Tepelne cerpadlo, spotreba

Ahojte. Chcel by som sa spytat kto mate tepelne cerpadlo v rodinnom dome s radiatormi, kolko mate cca meacnu/rocnu spotrebu. Nie financne ale kwh/mwh 🙂 Mame starsi dom, steny dolu 50, poschodie 30 + zateplenie 15 polysytyrwnom, pod strechou sklena vata 20cm. Nova plechova strecha, okna 3sklo vsade. Cerpadlo 13.5kwh Jedna sa mi o to ze cerpadlo mame nastavene a vysvetlovali mi ze idealny scenar je ked ide stale.( Vykon podla stupnov)Mne to vsak pride ze to musi ist do spotreby, preto by som sa chcel spytat ci sa zmestite do 7-8mwh (voda+kurenie) do roka a na kolko stupnov kurite. Ak som nieco dolezite zabudol napiste, mame to chvilku 🙂
Odpovedať
A zabudol som m2. Tak cca 175m2 vykurovanej plochy.
Odpovedať
Keď Vám navrhovali TČ, okrem jeho výkonu 13 kW isto vyrátali aj ročnú potrebu tepla na vykurovanie. Pozrite v projekte. Darmo sa pýtate na túto hodnotu iných. TČ by sa hlavne nemalo často zapínať. Nemusí ísť v kuse - lebo vtedy má spotrebu, možno zbytočnú. Možno - pretože dodávka tepla do domu je podmienená jeho aktuálnou tepelnou stratou a mierou akumulacie. Čiže iné je to pri radiátoroch a iné pri podlahovke. Pri podlahovke si môže TČ dovoliť dlhšiu pauzu. Na spotrebu TČ má vplyv aj jeho účinnosť - napr. na koľko stupňov hreje vykurovaciu vodu.
Odpovedať
@babadook no to by ma zaujímalo kplko stojí také tepelné čerpadlo do radiátorov a na akú teplotu ohrieva vodu. A pripadne na akú teplotu sa ohrievala voda predtým.
Odpovedať
No aka bude spotreba dam vediet, ja pevne verim kurenie + bojler 7-8mwh vsetko do 9 asi bude za mna ok. Zdroj tepla bolo nutne uz vymenit, sice mam v zalohe pec ale min rok pred rokonstrukciou sme spalili 10t brikiet, s dnesnymi cneami 440,-/t povezme pri 40% uspore(po zatepleni) by to bolo stale 6t. Ja rozumiem ze idealne su podlahovky, je to vsak stary dom, niesme tu sami, musia byt kompromisi. Preto sa skor pytam na daku realnu skusenost necakam ze to bude presne na kwh. Ale napr kolko vam vypocitali a ci to tak aj bolo. Vdaka
Odpovedať
@tomas89374 vodu aktualne dakych 37-38 stupnov a v pocasi okolo -1 pohodka som bol prekvapeny. Ten stary kotol sa nedal skoro vobec regulovat, naozaj starina dakedy som musel ist na nom 50 v top zimach aj 70 no nebolo zateplnene. Pri nizsich teplotach sa samozrejme trapil dusil ...to ze dakedy sme mali 19 a dakedy 25 ked sa nedohodilo/privreli dolu radiatori uz ani neriesim. TC je komfort ktory chapem ze bude nieco stat, ale ak sa investicia vyrovna na 0 za 10 rokov povezdme ze, uz tak to bude pre mna vyhodne.
Odpovedať
@babadook ale ale pri mínus 15stupnov vonku budeš ohruevat vodu v radiátoroch na výrazne vyššiu teplotu a z TC sa stane "predražený elektrokotol"
Odpovedať
Profilova fotka
@babadook dnes sú v podstate inverterove tepelné čerpadlá, teda áno lepšie je keď pôjde stále , ono si výkon zoberie koľko potrebuje nie je dobré to vypínať @tomas89374 TC aj pri -15 a vždy keď pracuje s nejakým cop bude vždy lacnejšie ako elwktrokotl, pokiaľ pripne špirálu je výkon rovný elektrokotlu v priemere vždy menej ako elektrokotol
Odpovedať
@dexter89 ano mam priamo inverterove, ale bojim sa tej spotreby, chapem ze je to najpohodlnejsi sposob kurenia ale nechcel som aby to bolo drahsie ako napr pelety/uhlie/brikety, idealne keby sa aj z usetrenia zaplatilo. Asi to chce doladit a cas a uvidim realne po mesiaci spotrebu.
Odpovedať
Len pre tu zaujimavosť. Za mna je to uplna pohodka. Prvy den ma vystrasil 65kwh, samozrejme studeny system, studeny 200l bojler. Dalsie dni spotreba 25min-33kwh max /24hodin. Viem ze to neni ako pei podlahovke a mrazi -15 bude ina spotreba ale zatial je to pre mna toto/vs uhlie kde nwm regulovat nic na tej peci vyhra. Kurime na 22, resp na 21 ale aj tak je 21.9 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@babadook a aku značku maš čerpadla ? my mame spotrebu podobne zateplenie ako ty, akurat strop mam viac zateplený , tiež 3-skla , 15cm polystyren ale dom len 100m2 vykurujem na 22-23°C Ale kurim momentalne prvu zimu už troma jednotkami klimatizacii -daikin s tč vzduch-vzduch 4+4 Kw a za november napr. zožrali 240 kwh elektriny , to nám vychádza cca 8 kwh/24 hod. ale to je len čisto kúrenie, vodu samozrejme klíma neohrieva.
Odpovedať
Je to inverterove cerpadlo vzduch voda toshiba. Ak je zaujem odfotim presny model stitok nemam problem. 8kwh/24h je iny luxus. Ale mne slo o pohodlie a ak to pojde 1k1 casom tak super.
Odpovedať
Mám tiež obdobný poschodový rekonštruovaný dom Bzince pod Javorinou 427m nad morom . Dom rekonštruovaný nová strecha zateplený múry nepálená tehla 60-80cm . Dvojkomorové okná . Čistá podlahová plocha bez múrov 122 m2 vykurovaný objem cca 320 m3 vzduchu ,polovica na prízemí polovica na poschodí . Mám TČ Mitsubishi Zubadan 8kw do radiátorov /10 ks/ . Inštalované 8/2022 . Výmena za elektrokotol 9 kw, Max spotreba 18.12.2022 za 24 hod 48 kW . Nočné teploty -11 a cez deň -4 . Inak ak je okolo 0 tak denná spotreba cca 22 až 25 kW . S elektro kotlom denné spotreby cca 55 az skoro 100 kw denne za 24 hod . Ja som spokojný . Ku dnešnému dňu 19.12. celková spotreba TČ na vykurovanie 1135,8 kW. TUV nemám na TČ ,
Odpovedať
Článok sa načítava...
Pridávam foto z aplikácie MELCloud Mitsubishi
Odpovedať
Tak ta spotreba je tiez lepsia, ale samozrejme lepsie teploty 🙂 u nas bolo vcera -15 az -5 do teraz a spotreba veru 70kwh/24h.
Odpovedať
@babadook este je dolezita lokalita a pocet uzivatelov domu, ale predpokladam, ze ratas voda + kurenie cca 8 mwh + elektrina na ostatne cca 4 mwh. Teda spolu rataj 13 mwh a viac si myslim.
Odpovedať
Tá vykurovania plocha 175m2, viacero ľudí (vyššia spotreba TUV) a nie veľa zaizolovany strop, tak tá spotreba je primeraná. Možno by stálo za zváženie zvýšiť izoláciu toho stropu. @dexter89 Keď tu píšeš čísla, porovnávať, tak skús aspoň to prepočítať na dané metre a ešte zakalkulovat aj ohrev TUV, pretože tým uvádzaš ľudí do omylu, si myslím. On píše o 175m2 vykurované plochy, teda asi píše o úžitkovej ploche. To je dosť podstatný rozdiel mať 100m2 zastavanej plochy a 175m2 úžitkovej plochy. Nie? Ak máš ty zastavanú plochu 100m2, tak úžitkovú máš 75m2? Takže, ak by si mal úžitkovej plochy 175m2, tak by si za november mal spotrebu na kúrenie nejakých 560 kWh a napríklad ohrev vody pre 5 osôb, by si mal v klasickom el. bojleru ďalších 340 kWh. Teda za ten november, pri ploche 175m2 a 5 osôb TUV v klasickom el. bojleru spolu 900 kWh. A to už je úplne iné číslo. Ale neviem ako TUV ohrievaš, no sám píšeš, že nie klimatizáciou, a nezmienil si sa ani o nejakom TC, tak predpokladám, že el. bojlerom. Ale oni TÚV ohrievaju TC, takže možno počítať 560 kWh na kúrenie a nejakých 100 kWh na teplú vodu? Kalkulujem so spotrebou TUV 45-46 litrov na osobu, o teplote 52°C. 660 kWh za mesiac (november), teda denne nejakých 22 kWh? Pri jeho horšej tepelnej obálke, má tu spotrebu primeranú... Áno, iste, do 7-8 MWh sa babadok istotne nezmestí a neviem koľko ľudí je v tom dome a aká je reálna spotreba TUV. Počítal som 5 ľudí.
Odpovedať
Profilova fotka
@frantisekca nejak som sa stratil v tej diskusii , 100 m2 myslím čistú vykurovanu plochu samozrejme Není podstatná ani zastavaná ani čistá obytná ... Nieto má 200m2 dom ale vykuruje len 3 izby napr...
Odpovedať
Ahoj, no mám dom užit plocha 120 m štvorc. 2 poschodia, sedlová strecha zateplená 38 cm+znížené stropy o 10 cm polystyrén. Múr hrúbka 50 cm, plná tehla. Vonkajší plášť nie je zateplený, zatiaľ na budúci rok chystáme zatepliť, lokalita Turiec. 8 radiátorov Radik 22 tento rok menené, v podstate sa zmenila hĺbka z pôvodných 6 cm na 10 cm rozmer ostal rovnaký. TČ je Hitachi 11 KW. Nastavenia a spotreba priložím foto. Špirály nie sú zapnuté, kúri sa na 22 stupňov ide skoro v kuse okrem VT. Max čo som odsledoval tak 2x za hodinu zap/vyp ale to urobí mimo VT tak 4x za 24 hod, tarifa D5. Ako rezerva je kotol na tuhé palivo ešte.
Odpovedať
@martinbeyma si severne a mas stary dom, ktory zozerie nekonecno energie, tak si TC udrz co najdlhsie pri zivote, inac by si skrachoval 😎 Ja vyhrievam bungalov 200m2 na 20C spiralou (2,5kWx6h=15kWh denne) do podlahy a dennu cast 50m2 dohrievam na 23C klimou (nastavena na 21) ked sme doma.
Odpovedať
@martinbeyma > Vau, to su dobre nizke spotreby, ked si to provnam so svojimi . Ja som tiez z Turca. Mam priblizne rovnaku vykurovanu plochu. Na povale mam 40 cm vaty, takze to mame podobne. Mury tak isto nemam zateplene, no len su z 30 cm skvarobetonovej tehly. Spotreba plynu len na kurenie bola v oktobri nejakych 110 m3, novembri 230 m3.
Odpovedať
@rkorba Áno, preto chystám zateplenie na rok.
Odpovedať
@asdfb Takže sused 🙂 V podstate nižšie už nemôžem ísť z teplotou vody v systéme pre radiátory i pre tepelné straty, ale ten október mi šli radiátory na 37 aj a v pohode to stíhalo, to zase na jar asi znížim tam krivku, posuniem to max, ale na 38 pri 15 stupňoch.
Odpovedať
@martinbeyma > Da sa to povedat a mozem porovnat o kolko mam vacsiu spotrebu ako mas ty.
Odpovedať
@babadook Celkom by ma zaujimalo, co vedie nelen teba, ale aj mnohych inych, ku kureniu briketami pri ich cene 440 za tonu. Zratal si si, ze keby si kuril elektrickymi ohrievacmi, tak zaplatis menej a este aj bez prace? Z jedneho kg dreva alebo brikiet vies dostat 3 kWh energie, teda z tony 3000 kWh, a pri tejto cene brikiet ta jedna kWh vychadza takmer na 0,15 Eur. (Z dovozom tych brikiet isto min. na 0,15) To je presne cena elektriny pokial neriesis dvojtarif a mad D2. Pokila by si mal sadzbu D5, tak mas kWh za 0,12. Lecnejsie, bez spiny a roboty, s lepsou urovnou regulacie.
Odpovedať
@miso555 co si tak matne pamätám, tak kg brikiet máš 4,5-5kWh, cena teraz narýchlo co som pozrel stránku tak 420e/tona s dovozom. A to už si niekde inde s prepoctami...
Odpovedať
@hockto No podla informacii, ktore som nastudoval tak je jedno, ci palis drevo a dokonca ake je to drevo, vyhrevnost sa vzdy vztahuje k jednotke hmotnosti, teda kg. Napriklad makke drevo je lahsie, potrebujes ho teda viac, ale iba na objem, pri prepocte na kg ho spalis rovnako. Rovnako aj brikiet, hoci su oproti drevu "komprimovane" a ak berieme do uvahy ich objem, tak nam mozu klamne pripadat super vyhrevne. Teda ja som nasiel info, ze v 1 kg dreva (brikiet) je teoreticky 4 kWh energie, ale to iba za predpokladu, ze by sa pouzil spotrebic so 100% ucinnostou, ktory logicky neexistuje. Ja viem, ze su vselijake specialne kotly, ale napriklad dobra akumulacna kachlova pec je povazovana za pomerne efektivny spotrebic (mne ani pri najvacsom ohni nepresiahne teplota spalin vstupujucich do komina 130 st), a kachliari vo vypoctoch rataju maximalne s 3 kWh na 1 kg. Ak niekto kuri v nejakom plechaci z OBI tak ziska nejakych 2 kWh z 1kg, isto nie viac. Myslim, ze predajcovia toho zazracneho lisovaneho odpadu v podobe brikiet trocha zamerne zavadzaju.
Odpovedať
Zdravím, oživím to tu trochu. Síce nie je koniec vykurovacej sezóny, ale dávam PDF z nedoplatkom, TČ namontované Október min. roka.(tam vidno nárast spotreby) Aspoň viem o koľko cca stúpla spotreba a približne koľko bude stáť ročne kúrenie. Opis môjho domu viz moje príspevky vyššie. A aktualizujem i moje nastavenia TČ. Nie zlé na to, že TČ ide spolu z radiátormi i keď podlahovka by bola zase o niečom inom.
Odpovedať
A dodatok spotreba ročná 2021 a 2022 preto sa zvýšila, lebo v kúpeľni, šlo celý rok elektrické podlahové kúrenie, to som zabudol vypnúť a nenastavil to správne teraz už to má režimy+v Marci/Apríli to už vypnem. Chybička se vloudila.
Odpovedať
Všetci tu píšete skúseností s TČ, ja sa ešte len rozhodujem: kotol na pelety alebo TČ? Dom - prízemie cca 80 m2 + poschodie ďalších 80 m2 vykurovanej plochy, radiátory, ytong 37 cm + 10 cm polystyrén, okna dvoj skla. Ak TČ akú značku, resp. výkon? Invertorové, alebo klasické?
Odpovedať
@juraj_k Tepelná strata domu a ročná potreba tepla na vykurovanie a TUV? Čiže koľko Vás to má ročne stáť pri súčasných cenách? A koľko, ak rátate zdraženie? A chce sa Vám obsluhovať kotol? Miesta máte dosť? Aká teplota pôjde do radiátorov? Tak podľa toho sa dá povedať, ktorý zdroj, aký výkon... atď.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?