Akumulacna nadrz s ohrevom TUV, alebo ohrev TUV riesit samostatne?

V najblizsom obdobi planujem do systemu kurenia na pevne palivo zaradit aj tepelne cerpadlo a spolu s nim aj akumulacnu nadrz. Podla toho co mam nacitane, je na standardny rodinný dom /cca 160 m2/ doporucovana akumulacna nadrz cca 1000l , niektorí hovoria, ze treba pouzit - do systemu zaradit objemovo co najvacsiu aku nadrz - vie mi niekto k tomuto dat radu? Aby som nezabudol na hlavnu otazku - akumulacna nadrz s ohrevom TUV, alebo ohrev TUV riesit samostatne? Popravde ja zvazujem ze si ponecham na ohrev TUV aktualne pouzivany boiler a akumulacnu nadrz si kupim bez ohrevu TUV. Preto o tom takto zvazujem, lebo aku nadrz s ohrevom TUV podla mna ani nie je uplne najvhodnejsie riesenie v obdobi mimo vykurovacieho obdobia, moze sa mi stat v pripade ze by som TUV ohrieval vo vymenníku, ze ked bude aku nadrz nevykurena tak by som musel pod sprchov zacat s otuzovanim a tiez druhy faktor, AKU nadrz s ohrevom TUV je vacsinou o min 400€ drahsia ako rovnaka verzia aku nadrze bez ohrevu TUV a samostatny elektricky boiler stoji do 300€. No a ak sa mi pokazi AKU nadrz, som aj bez TUV, ak sa mi pokazi boiler opravu - vymenu vyriesim lacnejsie aj rychlejsie. ...este pre komplexne uvedenie do problematiky, okrem tepelneho cerpadla planujem v tomto roku na strechu umiestnit fotovoltaiku /volaju to maly zdroj/ s max. povolenym vykonom 10kWp a prebytky posuvat cez Magnu do siete SSD a nasledne si "pozicane - nespotrebovane prebytky" vyrobene v lete, podla potreby v obdobi vykurovacej sezony zobrat spat /napr. tahat s tym cast energetickych nakladov na tepelne cerpadlo/. Este spat k akumulacnej nadrzi, okrem jej prepojenia na tepelne cerpadlo a zaroven zaradenia do systemu ustredneho vykurovania na pevne palivo, chcem v nej mat osadenu vyhrievaciu spiralu s prikonom min 7kW, na prikurenie v obdobi jari a jesene, energiou vyrobenou na streche v obdobi kedy este nebude zapnute tepelne cerpadlo. Chcem poprosit radu od ludi ktorí na podobnom systeme ficia, resp. maju skusenosti s montazou akumulacnych nadrzi a tepelnych cerpadiel do systemov ustredneho vykurovania na pevne palivo.
Odpovedať
@janoooo Chce to trochu prepočítať, ale zhruba takto. Mám skúsenosť s 3000l podzemnou akumlačnou nádržou napojenou na krb. Tá dokáže naakumluvať teplo pre 5 izbový, dobre izolovaný dom na niekoľko dní (podľa vonkajšej teploty) už po jednom večernom kúrení v krbe. Vykurovanie je podlahové - nízkoteplotné. TUV majú ale riešené samostatne (plynový bojler), lebo teplota akumlovanej vody je často nižšia, ako TUV. Na TUV by som použil práve tú fotovoltaiku, s prípadným doohrevom EL špirálou. Tepelné čerpadlo sa zapína na jeseň ako prvé (čím je vonku teplejšie, tým väčšiu má účinnosť) !!! Až keď prestane stíhať, treba mu pomôcť špirálou, alebo tuhým palivom.
Odpovedať
Vnútorné jednotky tepelného čerpadla majú bežne špirálu s výkonom 6-9kW, nemusel by si žiadnu dávať do akumulačky. S tou integrovanou špirálou je tepelné čerpadlo vyladené aj regulačne. Nejaká dodatočná v akumulačke vie len zapnúť a vypnúť. Aspoň pokiaľ ja viem.
Odpovedať
@janoooo do m3 uložíš asi 100kW pre teplú vodu sa oplatí len pri kúrení, mimo len zvlášť menší el. bojler vyhrievať na 40-45 st, FV na kúrenie nie je ani na napájanie TC o tom tu máš iné témy prečo
Odpovedať
@duzu myslím že napr. odložené prebytky z letnej produkcie elektrovoltaiky s vykonom 10kWp odložené napr v Magne sa pri daju využiť - späť vziať a použiť aj na spotrebu TČ. Je pravda že moja aktuálna ročná spotreba el. energie bola cca 9000kW a elektrovoltaika ktorú je max. možné zo zákona zavesiť na strechu údajne vyrobí v mojich klimatických podmienkach - vpodmienkach dediny v doline Liptova, Max. 10000 kWh, čiže to čo vyrobím v podstate spotrebujeme na aktuálnu spotrebu a to čo spotrebuje čerpadlo bude spotreba naviac...
Odpovedať
@janoooo ak by si spotreboval v lete minimum tak niečo našetríš, no musíš začať od apríla, ak začneš v oktobri budeš pol roka v mínuse a na TC nebudeš mať v prvom roku nič, zároveň si pozri jej cenník cez deň najdrahšia energia, zo všetkých poskytovateľov, v noci najnižšia, takže je najvýhodnejšia v lete ale najnevýhodnejšia v zime
Odpovedať
@duzu áno, dostal som od jedného známeho ktorý má elektrovoltaicku elektráreň statistiku prlodukcie za rok 2021 a z nej jednoznačne vyplýva že najsilnejší mesiac bol jun, 2. bol júl, 3. na počudovanie máj, a až 4. august... Najslabší mesiac bol december, kedy jeho elektráreň vyrobila 20 násobne menej elektriky ako v najsilnejšom júni... Áno Magna má svoje cenníky, elektrika v noci je najlacnejšia, budem sa musieť podľa toho zariadiť, elektrické boilere budú hriať iba v noci, myčka tiež pôjde iba v noci a zrejme aj práčka pôjde s odlozenym štartom v noci, no v SSE kde som bol doteraz sa dá odložiť max 2000 kWh to ročne a našetrené - odloženú energiu nie je možne bezproblemovo prenášať do budúceho obdobia a v Magne to údajne ide... Uvidíme, čas ukáže do akej miery bude efektívne moje riešenie, najlepšie sa to bude dať porovnat a vyhodnotiť po celoročnej prevádzke s EV a TČ. Nečakávam že sa mi do 10tich rokov pri aktuálnych cenách el. energie vráti, no je celkom pravdepodobné že cena el. energie v horizonte najbližších 3-4 rokov výrazne porastie no a ak je osadenstvo regulačného úradu aspoň trošku prícetne, tak cena za distribúciu by nemala narastať úmerne s cenou energie a vtedy by sa mi mohla investícia do EV začať rýchlejšie vracať...
Odpovedať
Profilova fotka
Kolko mas asi stratu domu? (Kuril si len palivom?, Ako kvalitnym a kolko si spotreboval?) Kolko ta asi bude stat cela prerabka, fotovoltika, akumulacka, tepelko? Ides kurit do radiatorov alebo do podlahovky? Co ta vedie k akumulacnej nadrze?
Odpovedať
@wyrky koľko mám straty domu neviem vyčísliť, no dom je po rekonštrukcii v rámci ktorej boli pre cca 10timi rokmi vymenené stare okná za kvalitné drevene eurookná ale iba s dvojsklom a pred 4 rokmi bol celý deň zateplený 15cm polystyrénom. Kurim pevným palivom uhlie + drevo, za zimu spotrebujeme cca 2t uhlia + cca 5 metrov dreva. No a k akumulačnej nadrzi ma vedie hlavne to, že AKU nádrž mi doporucoval zaradiť do systému aj dodávateľ TČ a aj pre to, že aj po zapojení fotovoltaiky a TČ si zachoval možnosť kúriť pevným palivom a keďže chcem konečne neprekurovat dom, tak aj pre to AKU nádrž. Pýtal ste sa koľko predpokladám že bude stáť investícia do EV a TČ => po odpočítaní dotácie by sa to malo zmestiť do cca 17tis EUR
Odpovedať
@wyrky zabudol som odpovedať na otázku, ako kvalitným palivom kurim - kurim uhlim orech z bane Svetec v CZ v kombinácii so suchým bukovym drevom a či budem kúriť do radiátorov alebo do podlahovou - prízemie do podlahovou, poschodie do radiatorov
Odpovedať
Profilova fotka
Snáď Ti to tu niekto zráta koľko mega máš terjašiu spotrebu na kúrenie a vyčísli koľko, by mohla byť úspora len pri tepelku bez aku. No tiež by som sa pozrel na spotrebu 9Mega ročne. Ja mám plnoelektrický dom komplet spotrebu 4členná domácnosť máme ďaleko za polovicou tvojej. Ak by som nemal tepeľko stále by som omnoho nižšiu spotrebu ako ty. Spotreba domácnosti bez kúrenia a TUV je pod 2Mega (a tu ide u nás práčka a sušička niekoľko krát týždenne). Skús si pozrieť na všetky žrúti ele. Možno to bude len jeden spotrebič čo to navyšuje (Bojler) Ak ide do tepeľka určite rieš ním ohrev TUV. (doohrev špirálou s fotovoltiky samozrejme môžeš.)
Odpovedať
@janoooo prečítaj so poriadne podmienky VB od SSE odobrať môžeš max toľko ako je tvoja ročná spotreba, tam je akurát zúčtovacie obdobie len do roka ako u ostatných okrem Magny, takže vždy bude záležať kedy začneš a z vlastnej FV odoberaj vždy max koľko ide , lebo za vrátenú požičanú platíš distribúciu
Odpovedať
@duzu áno určite sa budem snazit v max. možnej miere míňať vyrobenú elektrinu bez požičovne, lebo v opačnom prípade zaplatím za distribúciu. Čo sa týka naštudovanie podmienok v SSE, volal som tam, nechal som si to detailne vysvetlit, dá sa prenášať max 2000kWh cez pozicovnu, čo bola vlani , podľa materiálov z podobnej elektrárne akú chcem aj ja, produkcia za jun + 10dni mája a preto možnosť uložiť v úschovňi SSE len 2000kWh. Tak ako som už spomínal v jednom z predchádzajúcich textov, EV elektráreň väčšinu - cca 80% energie vyrobí v mesiacoch jún, maj, júl, apríl, august - aspoň v roku 2021 boli najproduktivnejsie mesiace zoradene v takomto poradí, no a v najslabšom mesiaci /v decembri/ elektráreň vyrobila 20 násobne menej ako v júni, preto idem po tom, aby som si mohol prenasat neobmedzené množstvo v EV elektrárni vyrobenej energie. Príklad - v 3 najlepších - najslnecnejsich mesiacoch elektraren vyrobí 5000kWh, ja v týchto mesiacoch spotrebujeme 1000kWh, cez SSE by som si preniesol 2000kWh a 2000kWh by som SSE daroval - no na paradu, preto sa mi zatiaľ pre moje potreby zdá najvýhodnejšia Magna, no a čas ukáže...
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 1 roku

Odpoveď na príspevok od janoooo:

V najblizsom obdobi planujem do systemu kurenia n…
@janoooo ahoj momentalne riesim rovnaku dilemu akucku s vymennikom tuv pre 3 zdroje fve + TC + kotol Funguje to ? Diky
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?