Búranie steny v dome - treba statika alebo povolenie?

Profilova fotka
Ahojte chcem sa spytat ako je to s buranim steny v rodinnom dome, rok stavby 1969. Chceli by sme rozsirit priestor a spojit kuchynu s izbou podla nakresu. Ide o prizemie a nad nim je poschodie. Treba statika alebo povolenie? Citala som o prieckach a nosnej stene avsak neviem ci ta stena je nosna. Dakujem vopred za rady
Odpovedať
Statika urcite, podla toho co odporuci postupovat dalej.
Odpovedať
Profilova fotka
@martinkkka22 Laicky napísané..všetky steny,ktoré sú na výkrese "hrubé" sú nosné a tie čo sú "tenké" sú iba priečky.Takže priečku čo chcete vybúrať nie je "nosná" a je možné previesť úpravu čo chcete realizovať.Ovšem rozsah prevedenia určite konzultovať tak ako napísala @zita19 .
Odpovedať
@martinkkka22 To záleží hlavne od toho či je deka z panelov, alebo železobetón, o aký veľký otvor by sa malo jednať a ako sú umiestnené priečky na poschodí. V prípade, že sa jedná o deku betónovú, tak si dovolím povedať, že je to možné urobiť a to aj bez statika.
Odpovedať
@viktor811 ked im to drbne, tak im pojdes vysvetlit, ze tvoje "dovolim si povedat" bola len taka nezavazne rada. Ani netusis ci to co je na tomto vykrese je aj skutocne postavene... Ach bozinku... =-)
Odpovedať
@zita19 Kľudne im to preplatím ak to drbne. Čo je tam v skutočnosti to nevie ani statik ak to nevie domáci.
Odpovedať
Profilova fotka
Treba jednoznačne statika ohlásiť, staré domy sa stavali všelijako a človek nikdy nevie, čo sa môže stať. Takže radšej to s ním prekonzultujte a až potom niečo búrajte!
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Dobrý deň, potrebujete statika na brebúranie sa z kuchyne do obývačky. Podľa projektu to vyzerá na priečku, ale v starších domoch bývali aj niektoré priečky nosné. Toto by som povedala, že môže byť ten prípad, ale musela by som vidieť celý pôdorys, resp. všetky pôdorysy... Je preto treba statický posudok. Ak statik vyhodnotí, že priečka nie je nosná, môžete začať stavebné práce ihneď bez toho, aby ste niečo niekam ohlasovali. Pokiaľ však statik vyhodnotí aj túto priečku za nosnú, doporučí Vám alebo aj navrhne spôsob vybúrania a zabezpečenia muriva nad vybúraným otvorom. Záleží na veľkosti otvoru a to je potom na dohode s ním. Vtedy by ste pred začatím búracích prác mali dodržať ohlasovaciu povinnosť a pre Váš miestny úrad a príslušný odbor mali vypracovať dokumentáciu k "Ohláseniu stavebných úprav a udržiavacích prác", kde statický posudok/návrh bude jedna z príloh. Potrebné tlačivá majú miestne úrady na svojich stránkach "na stiahnutie" a tam sa dozviete, čo všetko máte priložiť. Pozdravujem
Odpovedať
@slavoslav a ty si čo za magora, keď si dovoluješ urážať človeka. Zjavne bez vecných argumentov, ktorými by si aspoň trochu zdôvodnil, že sa do veci vyznáš. Za vrelej podpory zity, ktorá píše poväčšine blbosti, len niekedy sa jej niečo podarí, ale to už tu musí byť 20x prebraté. To so statikmi sa tu neustále opakuje a fakt už nikto sa na to nepýta. Totiž pokiaľ to robí statik a radca tvojho a zitinho formátu, tak to dopadne ako schodište v Prešove
Odpovedať
@viktor811 kazdy statik, ktory pride pozriet na miesto bude lepsi ako tvoje "dovolim si povedat..."
Odpovedať
zober 5 kg pucku a vyval to ...
Odpovedať
@viktor811 určite som menší magor ako niekto, kto na základe obrázka poradí niekomu zvaliť stenu v dome a keď ti to niekto oponuje, obhajuješ sa, že im to preplatíš. Skús to celé prejsť ešte raz a zamysli sa nad tým, čo tu stváraš. Veď sa z toho človeku rozum zastavuje, už aj ja som vybuchol a to som kľudný človek. A ešte tu požaduješ preukázanie odbornosti, To ti mám pred príspevkom poslať kópiu diplomu? A ako je na tom Tvoja odbornosť, že tak "fundovane" radíš?
Odpovedať
Článok sa načítava...
Nosne priecky su hrube mury. Podla nakresu tato nosna nie je. Ak ju chcete celu burat,urcite statika a zvolit postup,aky odporuci. My sme preburavali tiez tuto stenu,ale nie celu,len vacsi otvor. Do burania sa nepustaj bezhlavo a hlavne pri starsich domoch nie vsetko sedi s projektom.
Odpovedať
@slavoslav Pozri sa, ja tu píšem pre potešenie a aby som aj niekomu pomohol. Nie preto, aby som sa hádal s nejakými diplomovanými magormi. Doporučil by som ti ešte raz si prečítať čo som vlastne napísal. To čo píšeš o vybúraní celej steny a iné, to mi vkladáš ty do mojích úst. Že máš diplom to ešte neznamená, že máš aj rozum a že si môž dovoliť čo chceš. Pokiaľ sa nevieš udržať, tak tu radšej nepíš a lepšie urobíš ak pôjdeš na pivo.
Odpovedať
@viktor811 ty z toho obrazka vidis, ze je to betonova deka? Obavam sa, ze v r.1969 sa stavalo z toho co sa zohnalo, projekty mali pre vtedajsich murarov iba a len informativny charakter, takze tento okotovany nacrt nemoze nikto kto ma aspon trosku usudku povazovat za dostatocnu informaciu na urcenie nielen konstrukcie stropu a uz vobec nie ktore steny su nosne a ktore priecky. Syptam sa takto: Tvoja zena vie z coho a ako je postaveny dom jej starych rodicov? Tej by si tiez len tak od klavesnice takto fundovane poradil?
Odpovedať
Moja laická logika - osekám omietku na stene pod stropom. Ak je strop hladký a stena končí maltou, je to priečka, ak je nad posledný rad tehál naliaty betón spolu so stropom, je to nosná stena. Alebo aj nosné steny sa mohli stavať až po deke? Neberte toto striktne, len nahlas uvažujem...
Odpovedať
@viktor811 tak ja ti pripomeniem čo si napísal: "...V prípade, že sa jedná o deku betónovú, tak si dovolím povedať, že je to možné urobiť a to aj bez statika." mimochodom v dome zo 69teho panely jednak nenájdeš a žb dosku môžeš nájsť aj v stave kde je jednosmerne vystužená (častokrát aj železo hore), priehyb 5cm, a hrúbka polovičná oproti únosnosti. Nebyť nenosných priečok o ktoré sa opiera tak sa prepadne. A ak je pre teba potešenie poradiť niekomu aby neodborne zariskoval tak je to pekná škodoradosť. Netvrdím že @martinkkka22 patrí do tej skupiny (prave verím v opak lebo hľadá informácie), ale vieš koľko "jednoduchých " ľudí sa medzi nami pohybuje a čoho sú schopní? keby si videl veci s ktorými sa stretávam na stavbách tak by si tiež za rady ako si Ty vyprodukoval hlavy odtrhával.
Odpovedať
Profilova fotka
riskovat v takomto pripade nema zmysel, aby sa nieco nestalo, staticky posudok nebude taky problem, ani ta to financne nezruinuje a budes mat aspon jasnu predstavu, co mozes urobit bez toho aby sa nieco stalo
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte dakujem vam vsetky za rady buduci tyzden pride statik a pozrie sa na to. Potom dam vediet ako to dopadlo. Nehadajme sa tu 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte tak v pondelok tam bol statik a stenu mozeme vyburat lebo nie je nosna. Dakujem este raz vsetkym za rady ..
Odpovedať
@martinkkka22 no super máme podobný problém už to videl aj statik ale len z papierov a tiez nám povedal že to není nosná že môže ísť von ale keďže ostane veľmi veľký priestor 4x11 že by tam nechal časť priečky keď to budeme riešiť určite ho zavoláme aj nech to príde kuknúť naživo .A vy teda idete celú priečku búrať?
Odpovedať
Profilova fotka
@pirhina ahoj povedal ze mozeme celu ale vyburali sme ken kvazi taky otvor a hore sme dali preklad..
Odpovedať
Ja by som chcela čo najmenej nehat 60cm s jednej a 60 CM s druhej strany
Odpovedať
@martinkkka22 tak, na takúto konštrukciu (s prekladom) ti skutočne nebolo treba statický posudok. Tam nedošlo vôbec k nijakému zoslabeniu pôvodnej konštrukcie.
Odpovedať
Profilova fotka
@viktor811 tak povodne sme to chceli dat cele dole... potom zasa len otvor po stenu a nakoniec len otvor 🙂
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?