Kanadske vs kachle s tercialnym spalovanim

Profilova fotka
Ahojte, chcel by som do domu kachle, do ktorych nie je nutne prikladat tak casto ako do obycajnych. Pri kanadskych kachliach vsade uvadzaju interval prikladania povedzme aj 6-8 hodin. Pri kachliach s tercialnym spalovanim tento udaj nikde neudavaju, pritom principialne je to to iste alebo sa mylim? Je tam nejaky rozdiel? Najlacnejsie kanadske kachle stoja 1100 eur, kvalitne kachle s tercialnym spalovanim sa daju kipit napr. za 600 eur. V com je teda rozdiel? Je mozne aj kachle s tercialnym spalovanim regulovat tak, ze vydrzia kurit napr. 6 hodin? Dakujem za odpoved
Odpovedať
@erdolo mám krbovú vložku i terciálne spaľovanie, na horenie ide len horúci vzduch ktorý sa ohrieva v plášti vložky , vyššia teplota spaľovania , prehoria i plyny ktoré vznikajú horením, v komíne takmer nevidieť dym, zvýši sa tým účinnosť spaľovania, pre dlhé horenie je nutné vložku naložiť správnou skladbou dreva, horí po ploche,suché a tvrdé, takže musí byť čo najhrubšie, to uložiť na spodok na to o niečo menej hrubé a na vrch trochu na rozkúrenie, zapáliť zhora, postupne tak prehorieva len jedna vrstva, nezapáli sa všetko ako ked sa zapáli od spodu, prehorieva viac ako 5 hod a daľších 5 sú žeravé uhlíky, ja nakladám len jedn krát poobede a viac nekúrim teplo celý deň, viac sa dočítaš na nete zadaj do google kúrenie vo vložke akú udržiavať teplotu spaľovania atd
Odpovedať
Profilova fotka
@erdolo krbové kachle nebudú mať nikdy takú akumulačnú schopnosť aby ste s nimi dosiahli interval 6 až 8 hodín.. ak sú to obyčajné malé liatinové alebo len plechové kachle.. určite nie... ďalej je potrebné vedieť kedy škrtiť prívod vzduchu a ak to robíte manuálne častokrát sa stane, že vám palivo prehorí a komora vychladne, z dôvodu neuzavretia prívodu vzduchu po dohorení.. takéto intervaly viete dosiahnuť s tesnými krbovými vložkami a ťažkou akumulačnou obstavbou (prípadne elektronickou reguláciou horenia) ...ešte by som upozornil na trend v udávaní "milióna" spôsobov spaľovania a vedenia vzduchu.. z 90% sú to marketingové táraniny.. 😉
Odpovedať
Profilova fotka
Dakujem za odpovede. Viacmenej som rozhodnuty pre tieto kachle https://www.krby-tuma.sk/p/8636/hs-fl... Myslite, ze su vykonovo vhodne do starsieho domu na vykurovanie 3 miestnosti 65 m2, resp 170 m3? Budu umiestnene v strednej miestnosti, dom ma zaizolovany strop, plastove okna a 50 cm nezateplene obvodove mury z nepalenej tehly takze teplo drzi celkom slusne. A este 1 otazka, kachle su vysoke 1 meter, spodok otvoeu pre komin je vo vyske 120 cm... Moze ist priamo z kachiel koleno do komina? Vdaka
Odpovedať
@atrac3 asi máš len vzduch privádzaný pod rošt, je studený a preto vždy vložku ochladzuje, stačí ked sa privádza z vrchu dvierok a už je teplejší a najteplejší ak sa ohrieva v plášti vložky- krabica v krabici,pre kontrolu teploty je dobrý teplomer v dymovode, poznať to i podľa farby plameňov a stačí pozrieť či ide dym z komína, ak sa dymí nesprávne spaľuje,vidieť to i na začiernenom skle, nemám akumuláciu v obostavbe, len teplovzduch a horí min 10hod jedno naloženie a teplo celý deň @erdolo tie kachle odvádzajú teplo najviac konvergenciou , prúdením vzduchu vyhreje i susedné miestnosti, cez otvorené dvere , pre ťah komína je najlepšie ak ide dym priamo do komína čo najkratšou cestou, rýchlo ohreje komín v strede domu je nie ochladzovaný z vonkajšej strany, no kachle by mali mať aspoň jednu prepážku , príp. komínovú klapku aby neuniklo veľa tepla komínom, po rozhorení ju privrieť a zavrieť studený vzduch pod rošt, takým výkonom vykúriš i 3x takú plochu
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu Prave preto som vybral konvencne, nech ide teplo cez otvorene dvere do dalsich miestnosti... Komin mam vedeny po fasade nerezovy, takze ked sa zohteje mi nepomoze 🙂 Skor som sa pytal, ci nebude vadit, ze priamo z kachli pojde koleno do komina, kedze kachle maju 100 cm a spodok otvoru pre komin je v 120 cm vyske... Samozrejme koleno s klapkou. Lebo vsade vidim, ze z kachli ide kolmo hore vzdy aspon pol metra dymovodu az potom sa dava koleno.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
Profilova fotka
@erdolo prave hladam riesenie pre podobny typ 50cm nepalena tehla ciastocne s plastovymi oknami a obyvacej 50m2 plochy (3 miestnosti), preco ste sa nakoniec rozhodli a aka je ucinnost? vdaka
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?