Stropné koľajnice - vyspravenie vypadnutého betónu

Ahojte strecháči, potreboval by som poradiť ohľadom opravy železobetónového stropu v našom 50 ročnom dome. Na prízemí, ktorý sa bude využívať ako pivnica sú v miestach koľajníc pozdĺžne praskliny a dokonca pri dvoch koľajniciach lokálne úplne vypadáva omietka s betónom (viď foto). Keby to osekávam po celej dĺžke tak to samozrejme veľmi ľahko v mieste koľajnice vypadne tiež. Hrúbka betónového stropu je 12cm + 2cm omietka. Koľajnice boli kryté zo spodnej strany približne 3cm betónom. Podlažie nad tým kompletne rekonštruujeme a postupujeme tak, že sme úplne vyhádzali celú skladbu podlahy (20cm škváry) a ideme to nahradiť suchou skladbou podlahového vykurovania (fermacell)... aby sme strop dostatočne odľahčili. Moja otázky sú teda dve: 1. Akým spôsobom opraviť resp. zaomietať tieto trhliny? Neviem si predstaviť, že by sa na takúto hladkú oceľ nejaký fillbeton prilepil... máte s tým skúsenosť? 2. Myslíte, že pri takomto starom strope má zmysel osekávať a následne nanovo robiť všetky stropné omietky alebo to stačí len pohľadovo zakryť sadrokartónom? Tie omietky idú strašne ťažko osekať... bola by to drina 🙂 Vopred ďakujem za akúkoľvek skúsenosť, či radu.
Odpovedať
@jan45 poradíte prosím?
Odpovedať
Profilova fotka
@rtlmfgmt osekať oceľa le len kde ide ľahko, postriekať cemetovým mliekom, na hrdzavú oceľ lepšie chytí, zvyšok zatrieť cementovou maltou. Penetrák som nevynechal, ale nie je vhodný na oceľ. Po odľahčení sa bude strop správať ináč.
Odpovedať
@jan45 ďakujem. To, že sa bude po odtazeni spravat inak myslite v zlom alebo je to v poriadku? Povodne tam bolo 20cm skvary a drevene tramy, co predstavuje cca 140kg/m2 … teraz bude staticke zatazenie cca 30kg/m2 (izolacia + sucha skladba podlahovky). Avsak je pravda, ze ked tam pridame do stredu miestnosti gauc a podobne vybavenie, tak to bodove zatazenie bude vacsie sko predtym. Osobne sa trochu bojim tej 12cm starej dosky s kolajnicami, ale statik vravi ze je to ok, vy by ste sa toho nebali? Rozmyslam aspon podopriet strop Ickom v mieste kde bude gauč. Rozpony miestnosti su 4,5x4,2metra.
Odpovedať
Profilova fotka
@rtlmfgmt to práve bude odľahčené, s gaučom sa tam počítalo aj predtým.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?