Alternatívne zdroje energie - fotovoltalika a tepelne čerpadlo

Dobrý deň, na pomery nemáme starý rodinný dom. Využívame v ním zatiaľ horné podlažie. V dome je vykurovanie plynovým kotlom. Chceme zmeniť na tepelne čerpadlo a zároveň premeniť spodné poschodie na podlahové, pretože vykurovanie je cez radiátory. Práve preto sú v dome veľké teplotne rozdiely medzi podlažiami. Je to citeľne hlavne v zime, kým hore je vykúrené dobre, dolu akoby nedokázali vykúriť miestnosti a je veľká zima. Bývame na severe, čiže kúrime 10 mesiacov z 12, keď je zle leto aj 10,5 mesiaca. Chcela by som sa opýtať na vase tipy, na co si dávať pozor pri prerabke a s akou značkou čerpadiel ste spokojní (odporúčate), taktiež ak ste prešli podobnou rekonštrukciou akú firmu odporúčate. Ďakujem. Čerpadlo potrebujeme výkonnejšie, rozmýšľame viac medzi zem-voda, kvôli tomu, ze na hornom podlaží ostávajú radiátory.
Odpovedať
Čo sa týka tepelných čerpadiel, mame čo-to prečítané i keď každá firma chváli to svoje. Ešte som zabudla spomenúť, že dom plánujeme aj zatepliť. Preto by som bola naozaj rada za akékoľvek postrehy a hlavne odporúčanie odborníkov, ktorí vedia urobiť výpočet hlavne pri fotovoltaike.
Odpovedať
Jedna väčšia utopia ako druhá. Píšete že neviete vykúriť poschodie - v prípade FVE alebo TČ je absolútne kritické mať perfektne izolovaný dom. Plyn aj po zdražení nebude stále nevhodný pre Vaše vykurovanie. Ak hľadáte odborné výpočty, tak oslovte firmu ktorá robí projekty, tu vám to síce nejako vypočítajú ale od reality to môže byť ďaleko. V skratke - ako zadarmo...
Odpovedať
@katkami123 ked máš chladno dole treba to poriadne zaizolovať odpodlahy , pôvodný násyp vybrať asi 30 cm na spodok makadan nato betonovú platňu ,hydroizoláciu tepelnú a rozvod rúrok na teplú vodu zaliať poterom a vhodnú plávaciu podlahu, najväčšie úniky sú vrchom tam i 50 cm vata, poklop podľa pochôdznosti vymeniť nové okná a zatepliť fasádu i 25 cm a môžeš kúriť KK, plyn bude ešte mnoho rokov výhodnejší ako el , tou len do pasívu
Odpovedať
Profilova fotka
@katkami123 v prvom rade zaizolujte barák, potom oddelte horné poschodie od prízemia - dvere, alebo záves... aby teplo z dola neunikalo hore. Keď kúriš 10,5 mesiaca do roka tak je niečo zle. Najskôr treba vyriešiť príčinu vysokej energetickej náročnosti domácnosti a až potom je na mieste uvažovať nad alternatívnymi zdrojmi energie. Zo zvedavosti, koľko kWh spotrebujete ročne na plyne ? Daj si deleno 3 a vyjde ti hodnota cca ktorú spotrebuje tepelné čerpadlo. Ak niekto kúri ročne 10 mesiacov, bude mať zaručene spotrebu vyššiu ako 30 MWh na plyne.
Odpovedať
@dominik_galaba chod na Telgar, tam kúria i teraz ráno +5 a na obed ani 20
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu pekne, tam by som nechcel bývať
Odpovedať
@dominik_galaba a paradox sever slovenska najchladnejší ale vraj najzdravší, ale nie najdlhšie dožitie, to je u nás tiež paradox v BA staré mesto, to je ale dané vzdelaním a prácou a nie životné prostredie
Odpovedať
@dominik_galaba Asi bývate na juhu, keď podľa Vášho názoru je niečo zle na tím, keď kúrime 10 mesiacov z 12. Niekedy je to aj 10,5 mesiaca. Tu mame leto tak mesiac, bývame pri lyžiarskom stredisku.
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu @katkami123 ja v smokovci boli roky keď sme kurili aj 12 mesiacov v roku ... jeden rok asi 4 dozadu sa pamatam mama s ocom boli v Chorvatsku a volali jak sa tam neda vydržať pri 36°C a my v smokovci 3 dni po sebe dažď a 12°C to trebalo na kus zapnuť plynovy kotol
Odpovedať
@duzu Tak my tu mame všetko, čo potrebujeme pre rodinný život a hlavne deti tu majú kopu aktivít aj cez zimu, aj cez leto 🙂 cez zimu sa dá lyžovať, bežkovať, turistika…cez leto cyklotrasy, bicykle, kolieskové korčule do toho parádna príroda ako bonus. Nemenila by som a to som žila v rôznych krajinách. 🙂 len som si dlhšie zvykala na dedinu.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?