Rekonštrukcia rozvodov vody

Zobraz úvodný príspevok
Zdravím majstri, chystáme sa rekonštruovať kúpeľnu a kuchynu a chcel by som rozviesť nové rozvody vody svojpomocne. Moja predstava je napojiť prívodovú hadicu DN 25 na rozdelovač(fotka 1), ktorý bude mať 7 vývodov na ktoré pomocou prechodiek(fotka 2) pripojím PPR rúry DN 20(fotka 3), ktore budu viesť na potrebné miesta. Ďalej bude pokračovať voda do bojlera z výstupnej strany rozdelovača odkiaľ sa bude vracať teplá voda do identickeho rozdelovača a taktiež rozvediem rúry na potrebné miesta. Chcem sa len spytať či je tento postup správny a či som nič nevynechal, poprípade nejaké rady pre začiatočníka. Ďakujem.
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@zefe nevidim zasadny problem v EPDM tesneni na lisovanom spoji, ci je to med (dlhorocne pouzivam Sanha,nikomu to neprdlo),alebo uhlikova ocel ci plasthlinik. Urychluje instalaciu a kto dnes vie spravit kvalitny kaliskovy spoj? Dolezite je si uvedomit, ze EPDM tesnenie tu ma len poistnu funkciu, tlak drzi predna cast trubky, ktoru klieste zalisuju. Pri skrutkovanom spoji toto neplati, tam su vacsinou tesnenia dve, prve drzi tlak a druhe je poistne. Skrutkovany spoj je dobry len tam, kde k nemu mam pristup a mozem ho kedykolvek skontrolovat. Ak to ma vydrzat 50 rokov, tak do podlahy ci steny by som to rozhodne nezalieval. Tiez cim vyssi tlak, tym vacsia pravdepodobnost poruchy. Na druhej strane, vlastne instalacie opravovat nechodim, lebo sa nekazia. Vacsinou su to samodomo instalacie a prace roznych dedinskych suflikantov 🙂
Odpovedať
@Mgx a z akeho plastohliniku robievas rozvody? ktoré majú na lisovanie 2 o kruzky ? Ja mam všetko z ivaru je na to spolah ?
Odpovedať
Profilova fotka
@vlado1992 najkvalitnejsi je Rehau Rautitan Stabil a med s kaliskovym spojom. Dalsi vyrobcovia su plus minus na rovnakej urovni: Ivar, Uponor, Comisa, Herz, Sanha press, Giacomini atd...atd...atd, velky rozdiel medzi PeRT/Al/PeRT a PeXalPex nevidim, pouzivam oba- co zakaznik chce. lisovanie Rehau alebo Rems. Ivar je dobry, len treba pouzit spravne klieste a dbat na to, aby rurka bola spravne kolmo prestrihnuta, pouzity spravny nastroj a koniec rurky musi byt vidiet v oboch kontrolnych priezoroch. Obcas sa stane (1x z 10000) ze fiting je chybne vyrobeny, taky vyhadzujem (plati pre Sanha). Z 99% je poskodene tesnenie. Ale moze to byt aj chyba zo skladu alebo prepravy. Ivar je OK.
Odpovedať
@mgx Nic neprdne po 10tich rokoch,ked je spravne urobene.Ani srobovaci plasthlinik.Ved v napr vodovodne polyetylenove rozvody zo srobovacimi fitingami a iba jednym tesniacim o kruzkom funguju uz 30rokov bez problemov.Nestraš ludí.
Odpovedať
@mgx Zas by som to tak neprezival 🙂 Druha vec, moze byt hocijaka znacka, ked vodar kalibruje rurky ruckou sikoviek 🙂 Gro veci vzdy aj tak zhasne na kvalite montaze.
Odpovedať
Ja neviem však by sa mohol ozvať niekto kto ma ty lisovane spoje aspoň 20 rokov ako je na tom ten rozvod . Ci ako dlho sa to už používa dlhšie asi nie
Odpovedať
Profilova fotka
@kejsix neprezivam, ale skrutkovaci spoj by som osobne nedaval. TZB instalacia ma vydrzat 50 rokov ...
Odpovedať
@mgx a ivar ma 2 o kruzky ci iba jeden . Lebo videl som aj také aj take
Odpovedať
@mgx Tak veď to zasa áno, rozoberateľný spoj do inštalácie neschvaľujem. Ale lisovaných spojov sa nebojím, pokiaľ nieje materiál šmejd a použije sa správny postup a náradie. Ja sa týmto síce neživím, ale čo som videl opravy pod podlahou, tak buď to boli nezalisované spoje, alebo prasknutý noname fitink (nechápem, odkiaľ sa to sem vozí vlastne). Haluz je, že nezalisovaný spoj normálne väčšinou ustojí tlakovú skúšku 🙂
Odpovedať
@kejsix ináč nechápem ako to môže udržať tlakovú skúšku a po týždni to začne tiect
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@k0ckaa ako? Urobil si? Mas nejake foto z montaze?
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?