Frézovanie podlahového kúrenia

Aký máte názor na frézovanie podlahy pre podlahové kúrenie, vs klasické kde pod potrubie ide aj izolácia narozdiel od frezovanej pokládky. Obzvlášť ak sa nachádza pod podlahou pivnica. Ďakujem
Odpovedať
1
2
Bude to kúriť na hovno, s veľkými tep. Stratami, ťa izolácia tam na niečo je.
Odpovedať
@lubomatejka to akože frézovaním vyrobíš izoláciu? alebo tým budeš vykurovať i pivnicu?
Odpovedať
@duzu frezovanim vyrobis drazky na rury. Bez izolacie. Budes vykurovat pivnicu.
Odpovedať
@lubomatejka aj frézovanie predpokladá, že tá izolácia tam už je... inak sa nedoplatíš za vykurovanie a budeš ohrievať zvytočne aj podložie pod podlahou domu 🙂
Odpovedať
Presne takéto odpovede som čakal, potreboval som si to len potvrdiť. Ďakujem Neefektívne, vysoká strata, budem vykurovať beton. Takže rozhodnuté, klasická pokládka ,už len zvoliť ktorá varianta je najúspešnejšia zároveň najefektívnejšia pre 2 poschodia.(prerabka starej kocky)
Odpovedať
@lubomatejka ak nemáš zateplenú podlahu (čož asi nemáš keďže píšeš o rekonštrukcii starej kocky) tak áno 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
je to zase nejaka nova technicka, ktora nie je este odskusane a osobne by som sa do toho bal ist. taktiez si myslim, ze tam budu nejake tepelne straty, nakolko izolacia je dost podstatna.
Odpovedať
ohľadom podlahovky študujem kde a aké sú možnosti. Tiež ma čaká rekonštrukcia kúrenia atď. Ja mám na kocke klasickú železobetónovú deku, na nej 6cm škvarobetón a 2cm poter. Pravdepodobne dám tých 8cm dole, dám izoláciu, suchú podlahovku Univenta, alebo rovno kúrenie viessmann a od nich podlahovku ten sanačný systém. Uvidím po konzultáciach. No a tamto frézovanie? Pre staré domy na hovno. Nebudem vykurovať pivnicu a garáž na teplotu bytu. Ináč tu sa to už tiež preberalo a doteraz mi pani čo to strašne chválila nedala relevantnú odpoveď. http://www.modrastrecha.sk/forum/podl...
Odpovedať
ja riešim niečo podobné (dvojpodlažná kocka s pivnicou) a tiež som uvažoval na týmto spôsobom podlahového kúrenia. Ja si zatiaľ myslím, že mám keramický strop, no musím si to ešte nejako potvrdiť. Ale chcel som do toho ísť a vykurovať pivnicu ako sa tu viackrát píše, pretože nejako v nej kúriť budem musieť... Mal som aj pána, ktorý robí toto frézovanie drážok na podlahové kúrenie v dome na obhliadke a osobne mi povedal, že pokiaľ nemám zateplený dom zhora a z bokov tak mi do podlahy unikne malé množstvo. Jednoducho, že treba riešiť 6 strán kocky a nielen jednu. Nakoniec som ale podlahové kúrenie zavrhol, pretože manželka chce aj tak chodiť v dome v papučiach 😄
Odpovedať
No medzi pivnicou a poschodím je deka ako som písal, medzi poschodím a 2 poschodím je keramický, ale na 70% tiež 6 +2 ako na deke. Pravdepodobne obijem na medziposchodí omietku alebo nejakú sondu. Ale to už si porieši firma čo bude makať.
Odpovedať
@mazopapagaj ale podlahové kúrenie nie je o chodení po dome naboso alebo v papučiach.... my máme podlahovku a chodím v papučiach (sila zvyku). Proste teplota vykurovacieho média (ak sa bavíme o teplovodnom podlahovom ako skutočnom ekvivalente radiátorov) je v podlahovke výrazne nižšia ako pri radiátoroch.... takisto spôsob vykurovania je oveľa efektívnejší ako radiátory 🙂
Odpovedať
@sousedekovci89 uvedomujem si, že teplota je výrazne nižšia ako pri radiátoroch, ale asi som príliš zaneprázdnený pracou okolo seba no ani po chvíli mi nedochádza čo si tým chcel(a) povedať.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@mazopapagaj odcitujem ťa: "Nakoniec som ale podlahové kúrenie zavrhol, pretože manželka chce aj tak chodiť v dome v papučiach" toto je absolútne nehvodný agrument na upustenie od podlahového kúrenia. Neviem čo chceš ako kúrenie dať, ale radiátorom by som sa vyhol. Oproti podlahovému riadne neefektívne vykurovanie. 🙂
Odpovedať
@sousedekovci89 co myslism tym neefektivne? @mazopapagaj tipek asi naraza ze do zmee ide nizsia teplota - lespi kondenz ale nema to nejaky zadadny vplyv, vyhoda je skor v tepelne pohode --- lepsi priebeh teplot na cloveka, nie az tak o uspore. To frezovanie neviem co by stalo, tu izolaciu ber s rezervou, hore by to problem nebol, myslim ze ani ta pivnica by to nezabila sak tam aj tak budes mat zo 15°, alebo je mozne nalepit hore daky polystyren. Kazdopadne podlahove by bolo narocnejsie a asi aj znacne drashie ..
Odpovedať
@sysell narážam na to, že ohrievať vodu povedzme na 35°C a 65°C je dosť rozdiel v spotrebe energie, ktorú na to potrebuješ.... takisto priebeh ohrevu miestnosti vykurovanej radiátorom a podlahovým kúrením je úplne odlišný- práve v prospech podlahovky 🙂 nehovorím ale, že podlahovka nemá nevýhodu (napríklad dlhší nábeh). No fakt nevidím dôvod uprednostniť radiátory pred podlahovkou v trvalo obývanej budove.
Odpovedať
No ja mám v dome korad radiátory a na meď. trubkach, ale v kotolni je plynová história, spleť potrubí a v ďalšej miestnosti kotol na tuhé palivo, ktoré je možné odstaviť ventilom pri kúrení plynom. To stará generácia urobila ako zálohu kúrenia. Škoda, že výpadok plynu nebol ani pri plynovej kríze ale elektrika vypadne častejšie. Z toho vyplýva, že rezervné kúrenie je na hovno, keď nemáš záložný zdroj na pohon obehového čerpadla. Takže záloha bude vyriešená krbom a kotol na tuhé palivo aj s kilometrami rozvodov pôjde do šrotu. Takže nové plyn. kúrenie, podlahovka a hotovo.
Odpovedať
musím proznaž, že ste mi riadne zamotali hlavu...už vidím, že ma čaká pár nocí čítania 🙂 @sousedekovci89 mrzí ma jedine, že si zatiaľ neuviedol žiadny fakt. Inak rozprávaš alebo argumentuješ dobre. Ty si stavbár alebo užívateľ (spokojný)? @sysell práve tá zložitejšia inštalácia ma zatiaľ odrádza. Ale skúsim si preveriť ešte tú skladbu "deky"/podlahy ked rozbijem všetku dlažbu, ktorá to teraz kryje. Ďakujem všetkým hoci to možno tak nevyznelo. Pokračujte...
Odpovedať
@mazopapagaj spokojný užívateľ. 🙂 moja genéza bola- rodičovský dom- pôvodne radiátory, pri prerábke kuchyne zavedená teplovodná podlahovka- neporovnateľný pozitívny rozdiel, dokonca aj rodičia skonštatovali, že keby išli rekonštruovať celý interiér bez váhania by ju dali do celého domu 🙂 a to doma majú drevenú podlahu také švorce asi 30x30 cm (dom psotavený začiatkom 90. rokov) čo je samo o sebe dosť teplá podlaha ale podlahovku si nevedia vynachváliť. Pri reko tohto kúpeného domu bola podlahovka jediná voľba u mňa, nad radiátormi som ani neuvažoval. Teplovodná preto, že variabilita zdroju tepla ostáva zachovaná, môžeš tam mať napr. TČ, elektrokotol, plynový kotol, kotol na tuhé palivo... stavbárčinu (profesnú aj kutilskú) však máme v rodine 🙂 inak aký fakt by si chcel počuť? 🙂
Odpovedať
momentálne to vidím takto - plusy a minusy podlahovky. - musím vyberať potery az po keramicky strop (vyberiem cca 10cm aj s krytinou - dlažbou momentálne). Ešte musím niekde zobrať istotu, že aj na poschodí je rovnaka skladba podlahy. Koľko to celé bude stáť mi zvýši cenu inštalácie. + nižšia vykurovacia teplota a teda aj pravdepodobné náklady Keď to rozlusknem tak budem vedieť čím budem kúriť.
Odpovedať
@sysell až teraz som si všimol čo si napísal... "Kazdopadne podlahove by bolo narocnejsie a asi aj znacne drashie.." Ako si to myslel ak si ešte pamataš? 🙂 S čím si to porovnával? "naročnejšie/drahšie" ako čo?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Dobry den, mame v dome frezovane podlahove kurenie (vodne) uz takmer styri roky. na rozdiel od radiatorov sa teplota v dome znacne znormalizovala a zprijemnila, nevytvaraju sa vlhke , alebo neprijemne chladne miesta a dokonca sa nezvysil ani ucet za energie🙂 Na podlahovke mame laminat. Povodne islo o rekonstrukciu 20 rocneho domu a cela sranda vysla rovnako ako by stali "trochu lepsie" nove radiatory🙂
Odpovedať
@ingrid_007 a mate pod betónom v ktorom sú drážky pre podlahovku aj nejakú tepelnú izoláciu? V tom duchu sa niesli príspevky vyššie, ze ake su tam tepelne straty. Zaujíma ma ze co na podlahovku hovori podlaha bez izolácie. Diky.
Odpovedať
"zlaby "boli frezovane do betonu,, okrem trubiek tam nic nie je. potom boli trubky zaliate nivelacnou hmotou a dalsi postup klasicky - zvukova izolacia a parkety. Tak ako beton prenasa chlad od zeme, tak jednoducho prenasa aj teplo. A teda definovany princip"vykurovania pivnice" sa nedeje. Na obrazku je zaber ked trubky idu do podlahu z rozvodnej casti v komore a su z casti prekryte nivelackou. Viem, ze mnohi to robia tak, ze do "vyfrezovanych zlabov" daju este tenku izolacnu foliu. Aj to je mozne , mozno este efektivnejsie ako nas sposob. Neviem..
Odpovedať
Napadlo ma,ci ma niekto skusenost s takymto frezovanim do monolityckeho stropu alebo stropu z miaka s nadbetonazou koly instalacii rurok na stropne chladenie.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Ahojte, chcem obnoviť tuto tému. Robili ste to frézovanie niekto ďalší? Ja sa na tocprave chystám, keďže som kúpil poschodovú kocku a chcem dať všade podlahové kúrenie a poter sa mi zrovna vybíjať nechce najmä keď viem, že je rovný a nepopraskaný. Keď idem na to logicky, co sa týka argumentácie, že budem vyhrievat pivnicu, tak hľadiac na fyzicku, že teplo stúpa hore, mi to tak nepríde. Keď si zoberiem, že pri frézovaní a uložení trubiek sú vyššie pri vrchu podlahy (nad trubkami je už len nivelák cca 1cm, nad tym iba zvuková izolácia a laminátová podlaha, alebo lepidlo a dlažba). Keby som vybil celý poter, položil izoláciu na to trúbky a zalial flexi poterom (o hrúbke cca 7cm) a na to zas lepidlo a dlažba alebo podložka a laminátka, tak som možno na tom istom. Kumulácia tepla do poteru bude tak, či tak a možno pri tom frézovaní budú tepelné straty este menšie, lebo to teplo pôjde do vzduchu (miestnosti) rýchlejšie a skôr. Neviem, či sú moje uvahy správne. Čo vy na to?
Odpovedať
@strejdo001
Odpovedať
@strejdo001 @strejdo001 ja to vidím v podstate tak isto. Pri klasickej podlahovke zaliatej do poteru je potrubie na spodnej strane; tam je izolácia, ale hlavne odrazivá fólia nutnosť. Pri dodatočnom zafrézovaní sú trubky naopak v hornej časti - hneď pod nášľapnou vrstvou a teda lepšie odvedú teplo priamo do priestoru. Podľa mňa po čase prehrejú aj samotný poter, ale malo by to byť pomalšie ako pri klasickej. Inak povedané - nábeh, ale aj dobeh je tu rýchlejší - čo môže byť v kombinácii napr.s kozubom aj výhodou... inak teda ak chýba izolácia, v prípade pivnice by som ju navrhoval pri tomto riešení so spodnej strany stropnej dosky (tam by vlastne podľa STN mala byť tak či tak, keďže ide o nevykurovaný vs. vykurovaný priestor s rozdielom teplôt viac ako 5K). medzi prízemím a poschodím by "únik" tepla nemal byť problém, lebo už je to v rámci vykurovaného priestoru a nedochádza tak k tepelnému toku v konštrukcii = nie je rozdieľ teplôt... V každom prípade, pre podlahové vykurovanie musí byť dom, resp. "obálka" vykurovanej časti domu dostatočne zaizolovaná, inak ho nízkoteplotný systém nemusí dokázať vykúriť.
Odpovedať
Treba sa na to pozriet tak nejak "politicky"... Fyziku neoj.... a ked tam ten izolant nebude, tak bude straty a ucet za kurenie vysoky a budes skratka vykurovat tu pivnicu alebo ten strop a teplo bude unikat cez tie nezateplene casti (ohreju ti ten beton). Ano, teplo stupa do hora ale zabudol si na dalsi fyzikalny zakon, ze teplo sa siri rychlejsie viac tepelne vodivymi materialmi - vzduch je tepelny izolant, beton je tepelny vodic (teraz odhliadnuc od toho, ze v tom betone mas armaturu z ocele co je top vodic tepla). Cize sa ti daco uvolni do vzduchu a daco ti prejde tym betonom do pivnice, do obvodovych murov a pekne vykuris zeminu okolo domu. Darmo tu bude aj 200 ludi rozpravat o tom ze to nieje pravda - fyzika nepozna "osobny nazor" - je to exaktna veda. Ak to chces mat spravene dobre, potrebujes ten vodic tepla (beton) odizolovat tak, aby bolo to teplo nutene v co najvacsej miere stupat nahor (do miestnosti). Ty navyse este tu daco tocis o laminate, podlozke atd. - cize este vravis tomu teplu ze hej, tade nechod, vrat sa naspat do betonu - cize na jednej strane nechces pod kurenie izolovat, ale hore davas dalsie "izolanty" ktore brania prestupu tepla do miestnosti... Uplne pokrutene. Ale zase chapem - ludia chcu co najmenej roboty si narobit a tak su nachylni verit vselijakym debilinam namiesto rokmi overenej technologie. (BTW, to uz ked bude tam frezovat s tym strojom, nech ti to prefrezuje tak, aby si to jednoducho vybil so zbijackou a budes to mat zajedno - prachu aj tak a budes to mat lepsie). Boze, som sa rozpisal, naco ja tu stracam cas...
Odpovedať
@marekjahoda "teplo sa siri rychlejsie viac tepelne vodivymi materialmi - vzduch je tepelny izolant" dovolím si len doplniť, že vzduch je izolant len za istých podmienok - tu je k tomu dobrý článok: https://www.istavebnictvo.sk/clanky/v...
Odpovedať
Veruže má pravdu marekjahoda. To som aj chcel dopísať neskôr, že teplo síce ide hore, ale vo vzduchu. V betóne sa okolo trúbiek bude šíriť 360° a vyhreje komplet celú dosku, pivnice bvyhreje len minimálne, aj to iba pri strope. Izoláci stropu v pivniciach myslím, že má minimálny efekt na tepelné úniky podlahovky. To by bolo treba izolovať priamo pod trúbkami, ako sa robí podlahovka normálne v novostavbách a pri vybijaní poteru, do čoho sa asi predsa pustím aby som nemusel zvyšovať preklady a znižovať si výšku miestnosti, keďže chcem ešte aj stropy znižovať kôli rekuperácii a bodovkám.... Frézovanie podláh a následné ukladanie trúbiek na podlahové kúrenie je maximálne neekonomické kôli chybajúcej tepelnej izolácii pod trúbkami. Zaplatíš za frézovanie nemalé financie a potom druhykrát každý mesiac na únikoch tepla do neodizolovanej podlahy.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?