FeZn priamo v zemi

Tazko niekde alebo od niekoho najst informacie k ukladaniu pasoviny FeZn priamo do zeme (napr. nove uzemnenie okolo stareho domu), ale hovori sa, ze sa to nemoze kvoli korozi. Ale aky je rozdiel voci zemniacim tyciam alebo doskam, tie nekoroduju?
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@dom250 prečo by sa nemohla pásovina ukladať priamo do zeme? všetko koróduje, v zemi rýchlejšie, v betóne pomalšie. ale neviem o tom, že by to bolo zakázané v projekte to nie je popísané?
Odpovedať
@merak ano je pravda, ze zakazane to nie je, narazal som len na rozne mnohe diskusie a expertov, ktori tvrdia, ze po toku ci dvoch bude uzemnenie nefunkcne. V projekte mam pasovinu do zeme okolo domu, to je ok, tak ma len zaujiml nazor niekoho, kto s tym ma realne skusenosti, ci to najblizsich bez problemov vydrzi 15-20 rokov. A teda na margo tej korozie mi k tomu napadlo, ci nejaky rozdiel vo funkcnej zivotnosti uzemnenia pasovinou alebo tycami.
Odpovedať
no pisem jak hotentot, tak este raz ano je pravda, ze zakazane to nie je, narazal som len na rozne mnohe diskusie a expertov, ktori tvrdia, ze po roku ci dvoch bude uzemnenie nefunkcne. V projekte mam pasovinu do zeme okolo domu, to je ok, tak ma len zaujiml nazor niekoho, kto s tym ma realne skusenosti, ci to bez problemov vydrzi 15-20 rokov. A teda na margo tej korozie mi k tomu napadlo, ci je nejaky rozdiel vo funkcnej zivotnosti uzemnenia pasovinou alebo tycami.
Odpovedať
A tie tyče nabijes kde? Prepojis ich čím a nad zeminou? Budeš nabíjať xy tyčí kým nebude odpor OK? V zemine bez problémov. Pásovina býva dobre zinkovaná. Kritické to býva na mieste, kde pásovina vychádza zo zeminy von. Preto ju ošetriť do hĺbky cca 1/2 metra v zemine a cca 20cm nad zeminou.
Odpovedať
@dom250 čítal si diskusie? 😂 Čo tak nečítať somariny a zveriť to do rúk odborníkom? A bez problémov to 10-15 rokov nevydrží. To treba meniť každé dva roky.... 😄
Odpovedať
@megdesign tak s odbornikmi som to konzultoval, aj s firmou aj projektantom predsa, ale kazdy vravi daco ine, tak som chcel pocut aj ine nazory na tu zivotnost, od niekoho, kto s tym realne skusenosti samozrejme. Komentare od veci nepotrebujem.
Odpovedať
@dom250 vymeň odborníkov v tom prípade...
Odpovedať
@dom250 pri prerabke predzahradky som vykopal aj poriadne staru pasovinu co sluzila na uzemnenie este starych rozvodov EE a stale bola vcelku. Dom ma 60 rokov. Takze sa nemusis bat ze po dvoch rokoch z nej nic nebude.
Odpovedať
@megdesign on stavia fristajl ked si pozries ine diskusie. chcel by som vidiet projekt ze vykopat okolo domu na pasovinu.odborniky zabudli dat do zakladov tak nasli riesenie
Odpovedať
@sonau vidno, ze nevies vobec nic o nasej stavbe, posudzujes iba podla zopar fotiek, nejdem to ani vysvetlovat, len tolko, ze zaklady su povodne, je to rekonstrukcia, ak si si doteraz nevsimol, logicky preto sa uzemnenie do zakladov nedavalo.
Odpovedať
@dom250 Uzemnenia bleskozvodov na 60 ročných bytovkách dodnes spoľahlivo fungujú, resp. vykazujú predpísané parametre.... Pozinkované potrubia voľne zakopané v zemi sú po niekoľkých desaťročiach stále OK,... prečo sa necháš zneistiť svojimi "odborníkmi" ? Ak ale máš stále pochybnosti, priplať si, a zadováž si nerezovú pásovinu. Neviem ako to je s cenou momentálne, ale nedávno - pred začiatkom súčasnej šialenej doby, to cenovo vychádzalo cca na 1,5 násobok FeZn.
Odpovedať
@dom250 niesom sam co nevie nic o tvojej stavbe.bol som v tom ze to na tej novej stavbe.na stare sa pouzivaju platne alebo tyce,zakopavat pas okolo domu je podla mna fristajl. nech sa dobre byva,hlavne sa nevesaj.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@frantisekca cit.: " ...Budeš nabíjať xy tyčí kým nebude odpor OK?..." A prečo máš s tým problém? Bežne sa to tak robí. .
Odpovedať
treba kontrolovatzemnnie-hodnoty po kolavdacii ti to narozum aj tak nepride tak naco mudrovanie
Odpovedať
@vrajmantak No, máš zaujímavý prístup... Mať na dome bleskozvod a pravidelne - vo vlastnom záujme, si ho nepremerať?... Hm
Odpovedať
Dnešný pozink sa nedá porovnať s pozinkom z minulosti, šetrí sa kde sa dá, preto napr. aj skrutky/klince po pár rokoch na štíte hrdzavejú a dávajú sa nerezové skrutky. Odporúča sa zakopať aspoň dve zemniace tyče, ak budete mať báger ten vám ich do zeme vtlačí, zemniace tyče umiestnite pár metrov od seba, pásovinu opakovane natrite gumoasfaltom, zasypať jemnou zeminou. zemniace tyče umiestnite do najvlhkejšieho miesta(aby plnili svoj účel)
Odpovedať
@roman_x tyče pár metrov od seba? Na to je predpis, koľko majú byť od seba... A toto si dúfam písal zo srandy: "pásovinu opakovane natrite gumoasfaltom"
Odpovedať
@roman_x Na rozmiestnenie viacerých zem. tyčí je tiež pravidlo: V tvare rovnostranného trojuholníka alebo v priamke, vzdialenosť medzi nimi nemá byť menšia ako dĺžka tyče !
Odpovedať
exituju rt
Odpovedať
@vrajmantak Si poradil laikovi....
Odpovedať
@roman_x klince a skrutky maju galvanicky pozink, veci na bleskozvod su ziarovo zinkovane, co je diametralny rozdiel. A co sa tyka nerezu, najpouzivanejsi A2 / ALSI 304 v blbom prostredi (nie na vzduchu) nie je ziadna hitparada. Do zeme urcite A4. Rovnako spojovaci material - zalezi na prostredi. Aj drevo vie byt problematicke.
Odpovedať
Keby existoval zlatý fond modrej strechy, táto tema by mala svoje čestné miesto. Zakopávať pásovinu ako zemnič, to nevymyslíš.
Odpovedať
@zefe AlSi,ako už z názvu vyplýva,je zliatina hliníku a kremiku.To nie je nerezová oceľ, a do zeme nepatrí.
Odpovedať
@kejsix Akože podľa teba FeZn pasovina nie je vhodná ako zemní?
Odpovedať
@dusan72 preklep... AISI malo byt myslel som nerez samozrejme, nie hlinik
Odpovedať
@dusan72 Tvrdim nieco take? Ty si uz videl obkopavat stary dom pre ulozenie zemniacej pasoviny? Sak jediny co tu napisal k veci je @sonau 😄
Odpovedať
@kejsix Ja som videl. A kopali 2x, lebo samotna pasovina mala nevyhovujuci zemny odpor, tak nasledne pridavali platne. A to se vyplati 😄
Odpovedať
@zefe Asi z rovnakej partie... 😄
Odpovedať
Este by som sa skusil teda vratit k teme, lebo evidentne sa opat len potvrdilo, ze sto ludi sto chuti, ako som pisal v uvode, tak aspon posledna otazka, ak ma teda rekonstruovany dom po novom 4 zvody po obovde a kazdy sa teda uzemni platnou alebo tycami a zaroven sa takto vyhotovy aj ochranne uzemnenie pre elektroinstalaciu (HUS), tychto 5 samostatnych zemnicov sa medzi sebou navzajom nijako neprepaja? (Povodna stavba nemala ziadny zemnic, ani bleskozvod nic pouzitelne)
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?