Chvenie železobetónovej dosky

Ahojte, rekonštruujeme 50ročný dom, kompletne sme vyhádzali staré skladby podláh (10cm trámy + škvára 15cm). Teraz keď je to bez podlahy a chodíme po betónovej doske, tak sa celý dom otriasa a cítiť ako sa doska pri každom kroku chveje. Je to dosť znepokojujúce a rozmýšľam čo s tým. Železobetónová doska je hrubá cca 12cm. Nová skladba podlahy je navrhnutá ako suchá a odľahčená: - Vyrovnávajúci podsyp Fermacell - 10cm EPS (kvôli nevykurovanému prízemiu) - 3cm systémová doska podlahového vykurovania - Podlahové vykurovanie - Fermacell doska E25 - Laminátová podlaha Je podľa vás potrebné to nejak riešiť? Očividne v tej dobe šetrili cementom a na doske je vidieť aj priehyb, niekde až 5cm. Alebo sa to rezonovanie po realizácii novej skladby podlahy vyrieši roznesením zaťaženia na celú plochu? Vopred ďakujem za reakciu.
Odpovedať
Jedna sa o platnu prízemia alebo podkrovia? Malo by sa to vyriešiť novou skladbou.
Odpovedať
@tomas89374 Strop nad prízemím ... teda podlaha 1.NP, ktoré bude obývané. Prízemie je nevykurovaná garáž, pivnica, sklad. Ďakujem
Odpovedať
Deka bude zo škvari a v nej budú natiahnuté iba drôty hladké. Bez rebrovania. Pôsobí to ako zelezobeton ale je to mäkké. Keď sa do toho oprie zbijacka tak uvidíš. Čo sa zmení tým že ju zase len zatacis keď už teraz tam máš previs. Zavolaj statika nech sa pozrie na to.
Odpovedať
@juristbo Deka zo škvary?... To počujem prvý raz, aby niekto niekde (hoc aj pred 50 rokmi) to takto urobil. Ty si to tak už fakt niekde videl, aby nosný stavebný element bol takto zhotovený ?
Odpovedať
@rtlmfgmt Je to dosť trúfalé, pýtať sa na modrej streche na takú zásadnú vec, akou je betónový strop a ešte bez fotiek alebo inej dokumentácie. Toto si určite preber so statikom, či ti ten strop vydrží záťaž, akú sa chystáš na neho dať - aby ti to skôr či neskôr nepadlo. K samotnej deke - neviem, či je 12 cm betón dostatočný na stropnú konštrukciu. Možno ak je dostatočne vystužený, tak by mohol. Ak sa ale evidentne prehýba, tak to môže byť problém. Ale z našej strany sú to všetko len dohady, lebo to nevidíme a ani nie sme statici. Podľa mňa tie odstránené trámy mali svoje opodstatnenie v pôvodnom strope a spevňovali ho. Keďže si ich odstránil, tak si strop oslabil. Možno ti statik navrhne, že strop stačí podložiť na niekoľkých miestach, alebo dať cez stred zo spodu preklad. Neriskuj a daj si to odborne posúdiť.
Odpovedať
Ste si istý že je to zb doska? Nie je to náhodou palach? Určite by som k tomu zavolal odborníka,
Odpovedať
@petersd áno asi každá 6 chalupa z desiatich. Úplne bežné to tak bolo pretože materiál v tedy bol dráhy a nebolo ničoho a skvara sa pridávala pretože to bol odpad zo železiarní.
Odpovedať
Ak chcete eleminovat ohyb,jediné riešenie je nadbetonovat a spriahnut starú dosku s nadbetonavkov....malá hrúbka dosky je hlavná príčina nízkej tuhosti a otrasov....
Odpovedať
@daralbajda @juristbo @jozik123 @chrobak7 pripájam do diskusie aj fotky. Je to určite betón + na pár miestach mám sondy, kde vidieť koľajnice. V chodbe na fotke č.1 je vidieť priehyb, v tejto miestnosti sú koľajnice z nepochopiteľného dôvodu uložené pozdĺžne na dĺžku 8,5metra a nie priečne na dĺžku 3metre, čo mohlo ten priehyb zapríčiniť... tento problém chcem zabezpečiť HEB nosníkom v strede miestnosti. Jeden statik povedal zbúrať, druhý statik povedal v pohode ... preto hľadám aj na fóre niekoho, kto sa s takýmto niečím podobným už stretol. Ďakujem
Odpovedať
@rtlmfgmt tam jasne vidno ze je to prasknute pozdlz kolajnice lebo je to prehnute, cize ked to zatazite este viac, zvacsi sa priehyb. Zo spodu je klasika - palach, t.j, na drevenom podbiti rakosie spletivom a omietkou. Nic no, skvarovu deku treba dat dole, zbytocne iba pritazuje strop, nie je tam k nicomu, a namiesto toho urobit spriahnuty drevobetoonovy strop, t.j. nadbetonavka vystuzena kari sietou plus spojenie tramov s novou dekou, na to sa robi staticky posudok. A potom ked to budete mat, tak nato si uz date tu spominanu skladbu suchej podlahy, je dobre ze nerobite cementovy poter, ten by tiez pritazil dost. Preste na tieto prerabky je tu sucha podlaha s doskami fermacell alebo rigudur alebo cetris. Zo spodu este odporucam postrhat podbitie s omietkou, vycistit to vsetko a potom si to pekne zaklopite sadrosom. Toto mozte ale zrealizovat ak povodne drevene tramy s kolajnicami budu splnat staticky posudok na nove zatazenie a su v normalnom stave - musi posudit statik, ale to predpokladam ze by malo byt ok ako na vela stavbach.
Odpovedať
@tomas89374 Ďakujem, že sa venujete mojej téme. Avšak musím Vám to ešte upresniť, na betóne nie je palach, zo spodu je na betónovej doske už len vápennocementová omietka, ktorá drží ako šľak, rozmýšlam, že ju oškrabem nech to ešte viac odľahčím. Celková hrúbka betónu je 12cm a sú v ňom koľajnice cca každý 1m. To či ako plnivo do betónu bola použitá škvára si netrúfam tvrdiť, skôr si myslím že nie.
Odpovedať
@rtlmfgmt kazdopadne ak to nie je vyarmovane patricne tak je to k nicomu a budete to musiet tak ci tak dat dole a urobit novu deku. neostava vam nic ine iba pozvat na obhliadku statika co ma s tym skusenosti.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@juristbo No, asi to je nejaká Vaša lokálna zvláštnosť, ale ja som sa stým ešte nestretol. @chrobak7 V 50. - 70 rokoch sa na RD štandardne robili železobetónové deky hrúbky 10 cm. Kto si dal urobiť 12cm, považovalo sa to za predimenzovanie a až nejaký technický "prepich". Betón pripravený svojpomocne - štrk nakopaný priamo v rieke (často aj s ilami) , plus k tomu najlacnejší cement zo stavebnín. Potom prišli roky 80. - 90.-té a hrúbka 12 cm sa stala trendom. V súčasnosti snáď nikto nerobí deku tenšiu než 15 cm a navyše, v každom železobetóne projektant plánuje pomaly viac železa, než betónu... Samozrejme, betóny certifikované z betonárok. Tak toto nech mi niekto vysvetlí. Tie súčasné "demokratické" betóny sú slabšie, či menej vydržia, či čo ???
Odpovedať
Veď dobre takže čo s tým ideš riešiť? Ako ja by som bural čo ušetris 10 kubikov betónu? Ak sa ti nechce robiť tak si nemal kupovať starú kuču čo je na zbúranie.
Odpovedať
@juristbo Díky za fotografiu… najschodnejšie mi príde podoprenie koľajníc oceľovými prekladmi a stĺpmi… rozpony sú 3m a 4,5m a v pivnici mi stĺpy vadiť nebudú. Zajtra mám stretnutie s ďalším statikom, tak dám vedieť čo ešte vymyslel.
Odpovedať
@rtlmfgmt to si len teraz namyslas a za 5 rokov keď sa s tým už nebude dať nič urobiť si budeš tlct hlavu že prečo si to nespravil naporiadok.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?