vďaka
Odpovedať
Ste si naozaj istý, že chcete opravovať dom, ktorý chátral 34 rokov? To je finančná samovražda. Vzlínajúca vhlkosť od základov - nie sú zaizolované. Tie praskliny vyzerajú že sú statického rázu. Statický posudok tak 350 - 550€ podľa náročnosti stavby. Ja by som to zbúral a postavil radšej niečo menšie...
Odpovedať
Dobrý deň, doporučujem vám, aby ste si pozreli fotoblog "rchrdba". Tento pán rekonštruuje podobný vidiecky dom. Myslím, že mal podobný problém, skúste sa ho spýtať, ako on postupoval. Ja osobne ho so záujmom sledujem. Je to dobrá škola... Má tam aj poctivo vypracované nejaké výkresy, skúste sa ho spýtať, čo mu doporučil projektant. Pozdravujem
Odpovedať
Profilova fotka
@embe1 Tiež mi nepríde racionálne púšťať sa do rekonštrukcie domu v takomto stave, vyzerá to že nemá poriadne základy a žiadnu hydroizoláciu. Finančne sa to možno nezdá ale kompletná rekonštrukcia môže byť finančne náročnejšia ako novostavba a to aj bez problémov zo statikou stavby.
Odpovedať
1) A máte nejaké nápady aspoň na dočasné riešenie? Nech sa predĺži životnosť, nakoľko dom je používaný ako zázemie na záhrade. 2) Za normálnych okolností by nasledovalo podrezanie muriva a vyhĺbenie podlahy v miestnostiach a odizolovanie podláh (napr. penové sklo a pod.)? A čo oškrabanie omietok?
Odpovedať
Profilova fotka
@embe1 Inšpiruj sa rekonštrukciou co robí /rchrdba/ https://old.modrastrecha.sk/blog/rchr... Vyber si to čo potrebuješ.Veľmi kvalitne zdokumentované. Penové sklo určite nie.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?